Hangi Ülke İçin Nasıl Vize Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler Neler?

Paylaş

Günümüzde yurtdışı seyahatleri oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Gerek gezme, yeni yerler görme gerekse iş amacıyla insanlar sıkça yurtdışı seyahatleri yapmaktadırlar.

Yurtdışına çıkmanın en sıkıntılı ve zor olan süreci ise vize alma sürecidir. Bu sebeple vize nedir ve nasıl alınır sorularının cevabını bilmek gerekiyor.

Vize Nedir?

Vize, seyahat edilecek olan devletin dış temsilcilikleri veya sınır makamları aracılığı ile ülkesine gelecek kişinin pasaportuna koyduğu ve bu kişinin ülkesine girebileceğini gösteren resmi bir kayıttır.

Vize Nasıl Alınır?

Öncelikle belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanması vize almak için önemli bir etkendir. Bu konuda vize danışmanları yardım hizmetleri sunarak sürecin daha kolay ve hızlı olmasında katkı sağlayabilmektedirler.

Vize başvurusu yaparken belli aşamalar mevcuttur. Bunlar; Kontrol, Randevu, Belgeler, Ödeme ve Başvurudan oluşmaktadır.

Kontrol Nasıl Yapılır?

Öncelikle gideceğiniz ülkenin vize uygulamasında neler olduğunu kontrol etmekle başlayabilirsiniz.  Pasaportunuzu yenilemeniz gerekiyorsa veya temin etmeniz gerekiyorsa bu işlemleri tamamlamanız gerekmektedir.

Pasaport süreniz on yılı geçmiş ise vize alamazsınız. Vize ve pasaport fotoğrafları boyut olarak birbirinden farklı olmaktadır. Fotoğraf çekinirken hangi ülke için vize alacağınızı belirtmekte de fayda vardır.

Her ülkenin vize prosedürü farklılıklar göstermektedir. Bu konuda vize danışmanları hem vakit hem de nakit kaybını önlemekte size fayda sağlayabilmektedir.

Hakkınızda açılmış bir dava veyahut yurt dışına çıkma yasağı gibi cezalarınız mevcut ise vize alsanız bile gümrük kapısında pasaport incelemesi sırasında bu meydana çıkmakta ve yurt dışına çıkmanız engellenmektedir. Bu konuda adli sicilinizi kontrol ettirmelisiniz.

11-19 yaş sınırında olan genç kişilerin anne baba onayı olmadan vize başvuru yapması mümkün olmadığından dolayı anne babanın onayını alması gerekmektedir.

Randevu Nasıl Alınır?

Bazı ülkeler vize başvurusundan önce randevu alınmasını talep etmektedir. Bu durumun avantajı olarak sıra bekleme durumu olmadan belgelerinizi alarak belirtilen saatte giderek işinizi halledebilirsiniz.

Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bir ülkeye seyahat ederken herkes farklı amaçlar doğrultusunda bunu gerçekleştirmektedir. Bunlar başlıca; turist olarak, tek başınıza, özel bir kuruluşta çalışanlar olarak, kamu çalışanı olarak, şirket sahipleri olarak, öğrenci ve emekli olarak olmak üzere gruplara ayrılarak vize belge işlemlerinde de farklılık göstermektedir. Başlıca bunları inceleyecek olursak;

  • Turist Olarak Seyahat: Turist olarak bir ülkeye tur ile gezmeye gittiğiniz zaman sahip olmanız gereken belgeler olarak öncelikle katılacağınız turun formu, başlangıç süresi, içeriği, fiyatı gibi bilgilerin mevcut olduğu bir kayıt formunuz olmalı. Hangi ulaşımı tercih ettiyseniz onunla ilgili olarak ulaşım belgenizin olması gerekmektedir. Gittiğiniz zaman nerede kalacağınıza ve süresine dair otel onaylı konaklama belgeniz olmalı. Ve son olarak da gideceğiniz ülkeyi ve kalacağınız süreyi kapsayan yurt dışı seyahat sigortanız olmalıdır.
  • Kendi Başınıza Seyahat: Eğer seyahatinizi tek başınıza yapmayı planlıyor iseniz yukarıda belirtilen ( uçak, otel, sigorta) belgelerinizi tamamlamanız gerekir. Seyahat edecek kişi tarafından ülkenin konsolosluğuna nereye, ne zaman ve neden gideceğine ve masrafların karşılayacak kişi hakkında kendi el yazısıyla dilekçe yazması gerekmektedir. İki adet arka fonu beyaz 3,5 x 4,5 cm boyutlarında son 6 ay içinde çekilmiş ve kişinin gözlüksüz saçlar toplanmış yüzünün çok net belli olduğu bir fotoğrafı olmalı. Ekonomik durumunuzu gösteren ruhsat, tapu gibi belgeleriniz bulunmalı. Kredi kartınızın son 3 aylık ekstrelerinin dökümlerinin fotokopilerini almalısınız. Bazı ülkelerin istemleri üzerine ikametgâh ve nüfus kaydınızın belgelerini de bulundurabilirsiniz.
  • Özel Bir Kuruluşla Seyahat: Yukarıda belirtilen maddelere ek olarak; umumi ve hususi pasaport sahiplerinin vize alması için pasaportlarındaki 1- 2-3 numaralı sayfaların fotokopilerini çektirmeleri gerekmektedir.  İşyerinden, çalıştığını belirten vize tarihi boyunca izinli olduğuna dair yazı almaları gerekmektedir. İşyerinin ticaret odası kayıt ve faaliyet belgelerinin yeni tarihli aslı ve fotokopisi olmalıdır.  İşyeri faaliyetleri ve işyeri yetkilisinin imza sirküsünün fotokopisi, işyeri vergi levha örneği bulunmalıdır. Kişinin sosyal güvencesi, güvencesinin sürekliliği ve gelir durumuna dair belgelerinin de bulunması gerekmektedir.
  • Kamu Kuruluşuyla Seyahat: yukarıda belirtilen maddelere ve özel kuruluş seyahatinin ilk maddesine ek olarak; kurumda çalıştığını belirten imzalı ve kaşeli resmi kurum yazısı bulunmalıdır. Kurumdan alınacak olan vize süresince yurt dışında olduğu için izinli olacağına dair izin yazısının olması gerekmektedir. Kişinin gelir durumu ve güvencesinin sürekliliğine dair belgelerinin olması gerekmektedir.
  • Şirket Sahiplerinin Seyahati: Yukarıda bulunan maddelere ek olarak; dilekçe şirketin antetli kâğıda yazılmalı seyahat edecek kişi tarafından seyahat edilen ülkenin konsolosluğuna el yazısı ile nereye, ne zaman ve ne sebeple gittiğine dair dilekçe yazılması gerekmektedir. Şirketin mali durumu hakkındaki belgeleri, işyeri ticaret odası faaliyetlerinin yeni tarihli aslını, işyeri sahibinin imza sirküsünün fotokopisini ve vergi dairesinden alınacak mükellef belgesi ve vergi levhasının fotokopisinin bulunması gerekmektedir.
  • Öğrenci Olarak Seyahat: Okuldan alınmış yeni tarihli öğrenci belgesi olmalıdır. Öğrencinin sürekli bir gelir kaynağı mevcut ise ve bir sosyal güvencesi var ise buna dair belge temin edilmelidir. Eğer öğrencinin gelir durumu yok ise anne ve babaya dair geçim ve sosyal güvence belgelerinin hazırlanması gerekmektedir.
  • Emekli Olarak Seyahat: ilk olarak belirtilen maddelere ek olarak emekli kimlik kartı fotokopisi, emeklilik maaşı aldığı bankadan son 6 aylık maaş dökümünü gösteren belgenin alınması gerekmektedir.

Vize Ücretinin Ödemesi Nereye Yapılmalıdır?

Vize işlemlerinin son evresi olarak da vize ücretlerinin ödenmesi gelmektedir. Tüm belgeler tamamlandıktan sonra ödeme yapılarak vize işlemi tamamlanmış olur.

Ödeme işlemleri ülkelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Randevu ile başvuru yapılan ülkelerin bazıları randevu ücreti alabilmektedir ek olarak.  Bazı ülkeler ödemeyi belirttikleri banka hesabından yapılmasını isterler.

Bazı ülkeler ise vize işlemi kontrollerini yapmaları için firmalarla anlaşmalar yaparlar.  Bir başka ödeme şekli olarak da direk olarak konsolosluğa yapılması istenmektedir. Bu farklılıkları gitmek istediğiniz ülkenin internet sayfasından vize şartlarını inceleyerek rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Konsolosluklar genel olarak saat 09.00 – 12.00 arasında vize başvurularını yapmaktadırlar. Öğleden sonra ise pasaport teslimi ve konsolosluk işlemleri yapılır konsoloslukların günlük belli sayıda pasaport ve vize işlemi olmaktadır. Bu yüzden eğer randevu ile işlem yapacaksanız belgeleriniz ile yarım saat önceden orada olmanız size fayda sağlayacaktır.

Eğer sıraya girerek işlem yapacaksanız günlük pasaport ve vize kotasını düşünerek erkenden gidip ilk sıralarda olmanız işlerinizi aynı gün bitirmek açısından iyi olacaktır.

Konsolosluğa başvurmuş olmak vizenizi kesin alacağınız manasına gelmemektedir maalesef. Çünkü uluslararası hukukta devletin ulusal egemenlik yetkileri esastır. Bu yasalar doğrultusunda çıkardıkları yasaları sınırları içerisinde kullanma hakları vardır. Ve ülkelerine hangi şartlarda ve nasıl giriş yapılabileceğine kendileri karar verme haklarına sahiptirler. Vize de bu konuya hizmet etmektedir. Ve vize başvurularını uluslararası hukuk acısından reddetme hakları mevcuttur.

Başvuru sadece vize için ön hazırlıktır. Kabul edildiğiniz takdirde vizeniz çıkmış olacaktır. Vize başvurusunda olumsuz bir sonuç alırsanız ödediğiniz ücreti geri temin edemezsiniz. Fakat başvurunuz reddedildiği takdirde(ekonomik durumunuzun iyileşmesi vb.) tekrar başvuru yapabilirsiniz

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir