Vietnam Oturma İzni Nasıl Alınır?

Vietnam Oturma İzni Nasıl Alınır?

Paylaş

Vietnam oturma izni birçok kişi tarafından öğrenilmek istenen izinlerden bir tanesidir. Türlü nedenlerle Vietnam’a yolunuz düştüğünde aklınıza takılması gereken birçok detay olmalıdır.

Ülkelerin ziyaretçiler için hazırladığı yasaları bilmek, prosedürleri uygulamak son derece önemlidir. Vietnam için de aynı şey geçerlidir çünkü Vietnam’ın da kendi göç yasalarınca yürürlüğe koyduğu bazı kuralları bulunmaktadır. Oturma izni almak isteyen ya da vatandaşlık talep eden herkes kolayca olamamaktadır.

Vietnam oturma izni için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilirseniz oturma iznini almanız daha kolay olur. Basamak basamak ilerlemek prosedürleri aksatmadan yerine getirmek bu açıdan çok büyük avantaj sağlamaktadır.

Vietnam Oturma İzni Nasıl Alınır?

Vietnam oturma izni nasıl alınır sorusunu soruyorsanız her şeyden önce başvurularınızı yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Başvuru yapmanız için yetkili kurumu öğrenmeli ve sonrasında randevu alıp kuruma gitmelisiniz.

Gittiğinizde sizden oturma izni için form doldurmanızı, dilekçe yazmanızı isteyeceklerdir. Formunuzu hazırlayıp teslim ettikten hemen sonra resmi olarak oturma izni başvurunuzu gerçekleştirmiş olursunuz.

Vietnam oturma izni başvurusu için gerekli evrakları toparlamanız ayrıca önem taşımaktadır.

Tüm evrakları toparladıktan sonra kuruma teslim etmeniz ve arkasından inceleme sürecinin sonucunu beklemeniz gerekmektedir. Kısa süre içerisinde tüm inceleme süreci sona erecek ve tarafınıza onay ya da ret cevabı bildirilecektir.

Vietnam Oturma İzni Başvurusu Nereye Yapılır?

Vietnam’da çalışmak ya da yaşamak isteyen kişiler bu hedeflerine ulaşmak için oturma izni almak zorundadır. Oturma izni alma sürecini bilinçli şekilde yapmak, sürecin daha sağlıklı ve çok daha pratik geçmesini sağlamaktadır.

Oturma izni başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken konuların başında yetkili kurum gelmektedir. Başvuruları kabul ettiğini, süreç için görevlendirildiğini söyleyen birçok kişi bulabilirsiniz ancak bu doğru değildir.

Oturma izni başvuruları Vietnam Halk Güvenliği Bakanlığı tarafından gözetilmektedir. Başvuruları bu kurum tarafından görevlendirilmiş olan bürolarla yapabilmeniz mümkündür. Aksi bir durum olduğunda kandırılma ihtimalinizin yüksek olduğunu unutmamalısınız.

Vietnam Oturma İzni Türleri

Vietnam’da yaşayan Türkler sayıca her geçen gün artmaktadır. Kendisi için iş bulmuş ya da kendi iş kurmuş olan birçok kişiyi görebilmek mümkündür.

Yalnızca çalışanlar değil eğitim almak isteyenler de Vietnam oturma izni için başvuruda bulunmaktadır. Ülkenin oturma izni almak isteyen göçmenler için hazırladığı 2 temel izin bulunmaktadır. Oturma izinleri geçici oturma izni ve sürekli oturma izni olarak ikiye ayrılmaktadır.

Geçici oturma izni ile kısa süre ikamet etme şansınız bulunuyorken sürekli oturma izni ile çok daha uzun yıllar Vietnam’da kalabilme şansınız olmaktadır.

Başvuru aşamasında hangi oturma iznini istediğinizi iyi bilmeniz önemlidir. Kalacağınız süreye göre sürekli ya da geçici izin için başvurmanız gerekmektedir.

Vietnam Oturma İzni Süresi Ne Kadar?

Vietnam vatandaşlığı başta olmak üzere oturma izni almanın birçok nedeni olabilmektedir.

İş kurmak ya da eğitim almak gibi kısa süreli deneyimler dışında evlilik, vatandaşlık gibi çok uzun süreli planlar da oturma iznini mecbur kılmaktadır.

Kişi, oturma izni almak isterse bu durumda geçici ya da sürekli oturma izninden hangisini alacağına karar vermek durumundadır.

Kısa süreli oturma iznini en fazla 1 yıllık veren Vietnam bu süre içerisinde işlemlerinizi yapıp sonrasında kendi ülkenize dönmenizi istenmektedir.

Daha uzun süre kalmak isteyenler içinse 3 yıl sınırlandırması ile sürekli oturma izni bulunmaktadır. Sürekli oturma izninin süresi dolduktan sonra yenilemeniz oldukça önemlidir.

Vietnam Oturma İzni Kimlere Verilir?

Vietnam evlilik kültürü kapsamında dünya evine giren kişilerin oturma izni almalarına izin verilmektedir. Evlilik, oturma iznini en hızlı şekilde almaya yardımcı olan yollardan bir tanesidir.

Evlilik dışında iş kurma da oturma izni almaya yardımcı konu başlıklarından biridir. Kişi iş yeri açar ve halka istihdam sağlarsa oturma izni alması hiçbir şekilde zor olmamaktadır.

İstikrarlı olan ve birkaç kişi çalıştıran iş yeri sahipleri, anonim bir şirketin sahibi, iş yeri tarafından Vietnam’a gönderilmiş çalışanlar da oturma izni alabilmektedir.

Adalet Bakanlığı tarafından onay almış olan avukatlar, profesyonel meslek sahipleri ve hak kazanan kişilerin aileleri de oturma izni alma şansına sahiptirler.

Vietnam Öğrencilere Oturma İzni Veriyor mu?

Öğrenciye oturma izni veren ülkelerden bir tanesi de Vietnam’dır. Ülke sınırları içerisinde yer alan üniversitelerden herhangi birinde eğitim almak isteyen üniversite öğrencileri diledikleri zaman gelip eğitimlerine başlayabilmektedirler.

Gerekli evraklarını teslim edip onay aldıktan sonra eğitimleri son bulana dek Vietnam’da oturma izni elde etmeye hak kazanmaktadırlar.

Eğitim sürecinde olan öğrencilerden yalnızca üniversiteli olanlar değil aynı zamanda uzmanlık yapmak isteyen, yüksek lisans düşünen, doktora yapma hayali olan diğer öğrenciler de oturma izni alma şansına sahiptirler.

Vietnam Oturma İzni İçin Gerekli Evraklar

Vietnam oturma izni için belgeler arasında en önemlisi işleme alınmış, doldurulmuş başvuru formudur. Formdan sonra 4 adet vesikalık fotoğraf, vize ve pasaport orijinalleri, fotokopileri, kişinin iş yerine daveti söz konusu ise davet mektubu da evraklar arasında yerini almak durumundadır.

Talep edilen diğer belgelerden arasında; yerel polisten alınmış ikametgâh belgeleri, kimlik kartı fotokopisi, akraba ziyareti söz konusu ise akrabalığı kanıtlayan belge, evlilik cüzdanı da yer almaktadır.

Vietnam Oturma İzni Kaç Günde Çıkar?

Oturma izni süresi dendiğinde her ülkede farklı sonuçlar alındığı görülür. Vietnam oturma izninin süresi tercih edeceğiniz oturma iznine bağlı olarak geçici ya da sürekli olabilmektedir.

Her ikisi için de başvuruları doğru şekilde zamanında yapabilmek önemlidir. Başvuru noktasında akla gelen bir başka soru da ne zaman belli olacağı olur.

Oturma izni ne zaman sonuçlanır sorusu Vietnam için 10 iş günüdür. Başvuru yapan kişiler, 10 iş günü içerisinde başvurularının ne şekilde sonuçlandığını net şekilde öğrenebilmektedirler.

Sezonun yoğun olduğu dönemlerde oturma izni başvuru sonuçlarının geciktiğini görebilirsiniz. Yaşanan gecikmenin sorun olmaması için erken davranmak, seyahatten uzun süre önce başvuruyu yapmak yararlı olacaktır.

Vietnam Oturma İzni İçin Aranan Şartlar

Vietnam vizesi sonrasında oturma izni almak isterseniz bu durumda aranan şartları yerine getirdiğinizden emin olmalısınız.

Ülkeye giderken gereken aşıları yaptırmak ve bulaşıcı herhangi bir hastalığa sahip olmamak son derece önemlidir. Bunun dışında sabıka kaydınızın temiz olması ve herhangi bir ülkede hüküm giymemiş olmanız da aranan temel şartlardandır.

Kendinize bakabilecek durumda olmanız ve güvence veren bir işinizin olması da sizden istenen şartlardandır. Kişinin kendisine ve ailesine bakamayacak durumda olması, iş aramak için Vietnam’a gelmesi oturma iznini almasına engel olacaktır.

Vietnam Oturma İzni Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vietnam Konsolosluğu ve diğer yetkili kurumlar tarafından yayınlanan oturma izni şartlarını yerine getirdiğinizde oturma izni almak çok zor olmayacaktır. İzni alırken bazı noktalara dikkat etmeniz önemlidir çünkü ancak bu şekilde sorunsuz şekilde oturabilme şansınız olacaktır.

Dikkat edilmesi gerekenlerin başında pasaport gelmektedir. Pasaportunuzun en az 6 ay daha kullanım hakkı olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca yapraklarında herhangi bir eksik olmamalı ve yırtık sayfa bulundurmamalıdır.

Pasaport dışında herhangi bir eksik belgenizin olmadığından da emin olmalısınız. En ufak eksik belgede başvurunuzun reddedilmesi sonucuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir