Yemen Vizesi Nasıl Alınır?

Yemen Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Yemen vizesi, Yemen yolculuğu yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için mecburidir. Dolayısıyla seyahatinizden önce muhakkak vize başvurunuzu yapmalı, vizenizi zamanında almalısınız.

Yemen seyahatinizi gerçekleştirebilmek için pasaportunuza bağlı olarak vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Binlerce turiste ev sahipliği yapan Yemen çoğunlukla kültürel turistik geziler nedeniyle tercih edilmektedir. Dolayısıyla turistik vizenin yoğun talep gördüğü bilinmektedir. Bununla beraber ticari vizenin de iş dolayısıyla revaçta olduğu tespit edilmektedir.

Yemen Vizesi Nasıl Alınır?

Yemen vizesi almak için öncelikle pasaport türünüze dikkat etmelisiniz. Pasaportunuzun işlevine bağlı olarak muafiyetten yararlanma şansınız da bulunabilir. Ayrıca vize türünüzü de seçmeniz gerekmektedir.

Seyahatinizin amacına ve mesleğinize dayalı olarak alacağınız vizeyi tercih edebilirsiniz. Bu sayede başvuru esnasında gereken evrakları toparlamanız çok daha seri olacaktır.

Bir öğrenci ile ev hanımı olan bir bayanın vize için aynı evrakları getirmediği bilinmektedir. Dolayısıyla başvuru sonrasında hazırlığın tamamlanabilmesi için doğru evrakların toparlanması, doğru vize türüne başvuru yapılması önemlidir.

Yemen vizesi nasıl alınır sorusunun ilk yanıtı vize belirlemek sonrasında ise başvuru yapmaktır.

Yemen Vizesi Muafiyeti

Yemen seyahatine çıkmayı düşünen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle pasaport işlevlerine göre vizeden muaf olup olmadıklarını gözden geçirmeliler.

Eğer sahip olduğunuz pasaportunuzun rengi yeşil, gri veyahut kırmızı ise bu durumda vize almadan Yemen seyahatinize çıkabilirsiniz. Diğer pasaportlardan herhangi birine sahip olan kişiler, vize temin etmek mecburiyetindedir. Yemen vizesi alıp daha sonra yolculuk planlarını yapmaları gerekmektedir.

Yemen Vizesine Nasıl Başvurulur?

Yemen vizesi alabilmek için öncelikle büyükelçilikten randevu almalısınız. Randevusuz şekilde giderseniz görüşme şansınız oldukça düşüktür.

Randevu gününüz geldiğinde yolculuk isteğinizi dile getirmelisiniz ve bu konuda dilekçe yazmalısınız. Daha sonra bir sonraki görüşmenize kadar temin etmeniz gereken belgeler söylenecektir.

Belgelerinizi bir araya getirdikten sonra yeniden büyükelçiliğe gidip başvurunuzu resmi olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu süreçte başvurunuzu kendiniz yapabileceğiniz gibi herhangi bir firmayla da anlaşabilirsiniz fakat firmalara vize ücretine ilave olarak hizmet ücreti ödeyeceğinizi unutmamalısınız.

Yemen vize türlerinden hangisine başvuruda bulunduysanız inceleme sürecinin sonunda yanıtınızı alabilirsiniz.

Yemen Vize Türleri

Yemen vizesi almak isteyen kişiler, vize türlerinin temelde 3’e ayrıldığını bilmeliler. Bu türler arasından en çok tercih edilen vize turistik vizedir. Turistik vize kendi içerisinde pek çok dala ayrıldığı için mesleğinize göre tercihte bulunabilme şansınız vardır.

Turistik vize kadar tercih edilen bir başka vize türü ticari vizedir. Ticari vize daha çok iş amacıyla seyahat eden kişilerin tercih ettiği vizedir. Davet üzerine yapılan bu tür seyahatlerde vizenin çalışan veyahut işveren olarak alınması gerekmektedir.

Son vize türü ise transit vizedir. İki ülke arasında yolculuk yaparken Yemen’de konaklamak isterseniz transit vizenizin olması gerekmektedir.

Yemen Vizesi İçin Gereken Belgeler

Yemen vizesi alması gereken kişilerin öncelikle pasaport işlemlerini tamamlatmış olması gerekmektedir. Pasaportunuzun seyahatiniz sonrasında en az 6 ay geçerliliği bulunması, en az 2 yaprağının boş olması önemlidir. Ayrıca yapraklarında yırtılma tespit edilen pasaportlar seyahat için tercih edilmemektedir.

Pasaport kadar önemli olan bir başka belge başvuru formudur. Başvuru formunda neden ne zaman yolculuk yapacağınızdan kişisel bilgilerinize kadar pek çok soru yer almaktadır. Bu nedenle doğru bilgilerle doldurmanız çok önemlidir.

Belgeler arasında; 2 adet biometrik fotoğraf, kimlik, evlilik cüzdanı, varsa tapu veyahut ruhsat bulunmalıdır. Bunlarla beraber kişinin seyahat evraklarını da tamamlaması gerekmektedir. Seyahat evrakları arasında Yemen uçak biletleriniz, otel ve konaklama rezervasyonlarınız yer almalıdır.

Yemen vizesi gerekli evraklar arasında sonuncusu ise seyahat sağlık sigortasıdır. Büyükelçilik veyahut konsolosluk gerek görürse farklı belgeler de talep edebilmektedir.

Yemen Turistik Vizesi

Yemen turistik vizesi için dilediğiniz herhangi bir zaman başvuruda bulunabilirsiniz. Seyahat için belirlediğiniz tarihten önce başvurunuzu yaparken turistik vizeye uygun olduğunuza emin olmalısınız. Bu noktada belgelerin temin edilmesi, eksiksiz şekilde teslim edilmesi önemlidir.

Turistik vize alacak olan kişi öğrenci ise öğrenci belgesi, okul başlangıç bitiş tarihini ve mezunsa diploma fotokopisini belgeler arasında bulundurmalıdır. Reşit olmayan öğrenciler içinse aile onayı gerekmektedir.

Turistik vize almak isteyen kişi emekli ise bu durumda emekli olduğuna dair belgesini dosyada bulundurmalı, maaşının son 3 ayını kontrollü şekilde belgelemelidir. Ayrıca üzerine herhangi bir mal varsa tapusunun fotokopisini de belgeler arasına yerleştirmelidir.

Yemen Ticari Vizesi

Yemen ticari vizesi için çalışan ya da işveren olmak gerekmektedir. İşveren olmanız halinde şirketinizin tüm belgelerini dosyanızda bulundurmanız önemlidir. Özellikle ticaret odası faaliyet raporu, ticaret sivil gazetesi, vergi levhası, imza sirküsü bilgileri belge dosyasında yerini almalıdır.

Çalışan olarak ticari vize almak isterseniz çalıştığınıza dair belgelerinizi sunmalısınız. Son 3 ayın hizmet dokümanı, maaş bordrosu ve iş yerinde görev tanımınızı yapan belge elinizin altında olmalıdır.

Ne için yolculuk yaptığınıza dair dilekçenizi doldurmalı, varsa davetiyenizi de evraklar arasında bulundurmalısınız.

Yemen Vizesi Kaç Günde Alınır?

Yemen Konsolosluğu’na yapılan başvurular bir hafta içerisinde değerlendirilmektedir. Başvuruları detaylı şekilde incelemek ve açıklamak için 10 iş günü yeterli olmaktadır.

Herhangi bir aksilik ve gecikme riskine karşın seyahatinizden 15 gün öncesine kadar başvuru yapma şansınız bulunmaktadır.

Özel günlerde ise 1 ay öncesinden adım atmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Gecikme veyahut reddedilme durumlarında düzenlemeler için vaktinizin kalması önemlidir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir