Wallis ve Futuna Vizesi Nasıl Alınır?

Wallis ve Futuna Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Wallis ve Futuna vizesi alabilmek için birtakım prosedürleri yerine getirmek gerekmektedir fakat öncesinde vize başvurularını detaylıca öğrenmek önemlidir.

Wallis ve Futuna, Fransa paralelinde vize veren ülkelerden biridir. Gereken evraklar bu nedenle Fransa vizesi ile aynı evraklardır. Ayrıca  Fransa’nın Schengen’e üye olması nedeniyle Wallis ve Futuna da bağlantılı kabul edilmektedir. Schengen vizeniz varsa sürecin daha kolay geçeceğini bilmelisiniz.

Wallis ve Futuna seyahatinde bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyet, vatandaşları öncelikle hangi pasaporta sahip olduklarını bilmeliler. Pasaportunuzun türüne göre vizede birtakım farklılıklar olabilmektedir. Bunun yanında vize türünüz de son derece önemlidir.

Seyahatinizin amacına göre vize türünüzü tercih etmeniz, gerekli prosedürü yerine getirmeniz gerekmektedir.

Wallis ve Futuna Vizesi Nasıl Alınır?

Wallis ve Futuna vizesi nasıl alınır sorusunu soran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle pasaportlarına bağlı protokolleri bilmeliler. Pasaport türleri içinden hususi ve hizmet pasaportuna sahip olan vatandaşlar, vize almak mecburiyetindedir.

Vize temin ettikten sonra seyahatinize herhangi bir engel çıkmazsa her şey yolunda gidecektir. Bu noktada bilgileri doğru sunmanız, evrakları eksiksiz şekilde teslim etmeniz önemlidir.

Gerekli başvuruları yaptıktan sonra evrakları bir araya getirip vizenizi alabilirsiniz. Bu noktada tercih edeceğiniz vize türüne göre evrak farkı olacağını, farklı ücret ödeyeceğinizi de bilmelisiniz.

Wallis ve Futuna Vizesinden Kimler Muaf?

Wallis ve Futuna vizesi almak zorunda olan hususi ve hizmet pasaport sahiplerinin aksine diplomatik pasaport sahipleri vizeden muaftır. Devlet görevlileri ve çoğunlukla siyasi, askeri mesleklerle ilgili olan kişiler diplomatik pasaport sahibi olabilmektedir.

Siyah pasaport olarak da  bilinen diplomatik pasaport, kişinin Wallis ve Futuna seyahatinde vizeden muaf olmasını sağlamaktadır. Bu  şekilde yalnızca başvuru yaparak seyahat edebilme durumu mümkündür.

Wallis ve Futuna Vizesine Nasıl Başvurulur?

Wallis ve Futuna seyahati gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vize almaya karar verdiklerinde öncelikle Paris Büyükelçiliğine başvuruda bulunmalıdır.

Fransa konsolosluğunun ilgilendiği başvurular için öncelikle telefonla randevu almanız gerekmektedir. Randevu günü gittiğinizde size gerekli olan evraklar söylenecektir.

Bir sonraki randevu gününe kadar gereken evrakları bir araya getirmeli, eksiksiz şekilde hazırlamalısınız. Sonrasında başvurunuzu yapıp inceleme sürecini başlatmalısınız. İnceleme sürecinde herhangi bir eksiklik olmaması durumunda Wallis ve Futuna vizenizi alabilirsiniz.

Wallis ve Futuna Vizesi Çeşitleri

Wallis ve Futuna vizesi almak isteyen kişiler, seyahatlerinin amacına bağlı olarak vize türü seçmeliler. Başvuru öncesinde hangi vize türünü seçeceğinize karar vermiş olursanız sonrasında evraklarınızı bir araya getirmeniz çok da zor olmayacaktır.

Çoğunlukla turistik vize tercih edilmiş olsa da ülkeye ticari vizeyle giden birçok kişi de bulunmaktadır.

Turistik vizenin kendi içerisinde öğrenci, emekli, ev hanımı, aile ziyareti, çalışan ve işveren kategorilerine ayrıldığı bilinmektedir. Ticari vize ise kişinin çalışan ve işveren olmasına bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Wallis ve Futuna turistik vizesi alabileceğiniz gibi ticari veyahut transit vizesi de alabilirsiniz.  Farklı bir ülkeye geçiş yapabilmek amacıyla vize almak isterseniz transit vizeyi tercih etmeniz gerekmektedir.

Wallis ve Futuna Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bir işveren veyahut çalışan olarak Wallis ve Futuna seyahati gerçekleştirmek isterseniz ticari vize almanız gerekmektedir. Ticari vizenin alınabilmesi için bir işveren olarak öncelikle şirket evraklarını teslim etmeniz önerilmektedir.

Şirket evrakları arasında; ticaret odası faaliyet raporu, vergi levhası fotokopisi, imza sirküleri fotokopisi, ticaret sicil gazetesi fotokopisi ve şirket hesap dokümanları yer almaktadır. Bu evraklar üzerinde herhangi bir yanlış veyahut asılsız bilgi tespit edilmesi halinde vize onayı almanız mümkün değildir.

Çalışan olarak ticari vize almak isterseniz kişisel evraklara ilave olarak; son 3 ayın hizmet belgesi, SGK’lıysanız işe giriş belgeniz, maaş bordronuz da belgeler arasında yerini almalıdır. Wallis ve Futuna vizesi gerekli evrakları arasında pasaportunuz, kimliğiniz, sağlık sigortanız ve vize ücretiniz de yer almaktadır.

Wallis ve Futuna Turistik Vizesi İçin Gereken Evraklar

Wallis ve Futuna seyahati gerçekleştirmek isteyen kişilerin pek çoğu turistik vize temin ederler. Turistik vize için öncelikle hangi alanı seçeceğinize karar vermelisiniz.

Öğrenciyseniz teslim etmeniz gereken evraklar farklı, ev hanımıysanız farklı olacaktır. Bu nedenle başvuru anında amacınızı bildiren bir başvuru formu doldurmanız gerekmektedir.

Başvuru formuna ilave olarak şahsi banka hesap dokümanı, varsa tapu ruhsat, 2 adet fotoğraf, varsa davetiye teslim edilmelidir. Bunlara ilave olarak seyahatiniz sonrasında geçerliliğini en az 6 ay devam ettirecek olan pasaport da gerekli belgelerden bir tanesidir.

Pasaportunuzun herhangi bir yaprağının eksik olmamasına özen göstermelisiniz.

Teslim edilmesi gereken evraklar arasında seyahat belgeleri de yer almalıdır. Seyahat belgelerinden biri konaklama rezervasyonu diğeri ulaşım rezervasyonu bir diğeri de seyahat sağlık sigortası olmalıdır.

Wallis ve Futuna Ne Kadar Sürede Çıkar?

Wallis ve Futuna vizesi almak isteyen kişiler, büyükelçiliğe başvurularını yaptığında inceleme sürecini beklemelidir. Başvurunuzu seyahatinizden en az 15 gün öncesinde yapmanız işlemlerinizin sağlıklı şekilde yürütülmesine yardımcı olacaktır. 15 gün içerisinde, onay alırsanız vizeniz teslim edilecektir.

Özel günlerde, dini ve resmi bayramlarda, geleneksel kutlamaların olduğu yoğun günlerde başvurularınızı en az 30 gün önceden yapmanız önerilmektedir.

Yaşanabilecek herhangi bir aksilik göz önüne getirilerek önceden başvuru yapılması çok daha sağlıklı olacaktır. Yanlışlık ve gecikmelerde seyahatinizi geciktirmemeniz açısından bu son derece önemlidir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir