Ürdün Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Ürdün Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Ürdün yakın tarihte içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılara çözüm olması adına yatırım yoluyla vatandaşlığın önünü açmıştır. Ülkede bir yatırımda bulunan ve çalışma izni ile ülkeye giriş yapmış olan kişiler, vatandaşlık başvurularının değerlendirmesinden sonra kolaylıkla vatandaşlık alabilmektedir.

Ürdün, yatırım yoluyla vatandaşlığın ülkenin ekonomik sıkıntılarına çözüm olacağı kanaatindedir.

Ürdün’den vatandaşlık almak için yatırım, evlilik, doğrudan başvuru gibi farklı alternatifler bulunuyor. Durumunuza uygun başvuru türü için gerekli şartları sağlıyorsanız; başvuru belgelerinizi hazırlayabilir ve süreci başlatabilirsiniz.

Ülkenin içinde bulunduğu durum göz önünde bulundurulursa imkânınız varsa vatandaşlık almak için yatırım yolunu kullanmak en doğrusu gibi görünüyor. Böylece diğer başvuru türlerine göre daha kısa süre bekleyerek Ürdün vatandaşlığını alabilmeniz mümkün görünüyor.

Hangi yolla vatandaşlık başvurusu yapacaksanız yapın; öncesinde mutlaka vizenizi alarak ülkede bir süre kalmayı tercih edin. Burada iş sahalarına, yaşam kalitesine, günlük yaşayışa bakın ve sonrasında vatandaşlık kararınızı vererek süreci başlatın.

Vatandaşlık işlemleri uzun ve zorlu bir süreç olduğundan kesin kararınızı vermeden bu yola girmeniz boşa yıpratıcı olacaktır.

Ürdün vatandaşlık başvurusu işlemlerini Ürdün’de göçmenlik bürolarından, Türkiye’de konsolosluklardan yapabilmeniz mümkün. Başvuru için belgelerinizi teslim edip harçları ödedikten sonra beklemeye başlamalısınız. Bu süreçte yetkililer eksik ya da düzeltilmesi gereken bir şey görürse sizinle iletişime geçecektir.

Başvurunuz olumlu ya da olumsuz sonuçlanırsa iletişim bilgilerinizle size ulaşılacaktır. Başvuru sonrasında sonucun ne kadar sürede belirleneceği ise değişiklik göstermektedir. Yoğunluk, resmî tatiller gibi birçok nedenden başvurunuzun sonuçlanması için net süre verilememektedir.

Ürdün Vatandaşlığı için Şartlar

Vatandaşlık başvurusu için gideceğiniz zaman gerekli şartları taşıyor olup olmamanız önemli bir husustur. Şartlarınız uygun değilse gereksiz yere evrak işleriyle uğraşmış olmamak için öncelikle Ürdün’ün vatandaşlık kabul şartlarını gözden geçirmenizde fayda var.

Vatandaşlık şartları dönem dönem yeniden şekillenebilmektedir. Bu durumda süreci riske atmamak adına ülke ikamet ediyorsanız göçmenlik bürolarındaki yetkililere, Türkiye’deyseniz buradaki konsolosluğa vatandaşlık şartları konusunda danışabilirsiniz.

Ürdün’de Yaşayanlar için Vatandaşlık Şartları

Ürdün sınırları içerisinde vize, oturma ya da çalışma izni dahilinde yaşıyorsanız; durumunuzun uygunluğuna bakmalısınız. Vatandaşlık başvurusu için öncelikle 18 yaşından büyük olmak gerektiğini unutmamalısınız.

Yasal geçmişinizin temiz olması, Ürdün’de olduğunuz müddette herhangi bir olaya karışmamış ve ülke güvenliğini tehlikeye atmamış olmanız çok önemli.

Oturma ve çalışma izni ile 5 yıl ve üzeri bir süre Ürdün’de yaşamışsanız; vatandaşlık almanız daha kolay olacaktır. Ancak vize ile ülkeye gidip kısa sürede burada kalıp vatandaş olmaya karar vermişseniz; başvurunuz büyük olasılıkla olumsuz sonuçlanacaktır.

Aile bağı, evlilik ya da yatırım yapmak gibi durumlar varsa vize süreniz boyunca yaptığınız vatandaşlık başvurularının olumlu sonuçlanma ihtimali vardır.

Ürdün’de Yaşamayanlar için Vatandaşlık Şartları

Ürdün sınırları dışındaysanız ama ülkeden vatandaşlık almak istiyorsanız; vatandaşlık işlemleriniz biraz zorlu olacaktır. Ülkede hiç bulunmadan vatandaşlık almanın doğrudan başvuru ile bir yolu yoktur. Ancak aile bağı varsa, evlilik söz konusuysa ya da ülkede ciddi bir yatırım yapacaksanız; ülkede yaşamıyor olmanıza rağmen vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz. Böyle durumlarda şartlar değişken olmaktadır.

Aile bağı söz konusu ise ebeveynlerden birinin Ürdün vatandaşı olması, evlilik söz konusu ise evlenilecek Ürdün vatandaşının ülkede yaşıyor olması gibi şartlara bakılabilir.

Ürdün Vatandaşlık Başvurusu için Gerekli Belgeler

Vatandaşlık işlemlerinde, başvuru yapacağınız ülkelerin talep ettiği belgeler eksik olarak hazırlanmalıdır. Aksi halde ya vatandaşlık başvurunuzun tamamen sonlandırılır ya da belge tamamlanana kadar başvurunuz askıya alınır.

Sonuç olarak zaten uzun süren vatandaşlık işlemleri daha uzun zaman alır. Ürdün vatandaşlık şartları zor, işlemleri zaman alan bir ülkedir ve ülkeye yatırım yaparak vatandaş olmanın şartları bile çoğu kişiye ağır gelebilir.

Ürdün vatandaşlığı için başvuru yapacaksanız önce zorunlu belgeleri hazır edip sonrasında başvuru durumunuza göre gerekli olabilecek belgeleri hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Başvuru dosyanıza belgelerin kopyalarını fazlaca koymayı ve belgelerin hepsinin hem Türkçe hem Arapça olarak hazırlanmasına özen gösterin.

Ürdün Vatandaşlık Başvurusu için Zorunlu Belgeler

Ürdün vatandaşlık başvurusu için başvuru türünüz ne olursa olsun yanınızda bulundurmanız gereken belgeler vardır. Kimlik bilgilerini gösterir belge, süre sıkıntısı olmayan pasaport, yasal anlamda temiz olduğunu gösteren adli sicil belgesi, başvuru için yapılan harç ödemelerinin makbuzları başvuru dosyanızda mutlaka bulunmalı.

Başvuru yapan kişi beraberinde eş ve çocuklarını da yanında götürecekse pasaport, kimlik gösterir belge ve adli sicil kâğıdı yine diğer fertler için ayrı ayrı hazırlanmış olmalıdır.

Ürdün Vatandaşlık Başvurusu için Özel Belgeler

Ürdün vatandaşlığı için yapacağınız başvuru türünde özel bir durum varsa buna özel belgeleri de başvuru dosyanıza ilave etmelisiniz. Ürdün vatandaşlık başvurunuzda aile bağı, doğum gibi durumlar söz konusuysa ilgili ebeveyn ve çocukların doğum belgeleri, nüfus kayıt belgeleri gerekli olacaktır.

Ülkeye gidişinizin evlilik bağıyla ilgili bir durumu varsa evlenecek kişilerin nüfus kayıt belgeleri, evlilik gerçekleşmişse evlilik cüzdanı başvuru dosyasına ilave edilmelidir.

Ürdün’e yatırım yoluyla gidecekseniz; iş planınızı, sermeye bilgilerinizi, şirketinize yönelik yasal belgeleri başvuru dosyasına eklemelisiniz. Başvurular için hazırlayacağınız belgeleri birden fazla hazırlamak önemli bir önlem olacaktır.

Ürdün Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Ürdün’den vatandaşlık almak için durumunuzu değerlendirmeli ve buna göre hangi türde başvuru yapacağınıza karar vermelisiniz. Ülkede yaşıyorsanız ya da hiç bulunmamışsanız; evlenerek gidecekseniz ya da yatırım yapacaksanız farklı gereklilikleri yerine getirmeniz gerekecek.

Eğer Ürdün’de yaşamak konusunda kararlıysanız; vatandaşlık haklarından tamamen faydalanarak ülkede yaşamak için vatandaşlık başvurusunu yapmalısınız. Sadece oturma izni ya da çalışma izni ile ülkede yaşamanızın size ekstra bir getirisi olmayacaktır.

Evlilik Yoluyla Ürdün Vatandaşlığı

Ürdün vatandaşı olan biriyle evlenecekseniz ya da evlenmişseniz ve ülkede yasal olarak 5 yıl geçirmişseniz yetkilileri ikna etmeniz daha kolay.

Evliliğin ispatı için birlikte geçirilen yılların uzunluğu oldukça önemli. Ancak beklemek istemezseniz de göçmenlik bürosundan vatandaşlık başvurusunu başlatabilirsiniz. Evlilik yoluyla başvurularda evlenecek kişilerin her ikisinin de belgelerinin eksiksiz olmasına özen gösterilmelidir.

Yatırım Yoluyla Ürdün Vatandaşlığı

Ürdün, yatırım yoluyla vatandaşlık imkanını açıkladıktan sonra bu sisteminin şartlarını da detaylı olarak belirtti. Şartlara bakıldığında değerler yüksek olduğu için yatırım yoluyla Ürdün vatandaşlığı düşünenlerin sayısı oldukça az oluyor.

Ülkenin bankasına 5 yıl vadeli ve faizsiz olmak üzere 1,5 milyon dolar koyarsanız ya da 10 yıl vadeli, aynı değerlerde hazine tahvili alırsanız Ürdün vatandaşlığı için başvurabilirsiniz. Ayrıca 280 bin dolar üzerinde değere sahip bir gayrimenkul sahibi olursanız ve evi 10 yıl elinizde bulundurursanız da vatandaşlık hakkından faydalanabilirsiniz.

Doğum ve Aile Bağı ile Ürdün Vatandaşlığı

Anne ya da babası veya her ikisi de Ürdün vatandaşı olan çocuklar, Ürdün vatandaşlığı için başvuruda bulunabilir. Çocuk büyümeden, yeni doğmuşken aile vatandaşlık talebinde de bulunabilir.

Ailenin nüfus kayıt bilgilerinin ve çocuğun doğum bilgilerinin eksiksiz olması önemlidir. Ayrıca bu belgeleri birden fazla, Arapça kopyalarıyla birlikte hazırlamanız gerektiğini de unutmamalısınız. Aksi halde başvuru sürenizin sekteye uğrayabilir; başvurunun sonuçlanması zaman alabilir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir