Ukrayna’da Yaşamak İstiyorum. Ukrayna’ya Nasıl Yerleşilir?

Ukrayna’ya yerleşmeyi düşünen ve bunun için ne yapması gerektiğini, Ukrayna’nın nasıl bir yer olduğunu, iş şartlarını, insanlarını, dilini öğrenmenin kolay olup olmadığını ve buna benzer konuları araştıran pek çok insan mevcut.

İçeriğimizde “Ukrayna’da yaşamak istiyorum. Ukrayna’ya yerleşmek için ne yapmalıyım?” diyen bir kişinin aklına takılabilecek tüm sorulara cevap vermeye çalıştık. Merak ettiğiniz farklı sorular varsa yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Ukrayna Yaşam Şartları Nasıl?

Ukrayna’ya yerleşmek istiyorum.diyen kişiler yaşamın nasıl olduğu konusunda tam bir fikir edinmeden harekete geçmek istemiyorlar. Ukrayna’da asgari ücret nedir? Ukrayna’da ev kiraları uygun mu? Ukrayna’da yaşamak ucuz mu? gibi soruların cevabını merak eden insan sayısı bir hayli fazla.

Ukrayna para birimi grivnadır ve değeri Türk lirasından daha düşüktür. 1TL 3,5-4 Ukrayna grivnası arasında değişim göstermektedir. Turist olarak gittiğinizde oldukça rahat harcama yapabilirsiniz ancak yaşamaya başladığınızda Türk lirası bazında değil grivna bazında kazanacaksınız o yüzden bu hususu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Ekonominin kötüye gitmesine bağlı olarak Ukrayna’da fiyatlar günden güne artmaktadır. Türkiye’de yemeye alıştığınız sebze ve meyvelerin bir kısmı Ukrayna’ya ithal olarak geldiği için, ülkenizde satın aldığınızdan daha fazla bir fiyat ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Ulaşım, eğlence mekanları, sigara, et gibi ürünlerde Türkiye’den çok daha ucuz olsa da diğer yönlerden aslında o kadar da ucuz değildir.

Ukrayna’da kişi başına düşen milli gelir yaklaşık olarak 15.000 UAH olarak açıklanmıştır ve Ukrayna’da asgari ücretle çalışan bir kişi, 2020’de açıklanan rakamlara göre ayda 4.723 UAH kazanmaktadır. (UAH, grivnanın gösterimidir)

Ekmek ortalama 14 UAH kadardır. Domates, salatalık, yumurta, peynir, süt, ayçiçek yağı, makarna, süt, biber, soğan, portakal, mandalina gibi yiyecekleri 15-20 UAH gibi fiyatlardan satın alabilirsiniz. Kafeler, Türkiye’ye kıyasla biraz daha pahalıdır.

Ukrayna’da ev kiraları ortalama 500 dolar olarak söylenebilir ancak 200 dolara da ev bulabilirsiniz 1000 dolara da. Şehir merkezine uzaklığı, odalarının sayısı, evin büyüklüğü ve pek çok faktöre bağlı olarak evlerin kiraları değişmektedir. Ayrıca Odessa, Kiev, Lviv, Harkov ve Poltava ülkenin en pahalı şehirleridir. Bu şehirlerde ev fiyatları diğer yerlere oranla daha yüksek olabilir.

Ukrayna’da araba fiyatları Türkiye’ye göre çok ucuzdur. Neredeyse yarı fiyatına araç sahibi olmanız mümkün olmaktadır.

Ukrayna’da Okumak

Ukrayna kaliteli okullarıyla öğrencilerin fazlasıyla tercih ettiği bir yer. Burada aldığınız eğitimle çoğu Avrupa ülkesinde mesleğinizin denkliği olabiliyor ve uluslararası alanda iş bulma imkânı yakalıyorsunuz. Ayrıca grivnanın Türk lirasına oranla daha değersiz olması aileleri okuyan evlatlarına harçlık yollama konusunda zorlamıyor.

Konaklamak için uygun bir yer tutarsanız ve Ukrayna’ya uyum sağlayabilirseniz rahatlıkla geçiminizi sürdürebilirsiniz.

Ukrayna’da Yaşamanın Zorlukları

Ukrayna, çok soğuk bir memleket. Türkiye’de, hele hele sıcak iklime sahip bölgelerde yaşadıysanız Ukrayna’nın soğuğuna alışmanız kolay olmayacaktır. Ayrıca yeni bir dil ve bilmediğiniz bir kültürle karşı karşıya kalacağınız için başlangıçta zorlanmanız çok doğaldır.

Ukrayna’da yabancı düşmanlığı var mı? Sorusu Ukrayna ile ilgili merak edilen sorulardan bir tanesi. Ukrayna’da yabancılara karşı bir önyargı bulunmamaktadır. Aksine insanları oldukça güler yüzlü insanlardır. Türk olmanız ya da başka bir millete mensup olmanız Ukrayna’ da dışlanmanıza ve kötü muamele görmenize neden olmaz.

Ukraynaca Öğrenmek Zor mu? Ukrayna’da Rusça Konuşuluyor mu?

Ukrayna’nın resmi dili Ukraynacadır ancak Rusça’ da sıklıkla konuşulmaktadır. Öyle ki bir taraf Rusça konuşurken öbür tarafın karşısındakine Ukraynaca cevap vermesi sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Ukraynaca, Rusça’ ya çok benzeyen bir dildir.  Ukrayna alfabesi Kiril alfabesidir. Latin alfabesinden oldukça farklı olduğu için yabancı kişiler alfabeyi öğrenmede zorluklar yaşayabilirler.

Ukrayna’ya Yerleşme Şartları

Ukrayna’ ya gittiniz diyelim. Eğer oturma izniniz yoksa turist olarak kısıtlı bir süreliğine Ukrayna’ da bulunabilirsiniz. Bu süre 6 ay için 90 gün olarak belirlenmiştir.

90 günün üzerine çıktığınızda artık ülkenize geri dönmeniz beklenir. Bu nedenle Ukrayna’ da yeni bir hayata başlamak isteyenler öncelikle oturma izni almalıdır.

Ukrayna’ya Yerleşmek İçin Nasıl Oturum İzni Alınır?

Oturma izni alabilmeniz ve Ukrayna’da yaşamaya başlamanız için bir sebebe sahip olmanız şarttır. Bu sebepler iş, öğrencilik, evlilik, çocuğunuzun Ukraynalı olması olarak sayılabilir. Özellikle öğrenciler okumak için Ukrayna’yı tercih etmekteler.

Bu sebeplerden birisine sahipseniz oturma izni almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Süreli ya da süresiz olarak oturma izni almanız mümkündür.

Ukrayna Süreli Oturma İzni

Ukrayna, Türkiye’den vizesiz turist kabul eden bir ülke olduğu ve parasının Türk lirasından daha değersiz olduğu için sıklıkla Türkiye’den gelen turistlere ev sahipliği yapar. Süreli oturma izni almak içinse öncelikle Ukrayna D vizesi almanız gerekmektedir.

D tipi vize alarak 180 günde 90 günlük Ukrayna’da bulunma hakkınızın süresini uzatabilirsiniz ancak D tipi vize size süresiz olarak Ukrayna’da yaşama hakkı tanımaz. 5 yıla kadar verilen D tipi vizenin bazı türleri bulunmaktadır. Bunlar öğrenci vizesi, çalışma vizesi, aile birleşimi vizesi olarak sıralanabilmektedir.

D vizesi aldıktan sonra süreli oturum için ayrıca başvuruda bulunmanız gerekir. Başvurularınızı gerçekleştirirken Ukrayna’da bulunmanız zorunludur. Yerinize bir vekil atayarak oturum izni alma şansınız bulunmamaktadır.

Ukrayna D Vizesi İçin Gerekli Belgeler ve Ücret Nelerdir? Kaç Günde Ukrayna D Tipi Vize Alabilirim?

Ukrayna’ya öğrenci olarak, iş amaçlı ya da Ukrayna vatandaşı birisiyle evlendiğiniz için gidiyorsanız; Ukrayna’da bulunma sürenizi bir süreliğine uzatmak için D tipi vize almanız gerekmektedir. D tipi için gereken belgeler gitme amacınıza göre değişse de bazı belgeler temel belgelerdir.

Vizesiz olarak gerçekleştireceğiniz uçuşlarda yalnızca kimlik kartı, pasaport, uçak biletleriniz, belli miktarda para ve otel rezervasyon bilgileri gibi belgeler yeterli olsa da D tipi vize için çok daha fazla belgeyle kanıt sunmanız gerekmektedir.

 • Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan güncel pasaporta sahip olmanız gerekmektedir.
 • Ukrayna Dış İşleri Bakanlığı’nın resmî web sitesinden ulaşabileceğiniz, çıktısı alınmış, istenilen bilgiler doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu da Ukrayna D vizesi için gerekli olan belgeler arasındadır.
 • 6 ay içinde çekinmiş olduğunuz güncel biometrik fotoğrafınız istenmektedir.
 • En az 90 günü kapsayan seyahat sağlık sigortasına sahip olmalısınız. Seyahat sağlık sigortasının ise 30.000 Euro kadar teminata sahip olması gerekmektedir.
 • Maddi durumunuzun yeterli olduğuna dair banka dekontları ve benzeri belgelerle birlikte, vize harcını yatırdığınıza dair dekontu da vize başvurusu sırasında konsolosluğa teslim etmeniz gerekmektedir.

D tipi vize için normal vize harcı 85 dolar olarak belirlenmiştir ve başvurunuz alındıktan sonraki 10 iş günü içerisinde tarafınıza teslim edilmektedir. Uzun süreli vizelerde normal vize harcının yanında hızlı vize harcı denilen bir harç tipi daha bulunmaktadır ve ücreti 170 dolar olarak belirlenmiştir. 5 iş günü içerisinde hızlı bir şekilde gelmesini istiyorsanız belirlenen harç parasını ödeyerek bu şansa sahip olabilirsiniz.

Ukrayna Süresiz Oturma İzni

Süreli oturum almak süresiz oturum almaya kıyasla daha kolaydır ve daha kısa sürer. Süresiz oturum alma işlemleri Ukrayna’da halledilmesi gereken işlemlerdir ve 4 ay gibi bir süreyi kapsar. Ukrayna’ya vizesiz seyahatlerinizde 180 gün içinde 90 gün bulunma hakkınız olduğu için, süresiz oturma izni çıkartmak istiyorsanız Ukrayna’da kalma sürenizi uzatmanız gerekmektedir.

Ukrayna’da süresiz oturum izni için bazı şartları yerine getirmeniz beklenmektedir.

 • Ukraynalı biriyle evli olduğunuzda süreli oturma izni alarak Ukrayna’da daha uzun süre kalma şansınız bulunmaktaydı, eğer evliliğiniz 2 yıldan uzun bir süredir mevcutsa süresiz olarak oturma izni almak için başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Eşiniz Ukrayna vatandaşıysa ve çocuğunuz varsa, çocuğunuz Ukrayna vatandaşıysa ebeveyni olarak siz de Ukrayna’da süresiz oturma izni için başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Ukraynalı kişilerle kan bağınız varsa, kökeniniz Ukrayna’ya dayanıyorsa süresiz oturma izni için başvuruda bulunmanız mümkündür.
 • Ukrayna’ya kamu alanında çalışmalar yapacaksanız, bilimle ilgileniyorsanız ve beyin göçü yapacaksanız, Ukrayna’da iş kuracak ve ülke ekonomisine katkıda bulunacaksanız süresiz oturma iznine başvurabilirsiniz.

Ukrayna Süresiz Oturma İzni İçin Gerekli Olan Belgeler

Ukrayna’nın göçlerle sorumlu kurumları, Ukrayna’dan süresiz oturma izni isteyen kişilere bu hakkı tanımak için bazı belgeler ister. İstenen belgeler Ukrayna’da yaşamaya uygun olup olmadığınızı kanıtlamanız için sizden talep edilir.

 • Biometrik fotoğrafınız, sizden istenen ilk şeydir.
 • İkamet adresinizi ve detaylarını içeren bir belge hazırlayıp ilgili kuruma iletmeniz beklenmektedir.
 • Eğer evliyseniz evlilik cüzdanınızın kopyası talep edilir.
 • Sağlık durumunuzla ilgili birtakım belgeler de istenmektedir. Alkol, uyuşturucu gibi zararlı madde bağımlılığınızın olmadığını ve bulaşıcı bir hastalığa sahip olup olmadığınızı kanıtlamanız gerekir.

Ukrayna Öğrenci Vizesi

Ukrayna’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin sayısı bir hayli fazla bu yüzden de öğrencilik vizesi Ukrayna ile ilgili en çok araştırılan konulardan bir tanesi. Yalnızca üniversite eğitimi için değil dil okulları ya da bazı sertifika programlarına katılmak isteyen kişiler de D tipi öğrenci vizesi alarak süreli oturma iznine sahip olabiliyorlar.

Ukrayna’ya öğrenci olarak gidecek ve bir süreliğine kalacak kişiler, D tipi vize için genel belgelerin yanı sıra gidecekleri üniversiteni, dil okulunun veya kursun göndermiş olduğu davet mektubunun aslını ve fotokopisini de konsolosluğa sunmalıdır.

Eğer vize alacak kişi 18 yaşının altındaysa ailesinin noter tarafından onaylı muvafakat nameyi imzalaması ve diğer belgelerle beraber konsolosluğa sunması gerekmektedir.

Ukrayna Çalışma Vizesi

Birkaç yıl önce çalışma izniyle oturma izni almak çok kolaydı ancak çok fazla Türk vatandaşı çalışma amacıyla Ukrayna’ya yerleştiği için oturma izni almanın şartları biraz daha ağırlaştırıldı.

Ukrayna’da çalışmak ve D tipi vize alarak süreli oturma iznine sahip olmak istiyorsanız bunu gerçekleştirebileceğiniz iki yol bulunmaktadır.

 • Yatırım amaçlı çalışma vizesi almak. Ukrayna hükümeti, ülkeye yabancı yatırımcı çekmek amacıyla 100.000 Euro yatırım yapan ve iş kuran kişilere çalışma vizesi vermektedir.
 • Ukrayna’daki bir şirkette çalışacak olmak. Çalışacağınız kurum, Ukrayna Çalışma Bakanlığı’na başvurur. Başvuru sonucunda size bir davetiye gönderir ve siz bu davetiye sayesinde çalışma vizesi çıkartabilirsiniz ve ardından Ukrayna’da gerekli işlemleri gerçekleştirerek süreli oturma iznine sahip olabilirsiniz.

Ukraynalı Birisiyle Evlenmek

Eşiniz Ukrayna vatandaşıysa, nerede evlenip evlenmediğiniz önemli olmaksızın D tipi vize alarak süreli oturma izni çıkartabilirsiniz. Evlilik nedeniyle çıkartacağınız D tipi vizenin istenen ana belgelerinin yanında evlilik cüzdanınızın aslı ve fotokopisi istenmektedir. Ayrıca eşinizin Ukrayna vatandaşı olduğuna kanıt sunmak amacıyla, eşinize ait pasaport ve kimlik kartının fotokopilerini de ilgili makamlara iletmeniz gerekmektedir.

Ukrayna Vatandaşı Olmak, Ukrayna Çifte Vatandaşlık Veriyor mu?

Ukrayna vatandaşı olabilmek için 5 yıl boyunca Ukrayna’da oturma izninizin bulunması gerekiyor. 5 yıl Ukrayna’da ikamet eden kişiler eğer 2 yıldan uzun bir süre yaşamlarını Ukrayna dışında başka bir yerde devam ettirmemişlerse vatandaşlık için başvuru hakkını elde ediyorlar.

5 yıldır Ukrayna’da yaşıyorsanız ve ülke dışında geçirdiğiniz vakit 2 yıldan az bir zamanı kapsıyorsa vatandaşlık için başvurabilirsiniz. Başvuru sırasında neden vatandaş olmak istediğiniz de önemlidir ve bunu ilgili kurumlara bildirmeniz gerekmektedir.

Ukrayna, çifte vatandaşlığı ne yazık ki kabul etmez. Bu nedenle Ukrayna vatandaşlığı alma konusunda eminseniz mevcut vatandaşlığınızdan vazgeçmeniz gerekmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Ukrayna'da Yaşamak İstiyorum. Ukrayna'ya Nasıl Yerleşilir? Ukrayna’da Yaşamak İstiyorum. Ukrayna’ya Nasıl Yerleşilir? için yorumda bulun

  Ukrayna’da Yaşamak İstiyorum. Ukrayna’ya Nasıl Yerleşilir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ukrayna’da Yaşamak İstiyorum. Ukrayna’ya Nasıl Yerleşilir? için ilk yorumu yapabilirsin.