Yurt Dışında Okumak

Yurt Dışında Okumak

Paylaş

Yurt dışında okumak birçok kişinin hayallerinden bir tanesidir. Yurt dışında eğitim almak için gerekli olan adımları bilip ona göre gitmek, sürecin çok daha sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır. Bu açıdan Türkiye de dâhil yüzlerce ülke vatandaşı ülkeler arası prosedürleri öğrenmek ve ona göre yurt dışı eğitim planı oluşturmak durumundur.

Her ülkeye eğitim için gitmek mümkün olmadığı gibi her ülkenin prosedürleri de farklılık göstermektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak vizeli ve vizesiz gidilebilen ülkeler arasında seçim yapmak, oturma izni almak, eğitim eşdeğerliğini öğrenmek zorunluluğunuz bulunmaktadır. Bu açıdan eğitim hayallerinizi mantık çerçevesinde hazırlamanız size büyük oranda yardımcı olacaktır.

Yurt Dışında Okumak İçin Vize Gerekli mi?

Yurtdışında üniversite okumak ekşi sözlükte dahi sıklıkla bahsi geçen bir konudur. Sosyal platformlarda çok sık anılan bu konu özellikle prosedür noktasına gelince tıkanmaktadır.

Vize hususunda öğrencilerin pek çoğu bilinçsiz olduğu için prosedürleri yanlış yönlendirebilmektedir.

Yurt dışında eğitim alma sürecinde vize gerektirip gerektirmediği ülkeye göre değişmektedir.

Her ülke vize şartı aramadığı için eğitime özel bir başvuru yapabilmek mümkündür. Bununla beraber bugün vizesiz seyahat hakkı olan ülkelerde dahi eğitim vizesi şartı aranmaktadır çünkü bu seyahat birkaç günlük turistik bir seyahat değildir. Bu nedenle süresi uzun olan bu dönemde oturmanıza ve hatta öğrenci olarak çalışmanıza yardımcı olacak vizeyi almanız istenebilir.

Yurt Dışında Eğitim Vizesi Nasıl Alınır?

Eğitim vizesi başvuruları her ülkede farklı şekilde ilerlemektedir ancak genel olarak prosedürün aynı olduğu görülmektedir.

Yurt dışı eğitimine karar verdikten sonra yetkili kuruma başvuru yapmanız istenmektedir. Bundan önce hangi üniversiteye gidecekseniz başvurmalı ve kabul edildiğinizi gösteren bir evrak almalısınız.

Kabul belgesini aldıktan sonra yetkili kuruma başvurmalı ve arkasından gerekli evrakları bir araya getirmelisiniz.

Yurt dışında üniversite okumak için gerekenler 2018 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi sık sorulmuştur.

Her yıl merak edilen bu soru gerekli evraklar ve başvuru sürecinden ibarettir. Sonrasında vize alıp eğitime başlayabilmek mümkün olmaktadır.

Yurt Dışında Eğitim Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Yurt dışında üniversite nasıl okuyabilirim diyenler başvuru sürecini tamamlarken diğer yandan evrak toparlamak durumundadırlar.

Kendi ülkenizden ayrılıp birkaç aylığına ya da yıllığına farklı bir ülkede eğitim almanız için evraklarınızı teslim etmeniz beklenmektedir. Bunu gerçekleştirirken evraklarınızda eksik ya da hata olmamasına özen göstermelisiniz çünkü eksik olması halinde reddedilme ihtimaliniz bir hayli fazladır.

Yurt dışı eğitiminiz için her şeyden önce kabul mektubunuzu ve denklik belgenizi almanız gerekmektedir.

Denklik belgesi üniversiteler arası ders alma durumunu netleştirecektir. Bunun dışında kimliğiniz, sabıka kaydınız ve sağlık raporunuz da evraklar arasında yer almaktadır.

Her ülkenin aradığı para limiti değişse de hesabınızda sizi idare edebilecek kadar para olması,  birilerinin hesabınıza para göndereceğinin garantisi olması gerekmektedir. Bunu belgeledikten sonra başvuru süreciniz daha olumlu ilerleyecektir.

SAT skoru, lise diploması da istenen diğer belgeler arasında yer almaktadır.

Yurt Dışı Eğitimi İçin Aranan Şartlar

Yurt dışı eğitimi şartları nelerdir nasıl sağlanır soruları sık sorulmaktadır.

Özellikle üniversite eğitimi almak isteyen ve bunu aklına yerleştiren öğrenciler bu şartlar konusunda çok detayı hazırlık yapmak durumundadır.

Yurt dışında eğitim almanızı sağlayacak olan en önemli detay dildir. Diliniz çok yetersiz ise eğitim alabilmenizin mümkünatı yoktur.

Her yıl düzenli olarak yapılan dil yeterlilik sınavlarına girip gereken puanı almanız, yurt dışına çıkıp eğitim almanıza yardımcı olacaktır. Bu açıdan dil yeterliliği temel şartlardandır.

TOELF ve IELTS ile birçok üniversite öğrenci kabul etmektedir. Her okulda farklılık gösteriyor olsa da genel olarak TOELF için 60 ile 80 puan almanız gerekmektedir. IELTS içinse aranan puan 5,5 ila 6,5 arasında değişkenlik göstermektedir.

Yurt Dışı Eğitimi İçin Not Ortalaması Şartı

Her ülkede ve çoğu zaman her üniversite değişkenlik gösterse de yurt dışında eğitim almak isteyen kişiler öncelikle not ortalamalarına dikkat etmek durumundalar.

Not ortalamanız iyi olmadığında başvurularınız birçok okul tarafından reddedilecektir.

Başarısız öğrencileri kabul etmeyi düşünmeyen okullar, kabul mektubunu da göndermeyecektir. Bu nedenlerle yurt dışı eğitiminiz için muhakkak notlarınızı belli bir seviyede tutmanız gerekmektedir.

Yurt dışında okumak için yapılması gerekenlerden bir tanesi not ortalamasını 100 üzerinden 80 civarında tutmaktır. Bu sayede eğitim başvurusu çok daha kolay kabul edilebilecektir.

Yurt Dışı Eğitimi İçin SAT Önemli mi?

SAT puanı önemli mi, düşük alsam yurt dışına çıkabilir miyim soruları hem lisans hem de yüksek lisans öğrencileri tarafından sık sorulmaktadır.

Kişi yüksek bir puana sahip olduğu zaman başvurularının reddedilme ihtimali bir hayli düşüktür. Bu açıdan önemli olduğunu söylemek mümkündür.

Scholastic Aptitude Test olarak açılan SAT, İngilizce olarak okumak, yazmak, matematikten geometriye kadar hesaplama yapabilmek, yeteneklerini ortaya koymak üzerine kuruludur.

Her üniversitede istenen bir sınav olmasa da birçok yabancı ülkenin bu sınavla öğrenci aldığı görülmektedir.

Yurt Dışı Eğitimi İçin Spor ve Sanat Yeteneği Şart mı?

Birçok yurt dışı üniversitesi çok yönlü eğitim anlayışına sahiptir. Öğrencinin yalnızca derslerinde değil aynı zamanda sosyal hayatında da başarılı olması gerektiğini düşünmektedir. Bu açıdan yurt dışı eğitimi alırken çok yönlü hazırlık yapmaya çalışmak size yarar sağlayacaktır.

Yurt dışı eğitimi için üniversitelere başvurduğunuzda spor dallarından herhangi birinde becerinizin olması aranan şartlardandır.

Bilhassa burslu şekilde eğitim almak niyetinde olan öğrencilerin spor ya da sanat dallarından birinde deneyimli, yetenekli olması kabul edilmesini kolaylaştırmaktadır.

Yurt Dışında Okumak İçin Akademik Eşdeğerlik Şartı

Yurt dışında ücretsiz üniversite okumak ya da ücretini vererek eğitim almak niyetinde olan kişiler her şeyden önce akademik çizelgelerin uyuşup uyuşmadığına göz gezdirmeliler.

Her üniversitede farklılık söz konusu olduğu için akademik eşdeğerliği sağlayan okullara başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Diploma notunuz, alıp geçtiğiniz dersler, aranan sınavlarda almış olduğunuz puanlar, ortak derslerden hangisini alıp hangisini almadığınız eşdeğerlik sürecinde etkili olmaktadır. Bu açıdan akademik eşdeğerlik konusunda emin olmadan başvuru yapmamaya özen göstermeniz önerilmektedir.

Yurt Dışı Lisans Eğitimi ile Yüksek Lisans Eğitimi Başvuruları Fark Eder mi?

Yurt dışında yüksek lisans eğitimi almak, lisans eğitimi almaya benzemez çünkü bu süreç biraz daha profesyonel olmanızı gerektirir.

Her şeyden önce özellikle popüler bir okulu tercih edecekseniz notlarınızın çok yüksek olması, sosyal yeterliliğinizin ideal durumda bulunması gerekir. Bunun yanı sıra dil konusunda da kendinizi geliştirmeniz halinde başvurularınız ciddiye alınacaktır.

Yüksek lisans, lisansa göre daha kısa sürdüğü için üniversiteler daha seçici olmakta, okulun adını taşıyabilecek başarılı öğrencilere söz hakkı tanımaktadır. Bunun yanında bir de yüksek lisans koçunuz olacak eğitimcinin de önemli olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Yurt Dışında Eğitim Almak Zor mu?

Yurt dışında lise okumakla üniversite okumak birbirinden çok farklı konulardır. Bu nedenle eğitim alacağınız süreç ve sizin hazır olmanız büyük oranda etkili olmaktadır.

Yurt dışı eğitimi almak başlangıç noktasına zor gibi görünebilir ancak sonrasında açılabilecek bir durumdur.

Öğrenci tanımadığı bilmediği bir ortama girmenin zorluğunu yaşamaktadır. Bir de dil konusunda yetersizlik söz konusu ise süreç çok daha zor ilerleyebilmektedir. Bununla beraber kısa süre içerisinde alışılması da mümkün olmaktadır çünkü arkadaş ortamı, derslerin yoğun temposu öğrencinin alışmasına yardım etmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir