Vatandaşlık Maaşı Veren Ülkeler

Vatandaşlık Maaşı Veren Ülkeler

Paylaş

Vatandaşlık maaşı veren ülkeler kendi ülkelerinin vatandaşlarına belli bir ücret ödeyen ülkelerdir. Genel olarak genç nüfus yoğunluğu az olan, yaşam standardı yüksek ülkelerin vatandaşlık maaşı verdiğini söylemek doğru olacaktır.

Dünya genelinde yaşam kalitesinin yüksek, kişi başına düşen gelirin fazla olduğu ülkeler kendi ülkelerinin vatandaşlarına devamlılık gösterebilmeleri açısından bu ödemeyi yapmaktadırlar.

Ülkeler çalışan çalışmayan herhangi bir geri ödemesi bulunmayan, faiz işlemeyen bu ödemelerle vatandaşlarının yaşam koşullarını çok daha iyi noktaya getirmektedir. Dünya genelinde vatandaşlarına bu ücreti ödeyen ülkelere talep her geçen gün artmaktadır.

Vatandaşlık Maaşı Nedir?

Vatandaşlık maaşı herhangi bir ülke tarafından yasal olarak belirlenmiş, halka ödenen maaştır. Vatandaşlık maaşının temel farkı kişilerin çalışmasına, emek sarf etmesine gerek kalmadan verilmesidir. Yalnızca o ülkenin vatandaşı olduğu için ülke tarafından ödenek ayrılmaktadır.

Vatandaşlık maaşı veren ülkeler, ekonomik açıdan değerlendirme yaparak denge oluşturmak mecburiyetindedir. Maaşın her vatandaşa ödenmesi durumu olduğu gibi yalnızca ihtiyacı olan, çalışamaz durumda görünen vatandaşlara ödenmesi de mümkün olabilmektedir. Bu durumda ülkenin ekonomik açıdan düzenlemeyi yapıp uygulamayı başlatması gerekmektedir.

Birkaç ülkede denenen vatandaşlık maaşı uygulaması öncelikle pilot eyaletlerde test edilmiştir. Vatandaşlar üzerindeki etkisi, ülke ekonomisine katkısı gibi pek çok detay, gözden geçirilmiştir. Sonrasında devamlılık kararı alınmış veyahut uygulama bırakılmıştır.

Vatandaşlık Maaşının Tarihi

Vatandaşlık maaşı ilk kez 1800’lü yıllarda Amerika Birleşik Devletlerinde uygulanmaya başlanmıştır. Projenin temel amacı, ülkenin en yoksul olan kesimini diğer vatandaşlarla aynı noktaya getirebilmektedir. Bu sayede yaşam hakkının korunması ve ülkenin genel olarak seviyesinin dengelenmesi amaç edinilmiştir.

Sonrasında Brezilya’da başkan Luiz Inácio Lula da Silva döneminde de denenen uygulama, geçen süreç içerisinde farklı isimlerle dünya ülkelerinde uygulanmaya başlanmıştır. Beklenen sonuca ulaşılmaması halinde birçok ülke uygulamayı rafa kaldırmıştır. Sonrasında ülkenin yoksul kesimleri için farklı isimlerle projeler başlatılmıştır.

Vatandaşlık Maaşı Kimlere Ödenir?

Vatandaşlık maaşı uygulaması her ülkede yapılan bir uygulama değildir. Kimi ülkeler denemiş ancak başarısız olmuş, kimileri ise deneyerek uygulamayı sürdürme kararı almıştır. Başarılı olan ve devamlılık gösteren ülkeler, nüfusu az olan veyahut ödeneği belli bir kesime sunan ülkelerdir.

Vatandaşlık maaşı özellikle işsiz olan vatandaşlar için düşünülmüş bir uygulamadır. Bu nedenle engelli olan ya da çalışmasına herhangi bir engeli bulunan kişilerin vatandaşlık maaşı almasına karar verilmiştir. İlk kez denendiğinde çoğunlukla ülkelerin yoksul kesimlerinde uygulanması doğru bulunmuştur.

Vatandaşlık maaşı verilen birkaç ülkede ise tüm vatandaşlara eşit olacak şekilde ödenek açılabilmesi mümkün olmaktadır. Bu durum ülkenin yaşam standartları, kazancı ve nüfusuyla doğrudan ilintilidir.

Vatandaşlık Maaşı Veren Ülkeler

İlk önce Amerika Birleşik Devletleri daha sonra Brezilya ile duyulmaya başlanan vatandaşlık maaşı, son dönemlerde sık sık tekrar edilmeye başlanmıştır. İran’da, da denen uygulamanın kişi başına düşen düşük ödenek nedeniyle iptal edildiği bilinmektedir. Sonrasında Finlandiya, İskoçya ve daha pek çok ülkeyle yeniden gündeme gelen bir konu olmuştur.

Finlandiya Vatandaşlık Maaşı

Finlandiya, kendi vatandaşı olan kişiler için 800 Euro ödenek ayırmaktadır. 5.5 milyon nüfuslu bir ülke olan Finlandiya’da vatandaşların yaşam koşullarını iyileştirmek ve nüfusun devamlılığını sağlayabilmek adına bu uygulama başlatılmıştır.

2017 yılında uygulanmaya başlanan maaş, Finlandiya’ya vatandaşlık taleplerinin artmasına da yardımcı olmaktadır.

Dünya genelinde gelişmemiş veyahut gelişmekte olan ülkelerin vatandaşları, vatandaşlık maaşı veren Finlandiya’ya başvuruda bulunmaktadır.

Yeterince Fince veyahut İsveççe bilmenin yanı sıra ülkede 7 yıl ikamet edebilen kişilerin Finlandiya vatandaşlığı için başvuruda bulunabilme hakkı vardır. Gerekli prosedür işlemlerinin yerine getirilmesi halinde Finlandiya vatandaşı olup 800 Euro maaş alabilme şansınız bulunmaktadır.

İsviçre Vatandaşlık Maaşı

Dünya genelinde birçok ülkeden çok daha kaliteli yaşam koşullarına sahip olan ülkelerden biri de İsviçre’dir. İsviçre tüm ülke toplamında 8 milyon nüfusa sahiptir.

Ülke, vatandaşlarına vatandaşlık maaşı olaraksa 2500 İsviçre frangı vermektedir. Her ay düzenli olarak ödenen bu maaş herhangi bir koşul öne sürülmeden verilmektedir.

Kişi başına düşen milli gelirin bir hayli yüksek olduğu İsviçre’de nüfusun her geçen gün azaldığı dikkat çekmektedir. Nüfusu arttırırken yaşam kalitesini düşürmeyecek olan vatandaşlık maaşı, dışarıdan da çok fazla göç almasına sebep olmaktadır.

Yabancı bir ülke vatandaşı olarak İsviçre vatandaşı olmak isterseniz 10 yıllık ikamet süresini doldurmanız gerekmektedir.

Dünya geneli ile kıyaslandığında ciddi oranda zengin kabul edilen İsviçre, her ay ödediği vatandaşlık maaşı ile standartlarını her geçen gün biraz daha arttırmaktadır.

Yeni Zelanda Vatandaşlık Maaşı

Yeni Zelanda, nüfusu 4.3 milyon olan küçük ancak tercih edilebilir standartlara sahip ülkelerden biridir. Ülke genelinde yaşayan 4.3 milyon kişi için her ay düzenli olarak vatandaşlık maaşı verileceği bilinmektedir.

800-1000 Euro arasında olan vatandaşlık maaşı, vatandaşlara herhangi bir koşul sunulmadan ödenmektedir. Kişi başına düşen milli gelirin 420.000 dolar olduğu ülke, yaşam koşulları bakımından dünyanın pek çok ülkesinden daha iyi durumdadır. Dolayısıyla vatandaşlarına ödediği vatandaşlık maaşı da bir o kadar artmaktadır.

Vatandaşlık maaşının sonrasında yaşam koşulları da göz önüne getirildiğinde, Yeni Zelanda vatandaşı olmak isteyen milyonlarca kişi bulunmaktadır.

Yatırım yoluyla vatandaşlık başvurusunda bulunabildiğiniz gibi göçmenlik şartlarından da başvurularınızı yapabilirsiniz. Yeni Zelanda vatandaşı olup aylık vatandaşlık maaşı almak isteyen kişiler, İngilizce bilmek mecburiyetindedir.

Hollanda Vatandaşlık Maaşı

Hollanda, Avrupa ülkeleri arasında en çok tercih edilen, popülerliğini yitirmeyen ülkelerden bir tanesidir. Toplamda 13 milyon nüfusa sahip olan ülke, vatandaşlarına herhangi bir koşul öne sürmeden aylık vatandaşlık maaşı ödemektedir. Yaşam koşulları her geçen gün daha iyi olan Hollanda, aylık 1000 Euro civarında vatandaşlık maaşı ödemektedir.

Ülkede kişi başına düşen milli gelirin 40 bin dolar olması, nüfusunun az olması gibi nedenlerle ülke her geçen gün daha da zenginleşmektedir. Dolayısıyla dışarıdan vatandaşlık başvuruları da sıklıkla artmaktadır. Hollanda vatandaşı olmak isteyen kişilerin ikamet süresini doldurması ve dil eğitimini tamamlaması gerekmektedir.

İskoçya Vatandaşlık Maaşı

Dünya genelinde pek çok ülke tarafından denen ve milyonlarca vatandaşın rahat etmesini sağlayan vatandaşlık maaşı son olarak İskoçya üzerinde de denenmeye karar verilmiştir.

Henüz uygulanmaya başlanmayan ve tarihi hakkında net bir bilgi verilmeyen uygulama, devlet tarafından gerekli prosedürlere dahil edilmeye çalışılmaktadır.

Özellikle Glasgow bölgesi üzerinde ilk kez denenecek olan uygulama, işsiz ve çalışamaz durumda olan kişiler için uygulanacaktır. Pilot bölge sonrasında projenin sorunsuz şekilde ilerlemesi tüm ülke genelinde uygulanabilmesini sağlayacaktır.

Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık Maaşı

Vatandaşlık maaşı yeni dönemde kendini Finlandiya ile tekrar gündeme getirse de temelde ilk kez 1800’lü yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanmaya başlanan bir uygulamadır.

Her vatandaş için belli bir maaş ödemesi olmasa da ihtiyacı olan vatandaşlara yapılan büyük bir projedir. Uygulama farklı ülke vatandaşları, Amerikan vatandaşı olduğu takdirde onları da kapsayan ihtiyaç maaşı olarak da değerlendirilebilmektedir.

Vatandaşlık maaşı, Amerika’da Basic İncome Grant adı altında bilinmektedir. Temel gelir garantisi olarak da açıklanabilecek maaş hiç kimsenin belli bir maaşın altına düşmemesini amaç edinmektedir. Bu sebeple bir sınır korunarak istisnasız herkese bu ödeme yapılmaktadır. Bunun için sonradan vatandaş olmanız herhangi bir değişiklik yapmamaktadır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. ayşegül üstün dedi ki:

  vayy anasınıı bizim ne eksiğimiz var biz de vatandaşız bize neden vermiyor devlet vatandaşlık maaşı suriyelileri beslesinler ancaa

 2. Volkan dedi ki:

  Mutsuzluk ve sömuru ülkesi türkiye

 3. Kaan dedi ki:

  Öncelikle yaşım 15 ve bu ülkede yaşanan yolsuzluk ve ekonomik krizin farkındayım ülke b*k içinde boğuluyor herkes birbirini yiyor size tavsiyem kanada/yeni Zelanda veya luxemburg gibi ülkelerde yaşamak için yabancı dilinizi geliştirin ve orada huzur ve refah içinde yaşayın.

 4. Songul dedi ki:

  Slm İtalya vatandaşlarına da geçerlimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir