Tokelau Vizesi Nasıl Alınır?

Tokelau Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Tokelau vizesi alarak seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, seyahatlerinden hemen önce vize için gerekli düzenlemeleri yapmak mecburiyetindedir.

Vize başvurularını doğru şekilde tamamlayan kişiler, Tokelau seyahatlerine rahatlıkla çıkabilmektedir. Aksi halde havaalanında yapılan kontrollerden geçebilmek mümkün olmayacaktır.

Tokelau vizesi için vize başvuru yapmak isteyen kişiler öncelikle seyahat amaçlarını belirlemeliler. Seyahat nedenlerine bağlı olarak vize türü seçileceği için doğru nedenle başvuruda bulunmak önemlidir. Aynı zamanda kişinin yaşı ve mesleği de vize belirleme konusunda etkili olmaktadır.

Tokelau Vizesi Nasıl Alınır?

Doğal güzellikleri ile bilinen ve dünyanın pek çok noktasından yüzlerce turist ağırlayan Tokelau aynı zamanda Türkiye’den giden kişilere de ev sahipliği yapmaktadır. Küçük bir ada olmasına karşın kendine özgü egzotik havasıyla en popüler tatil adresleri arasında yer almaktadır.

Tokelau seyahatine çıkmak isteyen kişiler öncelikle yetkili temsilciliğe başvuruda bulunmalıdır.

Temsilcilik başvuru yapılması halinde kişiden evrakları isteyecek ve eksiksiz şekilde teslim edilmesini bekleyecektir. Sonrasında başvurunun inceleme süreci başlatılacaktır.

İnceleme süreci sonucunda kişinin vize onayı alıp almadığı tarafına mail ile bildirilecektir. Her şeyin yolunda olması, evrakların eksiksiz şekilde teslim edilmesi sonucunda Tokelau vizesi nasıl alınır endişeniz birkaç gün içinde son bulacaktır.

Tokelau Vize Türleri

Tokelau vize türleri arasında en çok tercih edilen turistik vizedir. Ülke genellikle turizm amacıyla ziyaret edilmektedir. Bilhassa doğal güzellikleri ve tatil avantajları ile tanındığı için yetkili temsilciliklerin en çok turistik vize verdiği görülmektedir.

Turistik vizenin yanı sıra tercih edilebilen bir başka vize türü transit vizedir. Adaya bir şekilde yolu düşen ve uğraması gereken yabancı uyruklu kişilerin transit vize aldığı görülmektedir.

İki veyahut daha fazla ülke arasında seyahat ederken Tokelau’ya gitmek istediğinizde kısa süreli olarak transit vize alabilmeniz mümkündür.

Tokelau turistik vizesi, transit vizesi yanı sıra ticari vizesi de bulunmaktadır. Bir nedenden ticari amaçla ülkeye seyahat etmeniz gerektiğinde ticari vize temin etmeniz zorunludur. Aksi halde giriş yapmanız mümkün olmayacaktır.

Turistik vize ve ticari vizenin kendi içinde farklı dallara ayrılması kişinin seyahat amacına bağlı olarak kategori seçmesine neden olmaktadır. Öğrenci olarak turistik vize seçen biri ev hanımı olarak aynı belgeleri ödememektedir. Dolayısıyla mesleğiniz ve seyahat amacınız vize türleri üzerinde etkili olmaktadır.

Tokelau Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Tokelau vizesi için gerekli belgeler arasında en önemlisi pasaporttur. Herhangi bir istisnası bulunmayan pasaport kuralları önemli kabul edilmektedir. Buna göre pasaportunuzun en fazla 10 yıllık olması, Tokelau seyahatiniz son bulduğunda en az 6 ay daha kullanılabilir durumda olması gerekmektedir.

En az 2 yaprağının boş bırakılması ve herhangi bir eksiğin bulunmaması önemlidir. Yapraklarda eksiklik, yırtılma veyahut kayıp olduğunda Tokelau vizesi almak mümkün değildir.

Pasaport kadar önemli olan bir başka belge başvuru formudur. Şahsınıza ait sağlıktan banka hesap bilgilerine kadar birçok sorunun bulunduğu başvuru formunu doğru şekilde doldurmalısınız. Bu sayede sorunsuz onay alabilirsiniz.

Gerekli belgeler arasında; 2 adet biometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi, vize ücreti yatırdı dekontu, seyahat sağlık sigortası ve rezervasyon belgeleri yer almaktadır. Tüm bu belgelere ilave olarak yetkili temsilciliğe yazılmış vize talep dilekçesi de dosyada yerini almalıdır.

Tokelau Turistik Vizesi

Tokelau turistik vizesi kendi içinde birkaç kategoriden oluşmaktadır. Kişilerin meslekleri ve yaşları kategoriler arasında seçim yapmayı gerektirmektedir. Öğrenci olan biriyle emekli olan birinin turistik vize almak istemesi durumunda farklı belgeler teslim edilmektedir.

Tokelau turistik vizesi içinde; öğrenci, çalışan, işveren, memur, ev hanımı ve emekli kategorileri yer almaktadır. Öğrenciler ortak belgelere ilave olarak; güncel tarihli öğrenci belgesi, öğrenci kimlik kartı fotokopisi, ailenin banka hesap dokümanı teslim etmelidir.

Emekliler ortak belgelere ilave olarak; emeklilik belgesi, sağlık karnesi, sağlık raporu ve varsa üzerine kayıtlı gayrimenkul tapusu teslim etmelidir.

Ev hanımları turistik vize için; eşlerinin maaş dokümanı, kendi banka hesap dokümanları ve üzerlerine kayıtlı gayrimenkul tapusu vermeliler.

Tokelau Ticari Vizesi

Tokelau ticari vizesi için kişilerin tercih edebileceği 2 ayrı alt kategori bulunmaktadır. Bu tercihi yapabilmeleri ise mesleki durumlarına bağlıdır.

Mesleki açıdan çalışan konumda olan kişiler ile işveren konumunda olan kişiler Tokelau ticari vizesini farklı almaktadır. Teslim etmeleri gereken belgeler farklılık göstermektedir.

Çalışan kişiler ticari vize için; SGK giriş belgesi, şirketin antetli kâğıdına yazılı dilekçe, maaş bordrosu ve hizmet dokümanı teslim etmelidir. İşveren kişiler ise; şirketin vergi levhası, faaliyet raporu, ticari sicil gazetesi ve imzalı, kaşeli antetli kâğıda yazılı dilekçe teslim etmelidir.

Tokelau Vizesi İçin Nereye Başvuru Yapılmalı?

Tokelau resmi ve diplomatik işlemlerinde Yeni Zelanda’ya bağımlı olan bir ada ülkesidir. Bu sebeple ülkenin vize, vatandaşlık, oturma izinleri gibi prosedür işlemlerinin her biri Yeni Zelanda üzerinden yapılmaktadır.

Tokelau vizesi için başvuruda bulunmak isteyen kişiler Yeni Zelanda elçiliklerini tercih edebilirler. Yeni Zelanda Konsolosluk ve elçilik üzerinden başvuru yapılması mümkündür.

Tokelau Vizesi Kaç Günde Alınır?

Tokelau vizesi almak isteyen kişiler, başvurularını yaptıktan sonra inceleme sürecini beklemeliler. İnceleme süreci yaklaşık olarak 15 iş günü sürmektedir.

15 iş günü, başvuruların yoğun olması, temsilciliğin yeterince hızlı çalışmaması durumunda 20-25 güne kadar uzayabilmektedir. Dolayısıyla kişilerin başvurularını en az 1 ay önceden yapmaları önerilmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir