Sırbistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Avantajları, Şartlar ve Gerekli Belgeler

Sırbistan vatandaşlığı nasıl alınır, nasıl kazanılır sorusu Sırbistan’a gelip burada çalışmaya başlayan yeni bir hayat kuran binlerce kişi tarafından sorulmaktadır.

Her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan ülke, iş fırsatları ve yaşam koşullarıyla da beğenilmektedir. Dolayısıyla binlerce turistin bir kısmı vatandaşlık için araştırma yapmaya başlamaktadır.

Sırbistan vatandaşlığı da diğer ülkelerde olduğu gibi belli bir süreci içine almaktadır. Başvurular, evraklar, görüşmeler üzerine belli başlı bir prosedür söz konusu olmaktadır.

Prosedürün işlenmesi ve vatandaşlığın alınabilmesi hem sizin işlemleri doğru yürütmenize hem de başvuru yaptığınız kurumun hızına bağlıdır. Sırbistan Konsolosluğu vatandaşlık için seri onay verirse vatandaşlığı almanız çok uzun sürmeyecektir.

Sırbistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Sırbistan vatandaşlığını almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle doğru noktaya başvuru yapmalıdır. Sonrasında vatandaşlık haklarını size veren yollardan herhangi biri seçilmelidir. Kan bağından doğuma, evlilikten çalışmaya kadar birçok yolla Sırbistan vatandaşlığı alma hakkınız bulunmaktadır.

Sırbistan vatandaşı olmanın avantajlarını yaşamak isteyen kişiler tüm başvuru sürecini ve evrak teslimini doğru ve eksiksiz şekilde yapmaktadır. Sonrasında başvuru süreci yasal olarak değerlendirme altına alınmakta ve size uygun olan yol ile vatandaşlık alıp alamayacağınız tarafınıza bildirilmektedir.

Sırbistan vatandaşlığı için başvuruda bulunurken oturma izni ve çalışma izni konularını tamamlamış olmanız gerekmektedir. Ülkeye turistik seyahat amacıyla gelen birçok kişiden farklı olarak kalıcı olarak geldiyseniz kısa süreli oturma izni alabilirsiniz.

Sırbistan Vatandaşlığı İçin Oturma İzni

Sırbistan vatandaşlık alma konusunda diğer pek çok ülke gibi ince eleyip sık dokuyan ülkelerden bir tanesidir. Bunun için öncelikle ülkeye gidip çalışmaya başlamanız gerekmektedir.

Hiçbir ülke, ziyaret için gelip uzun süre kalan işsiz birine vatandaşlık vermeyecektir. Çalışma iznini aldıktan hemen sonra oturma iznini almanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Oturma izni için başvuru yapmış ve süresini doldurmuş olan kişiler Sırbistan vatandaşlığı başvurusunda bulunabilirler. Oturma izni ilk olarak kısa süreli verilecektir. Kısa süreli oturma izni yaklaşık olarak 1 yıllık olmaktadır.

1 yılı dolduran kişilerin başvuru yapması halinde uzun süreli ikamet hakkı başvurusunda bulunması gerekmektedir. Uzun süreli oturma izni belgesini aldıktan sonra sürenizi doldurup vatandaşlık başvurusunu yapmanız mümkündür.

Oturma Süresi İle Sırbistan Vatandaşlığı Alma

Sırbistan vatandaşlık haklarını almak isteyen kişiler, başvuru sürecinde birtakım zorunlulukları yerine getirmeleri gerektiğini bilmeliler. Bunlardan biri de oturma süresidir. İlk aldığınız oturma süresi kısa süreli olduğu için 1 yıl gibi bir zaman için verilmiş olacaktır.

1 yıldan daha uzun süre kalmanız vatandaşlık almak için süre doldurmanızı sağlayacaktır. Sırbistan vatandaşlığı almak için 3 yıl boyunca kesintisiz şekilde Sırbistan sınırları içinde ikamet ediyor olmanız gerekmektedir.

3 yıl süresini tamamlayan kişiler, ikamet süresi doldurduğu için vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkına sahiptir.

Kabul Yoluyla Sırbistan Vatandaşlığı Alma

Sırbistan vatandaşlığı alma yöntemlerinden biri kabul yoludur. Kabul yoluyla vatandaşlık başvurusunda bulunmak isteyen kişiler öncelikle uzun süreli oturma iznine sahip olmak mecburiyetindedir. Bununla beraber 18 yaşını doldurmuş olma mecburiyeti bulunmaktadır.

Kabul yoluyla vatandaş olmak istediğinizi dile getirdiğinizde çalışabilir olduğunuzu da ispat etmeniz gerekmektedir. Kendine ve ailesine bakabilecek kişilerin vatandaş olmasına izin verilmektedir.

Kabul yoluyla vatandaşlık alınmak istendiğinde çifte vatandaşlık hakkınız bulunmamaktadır. Dolayısıyla bunu yazılı bir evrakla göstermeniz son derece önemli kabul edilmektedir. Ayrıca ülkeyi kendi ülkeniz gibi gördüğünüzü de yazılı bir dilekçe ile beyan etme zorunluluğunuz bulunmaktadır.

Evlilik Yoluyla Sırbistan Vatandaşlığı Alma

Evlilik yoluyla vatandaşlık hakkı sunan ülkelerden biri de Sırbistan’dır. Sırbistan evliliğin hassasiyetine önem verdiği için yalnızca vatandaşlık için evlilik yapılması konusunda çok ciddi kurallar getirmektedir.

Sırbistan vatandaşı olmak için sahte bir evlilik yaptığınız ortaya çıktığında ülkeden çıkarılmanız ve ağır yaptırımlara maruz kalmanız söz konusudur.

Evlendikten sonra en az 3 yıl evli kalma mecburiyetiniz bulunmaktadır. Bu süre içerisinde Sırbistan sınırlarında aynı evde yaşadığınız ve gerçek bir aile hayatı yaşayıp yaşamadığınız sık sık kontrol edilecektir. Gerçek bir aile hayatı yaşamanız halinde sürenizi doldurduğunuz gibi vatandaşlık için başvuruda bulunabilirsiniz.

Evlilik yoluyla vatandaşlık talep ederken ülkeyi kendi ülkeniz gibi benimsediğinizi, ailenize ne olursa olsun çalışıp baktığınızı ispat etmelisiniz.

Göçmenlik Yoluyla Sırbistan Vatandaşlığı Alma

Türkiye Cumhuriyeti ile Sırbistan arasında göçmenlik bağı oldukça güçlüdür. Yapılan göçlerden bir kısmı Sırbistan’a olduğu için dedeleri Sırbistan göçmeni olan birçok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bulunmaktadır.

Göçmenlik yasası gereğince vatandaşlık almanız göçmenlik sayesinde mümkündür. Yıllar önce Sırbistan vatandaşı olmuş bir dedeniz varsa siz de otomatik olarak vatandaşlık hakkını kendinizde bulabilirsiniz.

Sırbistan’da uzun süre kalmış, ülkeye hizmet etmiş olan kişilerin çocukları ve torunları kolay yolla vatandaşlık alabilmektedirler.

Kan Bağıyla Sırbistan Vatandaşlığı Alma

Kan bağı, vatandaşlık için en garantili yollardan biridir. Anne ya da babası Sırbistan vatandaşı olan kişinin vatandaşlık için uzun süreli oturma izni alması gerekmektedir. Uzun süreli oturma iznini aldıktan sonra kan bağınızı ispat eden belgeleri temin etmeniz istenmektedir.

Kan bağınızı gösteren anne ya da babalık belgeleri de elinizde olduğunda hızlı şekilde vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Annenin ve babanın birlikte olması veyahut ayrı olması, nerede yaşadığının bilinmemesi bu noktada çok da önemli değildir. İkisinden herhangi birinin Sırbistan vatandaşı olması sizin için yeterli olacaktır.

Sırbistan Vatandaşlığı İçin Nereye Başvuruda Bulunulmalı?

Sırbistan vatandaşlığını alma kararı veren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu durumu Sırbistan’da ikamet ederken başkonsolosluğu bildirmelidir. Başvurular başkonsolosluk üzerinden yapılmaktadır.

Çoğu zaman yoğunluk nedeniyle aksayan veyahut farklı birimlere aktarılan vatandaşlık işlemleri Sırbistan Başkonsolosluğu tarafından bilgi sunulması ile gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle hata yapmadan doğrudan randevu alıp gidip görüşmek, sürecin daha kolay gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Sırbistan Vatandaşlığı İçin Gerekli Belgeler

 • Sırbistan vatandaşı olmanın avantajları olduğunu düşünen ve vatandaşlığa geçmek isteyen kişiler, konsolosluğun verdiği evrak dosyasına ilk olarak oturma izni belgesini koymalıdır.
 • Oturma izni sonrasında tercih edilen bir başka belge çalışma izni belgesidir. Çalışabilir durumda olduğunuzu bir süredir nerede kaç paraya çalıştığınızı belgelemeniz istenmektedir. Son birkaç ayın çalışma dokümanını teslim etmeniz gerekmektedir.
 • Sırbistan vatandaşlığı için gerekli belgelerden bir diğeri pasaportunuzdur.
 • Ülkeye vatandaş olabilmeniz için temiz bir sicile sahip olmanız gerekmektedir. Temiz sicil sahibi olmayanlar, gerekli belgeleri teslim etseler de vatandaşlık hakkına sahip olmazlar.
 • 2 adet fotoğraf da vatandaşlık için dosyada yerini almalıdır.
 • Sırbistan için iyi bir vatandaş olacağınıza dair dilekçe yazmanız gerekmektedir.
 • Evlilik yoluyla vatandaşlık talebinde bulunursanız evlilik cüzdanınız da dosyada yer almalıdır.

Sırbistan Çifte Vatandaşlık Veriyor mu?

Sırbistan’ın çifte vatandaşlık verdiği tek durum göçmenliktir. Göçmenlik yoluyla vatandaşlık başvurusunda bulunan kişiler, Sırbistan’da ikamet etmeseler de vatandaşlık için hakka sahip olmaktadırlar.

Çifte vatandaşlık için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından vazgeçmeniz gerekmemektedir. Öncelikle mahkeme kararı ile göçmenliği olan akrabanızın doğum tarihini Sırbistan’dan talep etmeniz gerekmektedir. Daha sonra Ankara’da denklik durumunu kıyaslamanız gerekmektedir.

Tarihler arası tutarsızlık söz konusu olmaması halinde çifte vatandaşlık almanızı engelleyecek herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmanız söz konusu olmayacaktır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. mehmet nedret gezen dedi ki:

  babam 1920 sırbistan seniçe doğumlu çifte vatantaşlık için ne yapmak lazım hangi evraklar gerekli

  • ozkan dedi ki:

   soyisim denklik alabildiniz mi ben 2 yildir bekliyorum ankarada bulunamayup sirbistana yazi yazilmis ama hala yok ne yapicaZ bilemiyorum siz ne yaptiniz

  • Seren dedi ki:

   Merhaba benim de dedem senice doğumlu vatandaşlık alabildiniz mi

 2. Güral dedi ki:

  Sırbistan çalışma izni için orada çalışmam gerekli mi? Önce çalışma vizesi alsam ardından orada iş bulsam olmaz mı_

 3. Gamze dedi ki:

  Merhaba sirbistan vatandasligi icin göçmenlik yoluyla vatandaşlık basvurusu yapacagim tum evraklarim hazir ancak izmirde baskonsolosluk olmamasi sebebiyle istanbul başkonsolosluguna basvuracagim fakat konsoloslukta surenin cok uzun olmasi sikinti yaratiyor. Danismanlik ve basvuru islemleri icin yardimci olurmusunuz?

  • gokhan dedi ki:

   gamze hanım bende başvuruda bulunmak istiyorum öncelikle ne gibi evraklar hazırladınız yazma imkanınız varmı bir de danışmanlık konusunda bir firma bulabildinizmi bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.

  • Adem dedi ki:

   Yaptınız mı baş vuru

 4. gökhan dedi ki:

  merhabalar göç yoluyla sırbistan vatandaşlığı için önerebileceğiniz bir danışmanlık şirketi varmı

 5. Burak dedi ki:

  Merhaba Babam 1958 vranya doğumlu, çifte vatandaşlık için işlemleri nasıl başlatabilirim

 6. Senat dedi ki:

  Merhaba 2016 yılında göçmenlik yoluyla Sırbistan çifte vatandaşlığı aldım. Suanda Sırbistan vatandaşlığı ile Almanya’da calismaktayim
  İhtiyaç duyanlara
  Başvuru öncesi gereke evraklari hazirlama
  Başvuru esnasında izlenmesi gereken yollar ve mümkün olan en hızlı sürede başvurunuzun sonuçlanması için dikkat edilmesi gerekenler konusunda danismanlik yapabilirim.

  • Nilüfer Tunca dedi ki:

   Merhaba
   2016 da başvurdum ama henüz cevap alamadım.ne yapmam gerek

  • Ercüment Kurtişoğlu dedi ki:

   25.08.2016 yılında başvurdum. kabul edildi . hala bir gelişme olmadı. sırp konsolosluk sitesinde hala güncelleme yok . başka takip edilebilecek bir yer varmı acaba .. tşk . 05322454717

   • Hülya dedi ki:

    Merhaba
    Liste güncellendi. Tekrar kontrol edin. Umarım hak kazanmışsınızdır.

  • A.Adnan TOSUNCUK dedi ki:

   Merhaba,
   Annemin,annesinin babası 1849 Niş doğumlu.Bu durumda ne yapılabilir?Siz hangi şartlarda danışmanlık yapıyorsunuz?Bilgi vermenzi rica eder başarılar dilerim.

  • Mehmet Akif dedi ki:

   Merhaba
   Danışmanlık konusunda sizinle irtibata geçmek istiyorum.

  • İsa Toka dedi ki:

   Merhaba ben de göçmenlik yoluyla Sırbistan vatandaşlığı başvurusu yapmayı planlıyorum fakat nereden başlayacağımi bilemiyorum. Sırbistan’da yaşayan akrabalarımiz da var ve evrak temin etme konusunda bize yardımcı olabilirler. Sizin vatandaşlık hakkı elde etme konusunda izlediğiniz yolu ve hangi evraklarla başvurmak gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Banu Özdemir dedi ki:

   Merhaba, babam Sırbistan doğumlu. Doğum belgesi ve soyadı denklik belgesini aldım. Şimdi ne yapmam gerekiyor? Ben ve iki çocuğum için vatandaşlık almak istiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

  • Seren dedi ki:

   Merhaba iyi günler cevap verirseniz sizlere bişeyler sormak istiyoeum

  • Naime dedi ki:

   Merhaba nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 7. rem zgi ısk dedi ki:

  Merhabalar.
  Büyükannem göçmen.
  Oradan ilgili doğum belgesini aldım.
  Tutarsız nüfus bilgilerini düzelttik mahkeme ile.
  Lakin şimdi ne yapmam gerekli bilmiyorum.
  Babam ben ve kız kardeşim vatandaşlığı istiyoruz.
  1) büyükannemin göçmen olduğu belgelerle kanıtlı, yine de ona da resmi olarak vatandaşlık almak zorunda mıyız?
  2) valilikten gerekli bir belge vardı, büyükannemin göçmen olduguna dair. Onu aldık ama alalı 2 sene oldu. Süre sorun yaratır mı?
  3) nüfüstan apostilli a formu ve b formu aldık. Başka ne yapmam gerekiyor. Bu kadar uğraştıktan sonra pes etmek istemiyoru .

  • Kadir dedi ki:

   Selamlar ben 3 yıl önce eşimi,kızlarımı evrakları toplayıp verdim konsolosluğa işlemler biraz zor geçti hiç birşey bilmiyordum koşuşturmaca fanaydı anlayacağınız eşimin anneannesi üzerinden tutin doğumlu ben kendimin evraklarını topladım bende kendi anneannemin üzerinden verdim evraklarımı yanlız benim 6 ay sonra verebildim çünkü getirttiyim izvot taki doğum tarihi,ay,gün,yıl birbirini tutmuyordu düzelttim bankaya belirlenen bir mevla yatırdım bana takip kağıdı verdiler bu numaran yandığı zaman gel dediler dedim ya üç sene geçti beklemedeyim ve özellikle söylüyorum lütfen her kağıdın birer fotokopisini çekip ikinci bir dosya yapın öyle gidin konsolosluğa 1-0 önde olursunuz … şmd birde doğan erkek çocuğum var onun içinse daha basit doğum kağıdıyla gittiyim zaman hemen onun pasaportunu basacaklar yani beklemeyecek ama bize verilen numaralar çıktığı zaman sitelerinde …

 8. Gokhan dedi ki:

  Methaba sirbistan vatandasiyla evliyim,surekli oturumum var vatandasliga basvuru yaptim basvuru yaptim, 1 yildan fazla zaman gecti hayla cevap gelmedi.

  • İzzet dedi ki:

   Gökhan bende sırp vatandaşıyla evliyim 2010 dan beri.3 yıl kesintisizmi sirbistanda yaşamam lazım vatandaşlığı alabilnem için yoksa yılın 6 ayından fazlasınımı teşşekür ederim

 9. merve dedi ki:

  Merhaba, babam Yugoslavya dağılmadan önce Türkiye ye ailesi ile birlikte göç ettiler. 1962 yılında Sırbistan dan İstanbul a yerleştiler. Babamın doğum evraklarını Sırbistan dan aldık. Babamın üzerinden çite vatandaşlığa başvuru yapabilir miyiz ? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Yada önerebileceğiniz bir danışmanlık firması var mıdır ? Teşekkürler.

 10. özkan tutar dedi ki:

  mehmet nedret benimde babam senice dogumlu 1924 fakat tatil icin gelmisler kapilar kapatilinca geri donememisler biz soyisim denklik icin 2 yil once basvurduk hala sonuc yok napmaliyiz bilemiyorum

 11. Mehmet dedi ki:

  Ben Sırbistan bütünü gelip şirket kuracağım orada iş yapacağım nasıl vatandaş olabilirim Bir de Türkiye’de Sicilim bozuktur sayılar

 12. Bünyamin Arslan dedi ki:

  Sayın Yetkili;
  Aşağıdaki e-mail ile Sırbistan konsolosluğuna yazı yazıyorum ama bir sonuç alınmıyor.

  Bünyamin Arslan
  24 Tem 2018 Sal 13:10
  Alıcı: konzulat.istanbul
  Vatandaşlık başvuru durumumu öğrenmek istiyorum.
  İstanbul Sırbistan Başkonsolosluğuna Vatandaşlık için Müracaat ettiğimde (Aralık 2015) bana verilen evrakta 689/15 ve 696/15 numaraları yazıyor.
  Ama aradan kaç sene geçti ama hala olumlu/olumsuz bir haber vermiyorsunuz.
  Yapılan işlemler hakkında bilgi verirmisiniz.
  Bu kadar uzun zaman alması nedendir.
  Tarafıma cevap e-maili yazarsanız sevinirim.
  Teşekkür ederim.
  Başvurular Eşim ve Çocuklarım içindir.

 13. Bate dedi ki:

  Merhaba, 2019 yılında tüm evraklarımı eksiksiz olarak tamamlayıp Novi Pazar’da teslim ettim.Karşılığında evrakları teslim aldıklarına dair bana POTVRDA denilen evrağı verdiler.Başvurumla ilgili takibi nasıl yapabilirim.Teşekkürler