Tacikistan Vizesi Nasıl Alınır?

Tacikistan vize muafiyeti var mı? Tacikistan vizesi nasıl alınır? Gerekli belgeler neler? Kaç günde çıkar? Vize ücreti ne kadar? Türk vatandaşları Tacikistan'da ne kadar kalabilir? gibi Tacikiastan vizesi hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını verdik. Aklınıza takılan farklı soru ve düşüncelerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Tacikistan Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Tacikistan vizesi, Tacikistan seyahatine çıkmak isteyen kişilerin uygulaması gereken prosedür işlemlerinden bir tanesidir. Kişiler vize alabilmek için öncelikle yetkili temsilciliği bulup başvuruda bulunmalıdır. Bununla beraber yapılan anlaşmalar doğrultusunda Tacikistan vizesinin muaf olup olmadığı da araştırılmalıdır.

Vizenin muaf olması halinde havaalanında birkaç belge teslim etmek yeterli olacaktır. Muafiyet hakkını kullanamayan veyahut seyahat süresi nedeniyle yararlanamayan kişiler vize almak mecburiyetindedir.

Tacikistan her yıl turistik ve ticari vize alanında birçok kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Hem iş sahasının geniş tutulması hem de turizm açısından zengin bir ülke olması Türkiye’den de çok fazla kişinin seyahat etmesine neden olmaktadır.

Tacikistan Vize Muafiyeti

Tacikistan vize muafiyeti, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına pasaport türüne göre verilmektedir. Sahip olduğunuz pasaport umuma mahsus pasaport ise bu durumda kısa süreli seyahatleriniz için vize muafiyetiniz bulunmaktadır.

Umuma mahsus pasaport hamilleri dışında hususi pasaport sahipleri de muafiyetten yararlanabilmektedir. Hususi ve hizmet pasaportlarına sahip olan kişiler 6 aylık süre içerisinde 60 günü geçmeyecek şekilde muafiyet haklarını kullanabilmektedirler. 60 günlük konaklamalı seyahat, vize muafiyetine dâhil edilmektedir.

Tacikistan vize politikası gereği diplomatik pasaport sahipleri de vizeden muaf tutulabilmektedir. Bunun için 90 günlük ikamet hakları bulunmaktadır. Kişiler devlet tarafından görev verilmesi halinde Tacikistan’a yolculuk yaparlarsa bu durumda muafiyetleri gün sınırı bulundurmamaktadır.

Tacikistan Vizesi Nasıl Alınır?

Tacikistan vize başvurusu yapmak istediğinizde öncelikle yetkili temsilciliği bulmanız gerekmektedir. Temsilciliği bulduktan sonra zaman kaybetmeden vize türü seçilmelidir.

Vize türünü, sahip olduğunuz meslek ve yaşa göre belirlemeniz önceliklidir. Sonrasında randevu alarak gerekli belgeleri öğrenmeniz gerekmektedir. Teslim etmeniz gereken tüm belgeleri bir araya getirdiğinizde zaman kaybetmeden başvurunuzu resmiyete dökmelisiniz.

Tacikistan vizesi alabilmek için tüm belgelerinizin eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş olması gerekmektedir. Siz belgelerinizi teslim ettikten sonra yetkili temsilcilik inceleme sürecini başlatacaktır.

İnceleme süreci son bulduğunda tarafınıza netleşen cevap gönderilecektir. Gerek telefon gerekse mail ile vize başvuru sonucunuzu öğrenebilmeniz mümkündür.

Tacikistan Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Tacikistan vizesi için gereken belgelerden ilki Tacikistan vize başvuru formudur. Vize formunu doldururken şahsınıza ait tüm bilgileri doğru şekilde doldurduğunuzdan emin olmalısınız. Doğru doldurulmadığı fark edilirse inceleme aşamasında vizeniz reddedilecektir.

Başvuru formunun yanı sıra pasaport da son derece önemlidir. Pasaportunuzun ilk alım tarihinden seyahatinize kadar en fazla 10 yıllık olma şansı vardır. Bununla beraber seyahatten sonra en az 6 ay daha kullanım süresi kalmış olmalıdır. 2 yaprağı boş kalması gereken pasaportta herhangi bir eksiklik bulunmaması gerekmektedir.

Pasaport ve başvuru formuyla beraber 2 adet biometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi, rezervasyon belgeleri, seyahat sağlık sigortası ve yeterli miktarda paranın da belgelenmesi gerekmektedir.

Tacikistan Vize Türleri

Tacikistan vize türleri arasında en sık kullanılan, turistik vizedir. Turistik vize, ülkeye kısa süreli seyahat amacı taşıyan kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Muafiyet süresinden uzun kalmak isteyen kişiler, Tacikistan turistik vizesini seçmektedir. Bununla beraber turistik vizenin de kendi içinde kategorileri bulunmaktadır. Kişilerin mesleki durumlarına ve yaşlarına bağlı olarak turistik vize seçimi yapması gerekmektedir.

Tercih edilebilir vize türlerinden bir diğeri ticari vizedir. Ülkeler arası iş gelişmelerinin yapılabilmesi adına Tacikistan’a seyahatler düzenlenebilmektedir. Dolayısıyla kişilerin Tacikistan ticari vizesini almaları son derece önemlidir.

Son vize türü ise aile ziyaret vizesidir. Kişilerin aile, akraba ve arkadaş ziyaretlerini gerçekleştirebilmeleri için aile ziyaret vizesini alması gerekmektedir.

Tacikistan Kapıda Vize

Tacikistan’a seyahat etmek isteyen kişiler kapıda vize uygulamasından yararlanabilirler. Bunun için ya elektronik vize ya da e-vize işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Elektronik vize, vize işlemlerini yapma ve vize süresini uzatma temeline dayanırken; e-vize işlemi, en fazla 45 gün konaklama sağlamaktadır. E-vize işlemi ile vize alan kişiler vize sürelerini uzatamazken elektronik vize ile alınan vizelerin süreleri uzayabilmektedir.

Tacikistan Turistik Vizesi

Tacikistan turistik vizesi için kişilerin alt kategoriler seçmesi gerekmektedir. Bu kategorilerin belirlenmesi ise mesleklere bağlıdır.

Öğrenci, ev hanımı, emekli, çalışan, işveren ve memur olmak üzere birtakım seçenekler düşünülebilmektedir. Bunlardan hangisine dâhilseniz başvurunuzu belgelerle tamamlamalısınız.

Öğrenci olarak turistik vize almak isteyen kişilerin; güncel tarihli öğrenci vizesi, transkript, aileden herhangi birinin Tacikistan vizesi, aile onay belgesi teslim etmesi gerekmektedir.

Emekli olarak vize temin etmek isteyenler; emeklilik belgesi, sağlık karnesi ve varsa gayrimenkul tapu fotokopisi veyahut ruhsat belgesi göstermelidir.

Ev hanımı olarak vize sahibi olmak isteyen kişiler eşlerinin maaş bordrosunu, kendi banka hesap dokümanlarını ve varsa gayrimenkul tapu fotokopisini belgelemelidir.

Tacikistan Ticari Vizesi

Tacikistan ticari vizesine sahip olmak isteyen kişiler çalışansa ortak belgelere ilave olarak; işe girdikleri tarihi kanıtlayacak SGK giriş belgesi, şirketin antetli kâğıdına yazılı kaşeli imzalı talep dilekçesi, maaş dokümanı ve hizmet belgesi sunmak zorundadır.

İşveren olarak ticari vize almak isteyen kişiler; şirketlerinin bağlı olduğu odanın faaliyet raporunu, ticari sicil gazetesini, vergi levhasını ve imza sirkülerini fotokopi şeklinde teslim etmelidir.

Tacikistan Aile Ziyareti Vizesi

Tacikistan’a aile ziyareti için gidecek olan kişiler, aile ziyaret vizesi temin etmelidir. Bu tür vizeyi alabilmek için ortak belgelere ilave olarak özel davet temin etmek gerekmektedir.

Ziyaret etmek istediğiniz kişi, size imzalı şekilde davet mektubu göndermelidir. Ayrıca akrabanız ise akraba olduğunuzu noter imzalı kâğıtla size teslim etmelidir. Mektup ve davet olduğu sürece aile ziyareti vizesi almak çok zor olmayacaktır.

Tacikistan Vizesi Kaç Günde Alınır?

Tacikistan vizesini almak için Tacikistan Konsolosluğu’na başvuruda bulunmalısınız. Başvurularınızı büyükelçilikte de yapabilirsiniz. Normal şartlar altında 5 iş günü içerisinde vize sonucunuzu öğrenmeniz mümkündür.

Hafta sonu, resmi tatil veyahut yoğunluk nedeniyle 15 iş gününe kadar sarkma yaşanabilmektedir. Bunu düşünerek seyahat öncesinde doğru zamanda başvuru yapmak gerekmektedir.

  1. Sena Aktaş dedi ki:

    Tacikistan vizesi almadan muaf olarak Tacikistan’a gidip 90 gün kalsam ne olur? Kontrol oluyor mu? Herhangi bir sorun yaşar mıyız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir