Tayland Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Tayland vatandaşı olmak istiyorum. Nasıl Tayland vatandaşlığına geçebilirim? Tayland vatandaşlığı almak için neler yapmalıyım? merak ediyorsanız, sizin için ayrıntıların yer aldığı bir içerik hazırladık.

Paylaş

Tayland vatandaşlığı nasıl alınır sorusu seyahatlerini Tayland’a yapmış ve orayı çok beğenmiş kişilerce çok sık sorulmaktadır. Yalnızca o kişilerce değil aynı zamanda Taylandlı biri ile dünya evine girmek isteyen, işi için Tayland’a gidip vatandaşı olmak isteyen kişiler de bu tarz soruları sıkça merak etmektedir.

Pek çok özelliği ile Türkiye’den oldukça farklı olan Tayland, vatandaşı olmak isteyenlere diğer ülkelerin aksine daha güzel fırsatlar sunuyor. Bu fırsatlarla birçok ülkenin aksine Tayland vatandaşı olmak çok daha kolay.

Ülke vatandaşlığı almak her şeyden önce belli prosedürleri yerine getirmeyi gerekli kılmaktadır. Bazı vatandaşlıklar birkaç yıl sürerken bazıları birkaç ay içinde neticelenebilmektedir. Bu noktada önemli olan hangi kategoride ve ne için vatandaşlık başvurusunda bulunduğunuzdur.

Tayland yaşam koşulları aklına yatan ve resmi işlemleri eksiksiz şekilde yerine getiren herkes vatandaşlık başvurusunda bulunabilmektedir.

Tayland vatandaşlığı almak için yapmanız gereken temel şey ikametgâh almaktır. Tayland’a yerleşip bir süre ülke sınırları içinde bulunduğunuzda vatandaşlık alma imkânınız bulunuyor.

Uzun süre ikamet edip ülkeye katkı sağlarsanız süreci hızlandırmanız da mümkün. Hemen her ülkede söz konusu olan ülkeye adaptasyon sağlanabilme şartı, Tayland halkından biri olmak isteyenler için önemli bir şarttır. Bu yüzden uzun süreli kalımlar zorunlu tutulmaktadır.

Benzer İçerik: Tayland Gezi Rehberi

Tayland Vatandaşlığı için Ne Yapılmalı?

Tayland vatandaşı olmak için yapmanız gereken ilk şey ikamet iznini diğer ismi ile oturma iznini almanızdır. Başvuru yaptığınızda en az 3 yıl Tayland’da bulunup yaşadığınızı, çalıştığınızı kanıtlamanız gerekiyor. Bu kanıtı çalıştığınız bir iş yeri ya da bir dekont ile sağlamanız mümkün.

Tayland vatandaşlığı için 3 yıl Tayland’da yaşamış olmalısınız. Daha sonra başvuru yaptığınızda uzun süreli vize şartı koşulmaktadır. Uzun süreli vize ile turist olmaktan çıkmaktanız. 3 yıl ülkede kalmış ve daha sonra Tayland vatandaşlığı almak isteyenler için uzun süreli vize temel koşuldur.

Tayland oturma izni vatandaşlık için temel şarttır. Türkiye’den hangi sebeple gittiğinizi belirtip daha sonra oturma izni için başvurusunda bulunduğunuzda vatandaşlık için önemli bir adım atmış olursunuz.

Oturma izni almak için gerekli işlemleri yerine getirmeniz önemlidir çünkü gerek iş gerekse evlilik yoluyla vatandaşlık talep etmeyi düşünseniz dahi ülke oturma iznini zorunlu kılmaktadır. Oturma izni ve süresi istenildiği gibi tamamlandığında vatandaşlık almak çok daha kolay bir hal alacaktır.

Tayland’da Oturma İzni Nasıl Alınır?

Tayland vatandaşı olmak isteyen kişiler öncelikle bir süre Tayland’da yaşıyor olmalıdır. Süreniz dolmadan başvuruda bulunsanız dahi ciddiye alınmanız mümkün değildir. Oturma izni almak, vatandaşlık almak kadar zor değildir. Bunun için ülkede bir işe sahip olmak yeterli olacaktır.

Çalışma izni için başvuruda bulunup temin ettikten sonra oturma iznini almanız oldukça kolaydır. Çalıştığınız iş yerinden çalışıyor belgesi alıp son 3 ayın maaş bordrosunu ve kaldığınız yerin kira kontratını teslim etmelisiniz. Orada yaşadığınızı kanıtlayan bu iki temel belge oturma izni almanızı sağlayacaktır.

Oturma izniniz için onay aldıktan sonra her yıl vizenizi yenilemeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir.

Tayland vatandaşı olabilmek için ülkede ikamet etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. İkametiniz 3 yılı doldurduysa uzun süreli vizeyi temin edebilirsiniz. Oturma izni için her şeyden önce çalışma iznini almalısınız. Birbirine bağlı olan bu koşullar Tayland vatandaşlığı için temel koşullardır.

Tayland vatandaşlığı için gereken oturma izni çalışma izninin hemen arkasından verilecektir. Oturma iznini aldıktan sonra her yıl vizenizi yenilemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Uzun Süreli Vize Nedir?

Tayland vatandaşlığına kabul edilmeniz için 3 yıl ikamet hakkınızı kullanmış olmanız gerekmektedir. Bunun yanında aranan bir diğer temel koşul da uzun süreli vizenizin bulunmasıdır.

Uzun süreli vize kişinin Tayland vatandaşlarından biri olmak istediğini ve orada hayatına devam ettiğinin kanıtıdır. Başkonsolosluklara uzun süreli vize için başvuru yaptığınızda çalışıyor olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Özellikle vatandaşlık için uzun süreli vize başvurusu yaparsanız bu durumda devamlı gözetim altında olduğunuz aklınızdan çıkmamalı. Ülkede çalışmadan yalnızca keyfi kalmanız mümkün değil.

Uzun süreli vize 3 yıl ikamet hakkını kullanmış bireylere verilmektedir. Vatandaş olmak içinse uzun süreli vize ile en az 10 yıl Tayland’da yaşamanız gerekmektedir. Vatandaşlık başvurusunda bulunurken 3 yılı aştıktan hemen sonra uzun süreli oturma izni için başvurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Tayland Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Tayland Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Tayland Vatandaşlığı için Hangi Yollarla Oturma İzni Alınır?

Tayland’a yerleşmek istiyorum diye düşünen kişiler 3 yıllık oturma izni için başvuruda bulunmakta özgürdür. Ne var ki sonrasında uzun süreli oturma izni başvurusunda bulunmak artık vatandaş olmak istediğinizin kanıtıdır.

Tayland vatandaşı olmak için uzun süreli oturma izni talep etmek bir zorunluluktur. Başkonsolosluğa uzun süreli oturma izni başvurusu yapıp daha sonra gerekli evrakları teslim etmeniz gerekmektedir.

Uzun süreli oturma izni talep ederken çalışıyor olmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. İşten yeni ayrılan veyahut henüz işe yeni girecek kişiler bu başvurudan onay alamamaktadır.

Uzun süreli ikamet etme başvurunuz yapıldıktan sonra 10 yıl kadar Tayland’da yaşamanız gerekmektedir. Vatandaş olma süreciniz ondan sonra başlayacaktır.

Tayland vatandaşı olmak isteyenler için temel şart olan oturma izni en kolay çalışarak alınmaktadır. Bir yere girip çalışmaktan ziyade iş yeri açtığınızda oturma iznini rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Vatandaşlık amacıyla oturma izni almak isteyenlerin tercih ettiği bir diğer yol ise evliliktir. Ülkeye uzun süre yerleşik kalmak ve en az 3 yıl oturma izni en az 10 yıl da uzun süreli vize almak için evlilik, sağlıklı yollardan biridir.

Evliliğin dışında oturma izni alabileceğiniz bir diğer seçenek de eğitimdir. Eğer yaş kriterlerine uygun bir bireyseniz oturma iznini rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Tayland Vatandaşlığı için Oturma İzni Evrakları Nelerdir?

Tayland halkından biri olmak niyetindeyseniz bunu oturma izni ile yasallaştırmanız gerekmektedir. Bir süre kalıcı olanların aksine vatandaş olmak isteyenler,  oturma izni alırken bunu belirtmelidir. Oturma izni aldıktan sonra daha rahat çalışabilir, vatandaşlığı çok daha hızlı alabilirsiniz.

Tayland vatandaşı olabilmek için oturma izni alırken en az 3 yıldır ülkede olduğunuzu ispatlayacak belgeniz bulunmalıdır. Bunun yanında ikametgâh adresi, dil sınavı başarı belgesi, adli sicil kaydınızın temiz olduğuna dair belge, pasaport, vize, fotoğraf teslim edilmelidir.

Gerekli olan evraklar sizden bir dosya içinde istenecektir. Temin etmeniz durumunda süreç hızlanacak vatandaşlık için bir adım daha atmış olacaksınız.

Çalışarak Tayland Vatandaşı Olmak Mümkün mü?

Tayland çalışma vizesi bakımından çok katı kurallara sahiptir. Ülkeye turist olarak gelip giden kişilerin dışında herkesin çalışma mecburiyeti bulunmaktadır. Hem oturma izinleri hem de vatandaşlık başvuruları yaparken çalışıyor olmanız zorunludur.

Kendinize ve ailenize bakabilecek durumunuzun olmadığını fark eden yetkililer vatandaşlık başvurunuzu kesinlikle kabul etmeyecektir.

3 yıllık oturma izni ve 10 yıllık uzun oturma izni süreçlerinin tek tek inceleneceği bu dönemde bir süre işsiz kalmanız dahi sistemde görülecektir. Neden işsiz kaldığınızdan iş ortamındaki tavırlarınıza kadar her şey detaylıca incelenecektir.

Çalışma izni almak, Tayland vatandaşlığı almak için gerçekleştirilmesi gereken işlemlerden biridir.

Tayland Vatandaşı Olmak için Evlenmek Mümkün mü?

Tayland vatandaşlığını elde etmek isteyenler için bir diğer seçenek de evliliktir. Evlilik vatandaşlığın en kesin yoludur fakat sürecin daha yavaş işlediğini söylemek de mümkündür.

Tayland vatandaşlığı için evleneceğiniz kişinin Tayland vatandaşı olması ilk koşuldur. Evlendikten hemen sonra oturma ve çalışma izni temin edebilmeniz söz konusudur. Bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

Sonrasında vatandaşlık için başvuru yaptığınızda evliliğinizi doğru şekilde yaptıysanız 12 yıl içinde vatandaş olabilirsiniz.

Evlilik koşulları Türkiye’ye nazaran oldukça farklı olan Tayland’da vatandaş olabilmek için gerçek bir evlilik yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Birkaç ay evli kaldıktan sonra vatandaşlığı alıp boşanmanız mümkün değildir. Devlet hem kendi vatandaşlarını korumak hem de evlilik müessesinin değerini kaybetmesine engel olmak adına vatandaşlığı 12 yıl gibi uzun bir sürede vermektedir.

Tayland evlilik kültürü oldukça köklü bir kültürdür. Bu nedenle başvurular esnasında evliliğin esasiyetine çok dikkat ettikleri bilinmektedir. Taylandlı biri ile gerçek bir evlilik yaparsanız vatandaşlık almak için başvuruda bulunabilme hakkınız otomatik olarak doğmaktadır.

Tayland vatandaşı olduktan sonra oturma izni ve çalışma izni almak normale nazaran daha kısa sürmektedir. Ne var ki evlilikle vatandaşlık durumunun gerçekleşmesi pek de kolay olmamaktadır.

Kişi oturma iznine sahipken evliliğini gerçekleştirirse 12 yıl boyunca evli kalmalıdır. 12 yılı doldurduktan hemen sonra vatandaşlığı için onay alması mümkündür.

12 yıl süre içerisinde başka ülkelere gidip uzun süre kalması mümkün değildir. Sadık bir Tayland vatandaşı olacağını kanıtlaması istenmektedir.

Tayland’da Eğitim ile Vatandaşlık Almak Mümkün mü?

Tayland vatandaşlığını almanın bir diğer yolu eğitim amacıyla oturma izni almaktır. Evlilik dışında oturma iznine hız kazandıracak, ülkede bulunmanıza yardımcı olacak temel koşul eğitimdir. Eğer eğitim iznini temin edebilirseniz ülkede vatandaşlık için gereken sürenin büyük bir kısmını aşmış olursunuz.

Öncelikle eğitim için kendi ülkenizden konsolosluğa başvuru yapmalısınız. Aynı zamanda gitmek istediğiniz okul ile iletişime geçmeli, okula kabul edildiğinizi belgelemelisiniz.

Onay ya da kabul belgeniz elinize geçtiğinde konsolosluğa vermeli, süreci beklemelisiniz. Eğitim amacıyla oturma izni almak isteyenler kısa sürede bu izni alabilmektedir.

Bilhassa lise ya da üniversite okumak için Tayland’a yerleşen bireyler hayatlarının büyük kısmını burada geçirirler. 10-12 yıl Tayland’da kalıp bir süre okuyup bir süre çalıştığınızda vatandaşlığı elde etmeniz çok daha kolay olacaktır.

Tayland Vatandaşlığı İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

  • Tayland vatandaşlığı alabilmek için teslim edilmesi gereken dosyalardan biri oturma iznidir. En az 10 yıllık oturma izniniz evlilik ile vatandaşlık durumunda en az 12 yıllık olmak zorundadır.
  • Vatandaşlık için gereken evraklardan bir diğeri çalışma izninizdir. Çalıştığınız noktanın adresi, ne iş yaptığınız, son 3 ayın maaş dokümanı gerekmektedir.
  • Tayland’da nerede ikamet ettiyseniz bulunduğunuz evin kira sözleşmesi, ikametgâh adresi dosyada yerini almak zorundadır.
  • Adli sicil kaydı temiz olan kişiler bunu belgelemekle mükelleftir. Sicilinizde utanç veren suçlardan herhangi biri nedeniyle hüküm giydiğinize dair bir ceza dikkat çekerse vatandaşlık almanız mümkün değildir.
  • Pasaportunuz vatandaşlık başvurusu için zorunludur.
  • Her yıl yenilediğiniz vizeniz dosyada yer almalıdır.
  • Vatandaşlık başvurusu için istenen son belge ise 2 adet fotoğrafınızdır.

Tayland Vatandaşlığı İçin Nereye Başvuru Yapılmalıdır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Tayland vatandaşı olmak istediğinizde başvurularınızı Tayland Başkonsolosluğuna yapmanız gerekmektedir. Önce Türkiye’deki işlemleri gerçekleştirip daha sonra Tayland’a başvurmanız sürecin daha sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır.

Çalışma izni için Tayland polis departmanına başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Çalışma iznini aldıktan sonra oturma izni için de vatandaşlık için de konsolosluğa başvurmanız yeterli olacaktır.

Tayland Çifte Vatandaşlığa Onay Veriyor mu?

Hem Türkiye Cumhuriyeti hem de Tayland vatandaşlı olmak isteyen Türkler bu konuyla ilgili sık sık araştırma yapmaktadır. Ne var ki Türkiye’nin birçok ülke ile olan çifte vatandaşlık anlaşması Tayland ile bulunmamaktadır.

Kişi Tayland vatandaşı olmak istiyorsa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından feragat etmek mecburiyetindedir. Dolayısıyla sahip olduğu tüm hakları da terk etmesi gerekmektedir.

Tayland Vatandaşlığı İçin Mülakat Var mı?

Tayland vatandaşı olmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, başvurularını eksiksiz şekilde yapıp kısa sürede işlemlerini tamamlayabilirler.

Başvurulması gereken kuruma evrakları teslim ettikten sonra inceleme süreci başlatılacaktır. Sonrasında yetkililer karar vermeden önce son bir kez mülakat için sizi çağıracaktır.

Mülakatta esas olan dil testidir. Tayland diline ne derece hâkim olduğunuz, halk ile iletişim kurma konusunda ne kadar başarılı olacağınız belirtilecektir. Size kurslardan veyahut aldığınız dil eğitiminden verilen belgeler bu konuda yardımcı olacaktır.

Tayland Vatandaşlığı Ne Zaman Açıklanır?

Tayland vatandaşlığı için başvuru yaptıktan sonra mülakatın hemen arkasından dosyanız incelemeye alınacaktır. Bunun için uzun bir süreye ihtiyaç olduğu için yetkililer size tam tarih söylemekten çekinebilirler.

Dönemsel olarak yoğunluklara bağlı şekilde sonuçların açıklanma durumu değişmektedir. Dolayısıyla tam tarih söylenmesi mümkün değildir.

Vatandaşlık başvuru sonucunuz posta, telefon veyahut mail yoluyla tarafınıza bildirilecektir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Ayten dedi ki:

    Tayland da çalışmak istiyorum. Aynı zamanda oradan birisini bulup evlenmek. Taylandda evlilik kültürü nasıl? Küba gibi falan değil dimi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir