Yunanistan’da Ne Yenmeli?

Paylaş

Yunan yemeklerinin çoğu, Türk mutfağı ile benzerlik göstermektedir. Özellikle Ege Bölgesi ile büyük benzerlik gösteren Yunan mutfağı, pek çok ülkemize özgü materyalin kullanılması ile ünlüdür.

Yunan yoğurdu olarak marketlerde görebileceğiniz ve dünyada bu şekilde bilinen yoğurt, Türk yoğurdundan pek farklı bir tat değildir. Özellikle Yunan adalarını ziyaret edenler, geniş deniz mahsullerini tatma fırsatı yakalayabilirler.

 Et Sevenlerin Vazgeçilmez Tercihleri: Gyro, Souvlaki ve Kebap

Yunanistan’da Gyros, Souvlaki ve Kebap en çok tüketilen et ürünleri arasındadır. Kebap adından da anlaşılacağı üzere, Türkiye’de yemeğe alışkın olduğumuz kebaptır.

Gyro, etin dikey olarak kesilerek kavrulması sonucu ortaya çıkan bir yemektir. Ardından et dilimleri; domates, soğan, marul ve genellikle kızarmış patates ile karıştırılarak pide içine yerleştirilir. Bizim bazı dönercilerde alışkın olduğumuz patates kızartmalı tavuk dönere benzer bir lezzettir.

Souvlaki ise bilinen anlamıyla şiş demektir. Büyük bir ızgarada tavuk, dana veya domuz etinden hazırlanabilir. Bazen bu şişler peynirli ekmeğe sos ve garnitür ile sarılmış bir tarzda servis edilebilir.

 Peynirin En Güzel Hali: Saganaki ve Tirokroketler / Sfougata

Saganaki özellikle Kythnos Adası’nda tüketilen eşsiz tatlı bir kızarmış peynir atıştırmalığıdır. Ana öğün değil de snack olarak tüketilebilir. Kalıp şeklinde büyük dilim bir peynirin kızartılması ile yapılır, Hellim kızartmasına benzer bir lezzettir.

Sfougata ve Tirokroketler ise peynir toplarıdır. İkisi arasındaki en önemli fark; Sfougata yerel peynirdan yapılırken, Tirokroketler genellikle peynir karışımından yapılır.

Nohudun Eşsiz Yorumu: Revitokeftedes

Orta Doğu falafeline benzeyen bu yemek, Yunanistan’a özgü baharat karışımı ile doldurulmuş kızarmış nohut yemeğidir. Minik baharatlı misket köftelere benzeyen bu yemek, nohudun en güzel sunumlarından bir tanesidir.

Feta Me Meli Tatlısı

Beyaz peynirin fileto halinde kesilerek hamura sarılması, güzelce kızarana dek fırında pişirilmesi ve ardından balla tatlandırılması ile yapılan bu tatlı, mutlaka denemeniz gereken Yunan lezzetleri arasındadır. Beyaz peynir ve balın eşsiz uyumuna dilerseniz fıstık parçaları ile eşlik edebilirsiniz

Alışık Olduğumuz Bir Lezzet: Mousakka

Musakka olarak bildiğimiz bu yemek, turistlerin Yunan mutfağında en çok ilgi gösterdiği lezzetler arasındadır. Mousakka tıpkı, makarna içermeyen bir lazanya gibidir. Patlıcan, kıyılmış et, domates, soğan, sarımsak, patates, beşamel sos ve ızgara peynir ile yapılan mousakka, genellikle peynir ile kaplıdır.

Muska Böreğine Benzer Bir Lezzet: Tiropitler

Tıpkı küçük çin böreklerine veya muska böreklerine benzeyen tiropitler, Filo macunu içeren Yunan peynirinin, lezzetli bir karışımı ile doldurulmuş ve kızartılmış üçgen şeklindeki hamur işleridir. Yapımı çok basit, ama aynı zamanda çok lezzetlidir.

Tzatziki (Cacıki)

Bizim özellikle yazın sofralarımızdan eksik olmayan cacığımızın, daha yoğun hali olan Cacıki, Yunan mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasındadır.

Temelde yoğurt, salatalık, sarımsak ve kuru nane ile yapılan bu karışım, çok çok az su içerdiği için haydari ve cacık arasında bir kıvama sahiptir. Lokantalarda bulabileceğiniz gibi hazır olarak Yunan marketlerinden de alabilirsiniz.

Türkiye’nin Milli Lezzeti: Dolmathakya (Dolma)

Bilmeyenler için garip gelebilir ama yaprak sarmasından yapılan zeytinyağlı dolmalar, dünya genelinde Yunan yemeği olarak bilinmektedir. Genellikle pirinç, çam fıstığı ve taze otlarla doludur. Yunanistan’a gittiğinizde hem yaprak sarmasını hem de kabak çiçeği dolmasını deneyebilirsiniz.

Mezelerin Kralı Tarama: Taramosalata

Bizde tarama olarak geçen, balık yumurtalarından yapılan bu ezme, Yunan mutfağının da vazgeçilmez tatlarından bir tanesidir. Yunanistan’da genellikle salata olarak kabul edilir fakat aslında bir ezmedir.

Balık yumurtalarından yapılmış olmasına rağmen kesinlikle içinde balık tadı yoktur. 2 farklı versiyonunu deneyebilirsiniz.

Ispanaklı Güzel Bir Lezzet: Spanakopita

Ispanak ve beyaz peynir ile doldurulmuş minik çöreklerden oluşan Spanakopita, çıtır hamuru ve sağlıklı olması nedeniyle günün her vakti tercih edebileceğiniz bir lezzettir. Çeşitli şekil ve boyutlarda mevcuttur.

Yunanistan’da nerelerin gezip görülmesi gerektiğini öğrenmek isterseniz sizi buraya alalım. https://vizevatandaslik.com/yunanistanda-gezilecek-yerler.html

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir