Amerika Kaç Yıllık Vize Veriyor?

Paylaş

Amerika kaç yıllık vize veriyor, vize almak için ne yapmak gerekir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Dünyanın en çok talep gören ülkelerinden biri olan Amerika, seyahat etmek istendiği zaman vize sürecini zorlamaktadır. Bu süreçte kişilerin her şeyi profesyonel şekilde hazırlamaları büyük bir kolaylık sunmaktadır.

Günümüzde gerek Hollywood filmlerinin etkisi gerek şarkıların sözleri nedeniyle hemen hemen her insanda bir Amerikan rüyası boy göstermeye başlamıştır.

Buna da Bakabilirsiniz: Amerika Vize Almanın Püf Noktaları

Pek çok insan için Amerika yeni bir başlangıç, özgürlüklerin ülkesi demektir. Peki, bu kadar özgür hissedeceğiniz bu devasa ülkeye girmek için yapmanız gerekenler nelerdir? Amerika vizesi almak için ilk önce bazı kıstaslara uymanız gerekmektedir.

Amerika Vizesini Almak İçin Neler Gerekir?

Her şeyden önce Amerika vizesi almak fikri gözünüzü çok fazla korkutmamalı. Günümüzde İstanbul’dan her gün Amerika’nın pek çok eyaletine seferler bulunmaktadır. Yani Türk vatandaşlarının ABD vizesi almaları çok zor tarzı bir düşünceniz varsa bu düşüncelerden hızlıca uzaklaşın. Bununla beraber vize sürecinde ufak aksaklıkların işleri zorlaştırmasına da izin vermemeniz gerekir. Bu sayede ancak seri şekilde vize alabilirsiniz.

Bir diğer gerekli şey ise eksiksiz evraklardır. Amerika vizesi almak için tıpkı Schengen ülkelerine girerken yaptığımız gibi sıkı bir çalışma yapmak gerekiyor. Tüm bu çalışmaları yapmamızın asıl sebebi ülkemize geri döneceğimiz güvenini Amerika hükümetine vermek. Bu nedenle okul kaydı, maaş bordrosu, mal beyanı gibi şeyler çoğu yurtdışı ülkesi tarafından istenmektedir.

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Amerika vizesi için gerekli evraklar nelerdir sorusu son derece önemlidir çünkü evraklarda herhangi bir eksik olması halinde vizeyi temin edebilme gibi bir şansınız bulunmamaktadır.

Pasaport vize için olmazsa olmazlardan biridir. Pasaportu doğru şekilde hazırladığınızdan emin olmanız önemlidir. 10 yıldan daha eski olmayan ve en az 6 ay daha kullanım süresi bulunan pasaportunuz bununla beraber herhangi bir yırtık ya da eksik bulundurmamalıdır.

Otel ve uçak rezervasyon belgeleri, nüfus cüzdanı fotokopisi, evliyseniz evlilik cüzdanı, üzerinize kayıtlı taşınmazlar varsa onların belgeleri de son derece önemli kabul edilmektedir. Ayrıca yeterince paranız olduğunu gösteren evraklar ve sabıka kaydı ile sağlık sigortası da istenen evraklar arasında yerini almaktadır.

Öğrenciler İçin Amerika Vizesi

Eğer öğrenciyseniz vize almanız, turistlere oranla çok daha kolay olacaktır. ABD vizesi özellikle öğrenciler için en hızlı verilen vizelerin arasında yer alır.

Orada okuyacağınız okulu veya gideceğiniz kursu, şu anda bağlı olduğunuz okuldaki öğrenci belgelerinizi veya diplomanızı belgelerin arasına koymanız, çok hızlı bir şekilde Amerika vizesi almanızı sağlayacaktır.

Bu vize, öğrenim göreceğiniz süre boyunca orada kalmanızı sağlar, yani kesin bir süresi yoktur. Eğitiminizin bir yıl devam etmesi halinde bir yıl boyunca Amerika’da kalacaksınız demektir.

Amerika Kaç Yıllık Vize Veriyor?

Amerika vizesi için başvuruda bulunan kişiler, vize başvurularından onay almaları neticesinde 10 yıllık vize izni temin edebilmektedirler. 10 yıllık vize almak demek, dilediğiniz zaman Amerika’ya girebilirsiniz demektir. Ne var ki kalacağınız gün sayısı ve süre belli kontroller altında gerçekleşmektedir. Bir kez Amerikan vizesini aldıktan sonra 10 yıl içerisinde bir daha vize için başvuru yapmanıza gerek kalmamaktadır.

Amerika Vizesi Her Zaman 10 Yıllık Mıdır?

Amerika vizesi her zaman 10 yıllık mı sorusuna verilecek cevap evettir. Genellikle Amerika vize verirken 10 yıllık seçeneği ile verir.

Özellikle pasaportunda Schengen ve İngiltere vizesi bulunanlar için 10 yıllık ABD vizesi almak çok daha kolaydır. Bunun en temel nedeni, Amerika’nın 10 yıl içerisinde defalarca kez kendi ülkesini seyahat etmenizi istemesidir.

Bunun yanında istisna durumları da söz konusu olabilmektedir. Her zaman için ABD vizesinin 10 yıllık verilmediği unutulmamalıdır. Zaman zaman vizeler 6 aylık olabildiği gibi 3 aylık veya senelik şeklinde de verilebilir.

10 Yıllık Vize Amerika’da 10 Yıl Kalmayı Sağlar mı?

Amerika’nın 10 yıllık vize verdiğini öğrenen pek çok kişi, ikamet süresi ile vize süresi arasında sıkıntı yaşayabilmektedir.  Burada genellikle insanlar kafa karışıklığı ile ne kadar kalacaklarını merak etmektedir.

10 yıllık Amerika vizesi demek, 10 yıl boyunca orada kalabilirsiniz demek değildir. Belirlenen süre boyunca Amerika’da kalabilirsiniz. Bu durum çoğu zaman 3 ay ile sınırlı tutulmaktadır ancak zaman zaman 6 aylık ikametler de olabilmektedir. Bunu bir kurs veya seminer gibi etkinlikler göstererek uzatma şansınız olduğunu bilmelisiniz.

10 Yıllık Vize İle Amerika’da En Uzun Ne Kadar Kalınır?

Amerika’ya gelen ve kısa süre için burada kalmayı düşünen kişiler, vize ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamaktadır. Bunun yerine daha uzun kalmayı isteyen ve en uzun ne kadar kalabileceğini merak eden kişiler zaman zaman prosedürlerle sıkıntı yaşayabilmektedir.

Amerika’ya sürekli olarak git gel yapsanız dahi mazeret oluşturan bir durum olmadığı sürece 1 yıl içerisinde Amerika’da geçirdiğiniz süreç, kendi ülkenizde geçirdiğiniz süreden uzun olmamalıdır. Bu da yılın yarısından daha fazlasını kendi ülkenizde geçirmeniz manasına gelmektedir. Her yıl bir süre Amerika’da bir süre kendi ülkenizde kalırsanız 10 yıl gibi bir süre içerisinde vizenizi doğru şekilde kullanmış olursunuz.

Amerika Vize Süresi Bitince Ne Olur?

Amerika vize süresi sona erdiği zaman yapmanız gereken ilk iş yenileyip yenilememeye karar vermektir. Vizenin yenilenmesini tercih ediyorsanız bu durumda tekrar başvuru yapıp yeni bir vize talebi oluşturmanız gerekmektedir. Bu noktada esas olarak dikkat edilen unsur önceki vizenizdir. 10 yıl boyunca ülkeye giriş çıkış yaparken vizenizi nasıl kullandığınıza dikkat edilmektedir.

Vizesini kötü kullanan kişilerin, vize tekrarına gidebilmeleri mümkün değildir. Kötü kullanımdan kasıtsa giriş çıkış tarihlerine dikkat etmeme durumudur.

Zamanını geçiren ve ülkeye girme çıkma tarihlerine dikkat etmeyen kişiler, ikinci kez vize almak istedikleri zaman ciddi manada sıkıntı yaşayabilmektedirler. Bu bakımdan önce süreye dikkat etmek daha sonra kurallara uygun şekilde yaşamak, vizenin tekrarı bakımından önemidir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Emre dedi ki:

    10 yıllık amerika vizesi ile ne kadar kalınır? Kaç kere çıkış yapıp girilebilir? 10 yıllık vize ile en fazla ne kadar Amerikada yaşayabilirim?

  2. sebati dedi ki:

    yukardaki yazıyı tekrar okuyun bnce ama genelikle 3 ay veriyorlar etkinlik va gibi konularda kolaylık sağlayabilirler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir