Vize Vatandaşlık » Vize İşlemleri » Slovakya Vize İstiyor Mu? Nasıl Alınır?

Slovakya Vize İstiyor Mu? Nasıl Alınır?

Slovakya Vize İstiyor Mu? Nasıl Alınır?

Slovakya, Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus (bordo) pasaporta sahip herkes için vize şartı arayan bir ülkedir. Slovakya’ya seyahat etme talebinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti hususi, diplomatik ve hizmet pasaportlarından herhangi birine sahip olan kişilerin ise kısa süreli Slovakya’ya yaptıkları seyahatlerde vize almaları zorunlu değildir.

Slovakya vize başvurusu, Schengen vizesi içerisinde değerlendirilmektedir çünkü Slovakya, Schengen bölgesi sınırları içerisinde bulunan bir ülkedir. Slovakya vizesi almak için iki farklı yöntem bulunmaktadır.

Tek girişli Slovakya vizesi, Slovakya Schengen vizesi olarak adlandırılmakta olup sadece Slovakya’ya seyahat hakkı tanır. Çok girişli Slovakya vizesi ise Schengen bölgesinde bulunan tüm ülkelere kısa süreli giriş hakkı tanır.

Slovakya Vizesi Nasıl Alınır?

Slovakya vizesi almak için gerekli evraklar doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurularak Ankara veya İzmir’de bulunan Slovakya Konsolosluğu’na gönderilmelidir. Slovakya vizesi için gerekli evraklar arasında;

 • Seyahat eden kişinin seyahat amacına dair yazdığı Slovakya vize talep dilekçesi,
 • Seyahat tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği bulunan ve 2 sayfası boş pasaport,
 • Kimlik belgesi fotokopisi ve 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Slovakya Schengen vizesi başvuru formu,
 • Slovakya’ya seyahat sırasında konaklama, ulaşım ve sigortaya dair belgeler,
 • Kişinin uğraştığı meslek grubuna ait evraklar bulunur

Slovakya vize başvurusu sürecinde Slovakya Konsolosluğu’na vize başvurusu için gerekli olan evraklar dışında, o bölgeye yapılan seyahatten sonra kişinin kendi ülkesine döneceğine dair yazılı bir belge teslim edilmesi durumunda Slovakya vize başvurusu onaylanma ihtimali artacaktır.

Slovakya Vize Başvuru Formu

Slovakya Schengen vize başvuru formu, o bölgeye seyahat etmek için doldurulması zorunlu olan belgelerden biridir. Slovakya vize başvuru formunda; ad-soyad, uyruk, doğum tarihi ve yeri, medeni hal, cinsiyet, pasaport bilgileri, Avrupa Birliği /Avrupa Ekonomik Alanı veya İsviçre vatandaşı olan herhangi bir yakın varsa o kişilere dair bilgiler, meslek ve seyahat amacı gibi bilgilerin doldurulması istenir.

Başvuru Formu Slovakya Konsolosluğu’nda doldurularak teslim edilir. Slovakya Schengen vizesi başvuru formu Türkçe, Slovakça ve İngilizce olmak üzere üç dilde doldurulabilmektedir.

Slovakya Schengen vizesi başvuru formu doldurulurken evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi ve bilgilerin doğru doldurulması son derece önem taşır.

Slovakya Vize Merkezi, formların yanlış bilgilerle doldurulması veya gerekli evraklarda eksiklik olması durumunda vize başvurusunu onaylamaz. Bu yüzden belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim edildiğinden emin olunmalıdır.

Slovakya vizesi başvurusundaki en önemli noktalardan biri, seyahatin hangi amaçla olduğudur. Turistik vize, ticari vize veya aile ziyareti amaçlı vize almak birbirinden farklı evraklar gerektireceği için bu hususa son derece dikkat edilmelidir.

Slovakya Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Slovakya turistik vizesi, o bölgeye gezi, spor, kültürel faaliyetler gibi amaçlarla seyahat etmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Slovakya Schengen turistik vizesi için gerekli evraklar arasında, Slovakya seyahati için istenen genel belgeler dışında farklı birçok belge de istenir:

 • Seyahat masraflarının ve turistik amaçla gidilecek bölgelerdeki masraflar için yeterli finansal güce sahip olunduğunu kanıtlayan belge,
 • Son 3 ay içerisinde alınan maaşların çizelgesi,
 • Öğrenciler için öğrenci belgesi,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu prim bilgilerini içeren evraklar gibi birçok belge Slovakya Schengen turistik vize başvuru formunda istenmektedir.

Slovakya Ticari Vize Nasıl Alınır?

Slovakya Schengen ticari vize, o bölgeye iş kurmak veya kısa süreli iş yapmak amacıyla seyahat etme talebinde bulunan kişilerin alması gereken vize türüdür. Slovakya Schengen vizesi için gereken standart evraklar dışında teslim edilmesi gereken Slovakya ticari vize evrakları da bulunur:

 • Slovakya ticaret vizesi için, başvuru sahibinin ait olduğu şirket tarafından antetli kâğıda mühürlenerek yazılmış olan izin formu,
 • Başvuru sahibinin son 3 ayı kapsayan maaş çizelgesi,
 • Başvuru sahibinin çalıştığı şirkete dair evraklar,
 • Slovakya Schengen vizesi başvuru sahibinin adına kayıtlı olan mal varlıklarının olduğu belge istenmektedir.

Slovakya Schengen ticari vizesine başvurmak isteyen kişiler, istenen standart evraklar dışında ticari vize için talep edilen belgeleri de eksiksiz bir şekilde doldurarak Slovakya Konsolosluğu’na teslim etmelidir.

Slovakya Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Alınır?

Slovakya aile birleşimi vizesi, o bölgeye aile, akraba veya arkadaş vasıtasıyla seyahat etmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Slovakya aile vizesi almak için yakınlardan herhangi bir kişinin Slovakya’da ikamet etmesi gerekmektedir. Slovakya aile vizesi için gerekli evraklar;

 • Slovakya seyahatinden itibaren en az 3 ay geçerliliği bulunan 2 sayfası boş bir pasaport,
 • Kimlik belgesi ve 2 adet güncel biyometrik fotoğraf,
 • Slovakya Schengen vize başvuru formu,
 • Seyahat eden kişinin seyahat amacına dair yazdığı vize talep dilekçesi,
 • Slovakya’da ikamet etmekte olan yakınların yazmış olduğu konaklama davetiyesi,
 • Slovakya’da bulunan kişilerle olan ilişkinin yakınlığına dair kanıt amaçlı alınan nüfus kâğıt örneğidir.

Slovakya Vize Ücretleri

Slovakya vize ücreti, kişinin seyahat ederken talep ettiği hizmetlere göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca, başvuru yapan kişinin yaşına ve başvuru yapılacak vize türüne göre Slovakya Schengen vize başvuru ücretleri değişiklik göstermektedir.

Ülkemizde standart Slovakya Schengen vize ücretleri 80 Euro olarak sunulmaktadır.

Slovakya vize başvuru formu sonuçları yaklaşık 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süreç, eksik belge teslim edilmesi durumunda 1 aya kadar uzayabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir