Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Avusturya vizesi, alınması en zor vizelerden bir tanesi. Vize işlemleri için gittiğinizde çok yoğunluk olmadığını görebilirsiniz. Vize vermekte güçlük çıkardıklarından dolayı pek kişi buraya seyahat etmek konusunda çekingen davranmaktadır. Avusturya vizesinin alınmasında eksiksiz ve doğru belge önemlidir.

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya vizesinde Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde yer alan büyükelçilik ve konsoloslukların sorumlu olduğu iller vardır. Örneğin Ankara Avusturya Büyükelçiliği; Adana, Ağrı, Afyon, Amasya, Antalya, Bartın, Hakkari, Eskişehir, Diyarbakır, Muş, Yozgat, Muğla ve daha birçok ilden sorumludur.

İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu ise Bilecik, Bolu, Edirne, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Çanakkale gibi çevre illerden sorumludur. Sorumlu olunan illerin listesine büyükelçilik ve konsolosluk sayfasından ulaşabilirsiniz.

Hangi ilde yaşadığınıza bağlı olarak başvuru merkezine, hazırlamış olduğunuz vize başvuru dosyanız ile birlikte gidebilirsiniz. Vize başvurusu için seyahat tarihinden biraz önce gitmelisiniz ki ek belgeler talep edilmesi halinde işlemlerin uzaması riski bulunuyor. Avusturya vize başvurularında her başvuru şahsen yapılması gerekmektedir.

Avusturya Vize Çeşitleri

Avusturya’ya gidiş amacınıza göre uygun olan vize türüne başvuruda bulunmalısınız. Avusturya’nın ticari, turistik, aile ziyareti, kültürel ve daha birçok kategoride vize çeşidi bulunmaktadır.

Vize başvurusunda ziyaret amacınıza yönelik net bir yanıt vermelisiniz ve buna yönelik uygun vize çeşidine başvurmalısınız ki başvurunuzun reddedilme olasılığı azalsın.

Avusturya vizelerinin süresinin diğer ülkelerin vizelerinde olduğu gibi uzunca bir dönem olmayacağını unutmamalısınız. Avusturya giderken ülkede kalacağınız gün sayısı önemlidir. Vizeniz kalacağınız gün sayısına göre çıkartılır.

Schengen Vizesi İle Avusturya’ya Giriş

Avusturya, Schengen vizesi ile ziyaret edebileceğiniz Avrupa ülkeleri arasında yer almaktadır. Ancak başka bir ülke için Schengen vizesi alıp ilk olarak Avusturya’ya gelirseniz; gümrükten geri çevrilme olasılığınız çok yüksektir. Schengen vizesi ile önce vizeyi almanıza neden olan ülkeyi ziyaret etmeli; sonraki bir süreçte Avusturya’ya gitmelisiniz.

Avusturya Vizesi için Gerekli Belgeler

Avusturya vize başvurunuzu yaparken yanınızda öncelikli olarak olması gereken; seyahat sonrasında 3 ay daha geçerli olan, vizenin basılabilmesi için gerekli olan 2 boş sayfaya sahip pasaportunuz olmalıdır.

Pasaportun 10 yıldan eski olmaması, okunaklı ve yıpranmamış durumda olması önemlidir. Pasaportunuzun fotokopisi, varsa eski vizelerin fotokopisi de yanınızda bulunmalıdır.

Vize başvuru formunu eksiksiz ve doğru şekilde doldurup hazırlamış olmalısınız. Formda özellikle iletişim bilgilerinizin olduğu kısmı doldurmayı ve ıslak imzanızı atmayı unutmamalısınız. 12 yaşından küçük bireyler için şahsi başvuru gerekmediğinden aile başvuru formunu doldurmalı ve imzalamalıdır.

Vize başvurularında son dönemde ismi sık sık geçen biometrik fotoğrafınızı önceden hazır etmelisiniz. Fotoğrafın yeni çekilmiş olması, arka fonun beyaz olması önemlidir. Biometrik fotoğrafa ait özel ölçüler fotoğrafçıların bilgisi dahilindedir. Fotoğrafların vize başvuru formunun üst köşesine iliştirilmesi gerekmektedir.

Başvurudan hemen önce, başvuru yapacak kişinin ailesine yönelik bilgileri içeren, ikamet adresinin yer aldığı tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin alınması gerekiyor. Belgenin güncel tarihli olması son derece önemli. Buna ek olarak doğum bilgilerinin yer aldığı nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisinin de hazır edilmesi gerekli.

Avusturya Konsolosluğu’na yazılmış bir vize talep dilekçesi de başvuru dosyanız içinde yerini almalıdır. Başvuru sahibi dilekçeyi şahsen yazmalı ve vize talebini kaleme almalıdır. Dilekçede Avusturya’ya seyahatin sebebini net olarak açıklamalısınız. Bu dilekçenin Almanca ya da İngilizce ile yazılmış olması önemlidir. Yeterli yabancı diliniz yoksa bu konuda yardım alabilirsiniz.

Birçok ülkenin vize yönetmeliğinde olduğu gibi Avusturya vize başvurusunda da finansal durumu gösteren belgeler talep edilmektedir. Paranızın bulunduğu hesabınıza ait hesap hareketlerini gösteren, bankadan alınmış evrak yeterli olacaktır. Buna ek olarak seyahatinize yönelik planlamalara ait detayları da başvuruda ibraz edebilirsiniz.

Uçak biletiniz, otel rezervasyonunuz gibi ülkeden dönüş yapacağınızı ispatlayan detaylar vize almanızı kolaylaştıracaktır. Ancak başvuru reddi ihtimalinin yüksekliği düşünülürse seyahat planınızda pek kesinleştirme yapmamalısınız.

Seyahatiniz için kendi gelirinizi kullanmayacak ve bir sponsor dahilinde seyahat edecekseniz; sponsorun hesap bilgilerine, banka imza sirkülerine gerek olabilir.

Öğrenciyseniz, çalışansanız ve ülkeye iş için gidiyorsanız; başvuruda sizden bunlardan farklı ek belgeler talep edilebilir. Hatta farklı şehirlerden yapılan başvurular için bile farklı belgeler talep edilebiliyor. Başvuruya gitmeden önce konsolosluk ya da büyükelçilikten bu konuda detaylı ve güncel bilgileri almanızda yarar var.

Avusturya Vize Ücretleri

Avustuya için alacağınız vize Schengen vizesi olarak geçerli olacaktır. Vize ücretlendirmesi yaş gruplarına göre yapılmıştır. Eğer 18 yaş ve üzeri yaş grubundaysanız; vize için 60 Euro ödeme yapmanız gerekmektedir. 6 ila 11 yaş aralığında olanlar için vize ücreti 35 Euro olarak belirlenmiştir. Son grupta, 0-5 yaş aralığında olanlar için vize ücreti ödenmeyecektir.

Avusturya’nın olumsuz başvuru sonucundaki iade politikası da diğer birçok ülkeyle benzerdir. Avusturya’ya yaptığınız başvuru reddedilirse, başvurular sırasında yaptığınız ödemelerin iadesinin yapılmayacağını bilmelisiniz.

Avusturya Vizesi Almak Kaç Gün Sürer?

Avusturya vizesi başvurunuz için tüm belgeleri teslim ettikten sonra vizenize 3 ila 7 gün arasında kavuşabiliyorsunuz. Ortalama 5 iş gün sonrasında sonuçlanan vize başvurularında; ek belge talep edilirse1-2 günlük daha bekleme süresi olabilmektedir.

Başvuru sonucunda vizenizin reddedilme olasılığını da göz önünde bulundurmalısınız çünkü Avusturya vize başvurularına olumsuz yanıt veren ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir