Yeni Zelanda Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Yeni Zelanda vatandaşlığı nasıl alınır sorusu son yıllarda Yeni Zelanda’nın gelişmişlik düzeyinin ve vatandaşlarına sağladıkları imkanların artması ile birlikte daha çok sorulmaya başlanmıştır.

Yeni Zelanda vatandaşlığı nasıl alınır sorusunun en kolay cevabı yatırım yapmaktır.

Yatırım yoluyla vatandaşlık almak son yıllarda çokça tercih ediliyor ve çok ülkenin hükümeti de yatırım yaparak vatandaşlık alma konusunda insanlara fırsat sunuyor. Böylece ülkeye para akışı sağlanırken; iş kurularak yapılan yatırımlarla ülkenin gelişmesi de hedefleniyor.

Yeni Zelanda gitmek istenen görmek istenen bir ülke olmasına karşın zor ulaşım şartları, okyanus ötesi bir ülke olması insanları Yeni Zelanda vatandaşlık başvurusu konusunda uzunca düşündürmektedir.

Yeni Zelanda göçmenlik işlemlerinde yatırım söz konusu ise belirlenen bedelin altına düşmemeniz gerekmektedir. Bedeller çoğunlukla belli sürelerle değişiklik göstermektedir.

Yeni Zelanda’da yaşam şartlarını iyice araştırmadan ve öncesinde Yeni Zelanda çalışma ve tatil vizesi alarak ülkeyi gezip görmeden bu kararı vermemelisiniz.

Yeni Zelanda’da çifte vatandaşlık imkanı da bulunmaktadır. Çifte vatandaşlık konusunda şartlar, çifte vatandaşlık alım süreçleri sürekli değişiklik gösterdiğinden çifte vatandaşlıkla ilgili bilgileri ülkenin yetkili web sitesi üzerinden takip etmelisiniz.

Kişiler yaşama, çalışma ya da farklı sebepler ile sahip oldukları Türk vatandaşlığını bırakıp Yeni Zelanda vatandaşlığına geçmek ve bu ülkenin sosyal, hukuksal haklarından yararlanmak istedikleri zaman yerine getirmeleri gereken bazı ön koşullar bulunur.

Yeni Zelanda Hakkında Genel Bilgi

Güney Büyük Okyanus’un ada ülkelerinden Yeni Zelanda, coğrafi konumu bakımından Güney Yarımküre’de bulunur. Okyanusya üzerindeki Güney Pasifik adalarının arasına konuşlandırılmış olan bu ülkede North Island ile South Island olarak isimlendirilen birbirinden farklı iki büyük ada mevcuttur.

İki adanın arasında hem iş hem de yaşamın genel akışı açısından yoğun bir alışveriş sürmektedir. Yeni Zelanda’da bu iki büyük adadan başka pek çok irili ufaklı ada da yer almaktadır.

Coğrafi konumu itibari ile yüksek rağbet gören bölgelerden birisi olan ülkenin vatandaşı olabilmek içinse karşılanması gereken bazı ön koşullar vardır.

Son Dönemlerin Popüler Tercihi Yeni Zelanda Vatandaşlığı

Geçmişte farklı ülkelerin vatandaşlıklarına yoğun ilgi gösterilmiş olsa bile günümüzde çalışmak, hayatını sürdürmek ya da çifte vatandaşlık alabilmek için dünyanın bir ucundaki ülkeler arasında yer alan Yeni Zelanda’ya büyük bir talep bulunmaktadır.

Yeni Zelanda vatandaşı olmak isteyen kişilerin akıllarına takılan pek çok soru içerisinde öncelikli olarak; hangi koşulları sağlamaları durumunda bu ülkenin resmi vatandaşı olabilecekleri yer alır. Diğer ülkelerin vatandaşlık alma şartları ve aşamalarını merak ediyorsanız; tıklayın!

Yeni Zelanda Vatandaşlık Şartları

Yeni Zelanda’ya vatandaşlık başvurusu yapacaksanız; birçok şartı yerine getiriyor olmanız şarttır. Karakteriniz mutlaka iyi olmalıdır ki bunu belgelerle ispat edebilmeniz gerekmektedir.

Pek çok ülkede dil gereksinimi yokken; Yeni Zelanda’da vatandaşlık için dil gereksinimlerine gerek vardır. Ayrıca ülkede belli bir süre ikamet etmiş olmanız da en önemli şartlardandır.

Yeni Zelanda Vatandaşlığı için İkamet Şartları

  • Ülkede 5 yıl boyunca yaşamış olmak ikamet şartlarındaki en önemli şart. Elbette ülkede yasal olarak bulunmuş olmanız da önemli bir detay. Ülkeye girişiniz ve bulunmanız baştan sonra yasal yollarla gerçekleşmiş olmalıdır.
  • İkamet ettiğiniz sürede ülke dışında uzun süre çıkarsanız; şartları yerine getirmiş sayılmazsınız. Örnek olarak bir yıl içinde 4 ayı geçen bir süre ülke dışına çıkarsanız; ikamet şartınız sağlanmamış olacaktır. Ancak ülkenin yararına bir iş için ülke dışına çıkmışsanız, Birleşmiş Milletler organizasyonları sebebiyle ülkeden ayrıldıysanız ikamet şartınızı engellememiş olacaksınız.

Yeni Zelanda Vatandaşlığı için Dil Şartları

Ülkeye vatandaşlık başvurusu yapabilmeniz için temel düzeyde İngilizce bilmeniz şarttır. İngilizce konulabildiğiniz kanıtlayan belgeleri de başvuru dosyasına mutlaka eklemelisiniz. Belgeleri okuldan, işten alabileceğiniz gibi dil kursunda temin edebilirsiniz.

Yeni Zelanda Vatandaşlığı için Kişisel Şartlar

Yeni Zelanda, vatandaş olarak kabul edeceği kişilerin karakterlerini özenle incelemektedir. Yasal anlamda suça karışmamış olmanız, herhangi bir alanda hukuksal bir probleminizin olmaması vatandaşlık başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.

Mahkumluk yaşamışsanız; yetkililer polis kayıtlarını talep edebilmektedir.

Yeni Zelanda Vatandaşı Olabilmenin Ön Koşulları

Günümüzde monarşi ile yönetilen nadir devletlerden birisi olan Yeni Zelanda, bir ada devletidir ve çevresindeki pek çok ülkeye göre çeşitli konularda oldukça gelişmiştir.

Yeni Zelanda’da ülke vatandaşı olmak isteyenlere sunulan çeşitli olanaklar bulunur. Bunların başında ülke ekonomisinin geliştirilebilmesi için yatırım şekli ile alınan devlet vatandaşlığı gelir.

Yeni Zelanda Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda vatandaşlığı almak için doğrudan başvuru dışında şartları yerine getiriyor olmanız halinde evlilik, doğum ve yatırım gibi alternatifleriniz de var. Ancak evlilik ile birlikte hızlıca vatandaş olacağınız söylenemez. Başvuru yapıldıktan sonraki süreçte ülkede oturma veya çalışma izni dahilinde bulunmanız önemlidir.

Vatandaşlık başvurusu için ülkelerdeki Yeni Zelanda konsolosluğu ve Yeni Zelanda’daki göçmenlik büroları yetkilidir. Başvurunuzu buralara gidip yaptıktan sonra sonucu almak için belli bir süre beklemelisiniz.

Başvurunun incelenme süresi yaklaşık olarak 20 ila 30 gün arasındadır ama nadir olarak süre 45 güne çıkabilir.

Başvurunuzun sonuçlandığında tarafınıza mutlaka bilgi verilecektir. Sonuç olumlu olursa kısa sürede vatandaşlık geçiş işleminiz tamamlanır. Ancak şartları yeniden değerlendirip başvuruyu yinelemeniz istenmişse; reddedilme sebebinize bakarak ve düzelterek yeniden başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz kesin bir dille reddedilmişse yeniden başvuru yapmanız sonucu değiştirmeyecektir.

Evlilik Yoluyla Yeni Zelanda Vatandaşlığı

Yeni Zelanda vatandaşı ile evlilik yaparak vatandaşlık alacaksanız; yetkililere evliliği ispat edecek bir belge sunmalısınız. Evlilik cüzdanı, nikah akdinin gerçekleştiğini gösteren yasal bir belge ile diğer zorunlu belgeler yeterli olacaktır.

Evlilik yaparak vatandaşlık alacak kişi öncesinde 5 yıl Yeni Zelanda’da yaşamışsa vatandaşlık işlemleri daha hızlı olacaktır.

Doğum Yoluyla Yeni Zelanda Vatandaşlığı

Annesi ya da babası Yeni Zelanda vatandaşı olanlar, Yeni Zelanda sınırlarında doğmuş olanlar doğum aracılığıyla vatandaşlık alabileceklerdir. Bunun için doğumun Yeni Zelanda’da olduğunu ispat eden,  ebeveynlerin ülke vatandaşı olduklarını ispat eden belgeler temin etmelisiniz. Doğum yoluyla vatandaşlıkta vatandaşlık alma süreci daha hızlıdır.

Yatırım Yoluyla Yeni Zelanda Vatandaşlığı

Ülkede 1 milyon dolar bedelinde yatırım yaparsanız; ülke vatandaşlığına hak kazanabilirsiniz. Yatırım yaptıktan sonra başvurunu yaparsanız; sonuçlar 15 gün ila 45 gün içinde belli olacaktır. Bu bedeldeki yatırım tek parça olabileceği gibi parça parça da olabilir.

Yeni Zelanda hükümetinin yerel kanun ile aldığı karar neticesinde ülkeye belirli oranlarda yatırım yapan kişilere devlet vatandaşlığına başvuru imkanı verilmektedir.

Ülkede yer alan mevcut hükümetin belirlediği bazı iş kollarına 1 milyon dolardan başlayıp 7 milyon dolara kadar yatırıp yapan kişiler ülke vatandaşlığına da koşulsuz şartsız olarak kabul edilir.

Devlet yaptığı bu uygulama ile bünyesindeki iş gücünde açık pozisyonları doldurmakta ve ülkenin kalkınmasına önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.

Devletin kişilere teklif olarak sunduğu iş kollarına yapılan yatırımlar ile girişimciler Yeni Zelanda’nın resmi olarak vatandaşı ilan edilirken, bir yandan da ülke içerisinde yatırım yaparak başlatmış oldukları projeler ile pek çok işçiye iş fırsatı verirler.

Yatırım Yapıp Devlet Vatandaşı Olmak İçin Gerekenler

Yeni Zelanda vatandaşı olmak isteyen kişiler gerekli maddi kaynaklara sahiplerse ve ülkenin çeşitli iş kollarına en az 1 milyon dolar üzeri bir yatırım yapabileceklerse resmi olarak vatandaşlık almaya hak kazanırlar. Ancak bunun öncesinde ülkeye giriş izni yani Yeni Zelanda vizesi gereklidir.

İhtiyaç duyulan vize Türk pasaportu bulunan kişilere ya da gerçekten Türk vatandaşlarına ücretsiz olarak temin edilir. Vize için yapılması gereken başvurular mail yolu ile konsolosluğa bildirilir.

Mail üzerinden yapılan başvuru işlemlerinden sonra yaklaşık 20 ila 30 gün içerisinde başvuru sonuçları kişilere iletilir. İşlem sürecinin bazı durumlarda 2 haftaya kadar inebildiği bilinmektedir.

Çok nadir durumlarda evrakların daha detaylı incelenmesi amacıyla süreç 45 güne çıkabilir. Vize başvuru sürecini kısa tutmak isteyenler, Yeni Zelanda’da yaşayan bir tanıdıkları olması durumunda bu kişi tarafından ülkeye davet edilirlerse giriş prosedürlerini çok daha kısa bir sürede halledebilirler.

Yeni Zelanda Vatandaşlığı için İstenen Belgeler

Yeni Zelanda vatandaşlık başvurularınızda, ülke yetkilileri sizden pek çok belge talep edecektir. Belgeleri önceden hazırlamak başvuru sırasında işlemleri kolaylamanıza fayda sağlayacaktır.

Yeni Zelanda vatandaşlık başvurularında herkesin temin etmesi gereken temel belgeler ve özel durumuna bağlı özel belgeler istenmektedir.

Yeni Zelanda Vatandaşlığı için İstenen Zorunlu Belgeler

Vatandaşlık başvurunuz için hazırlayacağınız tüm evrakların orijinallerinin ve fotokopilerinin yanınızda bulunmasına dikkat etmelisiniz. Tüm detayları içeren bir nüfus kayıt örneği alacağınız ilk belge olmalı.

Geçerliliğini koruyan pasaportunuz ve pasaport sayfalarının fotokopilerini de hazır etmelisiniz. Türkçe veya başka dillerde olan belgelerin İngilizce onaylı çevirilerini de önceden hazır etmelisiniz.

Yeni Zelanda Vatandaşlığı için İstenen Özel Belgeler

Yeni Zelanda vatandaşlığı başvurunuzda evlilik, doğum bağlantısı, yatırım gibi detaylar yer alıyorsa; hazırlayacağınız belgelerde buna yönelik ek belgeler yer alabilir. Bunlarla ilgili detayları özel durumunuzu yetkililere bildirerek öğrenmeli ve gecikmeden belgelerin teminini yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir