Arjantin Vizesi Nasıl Alınır?

Arjantin vizesi nasıl alınır? Arjantin'e vizesiz gidilir mi? Kaç gün kalınır? Vize almak için gerekli belgeler nelerdir? gibi Arjantin vizesi ile aklınıza takılan tüm soruların cevapları içeriğimizde.

Arjantin vizesi nasıl alınır?

Paylaş

Arjantin vizesi, geçtiğimiz yıllarda Arjantin’e seyahat için şarttı. Ancak artık Arjantin’e vizesiz seyahat etmek mümkün. Vizesiz kabul politikasının da elbette bir sınırı var. Sadece pasaportunuzla Arjantin’de 90 gün kalabilirsiniz. Daha uzun süreli ziyaretler içinse vize almanız şart.

Arjantin, sınırlı da olsa vizesiz kabul ettiği Türkiye’den gelen vize taleplerini genellikle geri çevirmemektedir. Vize başvurunuzun reddedilmesi için yetkilileri gerçekten rahatsız eden bir durum olmalı ya da belgelerde ciddi sorun oluşturabilecek eksiklik olmalıdır.

Arjantin’e Vize Gerekli Mi?

Arjantin’e 90 günü aşmayacak bir seyahat planınız varsa pasaport konusunda çok dikkat etmelisiniz. Vize gerektirmeyen seyahatlerde, pasaportunuzun mutlaka yanınızda olması gerekmektedir.

Pasaportun seyahat edeceğiniz tarihten itibaren en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir. Vizesiz olarak 3 ay Arjantin’de kaldığınız düşünülürse dönüş yapacağınızda ya da vize talep edip seyahati uzatacağınızda pasaport süresi olarak elinizde 3 ay kalmış olacaktır.

Vizesiz seyahat edilebilecek ülkelerin diğerine bakmak için https://vizevatandaslik.com/vizesiz-gidilebilecek-ulkeler-2017.html/ içeriğimize bakabilirsiniz.

Arjantin Vize Çeşitleri

Arjantin’e yapılacak vize başvurularında vize türü konusunda net olmalısınız. Arjantin’den turistik vize, ziyaretçi vizesi, öğrenci vizesi ya da transit vize alabilirsiniz. Ülkeye gidiş amacınızla başvuracağınız vize türünün eşleşmesi oldukça önemli olduğundan; başvuru sırasında bu detayı dikkatle belirtmelisiniz.

Arjantin Transit Vize Nedir?

Arjantin vizeniz yoksa ve diğer Latin Amerika ülkelerinden aktarmalar yapacaksanız; transit vize şartı aranmamaktadır. Ancak Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa aktarmalı olan güzergahlarda transit vize şartı bulunmaktadır. Bu nedenle Arjantin’e nereden gideceğiniz, hangi ülkeden aktarma yapacağınız gibi detayları vize başvurunuz öncesinde detaylıca araştırmalısınız.

Arjantin Vizesi Nasıl Alınır?

Arjantin’e gitmek için yapacağınız vize başvurularını konsolosluklardan ve büyükelçiliklerden yapabilirsiniz. Başvuru için gerekli olan belgeleri hazırladıktan sonra şahsi olarak başvuruya gitmelisiniz.

Başvuru sırasında mülakat yapılması durumunda yabancı dil konuşuyor olmanız yetkililerden artı bir puan almanızı sağlayacak ve yararınıza olacaktır. Vize başvurunuzun tamamlanması için harç ücretini de ödedikten sonra neticeyi bekleyebilirsiniz.

Başvurunuzu başarılı bir şekilde sonlandırdıktan sonra vize başvurunuz olumlu ya da olumsuz sonuçlanmasını beklemelisiniz. Bu süre zarfından sonra vize başvurunuz olumlu sonuçlanırsa Arjantin’e seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Arjantin Vizesi için Gerekli Belgeler

Vize başvurunuz sırasında pasaportunuzun geçerlilik süresinin en az 6 ay olması önemlidir ama seyahat süreniz uzun olacaksa her ihtimale karşı bir yıl geçerli olan bir pasaport idealdir. Varsa eski pasaportlarınızı ve vizelerinizi de yanınızda bulundurabilirsiniz.

Arjantin’e gitmenize neden olan bir aile ya da arkadaş ziyareti ise yanına gideceğiniz kişi tarafından ülkeye davet edilmişseniz; vize almanız daha kolay olacaktır. Bu durumu ispat etmenize yarayacak davetiyeyi vize başvurunuz esnasında yanınızda bulundurmalısınız. Davetiyenin Arjantin’den geldiğini gösteren detayları yıpranmamış, yok edilmemiş olmalıdır.

Vize başvurusu için hemen her ülke başvurusunda ihtiyaç duyacağınız biometrik fotoğrafı Arjantin vizesi için de yanınızda bulundurmalısınız.

Biometrik fotoğrafta arka zeminin beyaz olması sadece bir detaydır. Fotoğrafa dair diğer detaylar ise fotoğrafçılar tarafından bilinmektedir. Fotoğraf çektirirken fotoğrafçıya vize başvurusu için olacağınızı belirtirseniz; fotoğrafınız biometrik olarak çekilecektir.

Arjantin’e gideceğiniz sırada öğrenciyseniz ve gidiş sebebiniz de eğitime yönelik ise bir takım ek belgelere ihtiyacınız olacaktır. Vize başvurusu sırasında yeni tarihli öğrenci belgenizi veya diplomanızı yanınızda bulundurmalısınız.

Arjantin’e gidiş için uçuş planınızı yapmışsanız; konaklama için otel rezervasyonu yapılmışsa bunlara ait belgeleri yetkililere teslim edebilirsiniz. Bu belgeler, ülkeden geri döneceğinizi ispatlamanızı kolaylaştıracaktır.

Arjantin’de kaldığınız müddetçe geçim yapabileceğinizi gösteren miktarda paranız olmalı ve bunu hesap belgelerinizle ispat etmelisiniz. Seyahatinize ait masrafları siz değil başka bir sponsor karşılayacaksa sponsordan birçok belge talep edilecektir. Sponsordan talep edilen belgeler kişinin çalıştığı kuruma göre değişiklik gösterir. Ancak belgelerin büyük çoğunluğu bağlı olunan iş yerinden alınacak belgelerdir.

Kamu kurumunda çalışan sponsorlar, çalışma yazısını, son üç aylık maaş bordrosunu, kredi kartı ekstrelerini, tapu ve araç ruhsatı fotokopilerini hazır etmelidir.

Özel kurumlarda çalışan sponsorlar; görevi belirten çalışma yazısını, son üç aylık bordroyu, kurumun vergi levhasını, kurumun ticaret sicil gazetesi fotokopisini, kurumun ticaret odası sicil kaydının kopyasını hazırlamalıdır.

Serbest meslek sahiplerinin hazırlaması gereken belgeler ise şöyle: firmanın vergi levhası, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, ticaret odası sicil kayıt sureti, bağkur belgesi, oda sicil belgesi, kart ekstreleri, tapu ve araç ruhsat fotokopileri.

Emekli sponsorlar, emeklilik belgelerini, emekli maaşının yattığı hesabın dökümünü, kredi kartı ekstrelerini, tapu ve araç ruhsatı fotokopilerini hazırlamalıdır. Konsolosluk vize başvurusunda bulunanlardan şartlara bazı ek belgeler talep edebilir.

Arjantin Vize Ücreti

Arjantin’e 3 aydan uzun süre ziyaret edenler vize başvurusunda bulunurken harç ücretlerini ödemek durumundadır. Arjantin vize ücretleri vizenin çeşidine göre değişiklik göstermektedir.

Ücretler, dönem dönem yenilenmekte ve konsolosluk sayfasından yenilenerek açıklanmaktadır.

Arjantin Vizesi Almak Ne Kadar Sürer?

Arjantin vizesi başvurularının sonuçlanma süresi değişkendir. Standart bir vize başvurusu ortalama 5 iş günü içinde sonuçlanır. Ancak seyahatte sponsor olması, öğrencilik durumunun olması gibi başvurularda incelenecek evrak fazlalaşacağından süre 7-8 iş gününe çıkabilmektedir.

Arjantin’e seyahatin yoğun olduğu dönemlerde başvuru yoğunluğu da yaşandığından süre uzayabilir. Ek olarak yetkililer başvurunuzda aksaklık fark eder ve ek belgeler talep ederse de başvurunun sonuçlanması biraz zaman alacaktır. Başvurunuz olumsuz sonuçlanmışsa yeni bir talep için bir süre beklemenizde yarar vardır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Mertcan B. dedi ki:

    Arjantin’de kız arkadaşım var.
    Pılımı, pırtımı toplayıp onunla evlenip, orada yaşamak için gideceğim.
    Vize almadan 3 aylık vize muafiyetimi kullanıp ve sâdece gidiş bileti alıp bana dönüş bileti sorarlar mı, otel rezervasyonu da dâhil olmak üzere? “Bir de Arjantin’e ispanya üzerinden bilet var. 24 saatten az ise transit vize istemiyormuş sanırım ama bu bilgi ne derece doğru bilmiyorum. Bu konuda da beni aydınlatırsanız sevinirim. Not: Doğrudan Arjantin’e bilet var, biliyorum ama benim gideceğim eyalet’e aktarmalı bilet olduğu için bunu soruyorum”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir