Vize Vatandaşlık » Vize İşlemleri » Sierra Leone Vize İstiyor Mu? Sierra Leone Vizesi Nasıl Alınır?

Sierra Leone Vize İstiyor Mu? Sierra Leone Vizesi Nasıl Alınır?

Sierra Leone Vize İstiyor Mu? Sierra Leone Vizesi Nasıl Alınır?

Sierra Leone vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup gri(hizmet), bordo(umumi) ve yeşil(hususi) renkli pasaportlara sahip olan herkesin Sierra Leone’ye seyahat ederken alması gereken bir vize türüdür. Yalnızca, diplomatik pasaport denilen siyah pasaporta sahip olan kişilerin bu seyahat sırasında vize zorunluluğu yoktur.

Sierra Leone Vizesi Nereden Alınır?

Sierra Leone vizesi Sierra Leone Ankara Fahri Konsolosluğu’ndan alınır. Ankara Konsolosluğu, her hafta içi 09.00 ile 17.00 arasında hizmet vermektedir. Ek olarak Ankara Konsolosluğu, Sierra Leone’nin resmî tatil günlerinde kapalıdır.

Sierra Leone vizesi alabilmek için, internet üzerinden başvurusu yapılabilir. Sierra Leone vize başvurusu, Türkiye’nin her bölgesinden kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Sierra Leone başvurusu yapmak için, vize türünün gerektirdiği tüm belgelerin eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulduktan sonra kargo yoluyla Ankara’da bulunan merkez binasına gönderilmesi gerekir.

Sierra Leone Vize Başvuru Formu

Sierra Leone başvuru formu, Sierra Leone’ye seyahat edebilmek için doldurulması gereken ilk adımdır. Vize başvuru formunun dili İngilizcedir, bunun için ortalama seviyede İngilizce dili bilgisi yeterlidir.

Başvuru formunda kişiden ad, soyad,  cinsiyet, kimlik bilgileri, pasaport bilgileri gibi birçok kişisel bilgiyi doldurması istenir. Ayrıca, Sierra Leone vize çeşidine göre gerekli evraklar da değişmektedir. Gerekli tüm işlemler tamamlandıktan sonra, başvuru sonucu yaklaşık 3-5 iş günü içerisinde açıklanır.

Sierra Leone vizesi başvuru formu doldurulurken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, formun eksiksiz ve doğru bilgiler içeren şekilde doldurulmasıdır.

Başvuru formunda yapılan hataların sonuçları hem vize başvurusunun kabul edilmemesine hem de yapılan işlemin suç olarak kabul edilmesine sebep olur. Bu yüzden vize başvuru formunda doldurulan bilgiler dikkatli bir şekilde doldurulmalı, doldurma işlemi bittikten sonra da tekrar kontrol edilmelidir.

Sierra Leone Turistik Vize Nasıl Alınır?

Sierra Leone turistik vizesi, Ankara’da bulunan konsolosluktan alınabilir. Sierra Leone’ye gezi amaçlı seyahat etmek isteyenlerin alması gereken vize türü turistik vizedir. Sierra Leone turistik vizesi için istenen evraklar;

  • Kişinin kendi biometrik fotoğrafı ve kimlik kartı,
  • Sierra Leone seyahat sebebinin kişinin kendi yorumlarıyla dile getirdiği vize talep dilekçesi,
  • Eksiksiz şekilde doldurulmuş Sierra Leone turistik vize başvuru formu,
  • Gerekli aşıların yaptırıldığına dair belgeler,
  • Geçerlilik süresi dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay olan ve en az 2 boş sayfa bulunduran pasaport.

Sierra Leone Ticari Vize Nasıl Alınır?

Sierra Leone ticari vizesi, Sierra Leone’ye iş ve ticaret amaçlı seyahat etmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Bu vize türü için gereken belgelerin turistik vize için alınması gerekenlerden farkı;

  • Sierra Leone’de ticaret yapılacak kuruluşun konsolosluğa hitaben yazmış olduğu ticari bilgiler içeren davetiye,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınmış işe girildiğine dair onaylı belge,
  • Son üç ayı içeren maaş çizelgesi gibi belgelerin de ayrıca konsolosluğa iletilmesidir.

Sierra Leone Vize Ücretleri Ne Kadar?

Sierra Leone vize ücretleri, konaklanılan gün sayısına göre değişiklik gösterir ve vize ücretinin başvuru tarihinden önce ödenmesi gerekir.

Sierra Leone vize ücretleri, tek girişli ve çok girişli gibi etmenlere bağlı olarak değişir. Sierra Leone’ye belirli bir süre için seyahat etmek isteyen kişiler için tek girişli vize ücreti 80 USD’dir.

Sierra Leone’ye eğitim, iş gibi birtakım görevler için belirli zaman dilimlerinde girilmesi gerekebilir. Bu durumda, ülkeye giriş çıkışların serbest olması gibi bir durum söz konusu olur. Bunun için de çok girişli vize alınır ve giriş çıkış sayısına bağlı olarak vize ücreti 130 USD olarak belirlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir