Tunus Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Tunus Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Tunus vatandaşlığı nasıl alınır sorusu son dönemlerde daha sık sorulmaktadır.

Döviz kurlarında meydana gelen ani değişiklikler farklı ülkelerde ekonomik zenginliği gözden geçirmeye neden olmaktadır.

Pek çok kişi Türk Lirasının değeri ve yaşam koşullarının kalitesi ile ün salan Tunus’a ilgi duymaktadır.

Tunus bir Akdeniz ülkesi olarak muhteşem manzaralara sahiptir. Bir kez ziyaret için geldikten sonra Tunus’a gitmek istiyorum, Tunus’ta kalmayı düşünüyorum diyen kişi sayısı da hızlı şekilde artmaktadır.

İyi bir işe sahip olduktan sonra Tunus gerçekten yaşanacak yerler arasında kabul edilmektedir. Bu da doğrudan vatandaşlık başvurularının boy göstermesi manasına gelmektedir.

Tunus Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Tunus vatandaşlığı almak isteyen kişiler her şeyden önce vatandaşlık şartlarını sağladığından emin olmalıdır.

Temel şartın 18 yaş sınırı olduğu unutulmamalıdır. 18 yaşından büyük olan ve kendine bakabilen kişiler vatandaşlık alabilmektedirler. Bunun için yetkili kuruma başvuru yapmak ve arkasından istenen evrakları bir arada sunmak gerekmektedir.

tunus vatandaşı nasıl olunur

tunus vatandaşı nasıl olunur

Evraklarda herhangi bir eksik ya da hata bulunmaması halinde vatandaşlığı alma konusunda hiçbir şekilde sorun yaşamazsınız.

Tüm şartları yerine getirme, evrakları doğru ve eksik olmadan tamamlama durumunda kurum sizi görüşmeye çağıracak ve bazı sorular soracaktır.

Sorulara istenilen cevapları vermeniz halinde Tunus vatandaşlığı alma şansınız artacaktır.

Evlilikle Tunus Vatandaşı Olunur mu?

Tunusluyla evlenmek gibi bir fikriniz varsa bu durumda doğrudan vatandaşlık alma şansınız bulunmaktadır ancak bu tabloda cinsiyet çok büyük bir etkiye sahiptir.

Tunuslu bir kadınla evlilik yapan erkek, kabul ederse vatandaşlık alabilmektedir ancak bu süreç biraz zorlayıcı olabilmektedir.

Birçok erkek vatandaşlık almak için evlilik yaptığı için evliliğinizin gerçek olup olmadığına göz gezdirilmektedir.

Yapılan incelemeler neticesinde birkaç yıl evli kalmanız şartından sonra vatandaşlığınıza onay verilmesi mümkün olmaktadır.

Tunuslu bir erkekle evlilik fikir ise vatandaşlığı daha kolay almaya yardımcı olmaktadır. Bu sayede evrakları bir araya getirmeniz ve hemen sonrasında vatandaş olmanız daha kolay sağlanmaktadır.

Oturma İzniyle Tunus Vatandaşlığı Alınır mı?

Tunus’a yerleşmek istiyorum diyorsanız bunun için öncelikle oturma izni almalısınız. Oturma izni aldıktan sonra uzun süre kalıp vatandaşlık alma şansınızı değerlendirebilirsiniz.

Vatandaşlık için yalnızca ülkede ikamet etmeniz yeterli kabul edilmemektedir. Bunun yanında çalışmanız ve düzenli olarak ailenize, kendinize bakmanız istenmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda Tunus’a eğitim için giden ya da yalnız gidip çalışmaya başlayan kişilerin daha sonra vatandaşlık başvuruları olumlu sonuçlanabilmektedir.

Kendisine ve ailesine bakabilecek kadar iyi bir maaşı olan kişinin oturma izni ile rahatlıkla vatandaşlık alabilmesi mümkündür.

Tunus’ta ne kadar uzun süre yaşarsanız vatandaşlık başvurusuna onay almanız da o kadar kolay olur.

5 yıldan daha uzun süre ikamet eden kişilerin vatandaşlıklarının onay alma ihtimali yüksektir.

Kan Bağıyla Tunus Vatandaşı Olunur mu?

Tunus vatandaşı nasıl olunur sorusuna verilecek cevaplardan bir diğeri de kan bağıdır.

Akrabalık, kan ve soy Tunus’ta çok büyük bir öneme sahiptir. Bu açıdan kan bağı bulunan kişilerin vatandaşlık almalarına izin verilmektedir.

Tunus vatandaşı olan anne ya da babanın doğacak ya da doğmuş olan çocuğu doğrudan Tunus vatandaşı kabul edilmektedir.

Çocuk farklı bir ülkede dünyaya gelmiş ve farklı bir vatandaşlık almışsa bu durumda 18 yaşından sonra tercih etmesi halinde Tunus vatandaşlığına geçmesi olumlu karşılanmaktadır.

Anne ya da baba dışında büyükanne ve büyükbaba kanından da yararlanabilmek mümkündür.

Yatırımla Tunus Vatandaşlığı Alınır mı?

Tunus’a nasıl gidilir sorusuna verilebilen cevaplardan biri çalışmaktır. Çalışmak için Tunus’a gitmek en kolay yollar arasında yer almaktadır. Dolayısıyla kişi çalışma hayatına Tunus’ta devam etmek aynı zamanda Tunus vatandaşı olmak istemekle doğru adımı atmak zorundadır.

