Yeşil Pasaportlular Çin Vizesini Nasıl Alır?

Yeşil pasaport, Türk vatandaşlarının pek çok ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilmesini sağlayan bir sistemdir. Genel olarak, kamu çalışanlarına, öğretmenlere, devlete bağlı iyi konumlarda görev alanlara ve ailelerine verilen yeşil pasaport ile neredeyse tüm önemli ülkelere vizesiz girmek mümkündür.

Özellikle Avrupa ülkelerini kapsayan yeşil pasaport ile Uzakdoğu ülkelerine giriş de son derece rahattır.

Uzakdoğu ülkelerinin çoğu esasında bordo pasaport sahipleri için de vize isteğinde bulunmazlar. Fakat Çin gibi bazı büyük ülkelere girebilmek için bize alınması bir zorunluluktur.

Çin’e Giriş Yapmak İçin Neler Gereklidir?

Bordo pasaport sahipleri için Çin’e giriş yapmak amacıyla gerekli olan evraklar, çoğu Avrupa ülkesine girmek için gerekli olanların neredeyse aynısıdır. Gelir belgesi, sabıka kaydı, iş belgeleri, mal beyanı, öğrenci belgesi gib belgeler istenmektedir.

Eğer yeşil pasaport sahibiyseniz bu belgelerin hiçbirini vermenize gerek kalmaz. Yeşil pasaport ile Çin’e vize almadan giriş yapmak mümkündür. Yapmanız gereken tek şey uçak biletlerinizi almaktır.

Çin’e Giriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeşil pasaport ile Çin’e girdikten sonra en fazla 30 gün kalabilirsiniz. Yani Çin’den 30 günlük bir vize almışsınız gibi düşünebilirsiniz, 30 gün bitmeden geri dönmek zorundasınız.

Eğer daha uzun süreli bir seyahat amaçlıyorsanız Çin konsolosluğu ile görüşerek, vize tarihini uzatabilirsiniz.

Çin’e bağlı olan bazı özerk bölgeler bulunmaktadır. Bu ülkelerin geçerli olan politikaları ile Çin’inki birbirlerinden farklıdır fakat bağımsız değildir. Çin’e giriş yaptıktan sonra bu ülkelere de geçiş yapabilirsiniz. Fakat Makao gibi yeşil pasaport veya vize istemeyen ülkeleri tercih ettiğinizde, Çin’e girmek için vize gerekmektedir. Tatil planlarınızı ayarlamadan önce bu hususlara dikkat etmeniz gerekir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yeşil Pasaportlular Çin Vizesini Nasıl Alır? için yorumda bulun

    Yeşil Pasaportlular Çin Vizesini Nasıl Alır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yeşil Pasaportlular Çin Vizesini Nasıl Alır? için ilk yorumu yapabilirsin.