Arjantin Vatandaşı Nasıl Olunur?

Paylaş

Gerek iklimi gerekse iş fırsatlarıyla pek çok kişinin vatandaşlık tercihi Arjantin’den yana olmaktadır. Tropikal iklimin yoğun şekilde hissedildiği ülkede en dikkat çekici özellik ise hemen her yerinin muhteşem bir doğa eseri olmasıdır.

Bir kez turistik gezi amacıyla Arjantin’e giden yüzlerce insan bir sonraki gidişlerinde vatandaşlık talebinde bulunmaktadır.

Arjantin vatandaşı olmak pek çok ülkeye nazaran çok daha kolay kabul edilmektedir. Hem turistik amaçlı gelenler hem de iş fırsatı yakalayanlar için ülke vatandaşı olmak çok da zor değildir.

Gerekli başvurular yapıldıktan sonra mülakatları geçmeniz gerekmektedir. Bilhassa dil sınavını aştıktan sonra vatandaşlık almanızda herhangi bir engel kalmayacaktır.

İkamet Yolu ile Arjantin Vatandaşlığı

Arjantin, Güney Amerika’nın en nezih ülkelerinden biridir. Tercih edilirlik bakımından yoğun talep aldığı bilinmektedir. Durum böyle olunca ülke vatandaşlığı için bazı kriterleri yerine getirmek gerekmektedir. Bu kriterlerden ilki ülkede ikamet etmektir.

Başvurular esnasında hangi yoldan vatandaşlık tercih ettiğiniz sorulacaktır. Bu soruya ikamet yoluyla vatandaşlık cevabını verirseniz elinizin altında belgeler olmalıdır. Bu belgeler kira kontratı ya da otel faturası olabilir. Ülke içinde nerede ikamet ettiyseniz bunu ispatlayacak dokumanınız muhakkak olmalıdır.

Arjantin’de 2 yıl ikamet edebilen herkes vatandaşlık talebinde bulunabilmektedir. 2 yıldan az kaldıysanız ikamet yoluyla vatandaşlık hakkı talep etmeniz mümkün değildir.

Oturma İzni ile Arjantin Vatandaşlığı

Arjantin vatandaşlığını alabilmeniz için ülkede ikamet etme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Ülkeye yalnızca gezmek amaçlı vizesiz girmek isterseniz 90 gün boyunca dilediğiniz kadar vakit geçirebilirsiniz. Bu sürenin sonunda daha fazla kalmak istediğinize karar verirseniz yapmanız gereken ilk şey vize başvurusunda bulunmaktır.

Oturma vizesi adı altında alacağınız bu izinle ülkede belli süre daha kalabilme fırsatınız bulunmaktadır. Oturma vizesi temin etmemiş hiç kimse vatandaşlık başvurusunda bulunmamaktadır. Nitekim gerekli şartlardan biri olan 2 yıllık ikamet de sağlanamamaktadır.

Çalışma İzni ile Arjantin Vatandaşlığı

Arjantin vatandaşı olmanın temel şartlarından bir diğeri de çalışmaktır. Ülkeye gezmek için gelip herhangi bir bedel ödemeden 90 gün kaldıktan sonra vize başvurusunda bulunmalısınız.

Oturma vizesinin yanı sıra çalışma vizesi başvurusunda bulunmayı unutmamalısınız. Aksi halde ülke sınırları içerisinde herhangi bir yerde iş sahibi olamazsınız.

Arjantin’e çalışmak için gelmek isteyenler ise ülkeden iş daveti almak zorundadır. Bu durumda ülkede iş yeri sahibi olan tanıdığınız biri, size yardımcı olabilir.

Size, çalışmanız için uluslararası alandan iş davet mektubu göndermelidir. Bu şekilde ülkeye giriş yapıp daha sonra 2 yıl geçirip vatandaşlık talebinde bulunabilirsiniz. Tanıdığınız biri yoksa o halde iş başvurusunda bulunup kabul edildikten sonra aynı prosedürü yerine getirebilirsiniz.

Doğum ile Arjantin Vatandaşlığı

Arjantin vatandaşı olmanın en pratik ve kolay yollarından biri ülke sınırları içerisinde doğmuş olmaktır. Eğer Arjantin’de dünyaya geldiyseniz ne kadar zaman geçerse geçsin ülkenin vatandaşı kabul edilirsiniz. Bu süreçte önemli olan ailenizin gerekli prosedürleri yerine getirip getirmediğidir. Bebek dünyaya geldiğinde nüfus müdürlüğüne gidip doğdu belgesi alınmalıdır.

Daha sonra Türkiye’ye gelip kimlikte bu durum belirtilmelidir. Bu şekilde kolaylıkla Arjantin vatandaşı olma hakkınız bulunmaktadır.

Doğumu Arjantin’de gerçekleşmiş ancak ülkede hiç bulunmamış kişiler de Arjantin vatandaşı olarak kabul edilmektedir. Ülkenin vatandaşlığından kendi rızanızla vazgeçmediğiniz takdirde herhangi bir sorunla karşılaşmanız muhtemel değildir.

İlginizi Çekebilir: Doğum ile Vatandaşlık Alabileceğiniz Ülkeler

Aile ile Arjantin Vatandaşlığı

Kendisi Arjantin’de dünyaya gelmemiş ancak ailesinden herhangi birileri Arjantin vatandaşı olan bireyler şanslıdır. Direk vatandaşlık hakkı talep etmeleri mümkün olmasa da ülkeye vatandaşlık başvurusunda bulunduğunuzda ayrıcalıklı tutulduğunuzu bilmelisiniz.

Annesi ya da babası Arjantin vatandaşı olan herkes yarı Arjantinli kabul edilmektedir. Dolayısıyla başvurular sırasında size büyük bir fayda sağlayacaktır. Bu süreçte önemli olan dil ve çalışabilirlik durumunuzdur.

Ülkeye girdikten sonra çalışıp kendinize ve ailenize bakabilecekseniz başvurular sırasında işiniz bir hayli kolay olacaktır.

Bu süreç içerisinde işe başlamalı ve çalıştığınızı kanıtlamalısınız. Birkaç ay boyunca işinizde istikrar göstermeniz vatandaşlık talebinizin daha rahat karşılanmasını sağlayacaktır.

Evlilik ile Arjantin Vatandaşlığı

Arjantin vatandaşı olabilmenin bir başka yolu da evliliktir. Arjantin vatandaşı olan biriyle evlenirseniz başvurularınızın kabul edilme sürecini hızlandırmış olursunuz.

Vatandaşlık için başvuru yaptığınızda karşınıza gelecek olan komisyon, eşinizden şahitlik isteyecektir. Bu nedenle sadece vatandaş olabilmek adına evlenmeniz oldukça tehlikelidir.

Evliliğinizin uzun süreli olması ve denetlemelerden olumlu puan alması da vatandaşlık sürecinizi etkileyecektir. Kişi, Arjantin vatandaşı olmak için başvurduğunda komisyon tarafından evlilikleri belli zaman aralıklarında kontrol edilecektir. Bu kontrollerde evliliğin sahte olduğuna dair herhangi bir ibareye rastlanılırsa bu durumda vatandaşlık talebi reddedilecektir.

Yatırım ile Arjantin Vatandaşlığı

Arjantin vatandaşlığı başvurusunda bulunurken ülkeye yapacağınız katkılar muhakkak gözden geçirilecektir. Bu nedenle ülke ekonomisine katkı saylayabilecek durumda değilseniz vatandaşlık başvurusunda bulunmamalısınız.

Çalışmayan, herhangi bir bölümden mezun olmamış kişiler başvurular esnasında ilk elenenler arasında yer almaktadır.

Arjantin’de vatandaşlık talebinin en hızlı kabul edildiği yollardan biri de yatırımlardır. Ülkeye birkaç yüz bin dolarlık yatırım yaptığınızda vatandaşlığınız birkaç gün içinde hemen onaylanmaktadır. Ülke için önemli olan ekonomik kalkınmadır. Buna destek olabildiğiniz takdirde vatandaş da olabilirsiniz.

Yatırım yapamayanlar için bir diğer seçenek de iş kurmaktır. Ülkede kazanç sağlayacak herhangi bir iş kurarsanız vatandaşlık talebiniz öncelikliler arasında yerini alır. Gelecek vaat eden bir iş yeri açmak, bunlar arasında en kolay olanıdır.

Arjantin Vatandaşlığında Mülakat Yapılıyor mu?

Arjantin vatandaşı olmak için birkaç yoldan birini tercih etmeniz gerekmektedir. Şartlara uyum sağlayabildiğiniz yollardan hangisini isterseniz seçebilirsiniz. Başvurularınız değerlendirildikten sonra sıra mülakatlara gelecektir.

Pek çok ülkenin aksine Arjantin’de büyük ve zorlu sınavlar yoktur. Ülkeyle ya da tarihiyle ilgili testler uygulanmamaktadır. Bununla beraber İspanyolca testi yapıldığını bilmeniz gerekir.

Yeterli düzeyde İspanyolca bilmeyen hiç kimse mülakatlardan geçemez. Konuşmanın yanı sıra iletişim becerileriniz de gözden geçirilmektedir.

Kendinizi ne düzeyde anlattığınız, dili ne kadar konuşabildiğiniz önemlidir. Yapılan mülakatta komisyon karşısında sorulan sorulara cevap vermeniz gerekmektedir.

Arjantin Vatandaşı Olmak için Gerekenler 

Arjantin vatandaşı olma niyetindeyseniz ülkeyle ilgili hemen her detaya hâkim olmanız gerekmektedir. Yasal süreç, başvuru aşamaları ve mülakatları devamlı takip etmeniz önemlidir.

Ülke vatandaşlığına ikametten evliliğe kadar birçok yolla başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurularınızın kabul edilebilmesi için temel iki kriter vardır. Bunlardan ilki daha önce Arjantin’e gelip ülkeden sınır dışı edilmemiş olmaktır.

Eğer ülkeye gelip ahlak dışı nedenlerle ülkeden uzaklaştırıldıysanız vatandaşlık talebiniz ciddiye alınmayacaktır. Bununla beraber ikinci temel şart ise kendi ülkenizde herhangi bir sebepten hüküm giymemiş olmanızdır. Türkiye’de işlediğiniz herhangi bir suç nedeniyle hüküm giyerseniz, Arjantin’de vatandaşlık başvurusunda bulunmanızın faydası yoktur.

Arjantin Vatandaşı Olmak için Gerekli Belgeler

Arjantin vatandaşlığına başvuruda bulunurken yaşınızın 18 üstünde olması gerekmektedir. Bunu ispat edebilmek için nüfus kâğıdı fotokopinizin evrak dosyasında yer alması önemlidir.

Ülke vatandaşlığını doğum yoluyla talep edecekseniz doğum belgeniz de teslim edilmelidir. Bunun yanında pasaport, 4 adet vesikalık fotoğraf ve maaş bilgisi evrakları esastır.

Maaş bilgisi evrakı banka dekontu, adınıza düzenlenmiş maaş belgesi olabilir. Bu belgelerin yanında evliyseniz evlilik cüzdanınız ve ülkenizde üzerinize bulunan mal, mülk dokümanı da kontrol edilecektir. Sağlık raporunuz ve sicil kaydınızı da istemeleri muhtemeldir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. isa dedi ki:

  merhaba arjantin de bir kücük dükkan acip cigköfte satacagim vatandaslik alabilirmiyim .
  birilieri bu konuda bilgisi varsa lütfen yardimci olsun.

  • sami dedi ki:

   kazmaya bak arjantine yerleşip cigköfte dükkanı açacakmış senin vizyonuna sokayim ne işin var arjantinde git esenlerde aç köfte dükkanı aq..

 2. krript dedi ki:

  Arjantinde çalışma vizesi almak için davetiye almana gerek yok. turist olarak gittin 90 gün, bu süre yetmezse bi 90 gün daha uzattırabiliyorsun. sonra oturum iznine başvurabiliyorsun ve 2 yıl veriyorlar. bu oturum izninde zaten çalışma izni de oluyor. ve iş bulursan çalışıyorsun.

 3. Yusuf dedi ki:

  Ben arjantine gitmek istiyorum gezi amaçlı ama orada kalmak istiyorum türkiyede sabıkam var iltica etsem ilticam kabul edilirmi bu konuda bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim tşk

  • Alprrrrr dedi ki:

   Ya şimdi benim anlamadığım bir şey var 90 günlük gittiğinde oturum iznine başvurduğunda ne zaman geri dönüş yapıyolar mesela turkiyeye geri dönmem gerekiyormu yada süre yetmedi diyelim tekrar 90 günlük süre uzatması için vize alıyosun onun bir bedeli varmı kaç günde çıkıyo mesela bu işlemler kaç gün sürüyo

 4. Yasin dedi ki:

  Ben de patitis kizartmasi satmayi planliyorum buenos aires sokaklarinda. Mumkun mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir