Vize Vatandaşlık » Vize İşlemleri » Vatikan Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Vatikan Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Vatikan Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Vatikan; milyonlarca insan için dini yönden taşıdığı sembolik anlam, güçlü ekonomisi ve tarihi dokusu ile yüzyıllardır dünyanın en merak uyandıran yerleşim bölgelerinden bir tanesi.

Her yıl milyonlarca insanın turistik gezi düzenlediği bu bölgede, çevre illerin de destekleri sayesinde iş olanakları gün geçtikçe artmakta. Vatikan’da bir hayat kurabilmenizin tek yolu ise çalışma iznine sahip olabilmeniz.

Vatikan, bir şehir devlet olmasına karşın Roma kentinde bulunmaktadır, dolayısı ile İtalya hükümetine bağlıdır. Vatikan’dan çalışma izni alabilmek için İtalya’dan çalışma izni almak yeterli olacaktır.

Roma veya İtalya’dan bağımsız bir şehir devlet gibi gözükmesine karşın, İtalya sınırları içinde geçerli olan tüm kurallar Vatikan’da da geçerlidir.

Vatikan sınırlarına girişte ayrı bir vize sistemi uygulanmamaktadır, Schengen vizesi sahibi tüm Türkiye vatandaşları Vatikan sınırlarına girebilirler.

Kimler Vatikan Çalışma İzni Alabilirler?

180 gün içindeki zaman zarfında, 90 günden uzun süre boyunca Vatikan’da bulunacak kişiler için Vatikan çalışma izni (İtalya çalışma izni) gereklidir.

Avrupa Birliği üye ülkeleri ve İsveç vatandaşları için bu belge gerekli değildir. Türkiye vatandaşları için ise çalışma veya oturma izni olmaksızın 90 günden uzun süre İtalya sınırları içinde bulunmak yasaktır.

Türkiye’de kendinize ait bir iş yeriniz varsa ve Vatikan’da iş kuracağınızı belgeleyebilir veya yatırımlarınızı ispatlayabilirseniz çalışma izni almanız kolaylaşacaktır.

Aynı şekilde öğrenim için İtalya’ya gitmiş kişilerin, eğitim hayatları bittikten sonra İtalya’da kalarak çalışmaya karar vermeleri ve bu yolla çalışma iznine başvurmaları takdirinde izin alabilme ihtimalleri daha yüksektir.

Vatikan Çalışma İzni İçin İlk Başvuru Nasıldır?

Vatikan çalışma izni almak isteyenlerin ilk yapması gereken İtalya’da bulunan işverenleri ile iletişim haline geçmektir. Çünkü İtalya’daki işlemler halledilmeden Türkiye’deki işlemlere başlanamamaktadır.

Çalışacak kişi ile işveren arasında yapılan çalışma sözleşmesi, işveren tarafından İtalya’da bulunan en yakın valiliğe götürülmelidir. Göçmenlik için tek gişe ofislerinde yapılan bu başvurular sırasında işveren ve işçi arasındaki sözleşme son hali ile eksiksiz bir biçimde bulundurulmalıdır.

Göçmenlik için tek gişe ofisleri İtalya’da çalışmak isteyen tüm yabancı uyruklu kişilerin değerlendirmesini yapan kurumdur. Bu kurumun vereceği onay belgesine göre oturma iznine de başvurulabilir.

İtalya’da işveren tarafından gerçekleştirilen başvuru işleminden olumlu cevap alınması halinde, Türkiye’de yaşayan ve çalışmak için başvuruda bulunacak kişi işvereninden onay formunu almalıdır. Bu onay formu ile birlikte İtalyan Büyükelçiliğine veya İtalyan konsolosluğuna giderek vize başvurusunda bulunabilir. Elbette bu vize başvurusu uzun süreli kalmaya yönelik bir vize başvurusu olmalıdır ve çalışma izninin onaylandığı mutlaka belirtilmelidir.

Vatikan Çalışma İzni - Kİmler Alabilir? - Gerekli Şart ve Belgeler - Çalışma İzni Ücreti

Vatikan Çalışma İzni – Kİmler Alabilir? – Gerekli Şart ve Belgeler – Çalışma İzni Ücreti

Vatikan (İtalya) Çalışma Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İş veya eğitim gibi uzun süreli periyotlar halinde kalınması durumunda kişilere D tipi olarak adlandırılan uzun süreli vizeler verilmektedir.

Vatikan çalışma izni alabilmek için de D tipi vizeye sahip olmak gerekmektedir. Bu tip vizelerde istenen belgeler, iş durumuna göre farklılık göstermektedir. Örneğin, iş kuracak bir kişiden Vatikan’da alacağı veya kiralayacağı mülke dair bilgiler, kaç işçi çalıştıracağı, iş sektörünün alanı vb. belgeler istenirken, işçi olarak İtalya’ya gidecek kişiden işvereni ile koordineli bir şekilde hazırlayacakları belgeler istenmektedir.

Çalışmak için Vatikan’a giden kişi tüm belgelerini hazırladıktan sonra başvurusunu bizzat giderek konsolosluğa yapmalıdır. Yerine vekil tayin eden kişilere çalışma izni verilmesi güçleşmektedir.

Çalışma izni aldıktan sonra İtalya’da iş yerine en yakın emniyet müdürlüğüne giderek oturma izni başvurusunda bulunulması da zorunludur.

Vatikan Çalışma İzni Ne Kadar Süreyle Verilir?

Vatikan çalışma izinleri için İtalya’nın verdiği vizeler genellikle 6 aylıktır. Bu 6 aylık süreç genellikle dönemsel işler için geçerlidir ve gerekli durumlarda, yetkili mercilere bildirilmesi halinde 3 ay daha uzatılabilir.

Belirli bir iş kolu içindeki spesifik pozisyonlarda çalışanların veya aile yanında ikamet ederek, ailesinden birinin İtalya vatandaşı olması koşulu ile aile işinde çalışanların vizeleri, çalışma pozisyonları göz önüne alınarak 2 yıla kadar uzatılabilmektedir.

Çalışan kişi ve işveren, iş pozisyonu ile ilgili meydana gelen herhangi bir değişikliği bildirmekle yükümlüdürler. Bu bildirinin yazılı olarak İtalya’da bulunan göçmen ofislerine yapılması zorunludur.

Vatikan’da İtalyan vatandaşı olmayan bir kişi işten çıkarılması veya kendi rızası ile işi bırakması halinde oturma izni iptal olmamaktadır. Bu sayede işsiz kalan çalışan bu süreç içinde yeniden iş bulabilir veya işsiz statüsünde, oturma izni bitene dek Vatikan’da yaşamaya devam edebilir.

Vatikan Çalışma İzni Kişinin Ailesini de Kapsar Mı?

İtalya’nın herhangi bir bölgesinde çalışıyorsanız ve çalışma izninizin süresi bitmediyse, eşinizi veya aile üyelerinizden istediğinizi kişileri yanınıza alabilirsiniz. Bu işlemin gerçekleşebilmesi için İtalya’da yaşamak isteyen her birey için ayrı ayrı başvuruda bulunulması gerekmektedir. Bu başvuruların kabul görmesindeki önemli noktalardan bir tanesi, gelecek kişilerin mesleğidir.

Eğer ailenizden sizinle birlikte gelecek kişiler İtalya’da uygun bir iş pozisyonu bularak başvuruda bulunurlarsa, başvurunun kabul edilme olasılığı yükselecektir.

Vatikan’a gelen aile üyelerinin ülkede kalıcı olarak yerleşebilme ve vatandaşlık alabilme gibi düşünceleri varsa, Vatikan hükümetinin ilk şartı dil yeterliliğidir.

1 seneden daha uzun süreli İtalya’da ikamet eden ve burada çalışmaya devam eden kişiler için İtalyanca dil kursları düzenlenmektedir ve çalışan kişilerin bu kurslara devam ederek dil yeterlilik düzeylerini ispat etmeleri şarttır.

Aile bireyleri de aynı dil eğitimlerinden geçerek hem dil hem de ülkeye uyum konusunda mülakata tabi tutulabilirler.

Vatikan’da İşçi Çalıştıracak İşverenler İçin Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Vatikan iş fırsatları için uygun bir ortam olması ile birlikte, iş kurmak isteyen yatırımcılar için de son derece iyi bir alternatif olabilir. İş kurma amaçlı olarak Vatikan’a gidecek kişilerin çalışma vizesi ile oturma vizesini aynı anda almaları gerekmektedir.

İş kuracakları alan ve mekan ile ilgili istenen tüm belgeleri düzenleyerek en yakın İtalyan Konsolosluğu’na giderek uzun süreli (D tipi) vize başvurusunda bulunmalıdırlar.

İkamet ve çalışma izinlerinin alınması halinde iş kurmak için İtalya’ya giden kişi, 8 gün içinde İtalya’da iş kuracağı merkeze en yakın emniyet müdürlüğüne giderek onay belgelerini almalı ve kendinden talep edilen tüm belgelerin eksiksiz verildiğinden emin olmalıdır.

Vatikan Çalışma İzni İçin İşverenlerden İstenen Belgeler Nelerdir?

Vatikan çalışma izni alırken gereken belgelerin en önemli kısmını işverenden istenen belgeler oluşturmaktadır. Eğer işçi olarak Vatikan’a gideceksiniz, sizin yapmanız gereken tek şet uzun süreli vize işlemlerinizi halletmektir.

Eğer işveren olarak Vatikan’a gidecek ve yatırım yapacaksanız, eksiksiz olarak teslim etmeniz gereken en temel belgeler şunlardır:

  • İşe alınacak bütün personellerin tüm kişisel bilgilerini içeren başvuru formları (Tüm personellerin bilgileri ayrı olmalıdır.)
  • İki taraflı iş sözleşmesi (Bu sözleşme işveren ve personel arasında imzalanmaktadır. Madde ihlalleri mutlaka bildirilmelidir.)
  • Yabancı uyruklu personellerin pasaport fotokopileri (Pasaport olmadığı takdirde seyahatlerine dair bilgilerin net olarak bulunduğu belgeler kabul edilmektedir.)
  • Eğer iş sözleşmesinde madde olarak belirtilmemişse, işçinin işveren tarafından işten çıkartılması halinde, işverenin işçinin zararını ödeyeceğine ve ülkesine dönüş masraflarını karşılayacağına dair belge.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir