Vanuatu Vizesi Nasıl Alınır?

Vanuatu Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Vanuatu vizesi, seyahat etmeyi düşünen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından alınmalıdır.

Vizeyi alabilmek için gerekli prosedürlerin yerine getirilmesi, vatandaşların tüm evrakları eksiksiz şekilde tahsis etmesi gerekmektedir. Aksi halde oluşacak herhangi bir engel vize almanızı zorlaştıracak, reddedilmesine sebep olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti ve Vanuatu arasında imzalanan protokol gereği seyahat etmek isteyen yolcuların vize temin etmeleri zorunludur.

Ülkeye doğrudan seyahat etme veyahut dolaylı olarak uğrama amacınız olması fark etmez. Vize kontrollerinde yetkililerin herhangi bir eksik bulması, seyahatinizi iptal etmenize neden olabilir.

Vanuatu Vizesi Nasıl Alınır?

Vanuatu vizesi almak için öncelikle pasaport türünüze göre seçimde bulunmalısınız. Seyahat öncesinde T.C. umuma mahsus pasaport hamilleri 30 gün süreli olarak kapıda Vanuatu vizesi alabilmektedir.

Hizmet pasaportu sahiplerinden biriyseniz 90 güne kadar ikamet süresi bulunan kapı vizesi alabilir, ülkede 90 gün süreli olarak ikamet edebilirsiniz.

Ülkede uzun süreli kalımlarda ise kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır. 30 günden daha uzun süre ikamet etmek isteyenler, başvurularını yaparak uzun süreli vize temin etmek mecburiyetindedir.

30 günlük seyahatlerde birkaç evrak göstererek kısa süreli vize temin etmek kolaydır fakat uzun süreli seyahatler için vize prosedürleri biraz farklılık göstermektedir. Bu süreçte Vanuatu vizesi nasıl alınır sorusunun cevabını merak edenler önce evrakları bir araya getirip sonra başvuru yapması gerektiğini bilmelidir.

Vanuatu Vizesi Kimlere Muaftır?

Türkiye Cumhuriyeti ile Vanuatu Cumhuriyeti arasında yapılan vize anlaşmaları doğrultusunda hizmet ve hususi pasaport sahipleri ne şartta olursa olsun vize almak mecburiyetindedir.

Kişi vize alırken pasaportuna göre adım atmalıdır. Bu süreçte ayrıcalık tanınan tek grup diplomatik vize sahibi olan kişilerden oluşmaktadır. Vanuatu vizesi almak mecburiyetinde bulunmayan diplomatik vize sahipleri, seyahatlerini bu protokoller dışında gerçekleştirebilmektedir.

Vanuatu Vizesine Nasıl Başvuru Yapılır?

Güney Pasifik Okyanusu’nda ada ülkesi olan Vanuatu, popüler ülkelerden biridir. Doğal güzellikleri nedeniyle binlerce turist ağırlayan ülkeye, Türkiye’den de giden pek çok kişi olmaktadır. Vanuatu’ya gidenlerden biri olmak isterseniz kısa süre içerisinde başvurunuzu tamamlayıp seyahatinize onay alabilirsiniz.

Vanuatu vizesi için başvuru yaparken Ankara Vanuatu Büyükelçiliği’nden randevu almalısınız. Telefonla görüşme tarihini belirledikten sonra randevunuza gitmeli, vize talebinizi belirtmelisiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta hangi vize türünü istediğinizdir.

Vize çeşitlerinden size uygun olanı seçtikten sonra gerekli evraklar listesini alıp bir sonraki görüşmeye kadar evraklarınızı toplamalısınız.

Toparladığınız evrakları bir dosyada birleştirip elçiliğe sunmalısınız. Elçilik başvuru formu ve dilekçesini doldurduktan sonra inceleme sürecini başlatacaktır. İnceleme sonucunda size birkaç gün içerisinde dönüş yapılacaktır.

Vanuatu Vize Çeşitleri

Vanuatu vizesi çeşitleri ülkeye ne amaçla gittiğinizi belirleyebilmek amacıyla önemlidir. Temelde 3 ayrı vize çeşidi bulunan ülkede en çok tercih edilen vize türü turistik vizedir. Bununla beraber ticari vize de bir o kadar kullanılmaktadır. Ticari vize, işveren vizesi ve çalışan vizesi olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır.

Turistik vize almak isterseniz farklı alanlara ayrıldığını bilmelisiniz. Bir öğrenci olarak turistik vize almakla, emekli turistik vizesi almak farklıdır.

Turistik vize; öğrenci, emekli, ev hanımı, çalışan, işveren, memur ve aile ziyareti olarak kategorilere ayrılmaktadır. Hangi vize türünü seçerseniz teslim etmeniz gereken evraklar da değişkenlik gösterecektir.

Vize çeşitlerinin sonuncusu ise transit vizedir. Ülkeler arası geçiş yapmak isteyen kişiler, transit vize hakkını kullanabilmektedir.

Vanuatu Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vanuatu vizesi gerekli evrakları vize türüne göre farklılık göstermektedir. Ticari vize almak için başvuruda bulunan kişi işveren ya da çalışan olarak tercihte bulunmalıdır. Kişi işveren olarak ticari vize başvurusunda bulunursa öncelikle işyerinin evraklarını teslim etmelidir.

İş yeri antetli kâğıdına yazılı olan kaşeli başvuru dilekçesi, iş yerinin ne kadar süredir var olduğuna, ne iş yapıldığına dair tanımlama evrakları, şirketin bağlı bulunduğu ticaret odasından faaliyet raporu, ticaret sicil gazetesinin kopyası ve vergi levhası kopyası gerekmektedir.  Bununla beraber kişinin kişisel pasaportu, sağlık sigortası, 2 adet fotoğrafı da gereken belgelerdendir.

Çalışan olarak ticari vize almak isterseniz; ticaret sicil gazetesinin  bir kopyası, vergi levhasının kopyası, SGK’lı iseniz işe giriş belgesi, son 3 aylık hizmet dokümanı, seyahat masraflarınızın şirket tarafından karşılanacağına dair belgeleri teslim etmeniz gerekmektedir. Ayrıca pasaport, 2 adet fotoğraf ve sağlık sigortası da gerekmektedir.

Vanuatu Turistik Vizesi İçin Gereken Evraklar

Vanuatu vizesi belgeleri, tercihinize göre değişiklik göstermektedir. Turistik vizelerin hepsinde ortak olan belgeler; başvuru formu, pasaport, fotoğraf, vize ücreti, seyahat sağlık sigortası, rezervasyon belgeleri, konaklama rezervasyon evrakları ve kimlik fotokopisidir.

Seyahati çift olarak tamamlayacaksanız ve evliyseniz evlilik belgesi de gerekli evraklar arasında yer almaktadır.

Emeklilerin turistik vize alabilmesi için emeklilik belgesi, öğrencilerin alabilmesi için öğrenci belgesi teslim etmesi gerekmektedir.

Vanuatu Transit Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vanuatu üzerinden herhangi bir ülkeye seyahat etmek isterseniz transit vize alternatifini kullanabilirsiniz. Bu vizeyi kapıda havaalanında rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Yapmanız gereken; kimliğiniz, pasaportunuz, sağlık sigortanız ve vize ücretinizle başvuruda bulunmaktır. Birkaç saat içerisinde işleminizin tamamlanması mümkündür.

Kapıda vize aldığınızda 30 gün ülke içinde ikamet edebilme şansınız da bulunmaktadır. Kısa süre Vanuatu’da dinlenip yolculuğunuza devam etmek isterseniz transit vize almanız daha sağlıklı olacaktır. Bu sayede farklı prosedürlerle ilgilenmek mecburiyetinde kalmazsınız.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir