Singapur Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Malay Yarımadası’nın güney tarafında kalan Singapur, resmi ismi ile Singapur Cumhuriyeti olarak da bilinir. Dünyanın nadir bulunan şehir devletlerinden birisi olan bu ülke Kuzey tarafında Malezya’nın Johor eyaletine komşuyken, güneyde ise Endonezya’nın Riau Adaları ile çevrelenmiştir.

Tropikal bir iklime sahip olmasının yanı sıra stratejik konumu sebebiyle de her yıl milyonlarca ziyaretçi Singapur Cumhuriyeti’ni ziyaret etmektedir. Singapur’un bu kadar çok ziyaretçi almasının başlı sebepleri arasında vize konusunda sağladığı önemli kolaylıklar gelir.

Singapur’un Yabancı Turistlere Sağladığı Kolaylıklar

İster turistik amaçlı, ister iş görüşmesi nedeni ile olsun, Singapur Cumhuriyeti’ne yapılan her türlü seyahat esnasında standart pasaportların yanı sıra hususi, diplomatik ve hizmet kategorisinde yer alan tüm pasaportlara sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 90 güne kadar Singapur vizesi istenmemektedir. Ancak pek çok kişinin bildiğinin aksine Singapur Cumhuriyeti’ne girişteki 90 günlük bu süreç teoride gerçektir. Çünkü ülkeye giriş sırası geldiğinde Singapur’da kalma izni 15 ya da 30 gün olacak şekilde Türk vatandaşlarına verilmektedir.

Avrupa Birliği vatandaşları, Güney Kore, Norveç, İsviçre ve Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları ise 90 günlük sürecin tamamından faydalanabilirler.

Singapur’da Ülkede Kalma İzni Neye Göre Belirlenir?

Singapur’a gidildiğinde ülkede kalış izni genellikle kalacak olan vatandaşların ülkeyi hangi amaçla ziyaret ettiğine bağlı olarak değişir. Ayrıca yine aynı kişilerin şahsi durumları ve maddi imkanları ilgili kuruluşlar tarafından göz önüne alınarak ülke içerisinde kalabilecekleri süre konusunda bir karar verilir.

Ülkede Kalma İzninin Aşılması Durumunda Ne Gibi Sorunlar ile Karşılaşılabilir?

15 ila 30 gün şeklinde alınan Singapur’da kalma izinlerinin ve vizesiz geçişin aşılması durumunda ülkenin sert yaptırımları olmaktadır. Buna göre belirlenen süreden daha fazla ülkede kaldığı tespit edilen kişilerin bir daha Singapur’a giriş yapmaları engellenir. Bu konuda Singapur’un oldukça katı ve net olduğunun farkında olunması gereklidir.

Belirlenen Sürelerden Daha Fazla Kalma İhtiyacında Ne Yapılmalıdır?

Singapur’un ülkeye ilk girişte vizesiz olarak 15 ila 30 gün arasında verdiği kalma izninin sonlanmasına rağmen ülkede kalmaya devam etmek isteyenler ya da buraya yerleşmeyi düşünenler için vize alınması gereklidir. Bu vizeler öğrenci, çalışma ya da uzun dönemli ziyaret adı altında farklı şekillerde alınabilir.

Singapur’a Uzun Süreli Seyahat İçin Hangi Vize Türü Tercih Edilmelidir?

Singapur’a gezip görme amacıyla seyahat etmeyi planlayanların dışında daha farklı amaçları bulunan kişiler de olabilir. Bu amaçlar arasında Singapur’da çalışma, eğitim görme ya da ülkeye yerleşme gibi farklı istekler bulunabilir. Böyle durumlarda Singapur Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen kişilerin içlerinde bulundukları duruma özel vize çıkartmaları gerekir. Çünkü 30 günlük vizesiz kalma haklarını geçirmiş olmaları halinde ülkede yasal olarak suç işlemiş gibi gözükürler ve devlet tarafından mahkemeye dahi çıkarılabilirler.

Maksimum 30 Gün Süreli Singapur Seyahatlerinde İstenen Evraklar Nelerdir?

30 güne kadar kalınan seyahatlerde Singapur Cumhuriyeti herhangi bir vize talebinde bulunmamaktadır. Bunun yerine ülkeye giriş esnasında gösterilen pasaportun bitiş süresinin en az 6 ay sonrasına olması gereklidir.

Pasaportun en az 1 boş sayfası olması şart konulan diğer hususlardandır. Ayrıca ülke gümrüğünden girildiği esnada ilgili görevlilere dönüş biletinin, ülkede ikamet edilecek olan adres bilgilerinin ve yapılacak olan her türlü harcama için yeterli seviyede gelire sahip olunduğunun ibraz edilmesi önemlidir.

İş Amacı ile Nasıl Singapur Vizesi Alınabilir?

İş amacı nedeniyle Singapur Cumhuriyeti’ne uzun süreli seyahat etmek isteyen kişilerin gerekli vize işlemlerini başlatmaları gerekir. Bunun için Türkiye’de yer alan Singapur elçiliklerine el ile başvuruda bulunulabileceği gibi dijital ortam üzerinden de vize talepleri gerçekleştirilebilir.

Singapur vizesi almak için yapılacak olan başvurular esnasında elçiliklerin Türk vatandaşlarından istediği bazı evraklar bulunur. Vize için ihtiyaç duyulan tüm evrakların temin edilmesi halinde Singapur Büyükelçiliği ya da Singapur Konsolosluğu’na şahsen veya resmi bir kargo şirketi ile evrakların gönderimi sağlanabilir.

Evrakların içerisinde eksiksiz doldurulmuş olan başvuru formunun yanı sıra, pasaport ve gerekli diğer belgelerin bulunması şarttır.

İş Amacı ile Alınacak Singapur Vizesinde Gerekli Evraklar Nelerdir?

Öncelikle Singapur Dışişleri bakanlığının web sitesinde bulunan giriş vizesi için başvuru formunu indirmek ve eksiksiz şekilde İngilizce olarak doldurmak gereklidir.

Başvuru formunda yer alan tüm sorulara olabildiğince hatasız ve gerçekçi yanıtlar vermek iş amacı ile başvurulan vizenin Singapur Cumhuriyeti tarafından onay alabilmesi açısından çok önemlidir. Bu nedenle yalan ya da yanlış beyanda bulunmamak, form doldurma işlemleri esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli konudur.

Vize başvuru formunun dışında son 6 ay içerisinde çekilmiş olan renkli 2 adet vesikalık fotoğraf da yine gereksinim duyulan diğer evraklardandır. Fotoğrafların boyutları ise 45×35 mm şeklinde olmalıdır. Pasaportun en az 6 ay daha geçerli olduğunu gösterecek şekilde çekilen bir adet pasaport fotokopisi yine vize için gerekli belgeler arasındadır.

Bir seyahat acentesinden alınacak olan ve Singapur’a yapılması planlanan seyahati gösteren seyahat güzergahı ve uçak biletleri Singapur Cumhuriyeti’ne vize alınabilmesi adına temin edilmelidir.

İş amacı ile alınması planlanan Singapur vizelerinin ücretlendirmeleri kişilere göre değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle en doğru fiyatlandırmalar için konsolosluklar ile iletişime geçilmelidir. Vize ödemeleri nakit olarak yapılır ve sonrasında kişilere herhangi bir geri ödeme gerçekleştirilmez.

Eğitim Amacı ile Nasıl Singapur Vizesi Alınabilir?

Özellikle eğitim konusunda büyük atılımları olan Singapur’da öğrenim görmek isteyen öğrenciler için gerekli olan şartlardan birisi de Singapur vizesine sahip olmalarıdır. Singapur’da okuyabilmek için öncelikle öğrenci pasaportu olarak bilinen resmi bir belgeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Öğrenci pasaportunun başvurusu vizeli öğrenciler ya da vizesizler için aynı sürece tabi tutulmaktadır. Aralarındaki tek fark vizesiz olan öğrencilerin öğrenci pasaportunu kendi ülkelerinde çıkartmaları gerektiğidir.

Vizesi bulunan kişiler ise öğrenci pasaportunu Singapur’a giriş yaptıktan sonraki süreç içerisinde de rahatlıkla çıkarabilirler. Singapur’a seyahat için öğrenci vizesine ihtiyaç duyan kişiler ev sahibi olacak okulun kendilerini sisteme kayıt etmesinin ardından SOLAR+ sistemi üzerinden vize başvurularını gerçekleştirebilirler.

SOLAR+ Nedir? Öğrenci Vizesinde Süreç Nasıl Gerçekleşir?

SOLAR+; öğrenci pasaportu alınabilmesi için online bir başvuru ve kayıt sistemi olarak bilinir. Singapur’da eğitim veren tüm resmi kuruluşlarda geçerli olan bu sistem ile öğrenci vizesi için başvuruda bulunulabilir.

Yapılan başvuruların ilgili kurumlar tarafından kabul görülmesi durumunda başvuran kişilerin kendi ülkelerinden öğrenci vizesi başvurusu yapabilecekleri yeni bir SOLAR+ başvuru kodu onlara verilecektir.

Alacakları bu yeni SOLAR+ kodu sayesinde öğrenciler kendi ülkelerinden öğrenci vizesi teminini gerçekleştirebilirler. İşlemlerini tamamlayan ve pasaportunu almak için artık hazır olan tüm öğrenciler Göç ve Gümrük Müdürlüğü’ne yani ICA’ya giderek öğrenci pasaportlarını elden teslim alabilirler. Burada pasaportların teslimi aşamasında ekstradan bir vize ücreti de ilgili kurum tarafından talep edilmekte ve peşin olarak alınmaktadır.

Öğrenci vizesinin alınabilmesi için SOLAR+ sistemine yapılması planlanan başvuruların öğrenim programı başlamadan en az 1 ay önce yapılması gereklidir. Ancak bu süreci çok uzun tutmamak ve öğrenim başlangıcından en fazla 2 ay öncesi olacak şekilde ayarlamak da önemlidir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Zuhal dedi ki:

    Singapur hava alanına indiğimizde herhangi bir form dolduruluyormu rica etsem bu bilgiyi biliyorsanız cevap verirmisiniz teşekkür ederim

  2. Arif Köse dedi ki:

    Singapur’da yaşamak istiyorum. Singapur çalışma izni almadan orada yaşamam mümkün mü? Home ofis çalıştığım için bir yere bağlı değilim.

  3. Erhan çağlar dedi ki:

    Merhaba 40 yaşındayım Türkiyede vinc operator olarak çalışıyorum singapurda benim mesleğim çok aranılan meslek türü orta düzey İngilizcem var vize almam için nereden ve nasıl başlamalıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir