Türkmenistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Türkmenistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Türkmenistan vatandaşlığı nasıl alınır sorusu birçok kişi tarafından merak edilen bir sorudur.

Kardeş ülkelerden biri olarak tanımlanan Türkmenistan’ın kültür ve tarih ortaklığı taşıması birçok kişinin merak ettiği olgulardandır. Dolayısıyla kısa bir araştırma yapan ya ad ilgi duyan kişiler, Türkmenistan vatandaşlığı almayı istemektedir.

Türkmenistan vatandaşı olmak için bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir.

Ülke kanunlarınca belirlenmiş olan şartları yerine getiren kişilerin vatandaşlık almaları çok da zor olmamaktadır. Bu nedenle vatandaşlık başvuru sürecinde doğru adımları atmak, şartları bilmek ve yerine getirmek oldukça önemlidir.

Türkmenistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Türkmenistan vatandaşı ile evlilik başta olmak üzere vatandaşlık elde etmek için birkaç alternatif bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ancak Türkmenistan vatandaşlığına geçmek isteyen kişiler her şeyden önce ülkenin aradığı şartları yerine getirmelidir.

Daha sonra vatandaşlık başvurusunu gerekli kurumlara yapmalı ve evraklarını teslim etmelidir. Bu noktada özellikle evrakların çok büyük önemi olduğu unutulmamalıdır.

Türkmenistan, vatandaşlık konusunda hukuksal dayanaklara çok önem veren bir ülkedir. Şartları yerine getirirken, evrakları teslim derken hukuksal dayanaklarınızın olması size avantaj sağlayacaktır.

Türkmenistan Vatandaşlık Başvurusu - Türkmenistan Vatandaşı ile Evlilik

Türkmenistan Vatandaşlık Başvurusu – Türkmenistan Vatandaşı ile Evlilik

Türkmenistan vatandaşının Türk vatandaşı olması gibi Türkiye vatandaşının Türkmenistan vatandaşı olması da bu gibi temel kurallara dayanmaktadır.

İkamet Yoluyla Türkmenistan Vatandaşlığı Alınır mı?

Türkmenistan 2016 kanunları ile yeni bir düzenleme getirdiği vatandaşlık durumuna aynı zamanda yeni yıllarda da değişimler sunmuştur.

Her yıl yapılan değişiklikler sayesinde ülkede vatandaşlık sürecinde birtakım ilerlemeler kaydedilmiş ve biraz daha kolay olduğu görülmüştür. Bu süreçte değişmeyen temel şartlardan bir tanesi ise ikamettir.

Türkmenistan sınırları içerisinde bir süredir ikamet ediyorsanız vatandaşlık başvurusu yapabilme hakkınız bulunmaktadır. Bu süre yasal olarak 5 yıl şeklinde belirlenmiş ve 5 yıl içerisinde ikamet yoluyla vatandaşlık elde etme yolu açılmıştır. Bu 5 yılda daimi ikamet şartı olduğu unutulmamalıdır.

Sürekli farklı ülkelerde bulunan ya da 5 yılın büyük çoğunluğunu ülke dışında geçiren kişilere vatandaşlık başvurusu hakkı sunulmamaktadır.

Kan Bağıyla Türkmenistan Vatandaşlığı Alınabilir mi?

Türkmenistan vatandaşlığı için kullanabileceğiniz yöntemlerden bir diğeri kan bağıdır.

Türkmenistan’da soy ve nesil çok önemli kabul edilmektedir. Bu nedenle soyu Türkmenistan’a dayalı olan kişilerin ülke bayrağı altında toplanması çok kıymetli olarak değerlendirilmektedir.

Anne ya da babanın yanı sıra büyükanne, büyükbaba gibi bir üst nesilden de kan bağıyla vatandaşlık hakkı tanınabilmektedir.

Soyunuz bir şekilde Türkmenistan’a dayanıyorsa vatandaşlık için şansınızı denemenizde herhangi bir sakınca görülmemektedir.

Türkmenistan vatandaşlığına nasıl geçilir

Türkmenistan vatandaşlığına nasıl geçilir

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yanı sıra SSCB vatandaşı olan ve ülkede akrabası bulunan kişiler de Türkmenistan vatandaşlığı için kolaylıkla onay alabilmektedir.

Uluslararası Hizmetle Türkmenistan Vatandaşlığı Alınır mı?

Birçok ülkede olduğu gibi Türkmenistan’da uluslararası başarılar büyük önem taşımaktadır.

Ülkeyi global şekilde temsil edecek olan herkese kapılar açılmakta ve vatandaşlık hakkı doğrudan tanınmaktadır. Bu konuda bilhassa kültürel, bilimsel, tarihsel alanda nam salmış olan kişilere öncelik tanındığı bilinmektedir.

Spor camiasında da ülkesini iyi şekilde temsil edebilecek beceriye sahip olan kişiler, Türkmenistan vatandaşlığı başvurusunda bulunabilmektedir.

Ülke vatandaşlığı alabilmek için bu alanlarda değerli hizmetlerinizin olması yeterli kabul edilmektedir.

Evlilikle Türkmenistan Vatandaşlığı Alınır mı?

Türkmenistan vatandaşı ile evlenmek, vatandaşlık talep etmek için sık kullanılan yöntemlerden biridir. Ne var ki ülke genel olarak durumun farkında olduğu için vatandaşlık başvurularında evliliğin esaslı olmasına dikkat etmektedir.

Gerçek bir evlilik yapmadığınız sürece Türkmenistan vatandaşlığına onay alabilmeniz mümkün değildir. Bunun yanında evliliğiniz sahte çıkarsa çift olarak ülke sınırlarının dışına gönderilmeniz mümkündür.

Türkmenistan çifte vatandaşlık nasıl alınır?

Türkmenistan çifte vatandaşlık nasıl alınır?

Türkmenistan vatandaşı ile evlilik 2018 yılında vatandaşlık için en çok kullanılan yöntem olmuştur.

Evliliğiniz gerçek olduğu takdirde vatandaşlık için başvuruda bulunabilir, kısa süre içerisinde onay alabilirsiniz ancak ikamet süresini de tamamlamış olmanız istenmektedir.

Türkmenistan Vatandaşlığı Şartları

Türkmenistan’da evlenmek istiyorum ya da ülke vatandaşı olmak için ikamet hakkımı kullanacağım diyorsanız her yöntemin kendine özel şartları olduğunu bilmelisiniz.

Her şeyden önce 18 yaşından büyük olmanız gerektiğini aklınızda bulundurmalısınız. Bununla beraber hangi adımla vatandaşlık talep edecek olursanız olun kendinize ve ailenize bakabilecek bir mesleğinizin olması gerekmektedir.

Ailesine bakabilecek bir mesleğe sahip olan ve bunu hukuki evraklarla ispat eden kişiler vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkına sahiptirler.

Ailesine bakabilecek mesleğini hukuksal açıdan ispat edemez, gelirini kanıtlayamazsa bu durumda kişinin vatandaşlık alması pek de mümkün olmamaktadır.

Türkmenistan Vatandaşlığı İçin Dil Zorunlu mu?

Türkmenistan vatandaşlık başvurusu yapmak isteyen kişiler, şartları hakkında birtakım kuralları yerine getirdiklerinden emin olmalılar. Bu şartlardan her biri gerek evrak tesliminde gerekse görüşmelerde dikkat edilen unsurlardır. Bu bakıma Türkmenistan vatandaşlığı almak için hangi kıstasların belirlendiğine hâkim olmanız önerilmektedir.

Vatandaşlık için temel kriterlerin başında gelen bir başka unsursa dildir. Türkmenistan vatandaşı olmak isteyen birinin Türkmenistan’ın resmi dili olan Türkmenceyi anlaşılabilir düzeyde konuşması zorunludur.

Sorulan soruları anlayan ve anladıktan sonra cevap veren kişiler kolaylıkla vatandaşlık değerlendirmelerine onay alabilmektedir. Aksi halde dil eğitimi alıp daha sonra başvuru yapmanız daha sağlıklı bir karar olacaktır.

Türkmenistan Vatandaşlığı İçin Yaş Zorunluluğu

Türkmen vatandaşlığı almak niyetinde olanlar şartlar konusunda taviz gösterilmediğini iyi bilmelidir. Bu noktada en önemli temel şartlardan bir tanesi de yaştır.

Kendi başına vatandaşlık değiştirmeyi düşünen bir bireyin en az 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

18 yaşından küçük olan herhangi birinin vatandaşlık başvurusunun olumlu şekilde değerlendirilebilmesi mümkün olmaktadır.

Kıstas alınan yaşla birlikte bireyin mümeyyiz olması da temel kriterler arasında yer almaktadır. Bu durumu ispat etmeniz halinde başvuru yollarından herhangi bir tanesini tercih edebilirsiniz.

Türkmenistan Vatandaşlığı Başvurusu Nereye Yapılır?

Türkmenistan Büyükelçiliği, Türkiye’den yapılacak olan vatandaşlık başvurularını kabul eden kurumların başında gelmektedir. Bunun dışında başkonsolosluk da aynı şekilde değerlendirmeleri yapmakta ve gereken kişiye onay vermektedir.

Evrakları almak, vatandaşlık başvurusu için şartları sağlamak ve görüşmeleri düzenlemek hususunda başkonsolosluk yardımcı olan kurumlar arasındadır.

Türkmenistan’dan vatandaşlık başvurusunda bulunmak niyetindeyseniz bu durumda muhatap olacağınız kurum migrasyon kurumu olarak bilinmektedir.

Türkmen Devlet Migrasyon İdaresi yurt dışından gelen ve vatandaşlık isteyen kişilerle birebir ilgilenmektedir. Bununla beraber Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı da doğrudan bu konu ile ilgili olan kurumdur.

Türkmenistan Vatandaşlığı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Türkmenistan vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişiler vatandaşlık sürecinde herhangi bir sorun yaşamazlarsa 6 ay içerisinde net şekilde cevap alabilmektedirler.

İnceleme süreci 6 ay kadar sürmekte ve sonrasında kişilerin vatandaşlık başvurularının yanıtları tek tek taraflarına bildirilmektedir.

Başvurusu reddedilmiş olan kişiler ise sürecin üzerinden 1 yıl geçtikten sonra tekrar başvuru yapma hakkına sahiptirler. Bu 1 yıllık sürecin sonunda yeniden başvuru yapıp 6 ay içerisinde sonucu öğrenebilmek mümkündür.

Türkmenistan Çifte Vatandaşlık Veriyor mu?

Yakın bir tarihe kadar çifte vatandaşlık konusunda son derece katı kurallara sahip olan Türkmenistan, yaptığı düzenlemeler neticesinde çifte vatandaşlık vermeyi kabul etmiştir.

Çifte vatandaşlık için her iki ülkenin de onayına ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız.

Türkiye Cumhuriyeti, çifte vatandaşlık hususunda herhangi bir soruna neden olmadığı için Türkmenistan onayının ardından her iki ülkenin de vatandaşlığını alabilme hakkınız bulunmaktadır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Namık dedi ki:

    Türkmenistan vizesiz ne kadar süre izin veriyor? Oraya gidip orada iş bulabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir