Amerikan Vatandaşı Nasıl Olunur?

Amerikan vatandaşlığı için neler gerekli sorusu ülke genelinde pek çok kişinin merak ettiği bir konudur. Nasıl Amerikan vatandaşı olunur sorusu da bir o kadar sıklıkla sorulmaktadır.

Amerikan vatandaşı olmak için evlilik ve Green Card başvurularının binlerce kişi tarafından merakla araştırıldığı bilinmektedir.

Her ülkede olduğu gibi Amerika’da da yurt dışından vatandaş alımı yapılmaktadır. Ne var ki birçok ülke ile kıyas edildiğinde Amerikan vatandaşı olmanın oldukça zor olduğu görülmektedir.

Yasal sürecin uzun sürmesi, ince ve detaylı araştırmaların yapılması Amerikan vatandaşı olma sürecini zorlaştırmaktadır. Bu sürece hâkim olan ve her şey hakkında bilgisi bulunan kişiler, doğru şekilde başvuru yapabilmektedirler.

Henüz yeterince bilgi edinmeden başvuru yapanlar ise ne yazık ki başvurularının geri çevrilmesine neden olmaktadırlar.

Nasıl Amerikan Vatandaşı Olunur?

Amerika vatandaşlık şartları 2018 yılında biraz daha katı kurallar çevresine sarılmış durumdadır.

Kişi, vatandaşlık alabilmek için birçok alternatif olduğunu bilmeli ancak kurallar çevresinde hareket etmeye özen göstermelidir. Bunun açıdan vatandaşlık alabilme şartlarına hâkim olmak önemlidir.

Anne ya da babanın Amerikan vatandaşı olması, Amerikan vatandaşı olmanın en net yöntemlerinden bir tanesi olarak kabul edilmektedir.

Kişi, annesi ya da babasından herhangi birinin Amerikan vatandaşı olması halinde doğrudan vatandaşlık elde etme hakkına sahiptir. Bu durum kadın ya da erkek fark etmeksizin herkes için geçerli bir durumdur.

Amerikan vatandaşlığı alabilmek için sizden önce anne ya da babanız davranmışsa bu size avantaj sağlayacak hususlardandır.

Amerika’da Doğmak Vatandaşlık Sağlar mı?

Amerika’da doğum yapma ifadesi son dönemlerde en sık konuşulan konulardan bir tanesidir.

Kişilerin bebeklerinin doğumuna yakın bir zamanda Amerika’ya gitmeleri daha sonra doğumu burada gerçekleştirip doğum belgesi almaları mümkündür. Bu sayede bebek Amerika vatandaşı olabilmekte ve tüm vatandaşlık haklarına sahip olmaktadır.

Amerika’da dünyaya gelen bebek belli bir yaşa kadar vatandaşlık tercih etmediyse sonrasında kabul edilmemektedir.

Amerika vatandaşlığı almasını isteyen ebeveynler doğum belgesini onaylatmalı ve vatandaşlık alması için gerekli kurumlara başvuruda bulunmalılar. Bu sayede kolayca vatandaşlık alınabilmesi mümkündür.

Amerikan Vatandaşlığı İçin Evlilik

Amerikan vatandaşlığı evlilik ile doğrudan elde edilebilen bir vatandaşlık değildir. Bir Amerikalı ile evlenmiş olmanız sizin de Amerikan vatandaşı olmanızı sağlamıyor.

Öncelikle, evliliğinizi kanıtlayarak gerçek bir evlilik yaptığınızı göstermeniz beklenmektedir.

Kişi, vatandaşlık için sahte bir evlilik yaptıysa yetkililer bunu kısa süre içerisinde fark etmekte ve başvuruları anında ortadan kaldırmaktadır.

Evlilikle vatandaşlık sahibi olabilmek için Green Card almanız da bir sonraki şarttır ki bu işler minimum 3 ay sürmektedir.

Amerika vatandaşı olmak için gerekenler

Amerika vatandaşı olmak için gerekenler

3 ay gibi bir sürenin arasından evliliği ispat edip kartla beraber başvurunuzu yapabilme şansınız bulunmaktadır. Ardından 5 yıl boyunca Amerika’da yaşama ve çalışma hakkınızla beraber pek çok hakkınız bulunuyor olsa da vatandaşlık için beklemeniz gerekmektedir.

5 yılın sonunda vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Oturma Süresiyle Amerika Vatandaşı Olunur mu?

Amerikan vatandaşı olmanın faydaları göz önüne getirildiği zaman birçok kişinin bu vatandaşlığı talep ettiğini görebilirsiniz.

Amerika vatandaşı olabilmek için alternatif arayanların tercih ettiği yöntemlerden bir tanesi de oturma iznidir.

Oturma izni aldıktan sonra kişinin en az 5 yıllık süreç içerisinde Amerika’da bulunması gerekmektedir.

5 yılını ülke toprakları içerisinde geçiren ve kurallara uygun şekilde yaşayan kişilerin vatandaşlık için başvuru hakkı bulunmaktadır. Bu noktada aranan şartlardan biri de yeşil kartlı olmaktır. 5 yıl boyunca yeşil kartlı olduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir.

18 yaşından büyük olan 5 yıl Amerika topraklarında bulunan kişiler, kurallar aykırı davranmadıkları müddetçe Amerikan vatandaşı olma hakkına sahiptirler.

Amerikan vatandaşı olduğunuzda, yalnızca Amerika’da yaşamak ve çalışmak gibi şartlara sahip olmakla kalmıyor pek çok Avrupa ülkesinde de ayrıcalıklı oluyorsunuz. Elbette, elinizi kolunuzu sallayarak gidip Amerika’da yaşama gibi bir şansınız bulunmuyor.

Amerika’da yaşamak için Green Card sahibi olmanız gerekiyor.

Tek Eyalette Oturma Şartıyla Amerikan Vatandaşlığı Alınır mı?

Amerikan vatandaşlığı almak isteyen kişilerin büyük çoğunluğu ülke içerisinde 5 yıl oturarak bu hakkı elde etmektedirler.

5 yılın sonunda Green Card ile başvuru yapıp şanslarını denedikleri bilinmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de oturma sürecinin şartıdır.

Kişi vatandaşlık için başvuru yapmayı düşünüyorsa bu durumda tek bir eyalette en az 3 ay kalma şartını yerine getirmelidir. Bu sayede yaptığı başvuru ciddiye alınacak ve Amerika vatandaşı olma hakkı elde edilecektir.

 Amerikan Vatandaşlığı İçin Green Card

Green Card ile ilgili en sık yapılan yanlışlardan biri, kartın vatandaşlık elde etmeye yardımcı olduğuna inanılmasıdır.

Green Card doğrudan vatandaşlık sunmamaktadır yalnızca oturma süresi ile vatandaşlık başvurusu yapmaya yardımcı olmaktadır.

Kişi, 5 yılı doldurduktan sonra Green Card sahibiyse vatandaşlık başvurusu yapabilmektedir. Dolayısıyla Green Card sahibi olmak, Amerikan vatandaşlığı için gerekenlerden birisi olmadığı gibi Green Card sahibi olmanız, vatandaşlık alabileceğiniz anlamına da gelmiyor.

Yalnızca, 5 sene boyunca Green Card sahibiyseniz vatandaşlığa başvurabiliyorsunuz.

Vatandaşlık başvurunuzun kabul edilip edilmemesi ise; tamamen yetkililere kalmış bir durum.

Birçok kişi oturma süresine dayalı olarak vatandaşlık başvurusunda bulunduğu için Green Card almak zorunda kalmaktadır.

Amerika Vatandaşlığı İçin Green Card Nasıl Alınıyor?

Amerika vatandaşı olmak için şartlar yerine getirilmelidir. Bu şartları yerine getirmek için tercih edebileceğiniz yöntemlerden biri de Green Card olabilir.

Green Card, şansa dayalı bir sistemle dağıtılıyor. Liseyi bitirmiş olmanız ya da minimum 2 yıl boyunca bir iş yerinde çalışmış olmanız durumunda yeşil kart başvurusu yapabiliyorsunuz.

Ardından bir çekilişe katılıyor ve çekilişte kazanan 50.000 kişi arasında yer alabilirseniz de Green Card sahibi olabiliyorsunuz. Bu çekiliş sonucunda katı temin edebilirseniz vatandaşlık için kolaylıkla başvuru yapabilirsiniz.

Amerikan Vatandaşlığı İçin Vatandaşlık Sınavı Şartı Var mı?

Amerikan vatandaşı olmak için kaç param olmalı, hangi şartları yerine getirmeliyim, kolayca vatandaşlık alabilmenin yolları nelerdir soruları binlerce kişi tarafından sorulmaktadır.

Vatandaşlık alabilmek için ülkenin bazı şartları bulunmaktadır ve bu şartları yerine getirmeniz halinde ancak başvuru hakkı elde edebilmeniz sağlanmaktadır.

Amerikan vatandaşı olmak için istenen şartlardan biri de sınavdır. Temelde iki ana kategoriden oluşan vatandaşlık sınavı önce yurttaşlık olarak sunulmaktadır.

Yurttaşlık bilgisi sınavında yeterince iyi bir sonuç almamanız halinde hiçbir şekilde vatandaşlık başvurusunda bulunmanız mümkün değildir. Sınavın ikinci kategorisi ise yabancı dile yetisidir.

İngilizce bilmeyen kişilerin, Amerika vatandaşı olabilme gibi bir ihtimalleri bulunamamaktadır.

Amerika Vatandaşlığı İçin Yemin Şartı Var mı?

Amerika vatandaşı olmak isteyen kişiler, vatandaşlık elde edebilmek için ayrıca yemin şartını da yerine getirmek durumundadırlar.

Kişi, bağlılık yemini olarak bilinen bu yemini yerine getirmediği takdirde her türlü belgesi tam olsa dahi yetkililer tarafından vatandaş olarak kabul edilmemektedir.

Amerikan vatandaşı olabilmek için iyi bir vatandaş olacağınıza, yurttaşlık konusunda elinizden geleni yapacağınıza karşınızdaki kişileri ikna etmeniz gerekmektedir. Bunun için yemini kolaylıkla edebiliyor olmanız fayda sağlayacaktır.

İyi ahlaklı ve erdem sahibi bireyler, yeminlerini de ettikten sonra kolaylıkla vatandaşlık elde edebilmektedirler.

Amerikan Vatandaşlığı Başvurusu İçin Neler Gerekli?

Amerikan vatandaşlığı için başvuru yapmak isterseniz süreci belli bir düzen halinde ilerletmelisiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk iş INS’ye N-400 formunu doldurarak başvuru yapmaktır.

Bu başvuruyu gerçekleştirme işlemi çoğu zaman 2 ay kadar sürebilmektedir. Daha sonra yetkili kurum sizi mülakata çağırmaktadır. Bu mülakatta tarih, İngilizce, yurttaşlık bilgisi ile ilgili birtakım sorulara cevap vermeniz beklenmektedir.

Gerekli belgeleri teslim ettikten sonra ise başvuru süreci incelemeye alınmaktadır.

İnceleme sonucu olumlu olursa vatandaşlık yemini etmeniz istenmektedir. Sonrasında ise kolay bir şekilde Amerikan vatandaşlığına geçiş yapmanız sağlanmaktadır.

Amerikan Vatandaşlığı İçin Gerekli Belgeler

  • Amerikan vatandaşlığını almak için gereken belgelerin başında INS formu bulunmaktadır. Bu formu doldurmadan başvuru yapabilmeniz mümkün dahi olmamaktadır. Bu bakımdan başvuruyu doğru şekilde gerçekleştirmek için formu teslim etmelisiniz.
  • Kimlik kartı da istenen diğer evraklar arasında yerini almaktadır.
  • Pasaport, INS seyahat belgeleri de istenen evraklardandır.
  • Sabıka kaydı ve sağlık raporu belgeleri evrak dosyanızda muhakkak bulunması gereken evraklardır.
  • Kişinin biometrik fotoğrafı da vatandaşlık başvurusu sürecinde istenmektedir.
  • Vergi beyannamelerinin teslim edilmesi, Selective Service Sistemi ile kayıt belgesi verilmesi de istenen evraklar arasında yerini almaktadır.

Amerikan Vatandaşlığı Belgeleri Değişir mi?

Amerikan vatandaşlığı için başvuruda bulunurken teslim etmeniz gereken evraklar değişebilmektedir.

Ortak belgeler bulunmakla beraber bunun dışında yetkili kurum sizden size özel bazı evraklar isteyebilmektedir. Bu durum incelemenin daha kolay yapılabilmesini mümkün kılmaktadır.

Banka hesap dokümanları, iş alanında çalışma dokümanları, iş yeri sahibi olan kişilerden iş yeri evrakları istenebilmektedir. Bu değişkenlik kişinin mesleğine göre farklılık gösterdiği için her başvuru yapan kişide ayrı olabilmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Amerikan Vatandaşı Nasıl Olunur? Amerikan Vatandaşı Nasıl Olunur? için yorumda bulun

    Amerikan Vatandaşı Nasıl Olunur? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Amerikan Vatandaşı Nasıl Olunur? için ilk yorumu yapabilirsin.