Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler 2019

Dünya üzerinde seyahat edilebilecek 195 ülkeden 102’sine Türkiye’den rahatlıkla gidebilmek mümkün. Avrupa ülkeleri, Amerika ya da Kanada gibi ülkelerin vize sıkıntısı yaşatması seyahat tutkunuza engel olmamalı.

Türkiye üzerinden vize istemeden gidebileceğiniz pek çok ülke bulunmakta. Gereken prosedürleri yerine getirdiğinizde kısa süre içerisinde istediğiniz ülkeye ulaşmanız mümkün.

Yurt dışı ülkelerine giriş yapmak istediğinizde istenen temel şartlardan biri vizedir. Vize isteyen ülkelerin zorunluluklarının aksine istemeyenlere ulaşmak ve seyahat etmek çok daha kolaydır.

Hiçbir hazırlığınız olmadan yalnızca bavulunuzu toplayıp girebileceğiniz bu ülkelerde vize konusunda zor durumda bırakılmanız mümkün değildir.

Sıcak ve samimi iklimin hüküm sürdüğü Arjantin’den teknolojinin ve modern çağın merkezi kabul edilen Japonya’ya kadar pek çok ülkeyi istediğiniz gibi dolaşabilirsiniz.

Bosna-Hersek

Bosna Hersek, seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından herhangi bir vize talebinde bulunmamaktadır. Ülke girişinde kontrollerden geçerken yanınızda pasaportunuz ve kimliğinizin bulunması ekstra önemlidir. Bununla beraber daha önce hazırlamış olduğunuz otel rezervasyonunuzun da elinizin altında bulunması gerekmektedir.

Yaşanan göç ve kaçak giriş çabaları nedeniyle daha önce otel rezervasyonu yapmamış olan bireyler bu konuda sıkıntı yaşayabilmektedir. Bunun yanında kişilerin yanında muhakkak gidiş dönüş uçak biletleri de bulunmalıdır.

Yalnızca turistik gezi amacıyla Bosna Hersek’e giriş yapmak istediğinizde yanınızda uçak biletlerinizi unutmamalısınız. Yapılan kontrollerde görevliler, ne zaman dönüş yapacağınıza dikkat edecektir.

Bosna Hersek’te vizesiz şekilde 90 gün konaklayabilirsiniz. Sonrasında oturma izni ya da çalışma izni prosedürleri gerekecektir.

Moldova

Moldova, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize şartı sunmayan ülkelerden bir tanesidir. Ülkeye giriş yapmak istediğinizde havaalanında yapılan kontrollerde, eksik belgenizin olmaması önemlidir.

Yaklaşık 90 gün vizesiz kalınabilen Moldova’da en önemli evrak pasaporttur. Pasaport dışında yanınızda gün başına en az 50 Euro olacak şekilde, yaşamınızı idame ettirebileceğiniz bir miktar para bulunmalıdır.

Üzerinizdeki para tutarı görevliler tarafından sorulacaktır. Bunun yanında ülke giriş ve çıkış tarihlerinizi bildiren bir evrak daha olmalıdır. Bu evrak herhangi bir firmaya ait uçak bileti olabilir.

Sırbistan 

Sırbistan sınırları içerisinde en fazla 90 gün kalabilen vizesiz ziyaretçiler,  pasaport denetimlerini ve güncellemelerini iyi yaptırmalılar. Bu konuda pek çok ülkeden daha katı kurallara sahip olan Sırbistan, pasaportların dönüş tarihinizden 6 ay önce güncellenmiş olmasına dikkat etmektedir. Ülke sınırlarından içeriye girerken kişilerin üzerinde bulunması gereken en önemli ikinci belge paradır.

Günlük 100 Euro’dan hesabınızı yaparak yanınıza belli miktarda para almalısınız. Yeterli paranızın olduğuna ikna olmayan Sırp polisler, ülkeye girmenize izin vermeyeceklerdir. Bunun yanında ülkeye giriş esnasında kontrol edilen bir diğer evrak davet mektubudur. Ülkeye niçin geldiğinizin, kiminle olacağınızın anlaşılması açısından bu belge önemlidir.

Güney Kore

Türk vatandaşlar, 1979 tarihinden itibaren Güney Kore sınırları içerisine vizesiz girebilmektedirler. Ülke girişinde 3 aya kadar konaklama vizesi verilmekte, seyahat edecek olan kişilerin pasaportları kontrol edilmektedir.

Güney Kore’de giriş yapmadan önce kısa bir kontrol olmaktadır. Bu esnada gün başına yetecek paranızın olması, pasaportunuzun en geç 6 ay içerisinde güncellenmiş olması ve davet mektubunuzun bulunması önemlidir. Bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde Güney Kore’ye rahatlıkla giriş yapabilirsiniz.

Gürcistan

Gürcistan vize uygulamaları konusunda yaptığı yeniliklerle seyahat fırsatlarını genişletmiş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kalış sürelerini uzatmıştır. Vizesiz şekilde 3 ay kalınan ülkede yapılan son değişikliklerle ikamet süresi 1 yıla çıkarılmıştır.

Henüz Türkiye’den çıkmak üzereyken size verilen giriş çıkış formunu doldurmanız gerektiğini unutmamalısınız. Doldurduğunuz bu formu, seyahat süresince yanınızdan ayırmamanız önemlidir. Aynı şekilde Türkiye’ye geri döndüğünüzde de evrakı görevlilere teslim etmeniz gerekmektedir.

Pasaport olmaksızın yalnızca nüfus kâğıdınızla Gürcistan’a gidebilir 1 yıl boyunca ikamet edebilirsiniz. Seyahat öncesinde havaalanı denetlemelerinde görevlilerin para denetlemesinden geçebilmek için yanınızda en az 30.000 TL bulunması gerektiğini unutmamalısınız.

Japonya

Japonya sınırları içerisine vizesiz girmek isteyen bireyler, pasaport güncellenmeleri konusunda hassas davranıldığını bilmeliler. Eğer pasaportunuz eski sisteme dâhilse bir diğer ifadeyle çipli değilse bu durumda vize muafiyetinden mahrum olacağınızı bilmelisiniz. Bu nedenle seyahate çıkmadan en az 3 ay önce pasaportunuzu yenilemeniz gerekmektedir.

Tayland

Tayland, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülkeye vizesiz seyahat etme özgürlüğü tanımaktadır. Doğal güzelliklerin çok olduğu ülke, her yıl binlerce turist ağırlamaktadır.

Tayland’da diğer vizesiz ülkelerin aksine ikamet süresi 30 günle sınırlı tutulmuştur. Seyahat planlamanızı yaparken 30 günü göz önüne alarak yapmalısınız.

Aynı zamanda ülkeye girmeden önce pasaportunuzu yenilemeyi, yanınıza 30 gün boyunca yetecek parayı almayı unutmamalısınız. Ülkeye giriş yaparken kişi başı 20,000 baht taşımak zorunludur.

18 yaşından küçük bireyler Tayland’a giderken ebeveynlerinin imzaladığı muvafakatnameyi yanlarında taşımalıdırlar.

Tayland’a giderken hava yolu yerine deniz ya da kara yolunu tercih ederseniz vizesiz kalma süreniz 15 gün olmaktadır. Ülkeniz G7 ülkelerinden biriyse 15 günü 30 güne tamamlama hakkınız bulunmaktadır.

Arnavutluk

Arnavutluk sınırlarına girmek isteyen Türk vatandaşlarının vizesiz geçebilme hakları bulunmaktadır. Ülke içinde ziyaret amaçlı bulunan bireylerin yanı sıra transit geçenler de vizesiz haklardan faydalanabilmektedir.

Yaklaşık 90 gün ikamet izni veren Arnavutluk daha sonra oturma ve çalışma izni istemektedir.

Karadağ

Karadağ, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ülke sınırlarına vizesiz giriş hakkı sunmaktadır. Ülkeye ilk giriş anından itibaren yaklaşık 3 ay gibi bir süre kalabilme şansınız bulunmaktadır.

Sınırdan geçerken pasaportunuzun son 6 ay içinde yenilenmiş olmasına ve yanınızda yeterince döviz bulunmasına ekstra dikkat etmeyi unutmamalısınız.

Kosova

Türkiye ve Kosova arasında imzalanan karşılıklı vize muafiyeti anlaşmasına dayalı olarak, Türk vatandaşları arasından dileyen herkes vizesiz şekilde Kosova ziyaretinde bulunabilmektedir.

Ülke sınırları içerisine girerken yeterli miktarda paranız olduğundan ve pasaportunuzun güncellendiğinden emin olmalısınız.  Bunun yanında ülke sınırları içerisinde en fazla 90 gün kalabileceğinizi unutmamalısınız.

Makedonya

Makedonya sınırları içerisine girmek isteyen Türk vatandaşlar, vizesiz seyahat haklarından yararlanabilirler. Bu süre içerisinde güncellenmiş pasaport, gün başına 50 Euro ve gidiş dönüş biletlerine sahip olmak gerekmektedir.

Ülke sınırlarına girmek isteyen kişilerin daha önce hüküm giymemiş olması ve Makedonya’dan sürgün edilmemiş olmaları önemli kriterlerdir.

KKTC

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne vizesiz girebilme hakkına sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yalnızca yeterli miktarda paraları olduğunu ispat etmeleri gerekmektedir.

Pasaport şartı da bulunmayan ülkeye, nüfus cüzdanınızla girebilmeniz mümkündür. Ülke sınırları içerisinde 90 gün dilediğiniz gibi kalabilirsiniz.

Ukrayna

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Ukrayna içerisinde vizesiz 60 gün kalma hakkına sahiptir. Ülke sınırlarına yalnızca kimlik kartınızı kullanarak girebilirsiniz. Bunun yanında yeterli miktarda paranız ve otel rezervasyonunuzun yapıldığına dair belgeniz bulunursa havaalanında herhangi bir sorun yaşamadan seyahatinize başlayabilirsiniz.

Filipinler

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına pasaport türü fark etmeksizin vizesiz seyahat hakkı tanıyan ülkelerden biri de Filipinlerdir. Ülke sınırları içerisinde vizesiz şekilde 30 gün ikamet etme hakkınız bulunmaktadır.

Hong Kong

Asya kıtasının en çok turist ağırlayan merkezlerinden biri olan Hong Kong’a Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da vizesiz giriş yapabilmektedir.

Ülkede pasaportunuzun güncellenmiş hali, davet mektubu ve otel rezervasyonunuz ile yaklaşık 90 gün ikamet etme hakkınız bulunmaktadır. Giriş esnasında eksik evrak bulunması sınırdan geçmenize engeldir.

Katar

Türkiye ve Katar arasında imzalanan karşılıklı vize kaldırma anlaşması 2010 yılından itibaren uygulanmaktadır. Hususi pasaport sahipleri dışında diplomatik ve hizmet pasaportuna sahip olan bireyler de vize muafiyetine dâhildir. Vizesiz giriş için günlük 100 Katar riyali ve otel rezervasyon belgenizin yanınızda olması zorunludur.

Kazakistan

Türkiye ve Kazakistan arasında imzalanan vize anlaşmasına binaen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 30 günlük ikametleri için vize almaları zorunlu değildir.

Ülkeye giriş yaparken yanınızda bulunan paraları gümrük beyanıyla bildirmeniz zorunludur. Aynı şekilde çıkış yaparken gümrük beyanında bulunmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Kırgızistan

Kırgızistan, Türk vatandaşlarına vizesiz ziyaret hakkı ile süresiz ikamet fırsatı sunmaktadır. Kırgızistan’da bulunmak isteyen Türkler herhangi bir vize zorunluluğu taşımadan ülkeye giriş yapabilirler. Üstelik diledikleri kadar bulunabilme hakları da vardır.

Lübnan

Lübnan sınırlarına girmek isteyen Türklerin dikkat etmeleri gereken iki nokta bulunmaktadır. Bunlardan ilki pasaportlarının son 6 ay içerisinde yenilenmiş olması gerektiği, ikincisi ise daha önce İsrail’e giriş çıkış yapmamaları gerektiğidir.

Ülke genelinde boykot yapılması nedeniyle pasaportlarında İsrail mührü bulunan hiç kimse Lübnan’a alınmamaktadır.

Malezya

Doğal zenginlikleri ile bilinen Malezya, Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vizesiz seyahat hakkı tanımaktadır. Havaalanında görevlileri yeterli miktarda paranız olduğuna ikna ederseniz hiçbir sıkıntı yaşamadan giriş yapabilirsiniz.

Moğolistan

Diplomatik pasaport sahiplerinin yanı sıra hususi ve hizmet pasaportu bulunan Türk vatandaşları Moğolistan’a vizesiz giriş yapabilmektedir. Ülke sınırları içerisinde 30 gün kalma hakkı bulunan kişiler daha uzun kalmak isterlerse vize başvurusunda bulunulmalıdır.

Singapur

Singapur sınırlarına girmek isteyen Türklerin pasaportlarını en geç 6 ay içinde yenilemeleri gerekmektedir. Süresi geçmiş pasaport sahipleri hiçbir şekilde kabul edilmemekte, ülkelerine geri gönderilmektedir. Bununla beraber ülkede yaklaşık 90 gün ikamet hakkınız bulunmaktadır.

Ürdün

Ürdün ile Türkiye arasında 2009 yılında imzalanan anlaşmalara bağlı olarak vizesiz seyahat hakkı sunulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları güncellenmiş pasaportlarıyla giriş yapabilir, 90 gün süreyle Ürdün’de ikamet edebilirler. 90 günün aşılması durumunda ülke sınırlarından çıkarılacağınızı aynı zamanda cezai işleme maruz kalacağınızı unutmamalısınız.

Arjantin

Türkiye, Arjantin arasında 1992 yılında yapılan anlaşmaya bağlı olarak vizesiz seyahat hakkı sunulmaktadır. Arjantin’e seyahat etmek isteyen vatandaşlar, bu haktan faydalanmak için güncel pasaport bulundurmalı aynı zamanda 90 gün ikamet hakları olduğunu unutmamalılar.

Bahamalar

Yıl içinde binlerce turist ağırlayan Bahamalar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize koşulu sunmamaktadır. 6 ay geçerliliği olan pasaportunuz ve yeterli miktarda dolarınız olduğuna emin olmalısınız. Bahamalar’a giden kişilerin dönüşte 15 dolar çıkış vergisi ödeyeceklerini unutmamaları gerekmektedir.

Belize

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulaması sunmayan Belize, ülke girişinde pasaport kontrolü esnek ülkelerden biridir. Yalnızca 6 aylık pasaportunuz ve yeterli miktarda paranızla ülkeye rahatlıkla giriş yapabilmektesiniz.

Bolivya

Türk vatandaşlara 90 gün vizesiz seyahat fırsatı sunan Bolivya, doğal felaketleri ve sağanak yağışlarıyla bilinen bir ülkedir. Seyahat etmeden iklim şartlarının gözetilmesi ve gerekli evrakların tamamlanması ekstra önemlidir. Özellikle pasaport konusunda sıkıntı yaşamamak için önce yenileyip daha sonra yola çıkmanız gerekmektedir.

Brezilya

Yalnızca turistik geziler için vize muafiyeti sunan Brezilya, 3 ay ikamet hakkı tanımaktadır. Ülkeye diplomatik, hususi ve hizmet pasaportlarınızla giriş yapabilmeniz mümkündür.

Güncel pasaport, yeterli miktarda para esas kriterlerdir. Bunlar dışında 18 yaşından küçük bireylerin aile tarafından imzalanmış belgeyle giriş yapmaları zorunludur.

Ekvator

Ekvator, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en rahat giriş yaptığı ülkelerden biridir. Yalnızca geçerlilik süresini koruyan pasaportunuz ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak para ülkeye girebilmeniz için yeterli olmaktadır.

El Salvador

Amerika kıtasının en çok ziyaret edilen merkezlerinden biri olan El Salvador, Türk vatandaşlarına vizesiz giriş fırsatı sunmaktadır. Ülke sınırlarına girip 90 gün ikamet etmek mümkündür.

Çoğunlukla turistik amaçla giriş yapılan ülkeye, çalışma ya da öğrenim amacıyla gelindiği takdirde oturma izninin ve uzun süreli vizenin alınması gerekmektedir.

Guatemala

Guatemala ve Türkiye arasında imzalanan karşılıklı vize muafiyeti anlaşmasına dayalı olarak her iki ülkenin vatandaşları da vizesiz seyahat hakkına sahiptir. Ülke sınırları içerisine girebilmek için yalnızca güncel pasaport yeterli olacaktır.

Haiti

Haiti, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vizesiz seyahat fırsatı sunmaktadır. İmzalanan karşılıklı anlaşmalar doğrultusunda ülkeye girerken yanınızda yeterli miktarda ABD doları bulunması zorunludur. Bunun yanında çıkarken 25 dolar çıkış vergisi ödenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

 Honduras

Honduras, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize uygulaması mümkün değildir. Ülkeye turistik seyahat amacıyla gelen bireyler, 90 gün boyunca vizesiz şekilde gezebilirler. Havaalanında girişinize engel olabilecek tek şey ise sarıhumma aşınızdır. Eğer aşıyı olmadıysanız ülkeye girmeniz engellenecektir.

Kolombiya

Türk vatandaşlara 180 gün vizesiz seyahat hakkı sunan Kolombiya yalnızca pasaport ile rahatlıkla girilebilecek ülkelerden biridir. Yanınızda yeterli miktarda paranız varsa Kolombiya’ya gitmeniz için hiçbir engel yoktur.

Kosta Rika

Türkiye ile yaptığı anlaşma doğrultusunda vizesiz seyahat hakkı sunan Kosta Rika’da, 30 gün vizesiz seyahat edilebilmektedir. Seyahatiniz için gerekli olan iki belge bulunmaktadır. Birincisi güncellenmiş ve 6 ay geçerliliği olan pasaporttur. İkincisi ise sarıhumma aşısı olduğunuza dair belgedir.

Panama

Panama’ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarına ülke sınırlarına girmeleri için vizesiz seyahat özgürlüğü tanınmaktadır. Yeterli paranızın ve pasaportunuzun olması durumunda 180 gün ülkede kalabilirsiniz.

Peru

Peru ve Türkiye arasında 2012 yılında imzalanan anlaşmalar doğrultusunda, iki ülke vatandaşları da vizesiz seyahat edebilme fırsatına sahiptir.

Hususi, hizmet ve diplomatik pasaporta sahip olan bireyler gerek Peru’ya gidecekleri zaman gerek transit geçecekleri zaman vizesiz seyahat edebilirler. Ülke sınırları içerisinde yaklaşık 180 gün ikamet etmek mümkündür.

Şili

Şili, Türk vatandaşların vizesiz seyahat edebildiği ülkeler arasındadır. Ülkeye gitmek isteyen kişilerin girişlerde sıkı bir kontrolün olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Ülkeye girerken katı ya da sıvı fark etmeksizin hiçbir bitkisel, hayvansal ürünün alınması mümkün değildir. Yanınızda herhangi bir gıda maddesiyle yakalanırsanız yüksek meblağlarda ceza ödemeniz gerekmektedir. Üstelik cezayı ödeyene dek havaalanından ayrılmanız yasaktır.

 Uruguay

Türkiye ile vizesiz seyahat üzerine anlaşma yapan bir diğer ülke Uruguay’dır. Ülke sınırları içerisine girmek pasaport kontrolü ile mümkündür. Yaklaşık 90 gün boyunca vizesiz şekilde dilediğiniz gibi gezebilme hakkınız bulunmaktadır.

Venezuela

Venezuela, Türk vatandaşlarının vizesiz ziyaret edebileceği ülkelerden biridir. Venezuela girişinde bulunan görevlileri, 90 gün için yetecek paranız olduğuna inandırmanız önemlidir. Aksi halde ülkeye girmenize engel olabilmeleri mümkündür. Bunun yanında yapılan kontrollerde pasaportunuzun 6 aylık süresi sona erdiyse ülkenize geri iade edileceksiniz demektir.

Fas

Fas’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlar vize temin etmek zorunda kalmadan ülkede bulunabilirler. Son 6 ay içinde yenilenmiş pasaport, yeterli miktarda para ve herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak Fas’a girmek için yeterlidir.

Fas’a girerken ülke içine 9 bin Euro’dan fazla para sokmanız yasaktır. Aynı şekilde ülkeden bu kadar parayla çıkışınıza da izin verilmemektedir.

Gambiya

Gambiya ve Türkiye arasında 2014 yılında imzalanan anlaşmaya göre her iki ülkenin vatandaşları da vizesiz seyahat hakkına sahiptir. Yeterli miktarda para ve pasaportunuzla ülkeye giriş yapmanız oldukça kolaydır. Bu süreçte havaalanına gelmeden en az 10 gün önce sarıhumma aşısı olduğunuza dair belgenizin de yanınızda olması gerekmektedir.

Güney Afrika Cumhuriyeti

Güney Afrika Cumhuriyeti sınırları içerisinde 30 gün süreli ikamet etmek isteyen Türk vatandaşlar, vizesiz seyahat edebilirler. Ülkeye yalnızca pasaportunuzla girebilmeniz mümkündür.18 yaşından küçük bireylerin Güney Afrika’ya alınabilmesi için ebeveyn muvaffakiyeti gerekmektedir.

Mauritius

Mauritius sınırlarına girmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkede yaklaşık 90 gün ikamet edebilmektedir. Sağlık sıkıntıları ve salgınların sık yaşandığı ülkeye girmeden önce gerekli aşıların yapılması ve görevlilere gösterilmesi önemlidir.

 Şeyseller

Şeysel Adalarına gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülke sınırları içerisinde yaklaşık 90 gün kalabilirler. Vizeden muaf olunduğu için giriş ve çıkışlarda vize kontrolleri yapılmamaktadır.

Tanzanya

Tanzanya sınırlarına girmek isteyen Türk vatandaşlar vizesiz şekilde 90 gün ikamet edebilirler. Ülkede daha fazla kalma niyetinde olanlar ise 50 dolar karşılığında turistik vize, 200 dolar karşılığında iş vizesi temin edebilirler. Her iki durumda da güncel pasaport zorunluluğu bulunmaktadır.

Tunus

Tunus ziyaretinde bulunmak isteyen Türk vatandaşlar, ülke sınırları içerisinde 90 gün vizesiz kalabilirler. Havaalanında yapılan kontrollerde üzerinizde 2500 Euro’dan fazlasının bulunmaması özellikle önemlidir.

Banka hesabınızda olması gereken para, üzerinizde bulunursa cezai işlem uygulanacaktır. Aynı kurallar ülkeden çıkışta da geçerlidir. Kurallara uyulmaması durumunda paranıza el konulmaktadır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Seda dedi ki:

    Portekiz,İspanya,Danimarka,Kopenhag,İsveç,İsviçre,Hollanda,Almanya,Çek Cumhuriyeti(Çekya),İzlanda,İrlanda/İtalya ülkelerine vizesiz/vizeli olarak seyahat edilebiliyor mu? Detaylı bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Ve birde bu listedeki adı geçen ûlkelerde seyahat için hangi oranda dil bilmek gerekiyor?

  2. Seda dedi ki:

    Bir diğer sorum da yukarıda adı geçen ülkelerde,eğitim amaçlı turistik gezi yapılabilir mi acaba?(Ben Güzel Sanatlar dallarında eğitim aldım. Ders olarak gördüğüm /eğitimini aldığım şeyleri yerinde incelemem mümkün olur mu?/Ve tabii bir de eklemeyi unuttuğum Mısır,Meksika,Hawai,Küba, ülkeleri için de bilgi verebilirseniz aynı şekilde, çok çok sevinirim çok teşekkür ediyorum (bekliyorum). 🙏

  3. Kerem dedi ki:

    Ülke vatandaşlığına rahat bir şekilde geçebileceğini ülkeler hangisi yardimci olabilir misiniz