Doğum ile Vatandaşlık Veren Ülkeler

Paylaş

Atalarınızın vatanında yaşamayı hayal ettiyseniz, çifte vatandaşlığa giden yol sizin beklediğinizden daha kolay olabilir.

Jus sanguinis, “kan akışı” anlamına gelen Latince bir sözcüktür ve anlam olarak; doğrudan torun yurttaşlığını ebeveynlerine veya soyunun vatandaşlığına dayalı bir ülkeye verir.

Doğum vatandaşlığı veren ülkeler listesini ve nasıl başlayacağınızı öğrenmeden önce bilmeniz gereken 2 şey bulunmaktadır. Jus Soli sayesinde doğduğunuz ülkenin vatandaşı olabilir veya orada doğmasanız bile aileniz sayesinde vatandaşlık elde edebilirsiniz. İkisi de doğum yoluyla kabul edilmektedir.

Aileniz Sayesinde Vatandaş Olabilirsiniz: İrlanda

Doğum ile vatandaşlık için, İrlanda’da doğan bir büyükanne veya büyükbabaya ihtiyacınız olabilir.

Ebeveynlerinden birinin doğum, evlilik, evlatlık edinme veya doğumdan sonra İrlanda vatandaşı olması durumunda, ülkenin dışında doğmuş olsanız bile, aynı zamanda İrlanda vatandaşı olabilirsiniz.

Aileniz İrlanda’da doğmamışsa yine de dedelerinizden biri olduğu sürece hala bir İrlanda vatandaşı olabilirsiniz. Çocuklarınız doğmadan önce vatandaş olarak kayıtlı olduğunuz sürece, İrlanda vatandaşlığını ardışık kuşaklara aktarmaya devam edebilirsiniz.

Masmavi Sularda Yaşam: Filipinler

Filipinli olmak için 1935’ten sonra doğmak yeterli denilebilir. Çünkü 1935’ten sonra doğmuşsanız ve anneniz veya babanız Filipinli ise doğduğunuz yere bakılmaksızın vatandaşlık elde edebilirsiniz.

En yakındaki Filipin konsolosluğunu bulun ve başvurulara başlamak isterseniz Filipinler Göçmen Bürosunda, Filipin vatandaşı olma ayrıntılarını kontrol edin. Detaylı bilgi almak isterseniz buyurun; https://vizevatandaslik.com/filipin-vatandasi-nasil-olunur.html

Egzotik Bir Kültür: Hindistan

Hindistan vatandaşlığını kazanmak için doğum tarihiniz önemlidir. Aşağıdaki şartlar geçerlilik sağlamaktadır:

1950’den sonra ve Aralık 1992’den önce doğduysanız, babanızın doğum anında bir Hint vatandaşı olması gerekir.

Aralık 1992’den sonra ve 2004’ten önce doğduysanız, hem anne hem de babanızın doğum anında Hint vatandaşı olması gerekir.

Ocak 2004’den sonra doğduysanız, doğumunuz doğum tarihinden itibaren bir yıl içinde Hindistan konsolosluğuna kaydedilmelidir.

Bununla birlikte, Hint nesli olanlar için üç nesil geriye doğru başka bir çözüm vardır. Büyük dedeleriniz Hindistan vatandaşıysa, Overseas Citizen of India (OCI) Kartına başvurabilirsiniz. Bu size, Hindistan’da yaşamak, çalışmak, okula devam etmek ve mülk edinme hakkını tanımaktadır.

İsrail’de Yahudiler İçin Vatandaşlık Çok Daha Kolay

İsrail’de doğumla vatandaşlık hakkına sahip olmak için, anne babanızdan birinin İsrail’de doğduğunu ispatlamalısınız. Ancak bir geçici çözüm var.

İsrail’in 1950 Dönüş Yasasına göre, her Yahudi nerede doğmuş ya da nerede yaşıyor olursa olsun bir İsrail vatandaşı olma hakkı vardır. Bu, Yahudi bir annesi olan veya Yahudiliği seçen ve başka herhangi bir dinin üyesi olmayan herkes için geçerlidir.

Avrupa’nın En İyilerinden Biri: Fransa

Fransa’da doğmanız vatandaş olmanızı sağlayacaktır fakat diğer Avrupa ülkelerinde veya dışında doğmuş olsanız da, ebeveynlerinizden biri Fransız vatandaşı olduğu sürece bir Fransız vatandaşı olabilirsiniz. Kendinizi kayıt etmeden önce tüm nesillerin doğum belgelerinizi kaydetmiş olmalısınız.

Fransa, Avrupa Birliği’nin kurucu üyesidir ve AB’deki diğer ülkeler gibi, Fransız vatandaşı olmak, 28 AB ülkesinden herhangi birinde yaşamak ve çalışmak için erişim olanağı sunmaktadır.

Doğum ile Avustralya Vatandaşlığı

1949 yılından sonra doğum anında Avustralya vatandaşlığına sahip bir ebeveynden doğmuşsanız, doğum vatandaşlığı hakkına sahipsiniz demektir.

Ebeveyniniz de doğumla vatandaşlık elde etmişse, ebeveyn hayatının bir noktasında Avustralya’da toplam iki yıl yaşamış olduğu sürece, yine de Avustralya vatandaşı olabilirsiniz.

Macaristan’ın Doğum Politikası

Macar vatandaşlık başvurusunda bulunan çoğu kişi ebeveynlerinden, dedelerinden veya büyük dedelerinden dolayı vatandaşlığa erişirken, doğru belgelerle daha da geriye dönmeyi deneyebilirsiniz.

Macar yasaları, Macar asıllıların vatanlarına dönmesi için daha fazla fırsat sağlamak için 1993 yılında güncellenmiştir.

Macar Vatandaşlığına Başvurmak için;

Macaristan elçiliğinden vatandaşlık edinme hakkına sahip olup olmadığınızla ilgili bilgi bulun.

Başvuru formunun sadece Macarca olduğunu ve Macar hükümeti tarafından verilmeyen tüm belgelerin (evlilik, doğum belgeleri, vb.) Macarcaya çevrilmesi gerektiğini unutmayın.

Güneşin Batmadığı Ülke: İngiltere

Eskiden İngiltere vatandaşı olmak için orada doğmak yeterliydi ancak son yıllarda bu talebin artması ve insanların sürekli doğum için İngiltere’ye gitmeleri ile birlikte yasalar çok daha daraltıldı.

İngiltere sıkı göç politikaları ile biliniyor ancak anne ve babalarının Birleşik Krallık’ta doğduğunu ispatlayanlara vatandaşlığa giden yolda izin veriliyor.

Sanat ve Kültür Bir Arada: İtalya

İtalyan vatandaşlığı nesil sınırlaması olmaksızın ebeveynden çocuğa geçer. Sadece aile soy ağacınızdaki herkesin 1861’den beri kesintisiz olarak İtalyan vatandaşlığını sürdürdüğüne dair kanıt sunmanız gerekir.

İtalya’da doğum yapmanız, eşinizin veya kendinizin soyları İtalya’ya dayanmadığı sürece vatandaşlık için yeterli olmayacaktır.

Eğlencenin Bitmediği Arjantin’de Vatandaş Olmak

Doğum anında Arjantin vatandaşlığına hak kazanmak için, ailenizden birinin Arjantin vatandaşı olduğunu ispatlamanız gerekir.

Güney Afrika’nın Doğum ile Vatandaşlık Hakkı

Ülkenin dışında doğmuş olsanız bile doğum anında anne – babanızdan en az biri Güney Afrika vatandaşı ise, doğum vatandaşlığı hakkına sahipsiniz demektir. Aynı şey, Güney Afrika’da doğanlar için de geçerlidir; doğumunuz doğru şekilde kaydedildiği sürece.

Konsolosluğunuzun yardım edemediği herhangi bir sorunuz varsa, Güney Afrika İçişleri Bakanlığı ile iletişime geçin.

Kanada’da Yaşam Rahat Ama Vatandaşlık Değil

Son zamanlarda Kanada’nın doğum politikası ile ilgili pek çok değişiklik yapılmaktadır ve sürekli olarak farklı bir bildiri gelmektedir.

Normalde Kanada’da doğmanız vatandaş olmanız için yeterlidir. Fakat son zamanlarda pek çok kişinin mülteci olarak Kanada’ya göç etmesi ve burada doğum yaparak vatandaşlık istemesi nedeniyle, yasalar sıkılaşmış ve vatandaşlık seçilerek verilen bir unsur haline gelmiştir.

Kanada’da doğum yapmak yasaların sürekli değişmesinin yanı sıra son derece masraflı bir şey haline geliyor. Bugün bir doğum için nereden baksanız 25.000 doları gözden çıkarmanız gerekiyor.

Kendi ülke vatandaşlarının sağlık karşılamaları konusunda son derece cömert olan Kanada hükümeti, söz konusu yabancılar olduğunda özellikle sağlık konusunda oldukça yüksek ücretler talep edebiliyor. Bu nedenle doğum yapmadan önce iyice araştırmanızda fayda vardır.

Rüyalar Ülkesi: Amerika Birleşik Devletleri

Türkiye’nin çocuk doğurmak için en popüler tercihlerinden birisi olan Amerika, her ulusa mensup insanlar için doğum ile vatandaşlık hakkı sunmaktadır. Fakat elbette mülteciler söz konusu olduğunda, bu hakkı reddetme ihtimali bulunmaktadır.

Birleşik Devletler Anayasası’nın 14. maddesinde yapılan değişikliğine göre, ABD’de doğan veya vatandaşlığa tabi olan ve onun yetki alanına giren herkes Birleşik Devletlerin ve ikamet ettikleri devletin vatandaşıdır. Bu yasa; yabancı diplomatlardan doğan çocukları ve ülke topraklarını düşman işgal altında tutan düşman kuvvetlerinden doğan çocukları kapsamamaktadır.

Antigua ve Barbuda’nın Vatandaşlık Politikası

Doğan her çocuğa ailesine bakılmaksızın direkt vatandaşlık verilmektedir. Fakat ülkenin Göç Araştırmaları Merkezi’ne verdiği demece göre, ülkenin göç politikalarını sıkılaştırma çabası, yasadışı göçmen çocuklar için otomatik doğum hakkı vatandaşlığına son verebilir.

Son Derece Aşina Olduğumuz Bir Ülke: Dominik Cumhuriyeti

Anayasa 26 Ocak 2010’da değiştirilmiştir. Yeni yasaya göre, ikamet vizeleri olanlar ve belgesiz işçiler de, Dominik Cumhuriyeti’nde doğum yapmaları halinde, çocukları o ülkenin vatandaşlığını alabilecektir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Melek dedi ki:

    Doğumla vatandaşlık veren ülkeler 2018 yılı için de aynı. Detaylı araştırma yaptık. Bilgi vermek istedim.

  2. Ahtapot dedi ki:

    Belçika da doğum yapmak isteyenler, mutlaka resmi bir kurumun aracılığı ile işlemleri yapın. Biz, doğum için anlaşma yapıp gittik ve hastane beni kabul etmedi. Evde doğum yapmak durumunda kaldım.

  3. canan tükmeci dedi ki:

    mrb italyada yaşayan türk erkek türkiyede yaşayan türk kızla evlenirse italyada san marinoda yaşamlarını sürdürebilirler mi nasıl yapabilirzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir