Vietnam Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Vietnam Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Vietnam vatandaşlığı alabilmek için önce vize başvuru yapmalı ve olumlu sonuçlanmasını beklemelisiniz. Vizeniz olumlu sonuçlanırsa ülkeye gidip vatandaşlık işlemlerini halledebilirsiniz ama tabi ki öncesinde hazırlamanız gereken evraklar vardır. Yani evraksız Vietnam vizesi pek mümkün değil.

Vietnam Vatandaşlığı

Vietnam vatandaşlığı almak, uzun süredir ülkede yaşayan göçmenlere pek çok ayrıcalık tanımaktadır. Bu şekilde ülkedeki vatandaşlarla aynı haklara sahip olabilen göçmenler, Vietnam’a yerleşmeye karar vermişlerde başvuru şartlarını yerine getirmelidir.

Vietnam Vatandaşlığının Avantajları

Uzun yıllardır Vietnam’da yaşıyorsanız ve artık vatandaş olmaya karar vermişseniz; gerekli şartları yerine getirerek vatandaşlık alabilirsiniz. Vietnam vatandaşı olmanız halinde ülkedeki pek çok hakka sahip olabiliyorsunuz.

Seçme seçilme hakkı gibi önemli haklardan ve Vietnam halkına tanına tüm imtiyazlardan vatandaş olarak yararlanabilirsiniz. Ayrıca vatandaş olduktan sonra Vietnam’da memur olarak görev yapabilirsiniz.

Vietnam Vatandaşlık Verirken Nelere Dikkat Ediyor?

Vatandaş arayan ülkelerden olmayan Vietnam, ihtiyaç duymadığından vatandaşlık başvurularında da oldukça seçici ve dikkatlidir. Gerekli şartları, evrakları hazır hale getirmeden önce ülkenin vatandaşlık için nelere baktığını bilmenizde yarar var.

Ülkede belli bir süre yaşamış olup düzeninizi kurmuş olmanız çok önemli ama yaşadığınız yıllarda ülkede yasal olarak var olmuş olmanız ve kanunen bir suça karışmamış olmanız gerekiyor.

Vietnam’a gidiş nedeniniz, gittiğinizde aldığınız oturma izninin statüsü gibi pek çok detay vatandaşlık başvurularında gündeme gelecektir.

Vietnam Vatandaşlık Şartları Nelerdir?

Vietnam, yatırımla vatandaşlık veren ülkelerden olmadığından başka birçok şartı yerine getirmiş olmalısınız. Tabi birde evraklarınız eksiksiz ve ülkenin isteklerine uygun şekilde olmalı.

Daha önce bu ülkede yaşamıyorsanız ve ilk kez gidip vatandaşlık başvurusunda bulunacaksanız belli bir süreçten geçmeniz gerekebilir. Böyle durumlarda Vietnam Konsolosluğuyla işlemlerinizi yürütebileceksiniz.

Vietnam’da Yaşayanlar için Vatandaşlık Şartları

Eğitim alan ya da herhangi bir sebepten oturma izni alarak bir süredir Vietnam’da yaşayan kişiler için vatandaşlık almak daha kolaydır. Yasaların gerektirdiği şekilde hayatınıza devam etmek ve davranışlarınızda özenli olmak en önemli şartlardan.

Vietnam’ın gelenek ve göreneklerine saygı duymanız da ülke için önemli bir detay. Ülke ayrıca Vietnam dilini rahatça kendini ifade edecek kadar bilmek şartını da arıyor. Ülkede geçiminizi sağlıyor olmanız; rahat olmanız da gerekiyor.

Vietnam’da Yaşamayanlar için Vatandaşlık Şartları

Vietnam’da yaşamayıp ülkeye ilk kez gidecekler eğer vatandaşlık almak istiyorsa öncelikle vize alabilmelidir.

Vietnam, yeşil pasaporta vize isteyen ülkelerden değildir yani yeşil pasaportunuz varsa vizesiz olarak ülkeyi ziyaret edip işlemlerinize başlayabilirsiniz. Vize aldıktan sonra bir süre ülkede oturma izni alarak kalmalısınız.

Vietnam Vatandaşlığı için İstenen Belgeler

Vietnam vatandaşlığı alabilmek için ülke tarafından bazı belgeler talep edilmektedir. Belgelerin bir kısmı  zorunlu iken bir kısmı duruma göre başvuran kişiden istenmektedir. Böyle durumlar için hazırlıklı olmak adına tüm belgeleri önceden hazır etmek en doğrusudur.

İstenen belgelerin hepsi mutlaka Vietnam dilinde hazırlanmış olmalıdır.

Vietnam Vatandaşlığı için Zorunlu Belgeler

Vatandaşlık için ilk belge tabi ki başvuru belgesidir. Ayrıca ülkeden almış olduğunuz sürekli oturum kartının fotokopisini de hazır etmelisiniz. Yanınızda kimlik, pasaport ya da doğum belgesinin fotokopisi de mutlaka bulunmalıdır.

Ülkenin dilini bildiğinize dair belgeleriniz de hazır olmalıdır. Eğer başvuru sırasında dil eğitimine devam ediyorsanız okuldan bir belge alabilirsiniz. Son 90 günde alınmış bir polis raporu hazırlamalısınız. Polis raporunu ülkedeki polisler hazırlamalıdır.

Ülkenin adalet bakanlığından alınmış bir vatandaşlık izin raporu da hazır edilmiş olmalıdır. Başvuru sırasındaki mali durumunuz ülke için önemlidir.

Mali durumunuzu gösterir belgede ülkede yaşayabilecek güce sahip olduğunuzu ispat edebilmelisiniz. Bu nedenle aldığınız maaşı gösteren belgeyi, iş sözleşmelerini, vergiye dair belgelerinizi, şirketiniz varsa yasal belgeleri başvuru dosyasında mutlaka koymalısınız.

Vietnam Vatandaşlığı için  Özel Durumlarda İstenen Belgeler

Vietnam göçmenliğin en kolay olduğu ülkelerden değildir. Dolayısıyla vatandaşlık başvurularınızda biraz zorlanabilirsiniz. Bazı işler yolunda gitmezse ülke sizden bir takım ek belgeler talep edebilir.

Örnek olarak Vietnamlı biriyle evlendiyseniz ve bu şekilde vatandaş olacaksanız; evliliği ispatlayan belgelere ihtiyacınız olacaktır. Bunun için evlilik cüzdanınızın fotokopisini hazırlatabilir ayrıca cüzdanı yanınızda götürebilirsiniz.

Ebeveyn aracılığıyla vatandaşlık olacaksa ispatlayıcı belgeler hazırlanmış olmalıdır. Eğer ülkede kaldığınız süreçte ülkenin ulusal onuruna olumlu katkılarınız olmuşsa bunları ispat ederek vatandaşlık almayı hızlandırabilirsiniz.

Vietnam Vatandaşlığı için Başvuru Süreci

Vietnam vatandaşlığı için başvuruda bulunacaksanız; önce başvuruyu nereye yapacağınızı, belgeleri nereden temin edeceğinizi bilmelisiniz. Vize almanız ve ülkeye gitmeniz gerekiyorsa önce vize hazırlıklarını yapmanız gerekiyor.

Vietnam Vatandaşlığı için Başvurular Nereye Yapılır?

Vietnam vatandaşlığına başvurmak için önce adalet bakanlığına gitmelisiniz. Oradan vatandaşlık için izin belgesi almalısınız. Başvuru sürecinde adalet bakanlığı ve göçmen bürosu ile sık sık görüşme yapacaksanız.

Vietnam Vatandaşlığı Başvuru Süreci

Vatandaşlık için önce belgeleri toparlamalı sonra belgeler ile adalet bakanlığına gitmelisiniz. Buradan sonuç aldıktan sonra göçmenlik bürosundaki aşamalara geçmelisiniz. Bu noktada yetkililer sizi sık sık görüşmeye çağırabilir.

Eğer vatandaşlık başvurusundan önce ülkede yaşamıyorsanız yani evlilik ve aile ile ilgili bir şekilde vatandaşlık talep edilecekse ve ülke dışındaysanız; önce vizeleri başvurusunu halletmiş olmalısınız.

Vietnam vizesi nasıl alınır merak ediyorsanız; Ankara’ya gitmeniz gerekiyor çünkü ülkenin başka bir şehirde yetkili bürosu bulunmuyor. Vatandaşlık başvuru sürecinin ne zaman sonlanacağı ise tamamen belirsiz ve yoğunluğa göre değişebiliyor.

Vietnam Vatandaşlık Başvurusu Reddedilirse Ne Yapmalı?

Vatandaşlık için başvurunuz belge eksikliği, düzeltilebilir bir hatadan kaynaklı olarak reddedilmişse yetkililer sizden düzeltme yapmanızı isteyip tekrar başvuru bekleyebilir. Ancak başvurunuz kati süratle reddedilmişse tekrar denemeniz bir şeyi değiştirmeyecektir.

Başvurunuzun doğru değerlendirilmesi için belgeleri doğru ve eksiksiz hazırlamaya özen göstermelisiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Gül ateş dedi ki:

    Beni eşim vietnamda çalışıyor ve bizide oraya aldırmayı istiyor bunun için ne yapması gerekiyor şimdiden teşekkürler

  2. Tuncay dedi ki:

    bende orada evlilik yapmak istiyorum. Vatandaşlık alabilmek için ne gibi evraklar isteniyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir