Vize Vatandaşlık » Vize İşlemleri » Yeşil Pasaport Nasıl Alınır?

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır?

Yeşil pasaport almak birçok kişinin avantaj kabul ettiği ayrıcalıklardan bir tanesidir.

Özellikle sıklıkla yurt dışına çıkmayı tercih eden kişiler yeşil pasaport aldıklarında seyahatlerinin çok daha kolay gerçekleşebileceğini iyi bilmektedirler.

Hem emekten tasarruf edebilmek hem de maddi açıdan kazanç elde edebilmek için yeşil pasaport tercih edilebilmektedir.

Yeşil pasaportunuz olmadığı için tatil planlarınızı ertelemeden önce yeşil pasaport nasıl alınır sorusunu cevaplamakta fayda vardır.

Nasıl alındığını öğrendikten sonra işlemleri tamamlayıp basit şekilde başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada yeşil pasaport alımı için akla gelen ilk unsur prosedürdür.

Yeşil pasaport için alım kriterleri bulunmaktadır. Bu kriterleri yerine getiren kişilere alım kolaylığı sunulmaktadır.

Yeşil Pasaport Nedir?

Yeşil pasaport yurt dışı seyahatleri için tercih edilen pasaport çeşitlerinden bir tanesidir.

Kişi, seyahat edebilmek için birtakım evraklar teslim etmek durumundadır. Bu evraklar arasında en önemlisi ise pasaporttur.

Pasaport kendi içinde kategorilere ayrılmaktadır. Renk olarak ayrımı yapılan bu pasaportların temelde kimlere verildiği önem taşımaktadır.

Gri, bordo ve siyah pasaportun dışında yeşil pasaport da belli bir gruba özel verilmektedir. Dolayısıyla bu gruptan biriyseniz pasaport alabilme şansınız bulunmaktadır. Bu gruptan biri değilseniz yeşil pasaport şansınız zayıftır.

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?

Yeşil pasaport nasıl alınır 2018 yılında da sıklıkla merak edilen sorulardan biridir.

Yeşil pasaport alabilmek için yapılması gereken ilk iş kimlere verildiğini öğrenmektir. Herkes yeşil pasaport alabilir mi yoksa belli bir özellik aranır mı sorularının cevabı bilinmelidir.

Yeşil pasaport kadro derecesi 1, -2 ve -3 olan devlet memurlarına verilmektedir. Bu memurlar, devlette görev alırken diğer yandan yeşil pasaport başvurusunda bulunabilmektedir.

Aktif olarak görev alanlar dışında bir de eski bürokratlar da yeşil pasaport temin edebilme şansına sahiptirler.

Eskiden bürokrasi içerisinde yer aldığını ispatlayan herkes bu pasaportu kolaylıkla temin edebilmektedir.

Birinci kademe belde, ilçe, il ve büyük şehir belediye başkanları yanında bir de TBMM eski üyelerine ve bakanlara da yeşil pasaport verilebilmektedir. Bunun yanında devlet sporcusu unvanını almış olan herkes bu pasaportun sahibi olabilmektedir.

Yeşil pasaport bahsi geçen kişilere verilirken aynı zamanda onların ailelerine de verilebilmektedir.

Ailede Kimler İçin Yeşil Pasaport Alınabilir?

Anneme yeşil pasaport alabilir miyim sorusu kişilerin kendilerinden sonra en sık sordukları sorulardan bir tanesidir.

Yeşil pasaport almak isteyen kişiler kendileri dışında eşlerine, 18 yaşından küçük olan çocuklarına rahatlıkla pasaport alabilmektedirler. Bunun dışında 25 yaş altında hak sahibi olarak ebeveynleriyle birlikte yaşayan bireylere de pasaport alınabilmektedir. Bu durum kişinin bekâr, işsiz ya da öğrenimine devam eden kişi olmasını zorunlu kılmaktadır.

Ailede yeşil pasaport alabileceğiniz bir başka biri ise zihinsel, bedensel ve ruhsal olarak engel taşıyan bireylerdir.

Engeli tam teşekküllü bir devlet hastanesinde onayladıktan sonra bu pasaportu alabilmeleri mümkün olmaktadır.

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır?

Öncelikle yeşil pasaport sahibi olabilecek kişilerin arasında olup olmadığınızdan emin olmalı daha sonra yeşil pasaport başvurusunda bulunmalısınız.

Eğer alabilecek ayrıcalığa sahipseniz izlemeniz gereken bazı yollar bulunmaktadır.

Pasaportu alabilmek için öncelikle 657 Sayılı kanuna tabi olup olmadığınıza bakmalısınız. Tabii iseniz bu durumda size verilen hizmet damgalı pasaport talep formunu doldurmanız istenmektedir.

Yeşil pasaport hak sahipleri için başvuru yapılacaksa o zaman doğrudan yeşil pasaport talep formunun doldurulması gerekmektedir.

Emekli olarak başvuru yapıyorsanız emekli olduğunuzu ispat etmelisiniz ve sonrasında gerekli olan evrakları teslim etmeniz istenmektedir.

Tüm belgeleri teslim ettikten sonra pasaport almaya uygun olup olmadığınız irdelenecek ve arkasından tarafınıza sonuç bildirilecektir.

Yeşil Pasaport Başvurusu Nasıl Gerçekleşir?

Yeşil Pasaport başvuru süreci nasıl gerçekleşir sorusu için bulunduğunuz ilin Emniyet Müdürlüğü’ne başvuru yapmanız gerekir.

Hazırladığını evraklarınızı mutlaka yanınızda eksiksiz olarak götürmeniz lazımdır. Emniyette görevli olan kişilere bu evrakları verdiğinizde sizin adınıza bir kayıt açılır.

Daha önce hiç kaydı olmayan vatandaşların parmak izleri taranarak bu kayıtlara eklenir. Böylelikle sistemde aktif hale gelirsiniz.

Emniyet Müdürlüğü’nde çalışan memur, kaydınızı kendi ıslak imzasını atarak onaylar. Sizden pasaportun ulaşmasını istediğiniz bir adresi belirtmenizi isterler.

Kendi ev veya iş yeri adresinizi vererek pasaportunuzun kapınıza kadar gelmesini sağlayabilirsiniz.

Yeşil Pasaport Alırken Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Yeşil pasaport almak için gerekli olan evraklar, yeşil pasaport nasıl alınır sorusuna verilen temel cevapları oluşturmaktadır.

İlk olarak talep formunu doldurup teslim edilmesi gereken evraklar arasına yerleştirmeniz gerekmektedir.

Eğer bir yerde çalışıyorsanız bu evrakı işvereninize ya da yetkili kişilere onaylatmanız gerekmektedir.

Talep formu onaylandıktan ve dekont alındıktan sonra nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi, 2 adet biyometrik fotoğraf, eğer daha önce bordo veya yeşil pasaport kullandıysanız o pasaportlarınızın aslı ve 18 yaşını doldurmamış gençler veya engelliler için ailesinin onayını içeren muvaffakatname gerekmektedir.

Gerekli belgelerden bir diğeri parmak izi alındı belgesidir. Parmak izi almadan pasaporta başvuru yapabilmeniz söz konusu dahi olmamaktadır.

Yeşil Pasaport İçin Nereye Başvurulur?

Yeşil pasaport memurlarından biri olmak isterseniz bunun için doğru adrese başvuru yapmanız gerekmektedir.

Öncelikle İçişleri Bakanlığı’na yeşil pasaport almak istediğinize dair bir dilekçe yazmanız istenmektedir. Bu adres başvuru yapılması gereken ilk adrestir.

Talep dilekçenizi oluşturduktan sonra internete girerek Emniyet Müdürlüğü’nden online randevu almanız istenmektedir.

Tam zamanına randevuya, Emniyet Müdürlüğü’ne gittiğiniz zaman sizin başvuru formunuzla beraber evraklarınız da talep edilecektir. Bunun arkasından evraklarınız inceleme altına alınacaktır. Tüm evraklar kontrol edilip şartlar gözden geçirildikten sonra durum size bildirilecektir.

Yeşil Pasaport Kaç Gün İçinde Çıkar?

Yeşil pasaport sahibi olabilmek için başvuru yapan kişiler bunu doğru zamanda yapmaya dikkat etmeliler.

Kişinin başvuru yapabilmesi için seyahat dönemine sıkıştırmaması ve rahat olduğu erken bir tarihte gerçekleştirmesi daha büyük fayda sağlamaktadır.

Yeşil pasaport sahibi olabilmek için en az 20 gün öncesinden başvurularınızı gerçekleştirmeniz önerilmektedir.

Her şeyin yolunda gitmesi ve yoğunluğun kontrol altında olması halinde 10 iş gününde pasaport işlemi onaylanmaktadır. Bu sayede kişi 10 gün içinde yeşil pasaport sahibi olabilmektedir.

Yeşil Pasaport Çıkınca Nerden Alınır?

Kişi, yeşil pasaport için Emniyet Müdürlüğü’ne başvuru yaptıktan sonra işlemlerin tamamlanma sürecini beklemelidir.

Çoğu zaman 10 iş günü içerisinde tüm işlemlerle tamamlanmakta ve onay alınmaktadır. Bunun arkasından sıkça yapılan hata ise tekrar kuruma gidip almayı ummaktır.

Çıkan pasaportunuz için sizin herhangi bir yere gitmenize gerek yoktur çünkü kurum onay alınmasının ardından ev adresinize postalayacaktır.

PTT aracılığıyla gelen postanın içerisinde pasaportunuza dair aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Yeşil Pasaport Almak İçin Ne Kadar Ücret Yatırılmalı?

Yeşil pasaport ücreti dönem dönem değişkenlikler içerebilen bir ücrettir. Bu açıdan kişinin yeşil pasaport ücretini güncel olarak öğrenmesi ve buna göre para ödemesi gerekmektedir.

Diğer pasaport ve vize işlemlerine kıyasla yeşil pasaportun masrafı ise inanılmaz derecede azdır.

Yeşil pasaport almak için ödemeniz gereken tek ücret pasaport defter bedelidir. 87,5 lira olan bu ücreti bankaya yatırarak dekontunu almanız gerekmektedir. Bu dekontu muhakkak gerekli evraklar dosyasında bulundurmalısınız çünkü bu sayede işlemlerinizin başlatılması mümkün olmaktadır.

Yeşil Pasaportun Süresi Ne Kadar?

Yeşil pasaport süresi, seyahat nedenine ya da gidilecek yere göre değişmemektedir.

Sabit şekilde süreli olarak verilmekte ve süresi sona erdiği zaman muhakkak yenilenmektedir. Aksi halde hiçbir şekilde seyahat izninin alınması mümkün olmamaktadır.

Yeşil pasaport en fazla 5 senelik olarak verilmektedir. Bu 5 sene içerisinde pasaportu dilediğiniz gibi kullanabilme avantajınız vardır.

Süresi sona erdiğinde ise yani eğer 5 yılını doldurmuş bir yeşil pasaportunuz var ise mutlaka yeniletmeniz gerekmektedir.

Yeniletmek için birtakım prosedürleri yerine getirmeniz istenmektedir ancak ilk alım kadar uğraştırıcı bir süreç yoktur.

Yeşil Pasaportla Kaç Ülkeye Gidilir?

Yeşil pasaport vize istesin ya da istemesin pek çok ülkeye seyahat hakkı tanıyan güçlü bir vizesidir.

Birkaç ülke ile kıyas edildiği zaman Çin pasaportunun 52 ülkeye, Rus pasaportunun 105 ülkeye izin verdiği görülmektedir.

Türkiye’nin vermiş olduğu pasaport ise toplam 160 adet ülkeye seyahat hakkı tanımaktadır. Dünya genelinde en çok seyahat hakkı tanıyan pasaportlardan biri olduğunu söylemek mümkündür.

Yeşil Pasaporta Sahip Olmanın Avantajları

Hiç şüphesiz yeşil pasaport çok büyük avantajlara sahiptir. En büyük avantajlarından bir tanesi pasaport harcını ortadan kaldırmasıdır.

Bordo pasaportlu birisi hem harç hem de defter bedeli öderken, yeşil pasaport sahipleri yalnızca defter bedeli öderler. Bu bakımdan birçok kişi masraflarının azalabilmesi için yeşil pasaport çıkartma amacı taşımaktadır.

İkinci avantajı ise Schengen ülkeleri dâhil olmak üzere pek çok ülkeye vizesiz girilebilmesidir.

Yeşil pasaport sahipleri 160 ülkeye vizesiz girebilirken bordo pasaport sahipleri yalnızca 102 ülkeye vizesiz olarak girebilirler. Üstelik yeşil pasaport ile girilebilen bu ülkelerin çoğu en turistik ve görülesi ülkelerdir.

Yeşil Pasaport ile Vizesiz Seyahat

Yeşil pasaportunuz varsa vizesiz gidilebilen tüm ülkelere siz de seyahat edebilirsiniz. Bu durum doğrudan avantaj kazandırmaktadır ancak pasaport sürenize dikkat etmeniz önerilmektedir.

Vizesiz seyahat etmek istediğiniz zaman seyahatinizin sona erme tarihinden 3 ay daha pasaport kullanım tarihinizin olması gerekmektedir. Bu sayede pasaportunuzun vizesiz seyahat hakkı sunması mümkün olabilmektedir.

3 aylık süre zarfı ülkeye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kimi ülkeler 3 ay yerine 6 ay daha kullanım süresi talep edebilmektedir. Bu durum sizin seyahat etmek için tercih ettiğiniz ülke ile doğrudan ilgisi olan bir durumdur. Aksi bir durum söz konusu olduğunda ise görevliler kontroller esnasında sizi fark edecek ve ülkenizden çıkmanıza farklı bir ülkeye girmenize izin vermeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.