Tunus Vatandaşlığı Şartları, Başvurusu ve Avantajları

Tunus Vatandaşlığı Şartları, Başvurusu ve Avantajları

Tunus vatandaşlığı almayı hayal eden kişiler bu konuda ilk olarak yatırım alternatifini değerlendirmeliler.

Birkaç bin dolar sayesinde ülkede iş sahibi olabilir, yatırım aracılığıyla vatandaşlık elde edebilirsiniz. Bu konuda son derce cömert olan Tunus, yatırım oranınıza bağlı olarak vatandaşlığınızı da son derece kolay kılmaktadır.

Tunuslu olabilmek için doğrudan gayrimenkul alabilir, iş yeri açabilir, açılan iş yerine ortak olabilir ya da yüksek ihalelere girebilirsiniz.

Tunus Vatandaşlığı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

En kolay hangi ülkenin vatandaşı olunur sorularının sıklıkla sorulduğu bugünlerde Türkiye vatandaşlığı yanında ikinci bir vatandaşlık araştıran kişi sayısı çoktur.

Alternatif vatandaşlık için tercih edilen ülke Tunus olacaksa bu durumda doğru adrese doğru başvuruyu yapmak, süreci başlatabilmek adına oldukça önemlidir.

Tunus vatandaşı olmak niyetiniz varsa bu durumda başvuru yapacağınız adres Tunus Başkonsolosluğu olmalıdır.

İstanbul’da bulunan konsolosluk, vatandaşlık başvuruları için hizmet vermektedir. Bununla beraber büyükelçilikler de vatandaşlık başvurularını kabul eden adreslerdendir.

Ankara’da bulunan Tunus Büyükelçiliği üzerinden vatandaşlık başvurunuzu kolaylıkla gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Tunus Vatandaşlığı İçin Hangi Evraklar Gerekir?

Vatandaşlık için gerekli evraklar dendiğinde akla ilk olarak pasaport gelmektedir.

Pasaportunuzun yırtık olmaması, süresinin dolmaması ve herhangi bir yaprağında eksik bulunmaması dikkat etmeniz gereken hususlar arasındadır. Bununla beraber Tunus vatandaşlığı için hangi yolla başvuru yaptığınıza bağlı evrak listesi de değişkenlik göstermektedir.

tunus vatandaşı ile evlilik

tunus vatandaşı ile evlilik

Pasaport, kimlik fotokopisi, sabıka kaydı ve fotoğraf herkesten istenen belgelerdir. Bu belgeler dışında çalışabilir belgesi, sağlık raporu ve evlilik söz konusu ise evlilik cüzdanı aranan belgeler arasında yer almaktadır.

Kişinin oturum izni, çalışma izni evrakları da vatandaşlık başvurusu sırasında mutlaka teslim edilmelidir. Bunlarla beraber kimi zaman banka hesap dokümanı da istenebilmektedir.

Kişinin yanında para bulundurması, ülke vatandaşlığı alırken yüksek meblağlara sahip olması artı bir avantaj kazandırmaktadır.

Tunus Vatandaşlığına Kimler Başvuru Yapabilir?

Tunus vatandaşı olabilmek için her şeyden önce reşit olmanız gerekmektedir. Reşitlik aranan ilk şart olarak sunulmaktadır. Bunun dışında çalışabilir belgesi sunulması da son derece önemli bir durumdur.

Kişi çalışmaya engel bir durumu olmadığını ispat etmelidir. Çalışmaya engel bir durumu olmayanlar başvuru hakkına sahiptir.

Tunus vatandaşlığı için sabıkanızın temiz olması ve sağlık durumunuzun da iyi olması gerekmektedir.

Bulaşıcı bir hastalığınızın olması halinde vatandaşlık başvurunuz iptal edilmektedir.

Tunus Vatandaşlık Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Tunus vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişiler, vatandaşlık başvurusunu yaparken ülkede ikamet etmek isterlerse muhakkak oturma izni almalılar.

Uzun süre inceleme yapıldığı için yasal olarak ülkeye girmeniz oturma izni ile mümkündür.

İnceleme süreci ile birlikte 6 ay içerisinde vatandaşlık başvurunuz değerlendirilebilmektedir.6 ayın sonuna gelindiğine vatandaşlık için uygun olup olmadığınız tarafınıza bildirilmekte ve doğru şekilde sonuçlandırılması mümkün olmaktadır.

Tunus vatandaşlığı için başvuru yapmak istediğinizde yoğun dönemlerin gecikme sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kimi zaman 6 ay ile 9 ay arasında net şekilde sonuçlar belli olmaktadır. Bu açıdan zaman kaybı olmaması için uygun zamanda başvuru yapmaya dikkat etmeniz önerilmektedir.

Tunus Vatandaşlık Başvurusu Reddedilebilir mi?

Tüm vatandaşlık başvurularında olduğu gibi Tunus vatandaşlık başvurularında da reddedilme durumları ile karşılaşılmaktadır. Bu durum çoğu zaman evraklardan ya da görüşmelerden kaynaklanmaktadır.

Kişi evraklarda yanlış bilgi verdiği için ya da görüşmede Arapçayı doğru ve anlaşılır şekilde kullanmadığı için vatandaşlık başvurusu olumsuz şekilde neticelenmektedir. Bu durumu öngörerek tüm adımları gerektiği gibi atmaya dikkat etmelisiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir