Nasıl Yunan Vatandaşı Olunur? Yunanistan Vatandaşlığı Alınabilir?

Yunanistan vatandaşı olmak istiyorum diyor ve Yunan vatandaşlığı almak için hangi adımlar atılmalı öğrenmek isteyenler için hazırladığımız içerik sayesinde hangi yollarla vatandaşlık alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Paylaş

Son dönemlerin en çok konuşulan ülkelerinden biri olan Yunanistan, ekonomik sıkıntıları ve yaşlı nüfusundaki artış sebebiyle vatandaşlık kurallarını esnetmiş durumda.

Yunan vatandaşı olmak istiyorum diyorsanız bu durumda herhangi bir Avrupa ülkesinin vatandaşı olmaktan çok daha kolay yollarla Yunan vatandaşı olabilirsiniz.

Yunan vatandaşlığını tercih edenler için şartlar oldukça kolay olsa de işlemler ve prosedürler biraz zaman alabilir. Gerekli mercilere başvuru yaptığınızda istenilen evraklarla beraber giderseniz sürecin daha hızlı akacağından emin olabilirsiniz.

Yunanistan’da Doğum ile Yunan Vatandaşı Olunur mu?

Yunanistan’da anne ve baba olarak 5 yıldan uzun süre ikamet ettiyseniz bu durumda çocuğunuz için vatandaşlık hakkı yaratabilirsiniz. Ülke sınırları içinde en az 5 yıl yaşamış olan bireyler Yunanistan vatandaşlığı almak için başvuru yaptığında ikametini kanıtlamalıdır.

Çalıştığınız iş yeriniz, kira kontratınız ya da evliliğiniz ile Yunanistan’da kaldığınızı kanıtlayabilirsiniz. Bu şekilde gereken süreyi doldurduğunuzda bebeğiniz Yunanistan’da dünyaya gelirse otomatik olarak Yunan vatandaşı olacaktır.

Yunanistan’da bebek dünyaya getirmek için eşlerden birinin Yunan vatandaşı olması gerekmemektedir. Ülke sınırları içinde dünyaya gelen her birey ebeveynleri 5 yılı doldurduysa Yunan vatandaşı olarak kabul edilmektedir.

Evlilik Dışı Doğan Çocuklar Yunan Vatandaşı Olabilir mi?

Yunanistan sınırları içinde dünyaya gelmiş ancak yasal olarak evlilik söz konusu değilse bu durumda devlet, bebeklere vatandaşlık vermektedir.

Anne ya da babası evlenmemiş ancak Yunan vatandaşı olan bireyler ülkede doğduğu kanıtlanırsa Yunan vatandaşı olma hakkına sahiptirler. Bunun yanında aynı kural kimsesiz bebekler için de geçerlidir. Anne ya da babası olmayan bebekler de vatandaşlıkta öncelikli kabul edilmektedirler.

Oturma İzni ile Yunan Vatandaşı Olunur mu?

Yunan vatandaşı olmak istiyorum diyenlerden biriyseniz izleyeceğiniz en kesin yol oturma izni almakla mümkündür. Yunanistan’da oturma izni almak için öncelikle çalışma izni almalısınız.

İş yerinizden davet ile çalışmaya gelmeli, bunu konsolosluk ya büyükelçiliklere belgelemelisiniz. Daha sonra gerekli başvuruları yaptıktan sonra çalışmaya başlayabilirsiniz.

Yunanistan vatandaşlığı almak oturma iznini aldıktan sonra mümkün olacaktır. Bunun için çalışma izninizle ülkeye katkınız olacağını ispatlamalısınız. Sonrasında oturma izni için rahatlıkla başvuru yapabilirsiniz.

Oturma iznini aldıktan sonra ülkede 10 yıl ikamet etmeniz gerekmektedir. Yunan vatandaşı olma dileği olanlar ülkede kalıp 10 yıl çalışmalı ve hayatını devam ettirmelidir. Süre sona erdiğinde rahatlıkla vatandaş olabilirsiniz.

Kökenlerinizde Yunan Olma Durumu Varsa Yunan Vatandaşı Olabilirsiniz

En hızlı Yunan vatandaşlığı elde etmenin yolu etnik kökendir. Ailenizde Yunanistan vatandaşı olan varsa bu durumda siz de Yunan olabilirsiniz fakat bu şart vatandaşlık değiştirenler için geçerli değildir. Şöyle ki ailenizde gerçek bir Yunan varsa siz de kütüğünüzde bulunduğu için vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ailenizin dışında birkaç nesil öncenizde belgeleyebildiğiniz eski kökeninizde Yunan olan bir kişi varsa bu durumda siz de Yunan vatandaşı olma hakkını elde edebilirsiniz.

Sermaye ile Yunan Vatandaşı Olunur mu?

Son yıllarda ekonomik anlamda oldukça zorlu bir süreç geçiren Yunanistan, yapılacak her yatırıma açık olduğunu dile getirmişti. Küçük ya da büyük ülke ekonomisine katkı sağlanması, ülke vatandaşlığı elde etmenizi hızlandırabilir.

Yunan vatandaşı olmayı bekliyorum diyenler için büyük bir fırsat olan yatırımla vatandaşlık, oldukça hızlı sonuç vermektedir. Ülkeye en az 300.000 Euro ile yatırım yaptığınızda yasal olarak vatandaşlık hakkı sizin oluyor. Hem ülkeyi kalkındırma hem de ülkede vatandaş olma şansına sahip olabiliyorsunuz.

Sermaye ya da yatırım ile vatandaşlık elde etmek için yalnızca konsolosluğu bilgi vermeniz yeterli. Bir şirkete ortaklık ya da iş yeri açmak, vatandaşlık sürecinizin de hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Ev Satın Alınarak Yunan Vatandaşı Olunur mu?

Yunanistan, ülke ekonomisini her alanda canlandırmak amacıyla farklı fırsatlar sunmakta. Eğer Yunan vatandaşı olma niyetindeyseniz siz de bu fırsatları değerlendirebilirsiniz.

Öncelikle Yunanistan sınırları içerisinde bulunan ve en az 300.000 Euro değerine sahip mülk almanız gerekmektedir. Bu bir nevi yatırım olarak kabul edildiği için hemen arkasından oturma izni temin edebilirsiniz.

Belirtilen fiyatta ev alındığında 5 yıllık oturma izni almanız mümkündür.  Daha sonra herhangi bir satış işlemi gerçekleşmemesi durumunda 5 yılda bir oturma izniniz yenilenecektir. Bunun yanında Yunan vatandaşı olmayı tercih ediyorum diyorsanız gereken süreyi doldurduğunuz için vatandaş olmanız mümkündür. Yunan vatandaşlığı için sermaye ya da mülk süreci oldukça hızlandırmaktadır.

Gerçek Bir Evlilik ile Yunan Vatandaşı Olunur mu?

Yunan vatandaşı olmanın en kesin seçeneklerinden biri de evliliktir. Eğer eş olarak tercih ettiğiniz kişi Yunan vatandaşıysa bu durumda vatandaşlık talep etme hakkına sahip olabilirsiniz. Bunun yanında yalnızca evliliğin yeterli olmadığını da bilmelisiniz.

Aile bakanlığı tarafından yabancılarla yapılan evliliklerin devamlı gözetim altında tutulması gerçek bir evliliği de zorunlu kılmaktadır.

Yunan vatandaşlığı için gerçek bir evlilik yaptığınızı dönemsel kontrollerde ortaya koyarsanız bu durumda vatandaşlık için süreci hızlandırabilirsiniz. Belli aralıklarla yapılan kontroller ev düzeninizden birbirinize olan tavırlarınıza kadar önemlidir.

Eğitim ile Yunan Vatandaşı Olunabilir mi?

İlköğretim ve orta öğretim olmak üzere henüz 18 yaşını doldurmamış, Yunanistan’da okuyan her çocuk vatandaşlık için başvuruda bulunabilir. Eğitim hayatının 6 yılını Yunanistan’da tamamlayan ve reşit olmamış olan çocuklar, yasal olarak oturma iznine sahip olmak koşuluyla vatandaşlık elde etme hakkına sahiptirler.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. ali hakkı topçular dedi ki:

  Ben yunanistanta dogmuş birisi olarak 01.07.1960 ta doğmuşum 19 sene orada yaşamışım sonrası ailem türkiyeye getirip türk vatandaşlığı aldım . babam geçen yıllarda 2010 da orada vefat etmiştir annen hala yunan vatandaşı olarak yunanistana gidip geliyor. ben nasıl bir yol izleyip yunan vatandaşlığı cifte vatandaş olabılırmiyim . teşekkürler.

 2. ALİ ÇAĞLI dedi ki:

  İYİ GÜNLER BENİM BABAM BÜYÜK ANNEM DEDEM 3 AMCAM 1 HALAM HEPSİ YUNANİSTANDA DOĞMUŞTUR 1927 SENESİND ETÜRKİYEYE GELMİŞLERDİR BABAM VE DİĞERLERİ RAHMETLİ OLDU MÜRACAAT ETSEM YUNAN VATANDAŞLIĞI ALABİLİRMİYİM.

 3. ZAFER dedi ki:

  ANNEM VE BABAM YUNANİSTAN DOĞUMLU KİMLİK BELGELİ BEN VE ÇOCUK LARIM YUNANİSTAN VATANDAŞI OLABİLİRMİYİZ İYİ ÇALIŞMALAR

 4. ertan dedi ki:

  benim babam ve annem yunanistan göçmeni ben vatandaşlık alabilirmiyim ve müracat nasıl olur.

 5. melike dedi ki:

  Merhabalar
  Eşimin annesinin babası Langaza 1890 doğumlu,babası 1914 Nasliç doğumlu
  Çocuklarım çifte vatandaşlıktan yararlanabilirmi?

 6. Onur dedi ki:

  Yunanistan’da ev alana oturma izni veriliyor mu? Ev fiyatları ne durumda? Kenarda 500.000 kadar bir param var. Bununla nasıl balkan ülkelerine yerleşebilirim?

 7. Bedis dedi ki:

  Merhaba! Bnm buyukanneannem giritli kutugumdede cikiyor turkiyeye gocetmis vasvursam vatandas olabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir