Yunanistan Vatandaşı Olmak İstiyorum. Nasıl Yunanistan Vatandaşlığı Alabilirim?

Yunanistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Yunanistan vatandaşlığı nasıl alınır sorusu, kökeninde Yunanlık olanlara vatandaş verileceğinin açıklanmasıyla daha çok merak edilir olmuştur.

Kökeninde, soy ağacında Yunan kişiler çıkanlara Yunanistan’dan vatandaşlık almak için hak verildi. Bu durumda herkes Yunanistan göçmenlerine çifte vatandaşlık var mı sorusu çokça gündeme geldi.

Yunanistan diğer ülke vatandaşlığından çıkmadan vatandaşlık almanıza imkân veren bir ülkedir. Türkiye yasalarında da çifte vatandaşlık konusu olumlu olduğu için çifte vatandaşlık almanızsa sakınca yoktur. Ayrıca Yunanistan doğumlu, çifte vatandaşlık hakkından yararlanabilecektir.

Yunanistan Vatandaşlığı için Şartlar

Yunanistan’dan vatandaşlık almak için şartların biraz ağır olduğu söylenebilir. Pek çok ülke 2-5 yıl ülkede yaşamış olmayı yeterli bulurken; Yunanistan’da durum biraz farklı.

Yine birçok ülkeden evlilik yoluyla vatandaşlık alınırken Yunanistan vatandaşlık işlemlerinde evlilik tek başına yeterli olmuyor. Yunanistan göçmenlerine vatandaşlık söz konusu olduğunda da şartlar farklı şekilleniyor.

Yunanistan’da Yaşayanlar için Vatandaşlık Şartları

Ülkede en az 7 yıl yaşamışsanız; vatandaşlık için başvuru yapma hakkına sahip olmuşsunuz demektir. Bu süre yakın zamana kadar 10-12 yıl civarındayken; 7 yıla düşürülmüştür.

Ebeveynler ülkede 5 yıl yaşamışsa ve bundan sonra çocuk Yunanistan’da dünyaya gelmişse doğuştan Yunan vatandaşı olabiliyor. Bunların dışında ülkede yaşadığınız süre boyunca taşkınlıkta bulunmamış olmanız, yasal suçlara karışmamış olmanız, ülkenin güvenliği tehlikeye atacak davranışlarda bulunmamış olmanız gerekiyor.

Başvuru yapıldığı sırada kişinin 18 yaşını doldurmuş olması da bir diğer şart.

Yunanistan’da Yaşamayanlar için Vatandaşlık Şartları

Yunanistan’da hiç bulunmamışsanız; vatandaşlık alma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Yunanistan mübadele vatandaşlık açıklamalarına göre soyağacınızda Yunan birisi varsa ülkeden vatandaşlık alma şansınız olabilir. Bu durumda pek çok kişi dedem Yunanistan doğumlu vatandaşlık alabilir miyim diye merak ediyor. Bu tür vatandaşlık işlemlerinde karar mercii Yunanistan Konsolosluğudur.

Ülkede yaşamadan vatandaş olmanın bir diğer şartı ülkede 300 bin Euro değerinde ev satın almaktan geçiyor ama bu tür işlemlerde tam vatandaşlık alınamıyor.

Yunanistan Vatandaşlık Başvuru için Gerekli Belgeler

Yunanistan vatandaşlık başvurularında gereken belgeler, başvuru türünüze göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak başvuru türünüz ne olursa olsun hazırlamanız gereken zorunlu belgeler de vardır. Belgeleri temin ederken eksiksiz olması, yanlışlık olmaması işlemlerinizin yavaşlamasını da engelleyecektir.

Yunanistan Vatandaşlık Başvuru için Zorunlu Belgeler

Yunanistan vatandaşlık başvurusu için gerekli belgeleri hazırlarken işe pasaportunuzun fotokopisini almakla başlayabilirsiniz. Kimlik bilgilerinizi gösterir belge, ülkede ikamet ediyorsanız ikamet bilgilerinizi gösterir belge, başvuru formu hazırlamanız gereken diğer zorunlu belgelerdir.

Yunanistan Vatandaşlık Başvurusu için Özel Belgeler

Ülkeye vatandaşlık başvurusunda bulunmanızda soyağacınızda bulunan bir Yunan vatandaşının etkisi varsa başvuru sırasında ayrıca Nüfus Müdürlüklerinden alt ve üst soy listelerini temin etmeniz gerekiyor. Bunun için önce Başbakanlık Arşivler Genel Müdürlüğüne gitmeniz gerekecek.

Yunanistan vatandaşlığı başvurusunda evlilik söz konusu ise ayrıca evliliği ispat eden belgeleri de başvuru dosyanıza koymalısınız.

Yunanistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Yunanistan’dan vatandaşlık almanın birkaç alternatifi var. İlk yol elbette herhangi bir sebep olmaksızın bireysel başvurunuzdur. Bunun dışındaki başvuru türlerinde doğum, evlilik, yatırım gibi durumlar söz konusudur.

Evlilik Yoluyla Yunanistan Vatandaşlığı

Yunan vatandaşı ile evlenerek hızlı bir şekilde vatandaşlık alabileceğinizi düşünmeyin. Diğer birçok ülkenin aksine Yunanistan vatandaşlık başvurularında sadece evli olmak yeterli olmuyor.

Yetkili birimlere evliliğinizin gerçek bir evlilik olduğunu kesinlikle ispat etmelisiniz ve bir süre de Yunanistan’dan ayrılmadan yaşamaya devam etmelisiniz.

Doğum Yoluyla Yunanistan Vatandaşlığı

İki ebeveyn 5 yıl boyunca yasal olarak ülkede yaşamını sürdürmüşse ve bu esnada bir çocuk dünyaya gelmişse; bu çocuk doğuştan Yunan vatandaşı olmaya hak kazanıyor.

Ebeveynlerden birisi Yunan ise ülkede 5 yıl yaşanmış olma şartı aranmaksızın çocuğa Yunan vatandaşlığı verilmektedir. Ülkede dünyaya gelmiş evlilik dışı çocuklar 18 yaşın altında olduğu dönemde Yunan vatandaşlığı alabilir. Ayrıca Yunanistan sınırlarında dünyaya gelmese bile annesi ya da babası Yunan olan çocuklar, Yunan vatandaşlığı hakkından faydalanabilir.

Anne baba Türk olmasına rağmen dede, büyükanne Yunan ise vatandaşlık başvurusu yapılabilir ama işlemler biraz uzayacaktır.

Eğitim Yoluyla Yunanistan Vatandaşlığı

Birey 18 yaşına gelene kadar en az 6 yıl olmak üzere ülkede yasal olarak bulunarak ilk ve ortaokul eğitimi almışsa Yunan vatandaşlığı için başvuru yapmaya hakkı vardır.

Çocuk 18 yaşına gelmeden başvuru yapılacaksa yasal varislerce başvuru yapılmalıdır. 18 yaşını geçen bireyler eğitim bilgilerini ispat ederek başvurularını bireysel olarak yapabilirler.

Yunanistan Vatandaşlık Başvuru Süreci

Yunanistan vatandaşlığı için işlemler ve süreç başvuru biçiminize göre değişebilmektedir. Başvuru sürecinin doğru ve hızlı işlemesi için doğru belgelerle, doğru yerlere başvuru yapmak önem taşıyor.

Başvurunun sonuçlanması, sonuçların tarafınıza bildirilmesi ise yine yetkili mercilerce yapılıyor. Yunanistan’dan vatandaşlık almak için engeliniz olmasa bile son karar yetkili kurumlara aittir.

Yunanistan Vatandaşlık Başvurusu Nereye Yapılıyor?

Yunanistan vatandaşlığı başvuruları için gerekli evraklarınızla birlikte Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na başvuruda bulunabilirsiniz. Soyağacına bağlı vatandaşlık işlemlerinde Nüfus Müdürlüklerinden gerekli işlemleri yapmayı unutmamalısınız.

Yunanistan doğumlu olup başka ülkede olanların, ilk etapta bulundukları bölgedeki büyükelçiliklere ya da başkonsolosluklara gitmesi gerekiyor. Yetkililer başvurunuzu ön incelemeden sonra değerlendirmeye alacaktır.

Yunanistan Vatandaşlık Başvurusunun Sonuçlanması

Başvurunuzun ne kadar sürede sonuçlanacağı konusunda yetkililer net bir cevap vermeyecektir. Başvurunuzun incelenmesi sırasında ek bilgi ve belge gerekirse yetkililer sizinle iletişime geçecektir.

Nihai sonuç belli olduğunda telefon ya da adres yoluyla tarafınıza bilgi verilecektir. Başvurunuzun olumsuz sonuçlanması halinde; kesin bir ret söz konusu değilse şartları düzeldiğinde yeniden başvuruda bulunabilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. Muray dedi ki:

  Ben türk vatandaşıyım ama bu ülkede yaşamayı istemiyorum ailemle beraber özgür ve adaletli bir sekilde yasamak istiyorum bu yüzden yunan vatandaşı olmak istiyorum ve dinimide değiştiren bilirim çocuklarıma daha adaletli bir ülkede yasamak istiyorum

 2. Can dedi ki:

  Muray veya Murat bey sözlerinize katılmakla birlikte şunu da ifade etmem gerekecek:
  Size Yunanistan’ın çok özgür bir ülke olduğunu kim söyledi veya nereden böyle bir kanıya vardınız bilmiyorum, ancak basettiğimiz ülkede ki insanların büyük çoğunluğu diğer Avrupa ülkeleriyle kıyaslanamayacak ölçüde gerici ve dinci bir
  anlayış benimsemektedir.

  Şu anda başka bir ülkede yaşayan, az önce sözü geçen ülke tarafından defalarca ırkçılığa maruz kalmış biri olduğum için bunları size aktarma zorunluluğu hissettim.

  Umarım her şey gönlünüzce olur.

  Saygilarımla

 3. Tolga dedi ki:

  Babam yunanistan dogumli fakat turkiue vatandasi yunan vatanadasi olabilirmi nerye basvurmaliyiz saygilar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir