Vize Vatandaşlık » Vize İşlemleri » Vize Onayı Kaç Gün Sürer?

Vize Onayı Kaç Gün Sürer?

Vize Onayı Kaç Gün Sürer?

Vize onay süresi yurtdışına gitmek isteyenlerin sıkça araştırdığı konular arasında gelmektedir. Pek çok vize çeşidi vardır her vizenin onay süresi de farklılık gösterebilir. Aynı zamanda eksik ya da yanlış evrak veren kişiler için düzeltme amaçlı vize onay süresi daha da uzayabilir. Peki vize onayı kaç gün sürer? Vize çeşitlerinin onaylanma süreleri nedir?

Vize Onayı Kaç Gün Sürer?

“Vize onayı kaç gün sürer?” sorusunu soran kişilere net bir cevap vermek mümkün değildir. Bunun sebebi vizenin türüne ve gidilecek olan ülkeye göre değişiklik göstermesidir. Genel olarak ele alındığında ise yaklaşık 10 ila 15 gün arasında vize onayı verilmektedir.

Vize onay süresini değiştirebilecek bir diğer etken ise kişinin verdiği evraklardır. Alınmak istenen vizenin türüne göre konsolosluklar farklı belgeler istemektedir. Bu belgelerde eksiklik ya da yanlışlık tespit edildiği takdirde yeni belgeler ve tekrar onaylanma için süre uzayabilir.

Vize onayı yoğunluğa göre daha erken ya da daha geç onaylanma da yapılabilir. Bu nedenle vize almak isteyen kişiler yolculuk yapacağı tarihten yaklaşık 1 ay kadar önce işlemleri başlatmalı ve yolculuk günü mağdur olmamalıdır

Schengen Vize Onayı Kaç Gün Sürer?

Pek çok ülkeye giriş için önemli bir vize olan Schengen vizesi onay süresi yaklaşık olarak işlemler tamamlandıktan sonraki 5 iş gününde açıklanır. Bu durum bazı şehirlerde 7 iş gününe de çıkabilir. Türkiye’de yaşayıp başka bir ülkenin vatandaşı olan kişilerin vize onay süresi ise yaklaşık 15 iş günüdür.

Öğrenci Vizesi Onayı için Kaç Gün Beklemek Gerekir?

Öğrenci vizesi onay süresi ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Schengen vizesi olarak öğrenci vizesi alan kişiler tüm başvuruları tamamladıktan sonra yaklaşık 15 gün içinde onaylanır. Bunun dışındaki ülkeler genellikle 1 hafta ila 15 gün içerisinde vize onayı verirken bazı ülkelerde bu durum 45 güne kadar çıkabilmektedir.

Turistik Vizenin Onaylanma Süresi Ne Kadardır?

Turistik vize onay süresi her ne kadar ülkeden ülkeye değişse de genel olarak yaklaşık 10 ila 15 iş günü içerisinde çıkacağını söylemek de mümkündür. Bazı ülkelerde bu durum 5 güne kadar inerken bazılarında 30 gün kadar beklemek gerekmektedir.

Transit Vize Onayı Süresi Ne Kadardır?

Ülkeler arasında direkt uçuşun olmadığında alınması gereken transit vizesi onay süresi diğer vize türlerine göre daha erken çıkmaktadır. Transit vizesi genelde en geç 1 hafta içinde onaylanmaktadır. Bu süre zarfı genellikle 1 haftadan daha da az sürebilir.

Transit vize almak için eksik ya da yanlış evrak verilmesi halinde bu süre zarfı biraz daha uzayabilmektedir.

Çalışma İzni Vizesi Ne Kadar Zamanda Onaylanır?

Çalışma izni vizesi onay süresi her ülkede farklılık göstermektedir. Ancak en az 15 gün içinde sonuçlandığını söylemek mümkündür. Bazı ülkelerde ise bu süre zarfı 6 aya kadar çıkmaktadır. Bu nedenle çalışma izni vizesi almak isteyen kişiler özellikle evrak teslim etme süresinde oldukça dikkatli olmalı ve yanlışlık yapmamalıdır.

Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Onaylanır?

Aile birleşim vizesi onay süresi diğer vize türlerine göre farklılık göstermektedir. Ülkeden ülkeye ne kadar farklılık gösterse de ortalama olarak 2 ila 4 ay arasında onaylanmaktadır.

Bunun sebebi farklı ülkelerdeki kişilerin 1. Dereceden akraba olup olmadıklarının teyidinin biraz uzun sürmesidir. Aynı zamanda olası sahte evraklara da yer vermemek amacı ile aile birleşimi vizesi onay süresi biraz uzun sürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir