Schengen Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı 2020?

Schengen vizesi için hesabımda ne kadar para olmalı? Banka hesabımın yanı sıra yatırımlarımı da gösterebilir miyim? gibi sorular Schengen vizesi almak isteyenlerin sıklıkla sordukları sorular arasında yer almaktadır.

En zor alınan vizelerden birisi olan Schengen vizesi 2020 yılında yapılan güncelleme ile daha kolay alınmaya başlasa da hala oldukça titiz bir süreçten geçilmektedir.

Schengen Vizesi İçin Hesabımda Ne Kadar Para Olmalı 2020?

Schengen vizesi için hesabınızda bulunması gereken tutar yıllara göre değişse de net bir rakam vermek mümkün değildir. Vize onayı için görüştüğünüz memurun amacı; seyahatiniz esnasında yanınızda yeterli miktar para bulunup bulunmadığını kontrol etmenin yanı sıra bir sorun ile karşılaştığınızda kendi başınızın çaresine bakabileceğinizden de emin olmaktır.

 • Schengen bölgesine gittiğinizde planlarınızın neler olup olmadığı sorulur. Döndüğünüzde devam etmeniz gereken bir iş varsa işiniz kolaylaşır.
 • Yurt dışından dönmek için geçerli nedenleriniz sorulur. Bu aşamada eğitiminize devam ediyorsanız son derece geçerli olacaktır.
 • Dönüş için biletiniz mevcutsa döneceğinize olan inanç artar.

Bu soruların akabininde hesabınızdaki paranın önemi azalabilir ya da artabilir. Ancak hesabınızda ne kadar euro olması gerektiği konusunda net bir miktar yoktur.

Kanıtlamanız gereken gezeceğiniz güzergahta size yetecek ve dönebilmenizi sağlayacak tutara sahip olduğunuzdur. Bu tutar da ortalama olarak günlük 100-150 Euro aralığında kabul edilmektedir.

Schengen Ülkeleri İçin Hesabımda Ne Kadar Para Olmalı?

Schengen bölgesine seyahat gerçekleştirmek için hesabınızda geziniz boyunda yeterli tutar olması gereklidir. Bazı Schengen ülkeleri vize banka döküm örneğinde bulunması gereken tutar belirlenmiştir.

 • Belçika Schengen vizesi için günlük 45-90 Euro arasında paranız bulunmalı.
 • Fransa Schengen vizesi için eğer konaklama rezervasyonunuz bulunmuyor günlük en az 120 Euro paranız olmalı. Eğer bir otel rezervasyonunuz varsa günlük 65 TL ve rezervasyonunuz daha ucuz bir hosteldetse 35 Euro hesap döküm örneği göstermelisiniz.
 • Almanya Schengen vizesi için günlük 45 Euro paranızın olduğunu kanıtlamanız yeterlidir.
 • İtalya Schengen vizesi için göstermeniz gereken maddi kanıt örneği seyahat sürenize göre değişiklik gösterir. 5 gün ile sınırlı olan konaklamalar için 270 Euro paranızın olması gerekir. Eğer birden fazla kişi yola çıkacaksanız kişi başı 212 Euro yeterli olacaktır. 10 güne kadar olan seyahatleriniz için günlük 45 Euro, 20 güne kadar olan gezilerinizde günlük 37 Euro olması gereklidir. 20 günün üzerindeki yolculuklarda ise günlük 27 Euro’nun yanı sıra ektra 207 Euro paranız olmalıdır.
 • İspanya Schengen vizesi için banka hesabınızda en az 590 Euro olmalıdır. Eğer seyahatiniz 10 günü geçiyorsa her gün için ekstra 65 Euro paranız olmalı.
 • Hollanda Schengen vizesi için günlük 34 Euro paranızın bulunması yeterlidir.

Schengen Vizesi İçin Gerekli Para Nasıl Kanıtlanır?

 • Schengen vizesi alabilmek için son 3 aylık banka ekstrenizi göstermeniz gereklidir. Bu hesap size ait olabileceği gibi anne ya da babanıza da ait olabilir.
 • Eğer iş vereniniz tarafından verilen sponsorluk formunuz mevcutsa işiniz kolaylaşır.
 • Kredi kartı limitlerinizi kanıt olarak gösterebilirsiniz.
 • Seyahat öncesinde otel rezervasyonlarınızı yaptırdıysanız ve ödemesini hallettiyseniz daha az tutar yeterli olacaktır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Schengen Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı? Schengen Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı 2020? için yorumda bulun

  Schengen Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı 2020? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Schengen Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı 2020? için ilk yorumu yapabilirsin.