Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülkeler

Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülkeler

Paylaş

Yatırım yoluyla vatandaşlık veren ülkeler, son zamanlarda hızla çoğalmaktadır. Ekonomik destek ya da mülk alımı gibi yollarla vatandaşlık veren ülkelere her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

Yatırım yoluyla vatandaşlık sistemi ortaya çıktıkça bu duruma karşılık bir de ücretsiz vatandaşlık veren ülkeler kavramı ortaya çıkmıştır.

Parasız vatandaşlık veren ülkeler doğal olarak bir anda yatırım yoluyla vatandaşlık veren ülkelerin önüne geçmiştir. Ancak bilinmeli ki yatırımsız, sorgusuz sualsiz vatandaşlık vaat eden, hemen vatandaşlık veren ülkeler yani vatandaş arayan ülkeler genellikle yaşam kalitesi düşük ülkelerdir.

Yatırım yoluyla vatandaşlık veren ülkelerde işleyiş farklı olabilmektedir ama genellikle her durumda yüksek miktarda birikiminizin olması gerekiyor.

Yatırım yoluyla vatandaşlık mevzusu gündeme geldiğinden beri maddi anlamda gücü olan birçok kişi yabancı ülkelerde yatırım yaparak vatandaşlık fırsatını ileride değerlendirmek adına ileri bir tarihe bırakmıştır.

Yatırım yoluyla vatandaşlık veren ülkelerin kendilerine göre bazı kriterleri vardır. Hatta ülkeleri seviyelere göre ayırmış ve bazı ülkelerden gelenlere yatırım yapma imkanı bile vermemişlerdir.

Türklere oturma izni veren ülkeler sayıca çok olduğundan  yatırım yaparak vatandaşlık almayı düşünebileceğiniz ülkelerin listesi oldukça uzun. Bunlar arasında en kolay oturma izni veren ülkelerden tercih edebilir; oturma izniniz bittikten sonra da vatandaşlığa hak kazandığınızda başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Yatırım yoluyla vatandaşlık alabileceğiniz ülkelerden bazılarında başvuru işlemleri oldukça basittir. Aralarında online vatandaşlık veren ülkeler de vardır. Online işlem sadece başvuru aşamasında olup mülakatsız doğrudan vatandaşlık veren ülke yoktur.

Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülkeler Ülkeler Hangileri?

Yatırım Yoluyla İngiltere Vatandaşlığı

İngiltere ve Türkiye arasında imzalanan Ankara Anlaşması sayesinde özellikle ciddi girişimlerle yapacağınız yatırımlar sayesinde İngiltere vatandaşlığı alabilirsiniz. İngiltere vatandaşlığı kapsamında yatırımlar mülkten ziyade iş ve ekonomi üzerine kurulmuş durumdadır.

Yatırım Yoluyla İngiltere Vatandaşlığı Şartları

Yatırımınızı yaptıktan sonra ülkede yasal olarak 5 yıl geçirmiş olmanız ve bu süreçte de işinizi devam ettiriyor olmanız en önemli şarttır. Tabi yasal işlemlerin düzenli ve eksiksiz ilerlemesi için de başvuru sahibinin 18 yaşını geçmiş olması gerekiyor.

Sabıka kaydınızın temiz olması, geçmişte başarılı yatırımlar yapmış olmanız, Türkiye’de aktif olarak çalışıyor durumda olmanız işlerin daha kolay olmasını sağlayacaktır.

Yatırım Yoluyla İngiltere Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

İngiltere’den yatırım yoluyla vatandaşlık almak için öncelikle bir yıllık İngiltere’den girişimci vizesi almanız gerekiyor.

Bir sene geçtiğinde girişimci vizenizin süresi bitmişse ve İngiltere hükümeti kabul ederse vizenizin süresi 3 yıl kadar daha uzar. Yani İngiltere’de yasal olarak 4 yılı geçirmiş olursunuz. Böylece önce sürekli oturum izni almaya hak kazanırsınız ve ülkedeki sürenizi 5 yıla tamamladığınızda vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yatırım Yoluyla Almanya Vatandaşlığı

Almanya yatırım yoluyla vatandaşlık veren ülkelerden bir diğeri. Ancak yine yatırım konusu biraz sınırlandırılmış durumda. Yani Almanya’dan belli bir bütçeyle ev alayım vatandaş olayım gibi bir düşünceniz varsa böyle bir beklentiye girmemelisiniz.

Almanya’dan yatırım yoluyla vatandaşlık almanın yolu da iş kurmaktan geçiyor.

Yatırım Yoluyla Almanya Vatandaşlığı Şartları

Almanya’dan yatırım yoluyla vatandaşlık alacaksanız; önce iş kurabilme ve kendi başvurunuzu yapabilme durumlarını yerine getirebilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Sağlıklı, sabıka kaydı temiz, başarılı işlere imza atmışsanız yani başarılı bir iş hayatınız olmuşsa şansınız biraz daha artacaktır. Almanya’dan yatırım yoluyla vatandaşlık almanın en önemli şartı en az 250 bin Euro tutarında iş kurmaktır.

Kuracağınız bu istihdam yuvarında Alman vatandaşlara iş vermeniz de bir diğer önemli şarttır.

Yatırım Yoluyla Almanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Bu süreçte ilk adımınız Almanya’dan çalışmaya yönelik vize almak olmalıdır. Vizenizi alıp ülkeye gittikten sonra orada süreci başlatabilirsiniz.

Başarılı olursanız ülke size önce belirli bir süre oturma izni verecektir. Oturma izni sürenizi tamamladıktan sonra vatandaşlık için göçmen bürosuyla işlemleri başlatabilirsiniz.

Yatırım Yoluyla Amerika Vatandaşlığı

Hayaller ülkesi Amerika, vatandaşlık konusunda rağbetin en fazla olduğu ülkeler arasındadır. Amerika vatandaşlık konusunda oldukça geniş gönüllü bir ülke. Ancak yaşam kalitesinin son derece yüksek olduğu bu ülkede vatandaşlık almak için bütçede fazlasıyla yükseklere çıkmanız gerekiyor.

Yatırım Yoluyla Amerika Vatandaşlığı Şartları

Amerika vatandaşlığı başvurunuzda yatırım yapmak durumu gündemdeyse gerekli şartları yerine getirdiğinizden emin olmalısınız. Bu şekilde vatandaşlık kampanyasında iki farklı alternatifiniz var.

İlk seçeneğe göre ilk şartınız en az 500 bin dolar yatırım yapmak ve bu işte en az 10 kişiye iş imkanı sağlamak.

İkinci seçenekte ise yatırım şartı minimum 1 milyon olarak sunulmuştur. Yani 1 milyon sermayesi olan bir iş yeri kurarak Amerika vatandaşlığı almaya hak kazanabilirsiniz.

Yatırım Yoluyla Amerika Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Vatandaşlık alabilmeniz için ülkede 5 yılınızı tamamlamanız önemli ama bu beş yıllık süreçte yaptığınız yatırımı başarıyla sürdürebilmeniz daha da önemli. Yani yatırım yapıp kenara çekilmek gibi bir durum söz konusu değil.

Kurduğunuz işi büyüterek ilerlemeniz, ülkede yasal olarak barınmanız vatandaşlık hakkı kazandığınızda işlerin daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır.

Yatırım Yoluyla İspanya Vatandaşlığı

Yatırım yoluyla vatandaşlık işlemlerinde iş kurmak ya da mülk almak gibi alternatifler sunuluyor. Pek çok ülke iş kurma ve istihdam sağlama şartı öne sürerken İspanya’da durum biraz farklı.

İspanya mülk sistemi üzerine bir vatandaşlık prosedürü oluşturmuş. İş kurmayı düşünmeyip bireysel olarak yatırım yapmak isteyenler İspanya vatandaşlığını düşünebilirler.

Yatırım Yoluyla İspanya Vatandaşlığı Şartları

İspanya’dan vatandaşlık almak için yasal olarak reşit olmalısınız ve en az 160 bin Euro bedelinde konut almanız gerekmektedir. Ancak bu konutu alır almaz vatandaşlık alabileceğinizi düşünmemelisiniz. Öncelikle sizi oturma izinli ve vizesiz seyahat yapabileceğiniz bir dönem bekliyor.

Yatırım Yoluyla İspanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

İspanya konut yatırımınızın vatandaşlık sekmesine ulaşabilmesi için önce ilk bir yılı İspanya’da oturma izni dahilinde geçirmeniz gerekiyor. Sonrasında oturma izinlerinizi yineleyerek ülkede 10 yılı yasal olarak geçirdiğinizde vatandaşlık almaya hak kazanıyorsunuz.

İspanya vatandaşlığında beklenen sürenin 10 yıl olması yani diğer ülkelerden çokça fazla olması ülke için biraz dezavantajlı bir durum.

Yatırım Yoluyla Malta Vatandaşlığı

Malta, yatırım yoluyla vatandaşlık programını en iyi şekilde uygulayan ve sürdüren ülkelerden birisidir. Malta, müstakbel vatandaşlarına üç farklı yatırım seçeneği sunar. Üstelik ülkenin vatandaşlık başvurusu süreci diğer ülkelere nazaran oldukça kısa sürüyor.

Yatırım Yoluyla Malta Vatandaşlığı Şartları

Malta’dan vatandaşlık almak için üç farklı yatırım programından birini tercih edebilirsiniz. Dilerseniz ülke hükümetine en az 650 bin Euro değerinde hibe yapabilirsiniz. Bu doğrudan ekonomik bir vatandaşlık programıdır.

Diğer bir alternatif olarak ülkeye gayrimenkul yatırımı yapabilirsiniz. Bu seçenekte alacağınız gayrimenkulün en az 350 bin Euro değerinde olması gerekiyor. Son olarak da 150 bin Euro değerinde 5 yıl vadeye koyulmuş Malta devlet tahvili alarak vatandaşlık hakkı kazanabilirsiniz.

Yatırım Yoluyla Malta Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Yapmak istediğiniz yatırım programını belirleyip harekete geçtikten sonra vizenizi alarak ülkeye gidebilir; işlemleri başlatabilirsiniz.

Ekonomik vatandaşlık prosedürü 14 ay ila 16 arasında sürmektedir. Yani ortalama 1-1,5 sene içinde Malta vatandaşlığınızı alabilirsiniz. İşlemler sırasında ülkede vize almış olarak, yasal durumda bulunmanız oldukça önemlidir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir