Vize Vatandaşlık » Vize İşlemleri » Svalbard Vize İstiyor Mu? Svalbard Vizesi Nasıl Alınır?

Svalbard Vize İstiyor Mu? Svalbard Vizesi Nasıl Alınır?

Svalbard Vize İstiyor Mu? Svalbard Vizesi Nasıl Alınır?

Svalbard vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup Svalbard’a seyahat edecek kişiler, 2017 itibariyle  Schengen vizesi almasının zorunlu olduğu vize türüdür. Svalbard’a seyahat etmek için vize gerekmese de seyahatler Norveç’in başkenti Oslo’dan aktarmalı olarak kabul edildiği için, pasaport ve vize gibi belgelerin gösterilmesi zorunludur.

Svalbard’a seyahat edebilmek için önce Norveç havalimanına inilir. Burada pasaport ve vize gösterilmesi gerekir, aksi takdirde Svalbard’a seyahat edilemez. Pasaport ve vize kontrolü tamamlandıktan sonra Norveç’e girilir, Svalbard uçuşundan önce ise tekrar pasaport gösterilir.

Schengen vizesi alabilmek için Türkiye’de bulunan Ankara Schengen Konsolosluğu’nda vize başvurusu yapılır. Gerekli tüm evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulduktan sonra konsolosluğa teslim edilir.

Schengen Vizesi Başvuru Formu

Schengen vizesi başvuru formu, Schengen vizesi alabilmek için en önemli şartlardan biridir. Bunun için iyi derecede İngilizce bilmek oldukça önemlidir.

Svalbard’a seyahat etme sebebi, seyahate ayrılmış olan bütçe gibi kişisel tercihlerin dile getirildiği vize talep dilekçesinin iyi bir İngilizce ile yazılmış olması, Schengen vizesi almayı kolaylaştıran bir etkendir.

Schengen vize başvuru formunda (alınacak vize türüne göre değişiklik gösterebilir) ad, soyad, uyruk, cinsiyet, doğum yeri ve tarihi, pasaport, kimlik kartı gibi kişisel bilgilerle bu bilgilerin yer aldığı belgeler istenir ve bir eksiklik durumunda vize başvurusu onaylanmaz. Bunun dışında, yanlış bilgilerle doldurulan vize başvuru formu, suç niteliğinde bir eylem olarak kabul edilir ve başvuru formunu yanlış bilgilerle dolduran kişi suçlu konumunda tutulur.

Schengen Ticari Vize Nasıl Alınır?

Schengen ticari vizesi, Svalbard’a iş ve çalışma amaçlı seyahat etmek isteyen kişiler tarafından alınması gereken vize türüdür. Schengen ticari vize için istenen belgeler;

 • Kişinin son 3 aydır aldığı maaş tablosu çizelgesi,
 • Svalbard’daki firma veya fabrikanın konsolosluğa hitaben yazdığı ticari davetiye,
 • Banka hesap dökümleri,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’nda var olan hizmet dökümü,
 • Geçerlilik süresi seyahat sonrasından itibaren en az 6 ay olan ve 2 sayfası boş pasaport,
 • Uçak ve otel rezervasyon belgeleri,
 • Kimlik kartıyla birlikte 2 adet biometrik fotoğraf,
 • Vize başvuru formu.

Schengen Turistik Vize Nasıl Alınır?

Schengen turistik vizesi, Svalbard’a gezi amaçlı seyahat edecek kişiler için alınması gereken vize türüdür. Turistik vize için gerekli belgeler;

 1. Sağlık sigortası,
 2. Svalbard’a yapılacak seyahatin kişisel yorumlarla yazıldığı vize talep dilekçesi,
 3. Geçerlilik süresi seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay olan ve 2 sayfası boş olan pasaport,
 4. Vize başvuru formu,
 5. Uçak ve otel rezervasyon belgeleri,
 6. Kimlik kartı ve 2 adet biometrik fotoğraf.

Schengen Eğitim Amaçlı Vize Nasıl Alınır?

Schengen eğitim amaçlı vizesi, seyahat edilecek Schengen ülkesine göre değişiklik gösterir. Svalbard’a eğitim amaçlı vize alabilmek için gerekli belgeler;

 • Svalbard’da bulunan eğitim kurumuna kayıt olunduğunu ve kabul edildiğini gösteren belge,
 • Svalbard’daki eğitim kurumunun konsolosluğa hitaben yazdığı davet mektubu,
 • Schengen vize başvuru formu,
 • Svalbard’da görülecek eğitim ve konaklama süresi boyunca masrafların karşılandığına dair sponsora ait belgeler gibi formların doldurulması gerekir.

Schengen turistik, eğitim, ticari vize başvurularının onaylanması için her bir vize türüne ait gerekli belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekir. Başvuru onayı, 3-7 iş günü içerisinde verilir. Bazı durumlarda ise başvurunun onaylanması 21 güne kadar çıkabilmektedir.

Schengen Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Schengen vize ücreti, yaş aralığına ve konaklama süresine göre değişkenlik gösterebilmektedir. 0-6 yaş arasındaki kişiler ücretsiz olarak Schengen vizesinden yararlanabilirler. Vize ücreti 6-12 yaş arasındaki kişiler için 40 Euro’yken yetişkin kişiler için 80 Euro olarak fiyatlandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir