Zambiya Vizesi Nasıl Alınır?

Zambiya Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Zambiya vizesi alarak Zambiya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, seyahatleri öncesinde tüm detayları gözden geçirmelidir. Vize almak tahmin edildiğinden daha kolaydır fakat yaşanabilecek aksilikler sürecin sıkıntılı ilerlemesine neden olabilmektedir.

Zambiya vizesiz gidilebilen ülkelerden biri değildir. Bu nedenle Türkiye cumhuriyeti resmi pasaportları olan gri, yeşil, bordo ve siyah pasaport sahipleri vize almak mecburiyetindedir.

Zambiya seyahati öncesinde vize şartlarını, gerekli koşulları ve istenen evrakları bilmek önemlidir. Bu nedenle önce araştırıp yetkililerle görüşüp daha sonra başvuruda bulunmak işlemi hızlandıracaktır.

Zambiya Vizesi Nasıl Alınır?

Zambiya vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle vize başvurusunda bulunmalıdır. Başvuruları yapabilmeniz için konsolosluktan randevu almalısınız. Zambiya vizesi nasıl alınır sorusunu soran herkes randevu sonrasında işlemlerin kolay olduğunu fark etmektedir.

Vize işlemleri için konsolosluktan randevu aldıktan sonra görüşmeye gidebilirsiniz. Görüşmede sizden istenen belgeler dile getirilecek ve form doldurmanız istenecektir.

Dile getirilen belgeleri bir araya getirip daha sonra teslim etmeye gitmeniz gerekmektedir. Dilekçe ve daha birkaç evrakla beraber başvurunuzu yaptıktan sonra inceleme süreci başlatılmış olacaktır.

İnceleme sürecinin sonunda onay alırsanız size geri dönüş yapılacaktır. Sonrasında seyahatinizi dilediğiniz gibi gerçekleştirebilirsiniz.

Zambiya Vize İşlemleri

Zambiya vizesi için doğru vize işlemini seçmek önemlidir. Bunun nedeni diğer pek çok ülkede bulunmayan vize işlemlerine sahip olmasıdır. Zambiya vizesi almak isteyen kişiler; tekli, çiftli ve çoklu vize işlemlerinden bir tanesini seçmelidir.

30 güne kadar ikamet hakkı tanınan tek, çift ve çoklu vize işlemleri havaalanlarında veyahut sınır noktalarında verilebilmektedir. Bu nedenle prosedür işlemlerinin orada yapılması da mümkündür.

Girişlerde veyahut daha önce Zambiya vizesi almış olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 30 günün az gelmesi nedeniyle uzatmak isteyebilirler. Uzatma işlemleri, seyahat esnasında Zambiya Konsolosluğu tarafından gerçekleştirilebilmektedir.

Vize uzatmayı düşünen kişiler iş adamı olmaları halinde uzatma mümkün olmamaktadır. Özellikle ticari vize alan kişilerin bu konuda tedbirli olmaları son derece önemlidir.

Zambiya Vize Türleri

Zambiya vize başvurusu yapmadan önce hangi vize türünü istediğinize karar vermelisiniz. Bu noktada alternatifiniz olan 2 temel vize bulunmaktadır.

1.si Zambiya turistik vizesi, 2.si ise Zambiya ticari vizesidir. Ülkeye hangi amaçla gittiğiniz, vize türünüzü seçerken önem taşımaktadır. Ticari amaçla giden ve iş yapmak isteyen kişiler ticari vizeyi, işveren ve çalışan vizesi olarak alabilmektedir.

Turistik vize almak isteyen kişilerse; öğrenci, aile ziyareti, çalışan, işveren, ev hanımı ya da emekli olarak alabilmektedir. Yalnızca gezip dolaşabilmek için Güney Afrika’yı tercih ettiyseniz turistik vize yardımcı olacaktır.

Turistik vize ile ticari vizenin prosedürde ortak ve farklı evrakları bulunmaktadır.

Zambiya Vizesi Gerekli Belgeler

Zambiya vizesini alabilmek için evraklarınızı eksiksiz şekilde teslim etmeniz gerekmektedir. Özellikle pasaport bu noktada çok önemlidir. Pasaportunuzun seyahat sonrası en az 6 aylık kullanım süresinin olması gerekmektedir. Ayrıca herhangi bir yaprağının yırtık olmaması, en az 3 yaprağının boş bırakılması önemlidir.

Teslim edilmesi gereken belgeler arasında; kimlik, sağlık raporu, 2 adet biometrik fotoğraf, evlilik durumu varsa evlilik cüzdanı, çocuğunuz varsa doğum belgesi, vize ücretini yatırdığınıza dair dekont yer almak zorundadır.

Tüm bunların yanında maddi durumunuza dair belge vermeniz de önemlidir. Seyahatiniz sırasında size kim sponsor oluyorsa onun maaş bordrosunu da gösterebilirsiniz.

Zambiya Turistik Vizesi

Zambiya konsolosluğuna başvuruda bulunduğunuzda alternatiflerinizden bir tanesi turistik vizedir. Turistik vize sahipleri, tercihlerine bağlı olarak 30 günden daha az kalmak isterlerse kapıda vize fırsatından yararlanabilirler.

Kapıda vize aldığınızda yalnızca birkaç evrak göstermeniz yeterli olur. Daha uzun süre ikamet etmek isteyenler ise resmi işlemlerin hepsini gerçekleştirip turistik vizelerini uzun süreli almalıdır.

Zambiya turistik vizesi, kişilerin mesleklerine bağlı olarak alabilecekleri bir vizedir. Turistik vizede diğer evraklardan farklı olarak mesleki evrakların ve detaylı şahsi bilgilerin paylaşıldığı bilinmektedir.

Bir öğrenci turistik vize alırken öğrenci belgesini, okuduğu okulun detaylı dosyasını, mezunsa mezuniyet belgelerini teslim etmek mecburiyetindedir. Bunun yanında emekli birinin turistik vize alabilmesi için emekliliğini ispat etmesi gerekmektedir.

Son 3 ayın emekli maaş bordrosu, hangi kurumdan emekli olduğu, ne zaman emekliye ayrıldığı tüm belgelerde bulunmalıdır. Bu şekilde vizenizi almanız çok daha kolay olacaktır.

Zambiya Ticari Vizesi

Zambiya ticari vize almak isteyen kişiler çalışan veyahut işveren olacaktır. İşveren olarak ticari vize almak istediğinizde şirketinizle ilgili evrak teslim etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Şirketinizle ilgili teslim etmeniz gereken evraklardan ilki,  kuruluş ve amaç formudur. Şirket sahipleri; ticaret sicil gazetesi, ticaret odası faaliyet raporu, vergi levhası gibi evrakları da yanlarında bulundurmalıdır.

Ticari vizeyi alabilecek kişi çalışan ise bu durumda hangi kurumda çalışıyorsa bunu ispat etmelidir. Son 3 ayın maaş bordrosu, SGK giriş belgesi ve ne zaman şirkette görev yaptığı önemli bilgilerdendir.

Alınan ücretten şirketteki konuma kadar her detay önemlidir. Ne kadar çok bilgi sunarsanız vizeyi almanız da o kadar kolay olur.

Zambiya Vizesi Kaç Günde Verilir?

Zambiya vizesinin veriliş tarihi değişkenlik gösterebilmektedir. Öyle ki kimi evrakların eksik olması halinde vizenin 1 ay içerisinde verilebildiği olmaktadır. Bu nedenle tüm evraklarınızı eksiksiz ve seyahatinizden en az 1 ay önce teslim etmeniz gerekmektedir.

Her şeyin yolunda olması halinde 1 en fazla 2 hafta içerisinde vize teslim edilmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir