Türkmenistan Oturma İzni Nasıl Alınır?

Türkmenistan Oturma İzni

Paylaş

Türkmenistan oturma izni birçok kişinin merak ettiği konu başlıklarından bir tanesidir. Özellikle vize muafiyeti sonrasında oturma izni konusunda da herhangi bir esneme yapılıp yapılmadığı merak konusu olabilmektedir.

Türkmenistan oturma izni birçok kişi tarafından öğrenilmek istenir çünkü ülkeye çalışmak için gelen binlerce kişi bulunmaktadır. Türkiye’den Türkmenistan’a yolu düşen kişilerin büyük çoğunluğunun çalışma nedeniyle buraya geldiği görülmektedir.

Çalışma şartlarını sağlayan ve ona göre hareket eden birçok kişinin dışında öğrencilerin de çok sayıda olduğu gözden kaçmamaktadır.

Ülkeler arası anlaşmalar gereği Türkmenistan’a vizesiz seyahat hakkı olsa da oturma izni söz konusu olduğunda birtakım prosedürlerin yerine getirilmesi zorunludur. Ülkede kalmayı düşünen kişilerin bu konuda dikkatli olması önemlidir.

Türkmenistan Oturma İzni İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Türkmenistan vize 2018 yılında en çok konuşulan konu iken konuşulan bir başka konu da oturma izni olmaktadır. Oturma izni için başvuru yapan kişiler nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini merak etmektedirler.

Doğru adımları atmak ve başvuru sürecinde olabildiğince profesyonel davranmak çok önemlidir. Herhangi bir aksaklık olmaması bu şekilde mümkün olmaktadır.

Türkmenistan oturma izni için başvuru yapacağınız adres bulunduğunuz şehrin ilk göç idaresidir. İl göç idaresine gidip başvuru yaptığınız zaman birkaç dakika içerisinde işlemleriniz başlatılacak ve sonrasında yasal olarak kaydınız alınacaktır.

Türkmenistan Oturma İzni Bireysel mi Olmalı?

Türkmenistan vatandaşlarının tabi olduğu vize uygulamaları gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da Türkmenistan’da tabi olduğu bazı uygulamalar bulunmaktadır.

Kişi, ülkeye gittikten sonra kalmaya karar verirse bu durumda başvurusunu kurallara uygun şekilde yapmak zorundadır. Kurala uygun yapılmayan başvuruların kabul edilmesi söz konusu olmamaktadır.

Türkmenistan oturma izni başvurusu kişinin şahsen kendi tarafından yapılmak durumundadır. Kendiyle birlikte ailesinden herhangi biri için oturma izni almayı düşünüyorsa kişinin de mutlaka yanında olması gerekmektedir.

Türkmenistan Oturma İzni Nasıl Alınır?

Türkmenistan oturma izni nasıl alınır sorusunun cevabı oldukça basittir. Bu iş için birkaç gününüzü ayırmanız yeterli olmaktadır. Şartları sağlamanız halinde başvurunuzu kolayca yapabildiğinizi görürsünüz.

Oturma izni için başvuru yaparken öncelikle kuruma kişisel bilgilerinizi ve dilekçenizi vermelisiniz. Kurum size oturma izni formu verecek ve doldurmanızı isteyecektir.

Doldurduktan sonra sizden istenilen evrakları dile getirecek ve kısa süre içerisinde almanızı getirmenizi rica edecektir.

Evrakları getirdikten sonra işlem başlatılacak ve inceleme süreci sonunda da tarafınıza net bir bilgi verilecektir. Eksiksiz ve zahmetsiz şekilde başvuru yapıp beklediğinizde tarafınıza hızlıca sonuç ulaştırılacaktır.

Türkmenistan Oturma İzni Türleri

Türkmenistan’da oturma izni rastgele ya da dağınık şekilde verilmez. Oturma izni verilirken dikkat edilir. Birçok kişi oturma izni alırken karmaşaya neden olan vize ve tezkere sorununu anlamaz.

Türkmenistan oturma iznini tek bir türü bulunmaktadır o da çok girişli vizedir. Diğer ülkelerde olduğu gibi oturma izni ya da oturma kartı başlıkları kullanılmaz. Bunun yerine çalışma izni ve çok girişli vize söz konusudur. Çok girişli vize nitelik olarak oturma iznine benzer çok büyük farkları yoktur.

Oturma iznini alabilecek kişiler öğrenci, emekli, çalışan ya da aile ziyaretine gelen kişiler olabilir.

Birçok ülkede amaca göre belirlenip isimlendirilen bu durum Türkmenistan’da mevcut değildir. Dikkatli olmak ve bu konuya özen göstererek başvuru yapmak bu açıdan büyük önem taşımaktadır.

Türkmenistan Oturma İzninin Süresi Ne Kadar?

Türkmenistan oturma izni süresi başvuru sürecinde nedene dayalı olarak değişkenlik göstermektedir. Kısa bir süre için Türkmenistan’a geldiyseniz bu durumda en kısa süreli zaman ayrılmaktadır.

Daha uzun süre kalmanız gerekirse bu durumda oturma izni için verilen çok girişli vizenin süresi uzun tutulabilmektedir.

Türkmenistan’a oturma izni aldığınızda size verilen en kısa süre 3 aydır. 3 aylık ikamet sürenizde ister iş isterseniz ziyaret ya da farklı bir amaç edinebilirsiniz.

3 ay yerine daha uzun süre tercih eden kişiler başvuru nedenlerine bağlı olarak en fazla 6 ay kalabilmektedirler. En fazla 6 aylık zaman dilimi için oturma izni alabilmeleri mümkün olmaktadır.

Türkmenistan Oturma İzni İçin Gerekli Evraklar

Oturma izni için gerekli evraklar arasında en önemlisi ülkenin kendi dilinde yazılmış olan başvuru dilekçesidir. Başvuru dilekçesini eksiksiz şekilde doldurduktan hemen sonra diğer belgelerinizi de temin etmeniz gerekmektedir.

Belgeler arasında en önemlilerinden bir tanesi de pasaporttur. Pasaportunuzun yapraklarının tam olduğundan emin olmanız ve seyahat sonrasında daha 6 ay kullanım süresi bulunduğunu belirtmeniz gerekmektedir.

Gerekli evraklar listesinde; 4 adet vesikalık fotoğraf, pasaportunuzun fotokopisi, sağlık sigortası, kişinin kendi üzerine kayıtlı olan mal mülk kaydı, gelirini gösteren maaş dokümanı, banka hesap detayları ve harç dekontu da bulunmaktadır. Gerekli evrakları teslim ettikten sonra başvurunun bir sonraki aşamasına geçmek çok daha hızlı olacaktır.

Türkmenistan Oturma İzni Yatırımla Alınır mı?

Yatırımla oturma izni almak birçok ülkede mümkün olan seçeneklerden bir tanesidir. Türkmenistan için de geçerli olan seçenekler arasında yerini almaktadır. Türkmenistan oturma izni alabilmek için ülkede istihdam sağlayacak bir yatırım yapma şartı bulunmaktadır.

Ülke halkına çalışabilmeleri açsından fırsat yaratacak bir oturma izni bulduğunuzda kolaylıkla oturma izni alabilirsiniz. Çalışan sayısı en az 1 olarak gösterilse de ne kadar çok kişi çalıştırırsanız oturma iznini alma şansınızı o kadar yükseltirsiniz.

Türkmenistan Oturma İzni İçin Davet Mektubu Gerekiyor mu?

Türkmenistan’da yaşamak istiyorum diyen birçok kişi ülkede iş bulduktan sonra bu hayalini gerçekleştirebilmektedir. Ülkede iş bulmak çok zor olmasa da oturma ve çalışma izniyle ilgili birçok soru gündeme gelmektedir.

Türkmenistan oturma iznini çalışmak için istiyorsanız bu durumda önce ülkeden davet almak zorundasınız. İş başvurusunda bulunup arkasından onay aldıktan sonra firmanın size davet mektubu yollaması gerekmektedir.

Davet mektubu yollanması sonucunda teslim edilmesi gereken evraklarla beraber mektubu verip daha kolay mektup alabilmeniz mümkün olmaktadır.

Türkmenistan Oturma İzni Kaç Süresi Uzatılabilir mi?

Oturma izni uzatma fırsatı Türkmenistan için de geçerli bir fırsattır. Ülkeye giren ve 3 ila 6 ay arasında Türkmenistan’da ikamet eden kişiler tercih ederlerse daha uzun süre kalma şansına sahip olabilmektedirler.

Türkmenistan oturma izni aldıktan sonra sürenizi daha uzun tutmak isterseniz uzatma başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Daha uzun süre ikamet edilmek istendiğinde belgeleri yenilemek ve yenileme harcını yatırmak gerekmektedir.

Sonrasında yenileme için herhangi bir engel olup olmadığı gözlemlenmekte ve kişiye onay ya da ret cevabı verilmektedir.

Türkmenistan Oturma İzni Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Oturma izni başvurum ne zaman sonuçlanır diyorsanız Türkmenistan için bu süre 7 iş günüdür. 7 ila 10 iş günü arasında oturma izni başvuruları değerlendirilmekte ve sonuç taraflara bildirilmektedir.

İnceleme sürecinde herhangi bir eksiklik ya da hata tespit edilirse bu durumda sonuçlanma sürecinde bir gecikme olduğu, başvuruların daha geç netleştiği bilinmektedir.

Kişi herhangi bir evrak hatası ya da eksikliği yapmadığı sürece kolaylıkla oturma izni başvurusunda bulunabilmektedir. Sonuçlar bu şekilde son derece hızlı alınabilmekte ve zaman kaybetmeden kişiye dönüş yapılmaktadır.

Başvuru yapan kişi seyahatinden 20 gün önce başvuru yaptığında rahatlıkla yetişebilmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir