Schengen Vizesi Hangi Ülkelerde Geçerli?

Paylaş

Bilindiği gibi Schengen vizesinin adı, Schengen Anlaşması’ndan gelmektedir. Bu anlaşma, Fransa, Almanya, Belçika, Lüksemburg ve Hollanda arasında yapılmıştır. Bu ülkelerin Avrupa’da olması nedeniyle, adından da belli olacağı üzere Schengen vizesi ile girilebilen ülkeler de bu bölgede bulunmaktadır.

Schengen Ülkeleri Hep Aynı Mıdır?

Schengen ülkelerine her yıl yeni ülkeler eklenebilir. Fakat geneli Avrupa ülkesidir ve sabittir. İngiltere hariç neredeyse tüm önemli Avrupa ülkelerine girebilme özelliğini kapsar. İngiltere’nin kendine ait farkı bir vizesi bulunmaktadır.

Almanya’ya gidecek olursanız, bazı sorunlara yol açabileceği için, kendi konsolosluğu üzerinden vize almak sizin için daha mantıklı olacaktır.

Vizenizi alırken çok girişli veya tek girişli olmasına göre bir vize ile birden fazla zamanda, birden fazla ülkeyi ziyaret edebilirsiniz.

Schengen Vizesinin Kapsadığı Ülkeler Nelerdir?

Avrupa ülkeleri özellikle mimari dokusu, modern halkı ve örnek kültürü ile tüm dünyanın en sık ziyaret ettiği bölgelerden bir tanesidir. Tüm o Barok binalar, temiz sokaklar ve tarihi yapılar her yıl milyonlar tarafından ziyaret edilmektedir. Avrupa Birliği üyesi ülkeler kendi aralarında hiçbir belgeye ihtiyaçları olmaksızın seyahat edebilirler. Hatta mesafesi yakın olan yerlerde çalışıp, akşamlarını kendi evlerinde geçirebilirler.

Elbette tüm bu gezi olayları için ülkelerin birbirlerine yakın olması gerekir, lakin zaten Avrupa ülkelerinin çoğu son derece ufak ve birbirlerine yakınlardır. Tıpkı bizim ülkemizde komşu ile geçmek gibi ülkeler arası gezebilirsiniz.

Schengen vizesi ile pek çok ülkeye giriş hakkı elde ederseniz. Bu ülkeler arasında; Belçika, Danimarka, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya, Lüksemburg, Hollanda, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Belçika, Estonya, Finlandiya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, Letonya, Malta, Litvanya, Polonya, Portekiz, Norveç, İsveç, Slovakya, İsviçre ve Slovenya bulunmaktadır.

Tüm bu ülkeleri ziyaret için 3 aylık veya 6 aylık, ziyaretleriniz sık gerçekleşiyorsa daha da uzun vadeli vize alabilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir