Vize Vatandaşlık » Vize İşlemleri » Somali Vize İstiyor Mu? Somali Vizesi Nasıl Alınır?

Somali Vize İstiyor Mu? Somali Vizesi Nasıl Alınır?

Somali Vize İstiyor Mu? Somali Vizesi Nasıl Alınır?

Somali’ye vize almak, o bölgeye seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için gereklidir. Türkiye’de bordo, yeşil, gri ve siyah pasaportlara sahip olan kişiler, Somali’ye seyahat edebilmek için Somali vizesi almalıdır.

Somali vizesi başvurusu, Somali’ye seyahat etmek isteyen ve Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olan herkes tarafından yapılabilir. Başvuru, Ankara’da bulunan Somali Ankara Konsolosluğu’ndan şahsi olarak gerçekleştirilebilir. Türkiye’de Somali vizesi alabilmek için var olan yetkili tek kurum Somali Ankara Konsolosluğu’dur.

Şahsi olarak gerçekleştirilmeyen Somali vizesi başvuruları için, Somali vize işlemleri üzerinden faaliyet gösteren vize merkezleri kullanılır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu temsilciliklere giderek Somali vize başvurusu yapabilirler.

Somali Vizesi Başvurularında Pasaport Kuralları

Somali vize başvuru işlemleri sırasında kullanılacak olan pasaportun geçerlilik süresi, Somali’ye yapılan seyahatten itibaren en az 6 ay olmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nde bordo pasaport(umumi), yeşil pasaport(hususi), gri pasaport(hizmet) ve siyah pasaport(diplomatik) sahibi olan herkesin Somali vize başvurusu yapması zorunludur.

Somali vize başvurusu eski pasaportla yapıldıysa pasaportun en az 2 sayfasının boş olması gerekir. Bu sebeple, yenilenmiş bir pasaportla Somali vize başvurusu yapmak seyahat edecek kişiye zaman kazandıracaktır. Hasar görmüş ve 10 yıldan daha eski pasaportlar, Somali Vize Konsolosluğu tarafından kabul edilmez.

Somali vize ve pasaport işlemlerine seyahat tarihinden en az 2 hafta önce başlanmış olması gerekir. Somali vize başvuru sonuçları 7-10 iş günü arasında belirlenir.

Somali Vize Türleri

Vize başvurusu yapmadan önce Somali vize türünü belirlemeniz gerekir. Bundan sonra ise vize başvurusu yapabilirsiniz. Her vize türü farklı belgeler istediğinden başvuru yapmadan önce vize türünü belirlemeniz son derece önemlidir.

Somali vize ücretleri, her bir vize türünde 30-60 USD arasında değişir. Somali’ye seyahat etmek için tercih edebileceğiniz 3 vize türü bulunmaktadır:

Somali Turistik Vize Nasıl Alınır?

Somali’ye kısa süreli seyahatler için alınacak vize türüdür. İş toplantıları, fuarlar gibi kısa süreli işler için turistik vize almak yeterlidir. Emekli, öğrenci, memur olan kişilerle aile ziyareti yapacak kişiler turistik vize başvurusu yapabilirler.

Somali Ticari Vize Nasıl Alınır?

Maksimum 90 gün olarak verilen kısa süreli bir Somali vize türüdür. Somali’de ticari bir faaliyet yürütmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize kategorisidir.

Aynı zamanda turistik vize kapsamına giren iş toplantısı, seminer gibi faaliyetler de gerçekleştirilebilir. Ancak ticari vize, başvuran kişiye Somali’de iş yeri açma veya çalışma gibi bir hak tanımaz. İşveren ve çalışanlar Somali ticari vize başvurusu yapabilirler.

Somali Ziyaret Vizesi Nasıl Alınır?

Somali ziyaret vizesi, Somali’de bulunan aile, akraba, arkadaş gibi yakınların ziyareti için alınması gereken vize türüdür. Somali’ye ziyaretçi vizesi alabilmek için, Somali’de bulunan yakınlardan davet mektubu alınması zorunludur.

Diğer tür vizelerin onay süresi 7-10 iş günü arasındayken ziyaretçi vizesinin onay süresi 30 güne kadar uzayabilmektedir.

Somali Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Somali vizesi için gerekli belgelerin seyahat tarihinden 2 hafta önce konsolosluğa eksiksiz şekilde sunulması gerekir:

  • Yenilenmiş veya en az 2 sayfası boş pasaport ile pasaport fotokopisi,
  • Kimlik ve kimlik fotokopisi
  • En fazla 6 ay öncesinden çekilmiş biometrik fotoğraf,
  • Eksiksiz doldurulmuş Somali vize başvuru formu,
  • Belirli durumlar halinde, başvuran kişinin yerine gerekli belgeleri dolduracak ve tamamlayacak 3.kişinin seçildiğine dair noter onaylı vekaletname,
  • Seyahat edecek kişinin çalıştığı şirketin, kişinin seyahatine dair yorumları ile yazdığı talep dilekçesi istenir.

Somali Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Somali vize başvuru formu, Somali’ye seyahat etmek isteyen herkesin doldurmasının zorunlu olduğu belgedir. Başvuru formunun eksiksiz ve tam doldurulması son derece önemlidir, aksi takdirde başvuru onaylanmaz.

Somali vize başvuru formunu yanlış bilgilerle doldurmak suç niteliği taşır. Uluslararası resmi bir belge niteliği taşıyan başvuru formunda doğru olmayan bilgiler vermek hem başvurunun reddedilmesine hem de başvuran kişinin ceza almasına sebep olur. Bu yüzden, belge doldurulurken son derece dikkat edilmesi ve ardından kişisel bilgilerin kontrol edilmesi gerekir.

Belgeler, Türkçe olarak doldurulabilir. Forma belirlenen ölçülerde biyometrik fotoğraf yapıştırılır. İstenen bilgiler tükenmez kalemle ve büyük harflerle yazılır. Başvuru formunun sağ alt kısmına imza atılmalı, atılan imza pasaportta yer alan imzayla aynı olmalıdır.

Somali vize başvuru formu Somali Konsolosluklarından, konsoloslukların internet adreslerinden veya vize işlemleri üzerinden faaliyet gösteren vize merkezlerinden alınabilir.

Somali Vize Başvurusu Reddi

Seyahat amacının ve türünün kanıtlanmaması, sahte veya eksik belge bırakılması, hasar görmüş veya geçerli olmayan pasaporta sahip olunması, vize başvurusunda bulunan kişinin suç sabıkası olması ve kamu yararı için uygun görülmemesi, Somali giriş yasağının bulunması durumlarında Somali vize başvurusu Somali Konsolosluğu tarafından reddedilir.

Başvuru sahibine, Somali vize başvurusunun reddedildiğine dair bilgilendirme yapılır. Red mektubu alan kişi, başvurunun reddedilme sebeplerinin eksik olduğunu fark ederse profesyonel yardım alarak başvuru formunu yeniden doldurmalıdır.

Somali Seyahati İçin Hangi Aşıların Yaptırılması Gerekir?

Somali, yiyeceklerden ve içme sularından hastalık bulaşma riskinin yüksek olduğu ülkelerden biridir. Bu yüzden Somali seyahati sırasında yaptırılması gereken aşılar, seyahat edecek kişinin hayati risk taşımaması açısından son derece önemlidir.

Kişi, kendi sağlığı için Somali sınırları içine ayak basmadan önce Sarıhumma, Hepatit, Tetanos aşılarını yaptırmalı ve bulaşabilecek hastalıklara karşı önceden önlem almalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir