Schengen Vizesi İle İngiltere’ye Gidilir mi?

Paylaş

Avrupa Birliği ve anlaşmalı birçok ülkeye vize sıkıntısı olmadan gezinti yapabilmek için kullanılan Schengen vizesi ile Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen İngiltere’ye gitme imkanınız yoktur.

İngiltere’ye gitmek için İngiltere vizesi başvurusu yapmalı ve sonucun onaylanmasını beklemelisiniz.

İngiltere AB Üyesi Olmasına Rağmen Neden Schengen Kullanılmıyor?

Schengen vizesi kapsamında olan ülkelerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Ülkeler yaptığı anlaşmalar ile vize serbestisi dahiline girmektedir. Ancak bu anlaşmalar İngiltere ve İrlanda için geçerli değildir. İngiltere ve İrlanda’ya gidebilmek için Birleşik Krallık vizesi alınması gerekmektedir.

Schengen Vizesi Hakkında Bilgi Edinmek İçin Buyurun; https://vizevatandaslik.com/tag/schengen-vizesi

İrlanda Vizesi ile İngiltere’ye Gidilir mi?

İrlanda için vize aldıktan sonra aynı vize ile İngiltere’ye gidebilirsiniz. İrlanda vizesi konusunda dikkat edilmesi gereken Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti’nin karıştırılmamasıdır. İrlanda vizesi aldıktan sonra öncelikle Birleşik Krallığa girmek şartı ile daha sonra İrlanda Cumhuriyeti’ne de geçiş yapabilirsiniz. Birleşik Krallık vizesi ile İngiltere ile birlikte birkaç ülkeyi daha ziyaret edebilirsiniz.

İngiltere Vizesi ile Nerelere Gidilir?

Halk arasında İngiltere vizesi olarak bilinse de vizenin aslı Birleşik Krallık vizesidir. Kısaca UK Visa olarak bilinmektedir. Bu vize ile işlem yapılırken pasaportunuzun boş bir yaprağına biz izin kağıdı yapıştırılır ve vize bu şekilde kullanılır. Herhangi bir türde 6 aydan uzun bir süre için Birleşik Krallık yani İngiltere vizesi almışsanız; Birleşik Krallık dahilindeki ülkelere ziyaret edebilirsiniz. İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya Birleşik Krallık ülkeleridir. Birleşik Krallık vizesi başvuruları internetten, elçilik ya da konsolosluklardan yapılabilmektedir. Bu ülkeler dışında ayrıca İngiltere’nin Akdeniz ile Atlas Okyanusu arasında, boğaz kıyısında yer alan sömürge devleti Cebelitarık’a gidebilmek için de ayriyeten vize almanız gerekiyor.

Yeşil Pasaport Sahiplerine İngiltere Vizesi Gerekli midir?

Yeşil pasaport sahipleri Schengen kapsamındaki ülkelere vizesiz gidebilmektedir. Ancak bu durum İngiltere için geçerli değildir. Yeşil pasaport sahipleri de İngiltere’ye gitmek için İngiltere vizesi alması gerekmektedir. İngiltere vizesi alan yeşil pasaportlular Birleşik Krallığın diğer ülkelerine de aynı vize ile ziyaret edebilme hakkına sahiptir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. TANER KAYA dedi ki:

  İrlanda için vize aldıktan sonra aynı vize ile İngiltere’ye GİDEBİLİRSİNİZ. İrlanda vizesi konusunda dikkat edilmesi gereken Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti’nin karıştırılmamasıdır. İrlanda vizesi aldıktan sonra öncelikle Birleşik Krallığa girmek şartı ile daha sonra İrlanda Cumhuriyeti’ne de geçiş yapabilirsiniz. İrlanda’ya gitmek için aldığınız Birleşik Krallık vizesi ile İngiltere ile birlikte birkaç ülkeyi daha ziyaret edebilirsiniz…. İRLANDA VİZESİ İLE İNGİLTEREYE GEÇİŞ YAPILAMAZ.. BİR YAZIM HATASI YAPTINIZ SANIRIM..

  • admin dedi ki:

   Birleşik Krallık vizesi ile gidilebileceğinden bahsetmiştik Taner bey ama yanlış anlaşılabilecek bir cümle olmuş. Teşekkür ediyoruz. Düzenleme yapıyoruz.

 2. Şilan dedi ki:

  Tr den İrlanda’ya yerleşmek istiyorum fakat dil sınavı gerekiyormu

  • admin dedi ki:

   Oturma izni içinse ve herhangi bir firmadan davet alarak iş amacı ile gitmiyorsanız dil bilmek şart Şilan hanım.

 3. Muharrem dedi ki:

  Merhaba arkadaslat benim sınırsız sehngen vizem var ve gemi yapmayı düşünüyor , ve 1 günlük ingiltere ziyaretiimiz , 1 günlük vize için neler yapmam gerekiyor

 4. Huseyin Sackesen dedi ki:

  Merhaba yigenimi yaz tatili ve yabanci dil ogreniminde yardimci olmasi icin Haziran ve Temmuz ayi icin yanima davet etmek istiyorum nasil bir davetiye yazmam yada gondermem gerekiyor

 5. Oğuzhan Türk dedi ki:

  Merhaba ben çek cumhuriyetinde yaşıyorum işçiyim ve otururum var 2020 yılına kadar ingiltereye nasıl gidebilirim vize almam gerekiyor mu

 6. Oğuzhan Türk dedi ki:

  Merhaba ben prag da yaşıyorum Türk vatandaşıyım prag da 2 yıllık oturum iznim var vizenin çıkma olasılığı nedir vede buradan başvuru yapmam için neler gereklidir yardımınızı bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir