Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Schengen vizesi için gerekli evraklar nelerdir, hangi evrakların kullanılması gerekir soruları sıklıkla sorulmaktadır.

Schengen vizesi birçok ülkeye zahmetsiz şekilde girmeyi mümkün kıldığı için alınması önemli bir vizedir.

Kişiler doğru zamanda doğru şekilde vize aldıkları zaman diledikleri gibi seyahat edebilmekte ve istedikleri gibi ülkeleri gezebilmektedirler.

Schengen vizesini alabilmeniz için yerine getirmeniz gereken bazı prosedürler bulunmaktadır.  Bu prosedürlerin başında da evraklar gelmektedir.

Kişi, vize için evrakları hazırlamalı eksiksiz şekilde teslim etmelidir. Evraklarda herhangi bir eksik ya da hata olduğu zaman vizenin alınabilmesi mümkün olmamaktadır.

Schengen Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Schengen vizesi için gerekli evraklar 2019 yılında da diğer yıllarda da hemen hemen aynı şekildedir.

Hemen hemen aynı olan evraklarda yıllara bağlı bazı değişimlerin yaşandığı bunun için devamlı takipte kalınması gerektiği unutulmamalıdır.

Doğru evrakları alabilmek için öncelikle hangi evrakların gerekli olduğunu yetkili kurumdan öğrenmek gerekmektedir.

Schengen vizesi için başvuru formu, fotoğraf, vize ücretinin yatırıldığına dair dekont, pasaport, rezervasyon belgeleri, sağlık raporu, sabıka kaydı gibi evraklar teslim edilmelidir. Bunlarla beraber sigorta, iş veren mektubu, maaş bordrosu, hizmet dükümü, imza sirküleri, vergi levhası da aranan evraklar arasında yerini almaktadır.

Schengen Vizesi İçin Başvuru Formu Nasıl Olmalı?

Vize başvuru formu tüm vize isteyen ülkelerde doldurulması gereken evraklardandır. Schengen vizesi alınmak istendiğinde de kişinin ize başvuru formunu eksiksiz, doğru şekilde doldurması istenmektedir.

Kişiye yetkili olan başvuru kurumunda verilen bu form, vize başvurusunun resmi olarak başlatılmasını sağlamaktadır. Doğru şekilde doldurulmuş, özenilmiş, eksik bilgi içermeyen bir hazırlıkla doldurulması esas alınmaktadır.

Vize başvurusunu yapabilmek için başvuru formunun son sayfasında yer alan imza bölümüne imzanızı atmanız, eksik bilgi bırakmadan formu teslim etmeniz gerekmektedir.

Vize başvurusunda bulunacak kişi 18 yaşından küçükse bu durumda formun anne ve babası tarafından doldurulması her ikisi tarafından da imzalanması gerekmektedir.

Schengen Vizesi İçin Pasaport Nasıl Olmalı?

Almanya vize için gerekli evraklar, İtalya için evraklar araştırması yapan birçok kişi daha sonra Schengen vizesi için başvuru yapmaya karar vermektedir.

Schengen vizesinin Avrupa ülkeleri arasında seyahat özgürlüğü tanıma özelliği vardır. Dolayısıyla özgürce seyahat edebilmek için Schengen vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Schengen vize başvurusunda önemle hazırlanması gereken evraklardan bir tanesi de pasaporttur. Pasaportunuzu özenle teslim etmeniz gerektiğini aklınızda bulundurmalısınız.

Dikkat etmeniz gereken ilk unsur hiçbir yaprağının eksik olmamasıdır. Herhangi bir yaprağı eksik olduğunda vize başvurunuz reddedilmektedir.

Pasaport yapraklarından herhangi bir yırtılma ya da yazılarda okunamama gibi durumlar ortaya çıktığında da vize başvurunuzun reddedileceğini bilmelisiniz.

Teslim edeceğiniz pasaportun dönüş tarihinizden sonra 3 ay 15 gün geçerlilik süresi olduğundan, 2 adet boş yaprak bulundurduğundan ve 10 yıldan yeni olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Schengen Vizesi İçin Nasıl Fotoğraf Teslim Edilmeli?

Vize fotoğrafı çekilirken bazı detaylara dikkat etmeniz önemlidir. Birçok fotoğrafçı bu detaylara hâkimdir ancak sizin de dikkatli olmanız yarar sağlayacaktır.

Schengen vizesi için evrakları toparlarken 2 adet biometrik fotoğraf teslim etmeniz gerekmektedir. 2 adet vesikalık fotoğrafın çekimi sırasında arka fonun beyaz olduğundan emin olmanız istenmektedir.

Teslim edeceğiniz fotoğrafın en fazla 3 aylık olması gerekmektedir. Daha uzun süreli olduğunda kabul edilmediğini aklınızda bulundurmanız önemlidir.

Fotoğrafta dikkat etmeniz gereken bir başka hususu 3,5×4,5 cm ebatlarında olmasıdır.

Yüzünüzde var olan makyaj, peercing ya da gözlük fotoğrafın kabul edilmemesine neden olmaktadır.

Schengen Vizesi İçin Rezervasyon Belgeleri Nasıl Olmalı?

Vizede gereken belgeler neler sorusu rezervasyon belgeleri cevabını da almaktadır. Schengen vizesi almak isteyen kişiler kesinlikle rezervasyon belgesi de almak durumundadır.

Belgeler ülkeye girdiğiniz ve çıkmayı planladığınız tarihi gösterebilmesi açısından son derece önemlidir.

Schengen vizesini alabilmek için teslim etmeniz gereken rezervasyon belgelerinin ilki ulaşım üzerine olmalıdır.

Uçak biletleri ya da farklı bir araçla seyahat edilecekse bunlar için alınan biletler muhakkak yetkili kurumlara teslim edilmelidir.

Rezervasyon belgesi kapsamında yer alan bir başka belge ise otel biletleridir.

Otel için yer ayırttığınız zaman giriş ve çıkış tarihlerinizin belli olduğu kâğıdı teslim etmeniz gerektiğini aklınızda bulundurmalısınız.

Schengen Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigortası Şart mı?

Vize için hangi belgeler gerekir sorusunu soran kişiler özellikle seyahat sağlık sigortasını merak edebilmektedirler.

Seyahat sağlık sigortası yaptırmak, Schengen vizesi almak isteyenler için çok önemlidir.

Sigortayı yaptıran kişiler hastalık durumlarında veyahut ölüm halinde cenazenin kendi ülkelerine gönderilmesi durumlarında kolaylık yaşamaktadırlar.

Seyahat sağlık sigortası en az 7 günlük olacak şekilde ayarlanmakta ve kendine özgü bir ödemesi bulunmaktadır.

Ödeme yapılması halinde sigorta devreye girecek ve işlemler çok daha kolay şekilde gerçekleştirilebilecektir.

Schengen Vizesi İçin Davet Mektubu Gerekir mi?

Vize için davet mektubu sık duyulan bir belgedir ancak birçok kişi ne zaman gerekli olup olmadığını karıştırmaktadır. Schengen vizesi için davet mektubuna ihtiyacınız olması durumu yalnızca iş ve eğitim durumlarında geçerlidir.

Kişi seyahat edeceği ülkeye iş için gidiyorsa bu durumda davet mektubu alması önemlidir. Aynı şekilde eğitim sürecinde olan kişiler de alacakları eğitim için başvurdukları kurumdan davet mektubu almak durumundadırlar.

Kaşeli, imzalı orijinal ve noter onaylı davet mektubu teslim ettiğiniz zaman gerekli olan belgelerden bir tanesini de tamamlamış olursunuz. Davet mektubu eksik olduğu zaman ülkeye girişinize kesinlikle izin verilmemektedir.

Schengen Vizesi İçin Maaş Bordrosu Gerekir mi?

Schengen ülkeleri vize işlemleri arasında dikkat çekenlerden bir tanesi de maaş bordrosudur. Pek çok kişi vize için maaş bordrosuna ihtiyaç olup olmadığını merak etmektedir.

Schengen ülkelerinden birine giriş yapabilmeniz için belgeleri teslim etmeniz şarttır. Teslim etmemeniz halinde vizeye onay almayı beklememelisiniz.

Çalıştığınız yerde hangi konumda olduğunuzu, ne kadar maaş aldığınızı gösteren bir belge teslim ettiğinizde vize almanız çok daha kolay olacaktır.

Vize için maaş bordrosunun son 3 ay içinde alınmış olması gerekmektedir. Hesabınıza 3 ay boyunca yatan para görünüyor olmalıdır.

Emekliler İçin Schengen Vizesi Belgeleri Nelerdir?

Emekliler nasıl vize alır sorusu da merak edilenler arasındadır. Emekli kişilerin vize alabilmesi için ortak belgeler dışında birkaç belge daha teslim etmesi gerekmektedir.

Teslim edilmesi gereken belgelerden bir tanesi emekli maaş dokümanı iken diğerleri; resimli emekli kartı fotokopisi, orijinal banka evrakları ve güncel tarihli hesap bilgisidir.

Kişi emekli olduğunu bu belgelerle ispat etmekte ve kolaylıkla vize başvurusunda bulunmaktadır.

Öğrenciler Schengen Vizesi İçin Hangi Belgeleri Teslim Etmeli?

Öğrenciler için Schengen vizesi ücretsiz şekilde verilebilmektedir. Herhangi bir ücret ödemeleri gerekmese de vizeyi almak için bazı belgeleri teslim etmeleri gerektiğini unutmamalılar.

Öğrenci denklik belgesi, kabul mektubu, banka hesap dokümanı, ıslak imzalı orijinal öğrenci belgesi, mezunsa mezuniyet belgesi, davet edildiyse davet mektubunu muhakkak yetkili kuruma teslim etmek durumundadır.

Belgeleri doğru şekilde hazırlamadığında ne eğitim almaya ne de buna bağlı seminer, kurs gibi faaliyetlerde bulunmaya kalkışmamalıdır. Onay alınabilmesi için belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar için yorumda bulun

    Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar için ilk yorumu yapabilirsin.