Tunus Vizesi Nasıl Alınır?

Tunus Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Tunus vizesi alarak Tunus’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle hangi vize türünü tercih edeceklerine karar vermeliler.

Seyahat amacınız ve mesleğiniz vize türü seçiminiz üzerinde büyük söz sahibi olacaktır. Kategoriye göre farklı başvuru belgesi hazırlandığı için seyahat öncesinde hangi vize türünü tercih edeceğiniz çok önemlidir.

Tunus bulunduğu konum gereği dünyanın ilgisini çeken bir ülkedir. Dolayısıyla turistik donanımı da bir hayli fazladır. Her yıl dünyanın pek çok noktasından turist ağırlayan ülke, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Seyahate çıkabilmek için önce vizeden muaf olup olmadığınızı araştırmalı daha sonra vize başvurusunda bulunmalısınız.

Tunus Vize Muafiyeti

Tunus’a gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Türkiye ile Tunus arasında imzalanan protokol gereği muafiyet hakkına sahiptir. Muafiyet kurallarına göre diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 güne kadar diledikleri gibi vizesiz seyahat edebilmektedir.

90 günden daha uzun süre seyahat etmek isteyeler ise temsilciliklere vize başvurusunda bulunmalıdır. Tunus vize politikası muafiyet hakkıyla ülkenin birçok kişi tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır.

Tunus vize muafiyeti, seyahat öncesinde kişilerin birçok prosedür işleminden kurtulmasını sağlamaktadır. Her ne kadar havaalanında birtakım evrakların teslim edilmesi gerekse de günler öncesinden vize başvurusu yapıp beklemek gerekmemektedir.

Tunus Vizesi Nasıl Alınır?

Tunus’a yolculuğa çıkmayı isteyen kişilerin Tunus’a vize gerekli mi sorusunu sorduğu bilinmektedir. Muafiyet hakkından yararlanmak istemeyen veyahut Tunus’ta 90 günlük muafiyet izninden daha fazla kalmak isteyen kişiler, vize temin etmek mecburiyetindedir.

Vize alırken doğru adımların atılması, sürecin kısalmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle bilerek adım atılması önerilmektedir.

Tunus vizesi için öncelikle yetkili temsilcilik bulunmalıdır. Yetkili temsilcilikten alınan randevu sonrasında gereken tüm belgeler kuruma teslim edilmelidir.

Belgelerinizde herhangi bir eksilik veyahut yanlış beyan bulunmaması halinde inceleme süreci başlatılmaktadır. İnceleme süreci sona erdiğinde kişilerin mail adresine onay veyahut ret cevabı iletilmektedir.

Tunus Vize Türleri

Tunus vize türleri arasında en popüler olanı turistik vizedir. Turistik vize sayesinde belli bir ikamet süreci çerçevesinde gezilip görülme ihtimali bulunmaktadır. Turistik vize muafiyet kavramı dışında tercih edilecekse 90 günden daha uzun kalınması gerekmektedir.

Seyahati gerçekleştirecek olan kişinin de alacağı turistik vizesi değişkenlik gösterebilmektedir. Meslek ve yaş etkenleri, turistik vize sürecinde evraklardan inceleme sürecine kadar birçok değişikliği beraberinde getirmektedir.

Turistik vize kadar olmasa da tercih edilebilen bir başka vize türü ticari vizedir. Tunus, dünya genelinde uluslararası alanlarda söz sahibi firmalar bulundurmaktadır. Dolayısıyla Türkiye’de çalışan veyahut işveren olarak görev yapan herhangi biri ticari vize alarak seyahat edebilmektedir.

Tunus vize ücretini, gerekli belgeleri teslim ettikten sonra vizeyi alabilmek çok da zor değildir.

Tunus seyahati için tercih edilebilen vize türlerinden bir diğeri aile ziyaretidir. Ziyaret vizesi belli evrakların teslim edilmesi halinde akraba, aile ve arkadaş ziyaretini kolaylaştırmaktadır.

Tunus Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Tunus vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, istenen evrakları teslim etmelidir. Gerekli belgeler arasında en önemlisi pasaporttur.

Pasaportunuzun ilk kullanım süresinden itibaren en fazla 10 yıllık olması gerekmektedir. Aksi halde başvurunuz doğrudan reddedilmiş olacaktır. Bunun yanında seyahatinize son verdiğinizde de 6 aylık kullanım süresi bulunmalıdır.

Pasaportunuzun herhangi bir yaprağında eksilme, yırtılma durumu olmamalıdır. Ayrıca en az 2 adet yaprağın boş bırakılması Tunus seyahatinin işlenebilmesi açısından önemlidir.

Teslim edilmesi gereken diğer belgeler arasında; seyahat rezervasyon belgeleri, banka dokümanı, kimlik fotokopisi, seyahat sağlık sigortası ve başvuru formu yer almaktadır.

Başvuru formunda sizin için ayrılan bölümleri doğru bilgilerle doldurduğunuzdan emin olmalısınız. Aksi halde vize başvurunuz reddedilebilir. Tunus vize başvuru formu ve pasaport en önemli iki belgedir.

Tunus Turistik Vizesi

Tunus vizesi almak isteyen kişiler, tercih olarak turistik vize seçimi yaparlarsa bu durumda mesleklerine bağlı bazı seçimler yapmaları gerekmektedir.

Mesleklere bağlı olarak; öğrenci, emekli, ev hanımı, çalışan, işveren veyahut memur olarak turistik Tunus vizesi alabilmek mümkündür. Kişiler bu kategorilerden birini seçtikten sonra ortak belgelere ilave olarak özel alan belgeleri de vermek mecburiyetindedir.

Öğrenci olan kişi; güncel tarihli öğrenci belgesi, aileden birine ait Tunus vizesi, ailenin banka hesap dokümanı, aile onay belgesi ve transkript sunmalıdır.

Emekli olan kişi; emeklilik belgesi, sağlık karnesi ve gayrimenkul tapu fotokopisi vermelidir. Ev hanımı olan kişi ise; eşinin Tunus vizesi, eşinin maaş bordrosu, kendi üzerine kayıtlı gayrimenkul tapusu fotokopisi sunmalıdır.

Tunus Ticari Vizesi

Tunus ticari vizesini almak isteyen kişiler, çalışan veyahut işveren olmak durumundadırlar.

Her iki kategorinin de ortak belge dışında, kendi alanlarına ait belgeler sunması gerekmektedir. Bunun için çalışan olan kişinin; çalıştıkları şirkete giriş tarihini gösteren belge, antetli kâğıda atılmış imza, kaşeli resmileştirilmiş dilekçe, 4 aylık SGK bildirim belgesi, 3 aylık hizmet dokümanı teslim etmesi gerekmektedir.

Ticari vizeyi almak isteyen kişi işveren ise; fotokopi olarak hazırlanan şirkete ait vergi levhası, ticaret sicil gazetesi nüshası, imza sirküleri,  banka hesap cüzdanı ve davetiye teslim etmelidir.

Tunus Vizesi Kaç Günde Alınır?

Tunus vizesi için Tunus Konsolosluğu veyahut Tunus Büyükelçiliği başvuruları kabul etmektedir. Başvuru yapacak olan kişi, inceleme sonucunda 10 iş günü içinde Tunus vizesini alabilmektedir.

İş günleri dışında kalan hafta sonları, bayramlar, resmi tatiller temsilciliklerin çalışmasını engellemektedir. Dolayısıyla gecikmelerin olmaması için seyahat öncesi tarihin doğru hesaplanması gerekmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir