Vize Harcı Nereye Yatırılır?

Vize Harcı Nereye Yatırılır?

Paylaş

Vize harcı nereye yatırılır sorusu seyahate çıkmak isteyen kişilerin en merak ettiği sorulardan biridir.

Gidilmek istenen ülke vize giriş zorunluluğu taşıyorsa bu durumda vizenin alınabilmesi için birtakım prosedürlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu prosedürlerin başında ise ücret yer almaktadır.

Vize ücretinizi yatırmadığınız durumda işlemlerinizin başlatılma gibi bir durumu söz konusu olmamaktadır.

Vize almak için vize harcı yatırılması gerek olup, bu vize harçları ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Ancak harcı yatırmak çok zor olmamaktadır.

Birçok banka bu hizmeti vermektedir. Ayrıca vize harcı uzun süreli ya da kısa süreli alınacak vizelerde değişik şekillerde basit adımlarla yatırılabilmektedir.

Vize ücretleri hiçbir şekilde zorlayıcı değildir. Kişi kısa bir araştırma yaptığında bu konuda hizmet veren birçok adres bulabilmektedir

Vize Ücreti Kim Adına Yatırılır?

Gerek Schengen vize ücreti gerek herhangi bir ülkenin vize ücreti fark etmeksizin her birinin belli bir harç limiti bulunmaktadır. Kişi, vize ücreti ödemek zorunda olduğunda öncelikle nereye ne şekilde yatıracağını bilmelidir.

Kurulu olan vize harcı yatırma sisteminde kişi, ücreti gideceği ülkenin konsolosluğuna yatırmaktadır.

Başvuru yaptığınız zaman konsolosluk size bir hesap numarası vermektedir. Bu hesap numarasını doğru şekilde öğrenip ödemenizi buraya yapmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bu noktada ne bir birey ne de şirket üzerine para yatırmanızı isteyen kişilere itimat etmemeye özen göstermelisiniz.

Kişi ya da şirketler, vize harcı almaya yetkin kabul edilmemektedir.

Vize Ücreti Hangi Bankaya Yatırılır?

Vize Ücreti Hangi Bankaya Yatırılır?

Vize Harcı Nasıl Yatırılır?

Amerika’ya gidecek olan kişiler, Amerika vize ücreti; Avrupa’ya gidecek olanlar Schengen vize ücreti ödeyerek vize başvurularını gerçekleştirmek durumundadırlar. Bunun için yapılması gereken ilk iş randevu almaktır.

Konsolosluktan randevu aldıktan sonra görüşmeye gidilmekte ve kurum size gerekli olan evraklar listesini sunmaktadır. Bunun yanında elinize bir evrak vermekte ve vize ücretini yatırmanız gerektiğini söylemektedir.

Almış olduğunuz evrakta parayı yatıracağınız adres de belirtilmektedir. Bu adrese gidip vize için ücret yatırmak istediğinizi vurguladığınızda anında işlem yapılmaktadır.

Bu süreç en fazla birkaç dakika almakta ve kolaylıkla gerçekleşebilmektedir. Bu bakımdan zaman kaybına neden olmadığını bilmelisiniz.

Vize Harcı Hangi Bankaya Yatırılır 2019?

Vize ücreti nereye yatırılır sorusu kişiler tarafından sıklıkla sorulan sorulardandır. Bu sorular özellikle yanlış adrese yanlış para gönderme sıkıntısını aşabilmek adına önemli kabul edilmektedir.

Vize ücretini yatırmanız gereken nokta bankalardır. Bankalarda yapacağınız tüm işlemler kayıt altına alınmakta ve kolaylıkla vize harcı işlemi tamamlanmaktadır.

Vize ücretleri 2019 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi; Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Akbank, Finansbank üzerinden yatırılabilmektedir. Bunlarla beraber; Denizbank, Garanti Bankası ve Yapı Kredi Bankası gibi birçok bankadan vize harcı yatırılabilmektedir. Bu bankalarla Maliye Bakanlığı’nın anlaşması bulunmaktadır.

Halk Bankası’na Vize Harcı Yatırılır mı?

Amerika vize ücreti hangi bankaya yatıyor 2018 yılında da Halk Bankası’na yatırabilir miyim sorusu merak edilebilmektedir. Halk Bankası da diğer bankalar gibi Maliye Bakanlığı ile sözleşme imzalamıştır.

Yapılan anlaşmalar doğrultusunda Halk Bankası da herhangi bir ülkenin vize ücretini kabul etmektedir.

Müşterilerinden biri olarak isteyen herhangi biri vize ücretini Halk Bankası üzerinden yatırabilmektedir. Yatırma işlemi son bulduğunda dekont alması yeterli kabul edilmektedir.

Vize Harcı Dekontlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Schengen vize ücreti gibi dünyanın herhangi bir ülkesine giderken alacağınız vizelere ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu ödemelerin yapıldığına dair kanıtlamalar ise banka dekontlarında yer almaktadır.

Kişi, parayı yatırdıktan sonra nasıl olsa tamamlandı diye düşünerek kontrol etmeden bankadan ayrılmamalıdır. Dekontta mutlaka T.C. kimlik numaranız, adınız soyadınız mutlaka bulunmalıdır.

Kalacağınız sürenin ücret miktarı kadarını yatırmaya dikkat etmelisiniz.

Dekontlarda dikkat edilmesi gereken bir başka husus da tahsil edilmiştir, kaşesinin mutlaka basılması ve basan görevlinin mutlaka ıslak imzasının dekontta bulunması gerekmektedir. Bunlara bankaya parayı yatırdığınız zaman dikkat etmelisiniz.

Vize Ücreti Havale ile Yatırılabilir mi?

Vize ücreti ne kadar, nasıl yatırabilirim sorusunun cevabı bankalarda bulunmaktadır.

Kişi, hangi ülkeye gitmek istiyorsa önce başvurusu için adım atmalı sonra ücret yatırmalıdır. Bu ücret, ülkeye göre değişkenlik gösterdiği için temkinli olunması ve doğru şekilde yatırıldığından emin olunması önerilmektedir.

Vize ücretini yatırmak için bankaya kadar gitmek istemeyen kişiler, havale ya da eft ile ödeme yapabilir miyim sorusunu da sormaktadırlar. Ne var ki vize ücreti yatırmak için havale ya da eft geçerliliği bulunmamaktadır.

Kişi bizzat kendisi gidip bankaya ödemesini yapmak zorundadır. Bununla beraber birçok kişi havale ve eft dışında posta yoluyla ödeme yapılıp yapılamayacağını da merak etmektedir.

Hiçbir konsolosluk, yapılan ödemenin posta yoluyla gerçekleştirilmesine izin vermemektedir. Bu konuda bilgi son derece net verildiği için ne havale ne de posta yolunu tercih etmemeniz önerilmektedir.

Vize Ücretinde Bilinmesi Gerekenler

Her vize başvurunuzda ayrı ayrı ücret ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca hangi kategoriye göre vize başvurusu yapacaksanız buna göre ücretler değişiklik göstermektedir.

Belgelerinize eksik ya da yanlış yatırılmış bir dekont eklerseniz başvurunuz geri dönecektir. Vize ücretinin ne kadar olduğu konusunda gideceğiniz ülkenin konsolosluğundan bilgi alabilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. Basak dedi ki:

  Merhaba, bugun Romanya konsololoslıgu icin vize harcımı yapı kredi bankasını yatırdım, veznedeki personel isim soyismi 60 Euro bilgimi ve T.C. kimlik numaramı girmiş dekonta, ama pasaport numaramı girmemiş, sizce bu sorun olur mu?

 2. CENAN DEMİR dedi ki:

  ROMANYA VİZE ÜCRETİ KONSOLOSLUĞA GİTMEDEN YATMASI MI GEREKİYOR.

 3. Şeyhmus dedi ki:

  Romanya vize harcı yatırmam gerekiyor fakat bankada vize harcı diye bir ibare yok başka bi ismimi var bu harcın

 4. Hakan dedi ki:

  Slm almanyaya bizi işçi olarak götürcek 1 kişi şahıs 75 auro vize ücretini bankadan yatırın dedi öncesinde ise pasaport ve sağlık raporunu imael olarak firmanın adresine gönderdik sadece para yatırma kısmı kaldı şirketin bizim gönderdiğimiz evrak üzerinden bu şekilde çalışma vize çıkarmı çıkmazmı biraz tereddüt içindeyim cvp yazarmısın tşk ederim

 5. Dilay dedi ki:

  Merhabalar ben Çek Cumhuriyetinden vize alacağım belgeleri toplamadan önce konsolosluktan randevu alıp vize harç ücretini ,nereye yatırılacağını ve gerekli evrak listesini istemem sonra tekrardan randevu alıp mı gitmem lazım?????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir