Yeşil Pasaport ile Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Öncelikle bazı doğru bilinen yanlışları düzeltmekte fayda vardır. Yeşil pasaport sahibi insanların Amerikan vizesi almalarının gerekmediği tamamıyla yanlış bir bilgidir. Bordo veya yeşil pasaport sahibi herkesin Abd vizesi alması gerekmektedir.

Çok sık söylenilen ikinci bir yanlışta yeşil Pasaport sahiplerinin çok daha az evrak ile Amerikan vizesi alacaklarıdır. Evet, belki Abd vizesi alırken daha önce pek çok ülkeye girmiş olmanız ve hepsinden dönmüş olmanız işinizi kolaylaştırır fakat izlenilen prosedür her zaman için aynıdır.

Amerikan Vizesi Türleri Nelerdir?

Abd vizesi almanın diğer ülkelere göre çok daha zor olduğu bir gerçektir. Fakat buna rağmen her işlemi şartlarına uygun bir şekilde yerine getirirseniz vize almanız hiç zor olmayacaktır. Öncelikle vizelerin kategorilerini bilmekte fayda vardır.

Turist vizesi ve Ticari vize en çok alınan vize türleridir ve genellikle 10 yıllık olarak verilmektedir. Tabi ki 10 yıl içerisinde sürekli olarak orada kalamazsınız, bu vizeler en fazla 90 günlük kalımları içerirler.

Ziyaretçi vizesi için ise, sizi davet eden kişinin davet ettiği belge ve o kişinin pasaport ya da yeşil kartının dokümanları gerekmektedir. Bu vizeyi almak için Turist ve Ticari’den farklı olarak Türkiye’de bulunan mallarınızı beyan eden belgeleri mutlaka eksiksiz olarak iletmeniz gerekir. Çünkü çok daha dikkatli incelenirler.

Son vize türü ise Göçmenlik vizesi yani Yeşil Karttır. Yeşil kart ile yeşil pasaportu karıştırmamak gerekir. Yeşil pasaport Türk vatandaşlarının bazı ülkelere vizesiz olarak girebilmesini sağlarken, yeşil kart farklı bir ülke vatandaşının Amerika’da oturma izni, eğitim, sağlık ve çalışma izni olmasını sağlar.

Yeşil Pasaport ile Amerika Vizesi Almak İçin Neler Gerekir?

Yeşil pasaport ile Amerikan vizesi almanın diğer pasaportlardan bir farkı olmadığından bahsetmiştik. Yukarıda saydığımız vize türlerinin her birinin almak isteyen kişiye göre farklı işlemleri bulunmaktadır. Ama hepsinde ortak olan esas işlem, Amerika konsolosluğunu orada bir mülteci ya da kaçak gibi yaşamayacağınıza inandırmaktır. Bu nedenle ne kadar kendiniz ile ilgili belge sunar ve sadece gezi amaçlı ziyaret yapacağınıza inandırırsanız Abd vizesi alma ihtimaliniz o oranda artacaktır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. muallaaksoy dedi ki:

    hemşireyim ..emekliyim..tc de tapulu evim var.dadılık yapıyorum..doğumlar da tc vatandaşlarına geçici yardımcı olmak için..amerikan vizesi almak istiyorum,

  2. Nilay dedi ki:

    Türk ve Bulgaristan vatandaşlığım var. Bulgar pasaportu ile Amerika’ya gidebilir miyim? Yeşil pasaportum da var. Hangisi daha avantajlı? Yeşil pasaportla amerikaya vizesiz gidilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir