Vize Vatandaşlık » Vize İşlemleri » Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar ve Ücreti

Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar ve Ücreti

Abd turist vizesinin nasıl alınacağını vizevatandaslik.com olarak anlattık.

Amerika turistik vizesi nasıl alınır, gerekli evraklar nelerdir, ücreti ne kadar sorusu Amerika’ya seyahat edecek kişiler tarafından çok sık merak edilmektedir. Amerika turist vizesi, pasaportun türü önemli olmaksızın Amerika’ya gitmek isteyen tüm Türk vatandaşları için zorunludur.

Amerika vizesi almak için birtakım prosedürleri yerine getirmek, gerekli şartları sağlamak gerekmektedir.

Pek çok vizesiz ülke bulunmasına karşın Amerika için henüz böyle bir durum yoktur. Dolayısıyla rahatlıkla seyahat edebilmek için Amerika turistik vizesi prosedürlerini yerine getirme zorunluluğu bulunmaktadır.

Amerika vizesi 2018 yılında da sıklıkla sorulan sorulardan biri olmuştur. Vizeyi nasıl alırım, Amerika’ya nasıl giderim soruları merak edilmektedir.

Ülkeye ziyarete gidebilmeniz için vize başvurunuzu eksiksiz şekilde tamamlamanız gerekmektedir.

Amerika Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika vizesi nasıl alınır sorusu, vize alınacak ülkeler arasında en çok sorulan sorudur.

Dünyanın en çok merak edilen ülkelerinden biri olan Amerika, milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmekte ve her yıl bu ziyaretler artış göstermektedir. Bunun yanında bazı şartlar Amerika vizesi almayı kolaylaştırırken bazı durumlar ise tam tersine zorlaştırmaktadır. Bu bakımdan vize nasıl alınır sorusu biraz da bu püf noktaları bilmeye dayanmaktadır.

Amerika turist vizesi 2018 yılında en çok talep gören vizelerden biridir. Bu vizeye sahip olabilmek için yetkili kuruma başvuru yapmak ve gerekli evrakları teslim etmek gerekmektedir. Bu sayede başvuru sürecini doğru şekilde tamamlamış olabilirsiniz.

Herhangi bir eksik ya da hata olmamasına özen göstermelisiniz çünkü ancak bu sayede onay alabilmeniz mümkündür.

Amerika Turist Vizesine Nasıl Başvurulur?

Turist vizesi dâhil tüm Amerika vizelerine konsolosluk başvurusu öncesinde internetten online başvuru yapmanız gerekiyor. Online başvuru esnasında hangi vize için başvuracağınızı seçerken DS-160 vizesini seçmelisiniz. Sonrasında sıra randevu almaya geçecek.

Randevu alma sürecinde size en yakın tarihi almalı ve sonrasında randevu günü ve saatinde resmi kurumda olmalısınız.

Randevuya giderken size online başvuru esnasında verilecek olan numarayı, yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Bu numara görüşmeye kabul edilmenizi mümkün kılan numaradır. Bu bakımdan kaybetmemeye özen göstermeniz önerilmektedir.

Turistik vize başvurusu online başlayıp yüz yüze son bulmaktadır.

Amerika Turistik Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Amerika vize başvurusu nasıl yapılır sorusunun ilk cevabı doğru adrestir. Doğru adrese başvuru yapmadığınız sürece saatlerce uğraşmanız gerekecek ve hatta geç kalma sıkıntısı ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu açıdan doğru adrese başvuru yaptığınızdan emin olmanız önerilmektedir.

Turistik vize başvurusunu gerçekleştirebileceğiniz ilk adres, ABD Ankara Başkonsolosluğu’dur. Bu adrese gidip görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun dışında ABD İstanbul Başkonsolosluğu ve Adana Başkonsolosluğu da bu konuda başvuruları kabul etmektedir.

İkamet ettiğiniz şehir başvuru merkezi açısından önemli kabul edilmektedir. Bu bakımdan doğru yere başvuru yaptığınızdan emin olmalısınız.

Başkonsolosluklar dışında ABD İzmir Fahri Konsolosluk da turistik vizeler için başvuru kabul eden adresler arasında yer almaktadır. Burada da başvurunuzu tamamlayabilir, kısa sürede vizenizi temin edebilirsiniz.

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar Neler?

 • Amerika vizesi alabilmek için istenen evraklar arasında 5-5 cm boyutlarında olan biometrik çekilmiş fotoğraf gerekmektedir. Fotoğraf çekilirken kulağınızın açıkta olmasına özen göstermeniz önerilmektedir. Aksi halde kulakların kapalı olması sorun çıkarabilir. Ayrıca fotoğrafınızın son 6 aya ait olmasına da dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir. Eski fotoğraf nedeni ile ret alma riskiniz bulunabilir.
 • İnternetten yapmış olduğunuz başvurunun yazılı çıktısını muhakkak yanınızda bulundurmanız önerilmektedir.
 • Çalıştığınız yere ait 3 aylık maaş bordrosu da istenmektedir. Çalışmıyorsanız bu belge yerine öğrenci belgesi teslim etmelisiniz. Öğrenciyken Amerika turistik vizesi almak bu belge ile mümkündür.
 • Eğer bir şirketiniz bulunuyor ise; resmi kayıtları ve vergi belgeleri de mutlaka yanınızda olmalıdır.
 • İş yerinizden tatil süreci boyunca izin almış olduğunuza ait imzalı bir belge de istenen evraklardandır.
 • Dönüş biletinizin de alınmış olması. Orada kalmayacağınızdan emin olmak istedikleri için bu belge büyük bir önem arz etmektedir.
 • Daha önce almış olduğunuz vize ve pasaport kayıtları da mutlaka yanınızda bulunmalıdır. Eğer ilk vizeniz değilse işinizin daha kolay olduğunu bilmelisiniz.
 • Üzerinize kayıtlı ev ya da araba varsa gösterebileceğiniz belgeler de dosyada bulunmalıdır.
 • Banka hesap kayıtlarınız da sizin vize almanıza yardımcı olacak diğer evraklardır.

Amerika Turistik Vizesi İçin Rezervasyon Belgesi Gerekli mi?

Amerika vizesi için gerekli belgeler arasında muhakkak rezervasyon belgesi de bulunmaktadır. Bu belge özellikle otelde kalanlar için önemlidir çünkü ülkede kaçak şekilde kalmayacağınızdan emin olunmaya çalışılmaktadır. Bu süreçte bir tanıdığınızın yanında kalmaktansa otelde kalmanız daha faydalı bir adım olacaktır çünkü adres ve ikamet süreci ziyaretçiler için zor olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Vize İçin Konaklama Rezervasyonu

Otele ne zaman gireceğiniz ve zaman ayrılacağınız hakkında bilgi veren bir evrak temin etmeniz halinde kaçak şekilde kalınmayacağından emin olunmaktadır. Bu sayede onay almanız biraz daha kolay olacaktır.

Sabıka Kaydı Amerika Vizesi İçin Gerekli mi?

Amerika, sabıka kaydı konusunda en hassas davranan ülkelerden bir tanesidir. Vize almak için başvuruda bulunan kişilerin, sabıkalarının temiz olması hususunda katı kurallar bulunmaktadır.

Sabıkası kötü durumda olan kişilerinse vize alması söz konusu dahi olmamaktadır.

Daha önce herhangi bir suçtan hüküm giymişseniz Amerika vizesi başvurunuz olumsuz sonuç alacaktır. Bu durumda sadece sizin sabıkanız değil ailenizin sabıkası için de geçerlidir.

Evlilik Cüzdanı Amerika Vizesi İçin Önemli mi?

Birçok kişi bekârken Amerika’yı gezme hayali kurmaktadır ancak evlilik vize alma sürecini kolaylaştıran en önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Ülkeye giden pek çok kişinin kaçak olarak yaşamaya devam etmesi, vize döneminde ince eleyip sık dokumaya sebep olmaktadır. Dolayısıyla kişilerin geri döneceklerine dair ipucu aranmaktadır.

Bir kişinin evli olması halinde vizesini alması daha kolaydır çünkü yüksek oranda ülkesine geri dönecektir. Bekâr olup 1 yıldan az süre bir evde kalanlar için vizenin onay alması bir hayli zordur.

Amerika Turist Vizesi Ücreti Ne Kadar?

ABD turist vize ücreti 160 dolardır. Sistemin sizden istemiş olduğu bu parayı yatırmadan ne vize başvurusu yapmanız ne de resmi kurumlarla görülme düzenlemeniz pek de mümkün olmamaktadır. Bunun için önce parayı yatırmanız tavsiye edilmektedir.

Amerika turistik vize ücretini online başvuru esnasında yatırmanız gerekmektedir. Sistem, online başvuru yaptıktan sonra sizi otomatik olarak para yatırma aşamasına yönlendirmektedir.

Daha sonra vizeyi alamama durumunuzda bu ücretin size iade edilmediğini de bilmelisiniz. Ayrıca bir kere ret aldıktan sonra tekrar onay almanızın zor olduğunu unutmayarak hareket etmenizde fayda var.

Amerika Turist Vizesi Almak Ne Kadar Sürer?

Amerika vizesi, dünya genelinde en çok istenen vizelerden biridir. Bu nedenle talep yoğunluğu birçok ülkeden çok daha fazladır. Böyle bir durumda ne zaman başvuru yaptığınız çok önemlidir çünkü özel günler, resmi tatiller her zaman geçilmeye neden olabilmektedir.

Amerika vizesi almanız yoğunluğun az olduğu durumlarda yaklaşık 1,5-2 ay sürmektedir. Bu nedenle seyahat zamanından yaklaşık 2 ay öncesinde başvuru yapmanız doğru olur.

Özellikle yılbaşı, şubat tatili, yaz dönemi gibi süreçlerde başvuru yapmak isteyen kişilerin 3 ay öncesine kadar başvuru yapmasında sakınca bulunmamaktadır. Ne kadar erken başvuru yapılırsa inceleme süreci o kadar sakin ve hızlı ilerlemektedir.

Amerika Kaç Yıllık Vize Veriyor?

Amerika vizesi almak isteyen kişilerden biriyseniz ne kadarlık vize alacağınızı da merak edebilirsiniz.

Ülke eğer ilk vizeniz ise, genellikle 6 ay veya 1 yıllık vize verilmektedir. Bu durum değişken olabilmektedir çünkü başvuruya bağlı olarak zaman farklılıkları olabilmektedir. Bununla beraber vize süreciyle ilgili daha önceden herhangi bir problem yaşamadıysanız ve 2. vize başvurunuz söz konusu ise 10 yıllık almanız çok daha kolay olacaktır.

İşsizken Amerika Vizesi Almak Mümkün mü?

Amerika’ya seyahat etmek isteyen, yeterince arası olan kişiler, vize başvurusu sürecinde herhangi bir sıkıntı yaşamamaktadırlar. Bununla beraber özellikle iş hususunda bu vizenin katı kurallara sahip olduğu unutulmamalıdır.

Henüz işi olmayan birinin ya da işten çıkmış olan birinin Amerikan vizesi başvurusunda onay alması biraz zordur.

Durumu kolaylaştıran tek şey en az 1 yıldır sigortalı bir işte düzenli olarak çalışmaktadır. Çalışmayan kişilerin de başvuru hakkı bulunmaktadır ancak onay almaları biraz daha zor olmaktadır.

Kısa Süreli Pasaportla Amerika Vizesi Alınabilir mi?

Pasaportunuzun süresi ne kadar yıllık olursa olsun Amerika vizesi için başvuru hakkınız bulunmaktadır. Bu hak size yasal olarak verilmektedir. Ne var ki sürenin durum üzerinde doğrudan etkisi olduğu da bilinen bir gerçektir.

Kısa süreli pasaport sahibi olan kişilerle uzun süreli olanlar kıyaslandığında uzun süreli pasaport sahiplerinin daha kolay vize aldığı bilinmektedir.

Pasaport sürenizin en az 5 yıl olması, Amerika vizesi almanızı kolaylaştıracak unsurlardan bir tanesidir. Vize görevlileri 1 yıla kıyasla en az 5 yıllık pasaport sahiplerinin öncelikli olduğunu kanıtlamaktadırlar.

Schengen Vizesi Amerika Vizesi Almayı Kolaylaştırır mı?

Her ne kadar yasal olarak herhangi bir dayanağı bulunmasa da Schengen vizesi alan kişilerin, Amerika vizesi alma konusunda şanslarının biraz daha yüksek olduğu iyi bilinmektedir.

Schengen vizesi alan ve bu vizeyi doğru şekilde değerlendiren kişiler daha sonra Amerika vizesi için başvuruda bulunduğunda görevliler bu durumu artı olarak değerlendirmektedir.

Birçok kişi Amerika vizesi almadan önce Schengen vizesi almakta ve süreci biraz daha garanti altında tutmaktadır.

“Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar ve Ücreti” hakkında 2 yorum

 1. Amerikan turist vizesi dünyadaki en zor vize türü. Alan çok az kişi var. Herkes helak oluyor. Alana helal olsun diyorum. Başka da bir şey demiyorum. Adam evraklara bile bakmadan reddi basıyor, 600 TL civarında başvuru ücreti çöpe gidiyor.

 2. Amerikada dil okuluna gitmek istiyorum ama okulu ayarlayıp ücretini ödedikten sonra vize çıkmama durumu olur mu? Turist vizesinden farklı bir vize ile gidiliyor sanırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.