Vize Alırken Vergi Borcu Sorun Çıkar mı?

Paylaş

Vergi borçları ülkemizde bir dönem, daha iş vize aşamasına gelmeden sorun teşkil ediyordu. Vergi borcu olup yurtdışına çıkmak isteyenler önceden hava alanlarında, uçaklarda durdurabiliyordu. Artık vergi borcu nedeniyle ülkemizden yurtdışına çıkışlarda belirli bir tutara kadar herhangi bir yasak bulunmuyor. Ancak bu sadece Türkiye’nin yaptırımları ile ilgilidir. Gideceğiniz ülkenin vize prosedürleri tamamen farklı olabilir.

Hangi Ülkeler Vergi Borcu Sebebiyle Vize Vermez?

Ülkemizden birçok ülkeye vizesiz seyahat imkânı bulunuyor. Bu ülkeler girişlerde vergi borcunu sorun etmeyecektir. Ancak vize konusunda sıkı denetim yapan ülkelerden özellikle ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri vergi borcu konusunda da zorluk çıkartabilir. Ülkelerin vize konusunda inisiyatifleri konsolosluklardaki görevlilere göre değişiklik gösterebilir. Vize alırken her türlü sorunu didikleyen, akla gelmeyecek sorular soran görevliler, vergi borcunuzun olmadığına dair bilgi de isteyebilirler. Bazı durumlarda bu bilgi doğrudan istenmez ama incelemeler sonucunda görevli eğer bir şeyden şüphelenirse de ek bilgi olarak talep edebilir. Hangi ülkelerin vergi borcu konusunda hassas olduğunu gideceğiniz ülkenin konsolosluk sayfasındaki detaylı bilgiler inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Vize Verirken Vergi Borcu Konusunda Neden Sorun Çıkartır?

Kimi ülkelerin vize verirken vergi borcu konusunda sorun çıkarttığı biliniyor. Ancak ülkelerin neden vergi borcu konusunda bu kadar tedirgin olduğuna birçok kişi anlam veremiyor ama aslında bu titizlik konusunda haksız da sayılmazlar. Çok fazla vergi borcu olan kişilerin ülkelerin kaçmaya çalıştıkları gibi tablolarla sık sık karşılaşılıyor. Dolayısıyla vize görevlileri, vergi borcu olan kişiyi potansiyel bir kaçak olarak görebiliyor. Böyle bir izlenim bırakmamak için vize başvurularına başlamadan önce borcunu kapatmanız işlemleriniz daha hızlı ilerlemesine, sil baştan yeniden başvuru yapmamanıza katkı sağlayacaktır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Kemal dedi ki:

    Vergi ve kredi borcum var. Irak’a gidip kamyon şoförlüğü yaparak borçlarımı ödemek istiyorum. Çalışma vizesi almam gerekli mi? Gerekliyse kredi kartı ve vergi borcum sorun olur mu?

  2. tina dedi ki:

    Aile birlesimle Vize basvurusunda olan esime,Türk Cesa kanunu maddelerinde 417/141 önceki yillarda hapis cesasi almis ve yatmis olmasi vizeyi etkilermi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir