Amerikan Vatandaşlığı İçin Neler Gerekli?

Paylaş

Amerikan vatandaşlığı almak, ülkemizde pek çok kişinin merak ettiği bir konu. Nasıl Amerikan vatandaşı olunur? Amerikan vatandaşı olmak için evlilik ve Green Card başvurularının ne kadar araştırıldığını bilseniz ciddi anlamda şaşırırsınız.

Anne ya da babanın Amerikan vatandaşı olması ya da Amerika’da doğmuş olmak(ünlüler boşuna çocuklarını yurt dışında doğurmuyor.) gibi klasik şartlar bulunuyor. Ancak bunlardan birine sahip değilseniz de 5 yıl boyunca Amerika’da yaşadıktan sonra Amerikan vatandaşı olabiliyorsunuz. Amerikan vatandaşı olduğunuzda, yalnızca Amerika’da yaşamak ve çalışmak gibi şartlara sahip olmakla kalmıyor pek çok Avrupa ülkesinde de ayrıcalıklı oluyorsunuz. Elbette, elinizi kolunuzu sallayarak gidip Amerika’da yaşama gibi bir şansınız bulunmuyor. Amerika’da yaşamak için Green Card sahibi olmanız gerekiyor.

Amerikan Vatandaşlığı İçin Greencard

Green Card sahibi olmak, Amerikan vatandaşlığı için gerekenlerden birisi olmadığı gibi Green Card sahibi olmanız, vatandaşlık alabileceğiniz anlamına da gelmiyor. Yalnızca, 5 sene boyunca Green Card sahibiyseniz vatandaşlığa başvurabiliyorsunuz. Vatandaşlık başvurunuzun kabul edilip edilmemesi ise; tamamen yetkililere kalmış bir durum.

Peki, Green Card Nasıl Alınıyor?

Green Card, şansa dayalı bir sistemle dağıtılıyor. Liseyi bitirmiş olmanız ya da minimum 2 yıl boyunca bir iş yerinde çalışmış olmanız durumunda yeşil kart başvurusu yapabiliyorsunuz. Ardından bir çekilişe katılıyor ve çekilişte kazanan 50.000 kişi arasında yer alabilirseniz de Green Card sahibi olabiliyorsunuz. Çekilişin yanı sıra Green Card sahibi olmak için farklı yollar da var; ancak işinizin çok kolay olmadığını bilmenizde fayda var.

Amerikan Vatandaşlığı İçin Evlilik

Bir Amerikalı ile evlenmiş olmanız sizin de Amerikan vatandaşı olmanızı sağlamıyor. Öncelikle, evliliğinizi kanıtlayarak(Amerika’da evlenirseniz daha kolay; ancak vize alarak gitmeniz kolay olmayabilir.) Green Card alıyorsunuz ki bu işler minimum 3 ay sürüyor. Ardından 5 yıl boyunca Amerika’da yaşama ve çalışma hakkınızla beraber pek çok hakkınız bulunuyor olsa da vatandaşlık için beklemeniz gerekiyor. 5 yılın sonunda vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir