Vize Vatandaşlık » Vize İşlemleri » Senegal Vize İstiyor Mu? Senegal Vizesi Nasıl Alınır?

Senegal Vize İstiyor Mu? Senegal Vizesi Nasıl Alınır?

Senegal Vize İstiyor Mu? Senegal Vizesi Nasıl Alınır?

Senegal vizesi, Senegal’e seyahat edebilmek için hususi, umumi ve hizmet pasaportlarına sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması zorunlu olan vize türüdür. Diplomatik pasaporta sahip olan kişilerin ise 90 güne kadar vize muafiyeti bulunur.

Senegal vizesi alabilmek için yapılması gereken ilk şey, Ankara’da bulunan Senegal Türkiye Büyükelçiliği binasında başvuru formunun doldurulmasıdır. Bunun dışında, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’na da vize başvurusu yapılabilir.

Acenteye her ilden başvuru yapılabilir ve bu başvuru sırasında Ankara Senegal Büyükelçiliği’nde şahsi olarak bulunmaya gerek yoktur. Bu birimlerde istenen formlar eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra başvuru tamamlanır.

Senegal Vize Başvuru Formu

Senegal vize başvuru formu, Senegal’e seyahat edebilmek için doldurulması zorunlu bir belgedir. Eksik veya yanlış doldurulmuş başvuru formu hem başvurunun onaylanmamasına hem de başvuran kişinin suçlu niteliğinde görülmesine sebep olur. Bu sebeple Senegal vize başvuru formu dikkatli bir şekilde doldurulmalı ve ardından kontrol edilmelidir.

Senegal vize başvuru formunda istenen bilgiler; ad-soyad, doğum tarihi, uyruk, medeni hal, iletişim bilgileri, pasaport bilgileri, kimle seyahat edileceği, seyahat amacı, Senegal’de konaklanılacak süre gibi sorulardan oluşur. Bu formu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurmak, Senegal vize başvurusunun onaylanması için ilk adımdır.

Vize başvuru formu dışında, Senegal vize türüne göre istenilen evraklar birtakım farklılıklar göstermektedir.

Senegal Turistik Vize Nasıl Alınır?

Senegal turistik vizesi, Senegal’e gezi ve kültürel gibi amaçlarla seyahat edecek kişilerin alması gereken vize türüdür. Bu vize türü kısa seyahatler için kullanılır. Umumi pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının turistik vize başvurusu yapması gerekir. Senegal Turistik vize alabilmek için gerekli evraklar;

 • Senegal seyahatinden itibaren en az 6 ay geçerlilik süresi bulunan ve 2 sayfası boş olan pasaport,
 • Kimlik kartı, fotokopisi ve 2 adet biometrik fotoğraf,
 • Seyahat edecek kişinin seyahat amacı ve masrafları gibi kişisel görüşlerinin yer aldığı vize talep dilekçesi,
 • Senegal vize başvuru formu.

Senegal Ticari Vize Nasıl Alınır?

Senegal ticari vizesi, Senegal’e çalışma ve iş amaçlı seyahat edecek kişilerin alması gereken vize türüdür. Senegal Ticari vizeye, Türkiye Cumhuriyeti’nde bordo, yeşil ve gri pasaporta sahip olan herkes başvurabilir. Senegal ticari vizesi için gerekli belgeler;

 1. Senegal seyahatinden itibaren en az 6 ay geçerli olan 2 sayfası boş pasaport,
 2. Kimlik kartı, fotokopisi ve 2 adet biometrik fotoğraf,
 3. Senegal’de bulunan şirketin konsolosluğa hitaben yazdığı ticari davetiye,
 4. Senegal’de bulunan şirket tarafından gönderilecek olan, çalışanın pasaport ve kimlik bilgilerinin bulunduğu belge,
 5. Vize talep dilekçesi,
 6. Senegal vize başvuru formu.

Senegal Ziyaret Vizesi Nasıl Alınır?

Senegal ziyaret vizesi, Senegal’de bulunan aile, akraba, arkadaş gibi yakın ilişki içerisinde bulunulan kişileri ziyaret etmek amacıyla alınması gereken vize türüdür. Senegal ziyaret vizesi almak için gerekli belgeler;

 • Senegal seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği bulunan 2 sayfası boş pasaport,
 • Kimlik kartı, önlü arkalı kimlik fotokopisi ve 2 adet güncel biometrik fotoğraf,
 • Senegal’e seyahat etmek isteyen kişinin seyahat amacına dair yazdığı vize talep dilekçesi,
 • Senegal vatandaşı veya Senegal’de oturum hakkına sahip olan yakının kimlik bilgileriyle onun tarafından yazılmış davet mektubu,
 • Senegal vize başvuru formu.

Senegal turistik, ticari ve ziyaret vizelerinin gerektirdiği evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması durumunda vize başvurusu yaklaşık 3 iş günü içerisinde onaylanmaktadır.

Senegal Vize Başvuru Ücretleri

Senegal vize ücretleri, vize başvurusu yapılan yer ve konaklama süresine göre değişiklik gösterebilir. Senegal vize ücreti, gerekli evrakların başvuru sahibi tarafından doldurulması durumunda 30 Euro olarak belirlenir.

Ek hizmet kapsamında, Senegal vize başvuru formlarının vize uzmanı tarafından doldurulma ücreti ise yaklaşık olarak 200-250 Euro arasında değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir