Suriyeliler Nasıl Türk Vatandaşlığı Alabilir?

Paylaş

Suriye’de cereyan eden savaşlar sonrasında ülkemize pek çok kişi zorunlu olarak göç etmek zorunda kalmıştır. Özellikle aileleri ile birlikte gelen Suriye halkı, devlet tarafından pek çok yardım da alarak Türkiye’ye adapte olmaya başlamışlardır.

Şuan, neresi olduğu fark etmeksizin sokağa çıktığınız anda pek çok Suriyeli görmek mümkün. Artık o kadar halkın arasına karışmış durumdalar ki Türk vatandaşlarından ayırt etmek dahi imkânsız halde.

Peki, bu kadar toplumun arasına karışmış bir halk olan Suriyelilere Türk vatandaşlığı verilmesi doğru mudur? Suriyeliler tarafından Türk vatandaşlığı nasıl alınır?

Suriyelileri Diğer Ülke Vatandaşlarından Ayıran Faktörler Nelerdir?

Suriyelileri Türkler için, diğer ülke vatandaşlarından ayıran en büyük özellik ülkemizde hiç azımsanmayacak sayıda vatandaşlarının bulunmasıdır.

Türkiye’de şuan kayıtlı olarak 3 milyon, kayıt dışılar ile toplam olarak ise 4,5 milyon Suriye vatandaşı bulunmaktadır. Hal böyle olunca, neredeyse Türkiye’nin 2-3 ilinin tamamının Suriye vatandaşları ile dolu olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Zaten ücretsiz sağlık hizmeti ve eğitim hizmeti gibi pek çok yardımdan faydalanabilen insanlar olduklarından dolayı Suriyelilere Türk vatandaşlığı verilmesi çok fazla şeyi değiştirmeyecektir.

Kimler Türk Vatandaşı Olabilir?

Türk vatandaşı olmak için gerekli olan pek çok prosedür ve evrak bulunmaktadır. Sadece evrakların hazır olması kesinlikle vatandaşlık için yeterli değildir.

Türkiye bir Schengen ülkesi, İngiltere veya Amerika olmamasına rağmen Türk vatandaşlığı nasıl alınır? diye sorulduğunda cevap hiç de kolay olmayacaktır.

Öncelikle vatandaşlık alacak insanların belirli bir fiziksel ve zihinsel sağlık taramalarından geçmesi gerekmektedir. Yeterli miktarda Türkçe konuşabilmeleri ve yeterlilik sınavlarında başarı göstermeleri gerekir. Yapılan sözlü mülakatlardan olumlu sonuç almaları son derece önemli bir etkendir.

Sadece “Türk vatandaşı olmak istiyorum” veya “Türk vatandaşlığı nasıl alınır?” demek, vatandaşlık için yeterli değildir. Vatandaşlık isteyen kişinin davranışları ile de bu duruma olan bağlılığını ve isteğini fiziksel hareketleri ile de göstermesi gerekir.

Suriyeliler İçin Türk Vatandaşlığı Kıstasları

Öncelikle Suriyelilere Türk vatandaşlığı verilmesi için iki farklı yöntemin bulunduğunu bilmekte fayda vardır. Bu yöntemlerden Suriyeliler için en geçerli olan mülteci statüsüdür.

Mülteci statüsünde bulunan farklı ülke vatandaşları, bir ülkeye sığınmacı olarak geldiklerini belirtirler. Ülkelerinde ırkçılık, savaş veya faşizm gibi kendi bireysel haklarına zarar verecek eylemler olduğunu ve bu eylemlerden kaçmak için yeni bir ülkeye geçtiklerini – geçmek zorunda olduklarını ifade ederler. Bu ifadeler değerlendirilir ve eğer doğru ise, kişi mülteci kategorisinden ülkeye kabul edilir.

Suriye vatandaşları için de bu durum bu şekildedir. Mülteci olarak ülkeye giriş yapan tüm insanların vatandaşlık hakları kendilerine verilebilir durumdadır. Fakat asıl sıkıntı ikinci kategorideki insanlar, yani mülteci olarak gözükmeyenler içindir.

Türk yasalarında açıkça belirtildiği gibi bir kişinin vatandaş olabilmesi için, Türkiye’de 5 yıl boyunca ikamet etmesi gerekmektedir. Sırf bu kural bile çiğnenemeyecek derece önemlidir. Bu nedenle Suriyelilere Türk vatandaşlığı verilebilmesi için vatandaşlık kuralları içerisinde değişimler yapılması gerekmektedir.

Türk Vatandaşlığı Alırken ve Aldıktan Sonrasında Uyulması Gereken Şartlar Nelerdir?

Şartların başında hiç şüphesiz, şahsın vatandaşlık sonrası kendisinin kişisel hayatını ve ailesinin hayatlarını idame ettirebilecek maddi özgürlüğe sahip olması gerekmektedir. Yeterli iş gücü, maddi özgürlük veya mesleğe sahip olması gerekmektedir.

Suriyelilerin çoğunun ikametgâh konusunda geçerliliği ve mülteci statüsü bulunmadığı için, sanki herhangi bir ülke vatandaşıymış gibi muamele görmeleri gerekmektedir. Buna bağlı olarak mutlaka maddi ve manevi bu yükümlülükleri yerine getirebilmeleri gerekir.

Şuan pek çok hizmetten ücretsiz yararlanan ve aylık olarak devletten maaş alan Suriye vatandaşları, Türk vatandaşı olmaları halinde bu ücretsiz hizmetten ve maaşlardan yararlanamayacaklardır. Üstelik devlete vergi vermek gibi zorunlulukları da olacaktır. Bu nedenle vatandaşlık konusu ile ilgili ne yapılacağı henüz net bir karara bağlanamamıştır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. şiyar dedi ki:

    benim eşimde suriye vatandaşı ve resmi nikahımızda mevcut yaklaşık 3 yıldır evliyiz ama vatandaşlık için nereye başvuracağımızı bilemiyoruz yardımcı olur musunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir